Spremenjena imena postaj

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Dolfe napisal/-a:Pridevnik "Ljubljana" je uveljavilo obdobje generala Rekarja.


Skoraj smo imeli "Ljubljana-Zidani Most". press :shock:
Dolfe, bo treba tršici za slovenščino svečko prižgat! :wink: Ljubljana ni pridevnik!! [-X

Malo OT (za Dolfeta :lol: )
Pridevnik je pregibna beseda, ki izraža kakovost, velikost, vrsto ali svojino. Primer pridevnika: sončna Ljubljana, dežurni zdravnik, izkušeni strojevodja.

V našem primeru Ljubljana, gre pa lastno ime. :wink:

Dolfe, pa brez zamere! 8)
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Nekdaj je bilo Vižmarje, Polje, Zalog, ....... Spredaj so pridéli Ljubljana. Torej je to pridevnik v fizičnem smislu.

Nikar se ne spotikaj v mojo slovenščino. Poskrbi záse, da boš dobro žível in ti bo dobro na zemlji. press :wink:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Odgovor Napisal/-a Signal »

RisPo napisal/-a:Mogoče bi sodila sem tudi postaja Dolga Gora. Včasih se je cel kraj imenoval Lipoglav,kateri pa se je preimenoval v Dolgo Goro, kar je prineslo tudi preimenovanje postaje.
Popravek :!:

Dolga Gora in Lipoglav sta bili in sta še različni naselji.
Odjavnica se je preimenovala na zahtevo Dolgogorčanov (informacija: domačini) ob koncu 70-ih let zaradi tega, ker stoji v Dolgi Gori.

Brez zamere, lep dan
Mirko
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3626
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Dolfe napisal/-a:....Nikar se ne spotikaj v mojo slovenščino. Poskrbi záse, da boš dobro žível in ti bo dobro na zemlji. press :wink:
Pa sem vedel, da staro in mlado nikakor ne more iti skupaj..... :oops: :lol: :lol: :lol:
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Dolfe napisal/-a: ... Spredaj so pridéli Ljubljana...
Morda se bo kak slavist spomnil in temu dejal pridetek...
:berr
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Dolfe napisal/-a: Nikar se ne spotikaj v mojo slovenščino. Poskrbi záse, da boš dobro žível in ti bo dobro na zemlji. press :wink:
Nič nimam proti temu citatu, samo se mi zdi da je zdaj vse narobe, ko tebe nekdo popravi... Konec koncev se vsi učimo iz napak, in to do konca življenja, mar ne? :wink:

Dolfe, ne bodi užaljen!! :D
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Odgovor Napisal/-a cokla »

Regan 664 napisal/-a:
Dolfe napisal/-a:....Nikar se ne spotikaj v mojo slovenščino. Poskrbi záse, da boš dobro žível in ti bo dobro na zemlji. press :wink:
Pa sem vedel, da staro in mlado nikakor ne more iti skupaj..... :oops: :lol: :lol: :lol:
Kar dobro shaja...če je vmes veellliiiko kilometrov. :lol:
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Uporabniški avatar
RisPo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1023
Pridružen: 01.11.2006, 14:24

Odgovor Napisal/-a RisPo »

Kako je pa s postajo v Velenju? Vemo, da se je v času Jugoslavije mesto imenovalo Titovo Velenje, se je postaja imenovala tudi tako?

Postaja Šempeter je bila včasih po vsej verjetnosti poimenovana Sveti Peter, tako kot kraj.
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

RisPo napisal/-a:Kako je pa s postajo v Velenju? Vemo, da se je v času Jugoslavije mesto imenovalo Titovo Velenje, se je postaja imenovala tudi tako?

Postaja Šempeter je bila včasih po vsej verjetnosti poimenovana Sveti Peter, tako kot kraj.
Sem mamo vprašal, in pravi, da se imena do danes niso nič spremenila. Se pravi Velenje je Velenje, Šempeter v Savinjski dolini pa Šempeter v Savinjski dolini. :wink: Baje pa nekoč ni bilo postajališči Celje Lava in Florjan, ti so se uvedli, ko se je začela mularija resneje voziti v šole v Celje in Velenje. :)

RisPo, od kod tebi, da se je kraj Šempeter imenoval Sveti Peter? Lahko poveš kaj več? :shock:
Uporabniški avatar
RisPo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1023
Pridružen: 01.11.2006, 14:24

Odgovor Napisal/-a RisPo »

Nejc napisal/-a:RisPo, od kod tebi, da se je kraj Šempeter imenoval Sveti Peter? Lahko poveš kaj več? :shock:
Nekoč v času komunizma so preimenovali vse kraje v katerih je bilo karkoli v povezavi z Sveto; npr. Sveti Jurij se je preimenoval v Šentjur, Sveti Peter v Šempeter in podobno.

Sem pa poiskal še literaturo (s četrtim odstavkom se prične zgodba o tem)
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Odgovor Napisal/-a Signal »

Pridevnik Sveti ali kratko Sv. so po 2. vojni v Sloveniji odvzeli skoraj vsem imenom krajev in železniških postaj.
V Sloveniji je bilo izjema ime postajališča Sv. Vid (koroška proga), ki je lahko ostalo.
Zanimivo je, da so nekatera imena krajev in žel. postaj na Hrvaškem po 2. vojni lahko obdržala pridevnik Sveti (napr. Sv. Petar u šumi).
Ne vem pa, kako je bilo z imeni ž. p. v drugih delih YU.

Zanima pa me, kdaj so nehali v Sloveniji uporabljati besedo kolodvor (menda je ni več v slov. pravopisu) kot uradni naziv večjih ž. (tudi avtobusnih) postaj.
Spomnim se starejših ljudi, ki so iz navade še uporabljali meni ljubo besedo kolodvor, napr. Koroški kolodvor...
Dokaz za rabo kolodvora so pogosta imena ulic, imenovanih po kolodvoru. Napr. Kolodvorska ulica (cesta), ki je kar pogosto ime, tudi v manjših krajih, kjer pa si ž. p. ne "zaslužijo" naziva kolodvor.

Lp Mirko
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

RisPo napisal/-a:
Nejc napisal/-a:RisPo, od kod tebi, da se je kraj Šempeter imenoval Sveti Peter? Lahko poveš kaj več? :shock:
Nekoč v času komunizma so preimenovali vse kraje v katerih je bilo karkoli v povezavi z Sveto; npr. Sveti Jurij se je preimenoval v Šentjur, Sveti Peter v Šempeter in podobno.

Sem pa poiskal še literaturo (s četrtim odstavkom se prične zgodba o tem)
Sveti Peter je "zdržal" do leta 1952.
Se pa bo potrebno "opremiti" s kakšno boljšo literaturo. Spletne strani občin so kar uboge. No, vsaj večina... :roll:

To, če vprašaš mamo, ki ni poslušala svoje mame, je premalo.
Svetih Petrov je bilo na področju Slovenije in bivše avstro-ogrske nebroj. In je moral biti red.
Za to so imeli repertorij krajev, tako da nisi mogel zamešati dva Sveta Petra.
Torej: avstro-ogrska (pišem z malo začetnico, da me ne boste imeli za nostalgika... :wink: ):
Sankt Peter im Sannthal /Sveti Peter ob Savinji/
Prvo, nemško ime je pomenilo Sveti Peter v Savinjski dolini.
Kot sem že omenil, je bilo vedno na prvem mestu v repertoriju nemško ime kraja, če je obstajalo. Bila so namreč tudi imena krajev samo v slovenščini, ker niso imela exonyma v nemščini.
Naslov repertorija glej pri kraju Naklo ( Lepotica 53 019 se na ogled postavi). Obstaja pa še nebroj drugih..:wink:

Pozdrav
muravidék
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 30
Pridružen: 27.11.2007, 21:27

Odgovor Napisal/-a muravidék »

pred nekaj leti so postajo Žerovinci (Prag-Hodoš) preimenovali v Mekotnjak
kurjač
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 456
Pridružen: 13.05.2006, 21:06
Kraj: kurilnica

Odgovor Napisal/-a kurjač »

Pa še ena zanimivost: preberite ime postajališča BIRČNA VAS nazaj pa dobite neko "prerokbo" ki upajmo,da se ne bo uresničila. Kaj se je pokazalo?

lp Dejan
kurjač
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3626
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

kurjač napisal/-a:Pa še ena zanimivost: preberite ime postajališča BIRČNA VAS nazaj pa dobite neko "prerokbo" ki upajmo,da se ne bo uresničila. Kaj se je pokazalo?

lp Dejan
Sava brez rib.... :D
Odgovori