Bočna ogledala na vozilah SŽ

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Nejc

Bočna ogledala na vozilah SŽ

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Živijo!!

Že dalj časa opažam in po ugotovitvah sodeč imajo vsa vozila na SŽ vgrajena bočna ogledala, samo elektro vlečna vozila (moped, mehovka in brižitka) ne. Dizel vlečna vozila pa itak mislim da tega ne potrebujejo . Zanima me ali še niso prišla na vrsto ali jim sploh nimajo namena dograditi bočnih ogledal?

Skratka, ogledala so namontirana zgolj na motornikih, in seveda na Helgah in Živi, vsaj meni se tako zdi. "Škoda" se mi zdi, da morajo strojevodje ob deževnem vremenu moliti glavo čez okno.
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3868
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Helge nimajo ogledal, imajo pa kamere. Žal so te v nočnih razmerah bolj malo uporabne.
Uporabniški avatar
gomulka014
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 454
Pridružen: 18.11.2005, 13:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a gomulka014 »

Tine Jarm napisal/-a:Helge nimajo ogledal, imajo pa kamere. Žal so te v nočnih razmerah bolj malo uporabne.
Verjetno nič manj kot ogledala? Ali pač?
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Tine Jarm napisal/-a:Helge nimajo ogledal, imajo pa kamere. Žal so te v nočnih razmerah bolj malo uporabne.
Se kar dobro vidi. :D

Z ogledalom ni nočna vidljivost nič boljša.

lp
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Bočna ogledala na vozilah SŽ

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

SŽ 312-001 napisal/-a:Živijo!!

Že dalj časa opažam in po ugotovitvah sodeč imajo vsa vozila na SŽ vgrajena bočna ogledala, samo elektro vlečna vozila (moped, mehovka in brižitka) ne. Dizel vlečna vozila pa itak mislim da tega ne potrebujejo . Zanima me ali še niso prišla na vrsto ali jim sploh nimajo namena dograditi bočnih ogledal?

Skratka, ogledala so namontirana zgolj na motornikih, in seveda na Helgah in Živi, vsaj meni se tako zdi. "Škoda" se mi zdi, da morajo strojevodje ob deževnem vremenu moliti glavo čez okno.
In zakaj dizel vlečna vozila ne bi potrebovala ogledal? :roll:

Z ogledali je tako.
Vsekakor bi zelo prav prišla, vendar kakovostna in ne tak krš kot so jih nekaj časa vgrajevali na gomulke. Predvsem bi morala biti električno nastavljiva in ogrevana, ter preklopna, da se po spremembi smeri vožnje zaprejo.
Za kaj takega pa še dolgo ne bo denarja, čeprav je dokazano, da se že s prvim iztirjenjem nekega vagona investicija pokrije. Spomnimo se samo iztirjene cisterne na primorski progi, kjer je bilo kar 8 km poškodovane proge in iztirjenja v Slovenski Bistrici, .......

Kot je že Tine Jarm zapisal, helga ima zelo dobre in občutljive kamere. Naša 541 ima ogledala ki se zaprejo kot pri pendolinu in bodo zagotovo koristen pripomoček.

Strojevodja na mehu ali mopedu ima pa tako ali tako vedno priprto okno iz povsem določenega razloga. :? :wink:

lp
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
marinc
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 115
Pridružen: 25.05.2006, 17:31
Kraj: Slap ob Idrijci

Odgovor Napisal/-a marinc »

Ne potrbuje zato, ker sta dva človeka v njem. Tako vsak vidi eno stran vlaka.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

marinc napisal/-a:Ne potrbuje zato, ker sta dva človeka v njem. Tako vsak vidi eno stran vlaka.
Ah, dej no. :shock:

Ogledala niso za gledanje naprej. :wink:

lp
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
igor72
Mojster
Mojster
Prispevkov: 4637
Pridružen: 28.09.2005, 17:07
Kraj: Primorje

Odgovor Napisal/-a igor72 »

Pri Živi se baje pri 20 km/h zaprejo, tako da...???
LEP DAN
Igor
Uporabniški avatar
gomulka014
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 454
Pridružen: 18.11.2005, 13:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a gomulka014 »

igorl72 napisal/-a:Pri Živi se baje pri 20 km/h zaprejo, tako da...???
Tudi pri pendolinu se pri določeni hitrosti zaprejo ...
Uporabniški avatar
Mojster_Strojevodja
Direktor
Direktor
Prispevkov: 1960
Pridružen: 09.08.2005, 19:43
Kraj: Bled
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mojster_Strojevodja »

Ja pa sej kaj jih boš pa rabu pri hitrosti večji od 20 km/h, sicer pa kot jaz vem lahko pri Živi z ustreznim knofom podalšaš odprtost ogledal tudi na večje hitrosti.
Če ne gre uporabi večje kladivo.
"Half the job is in the discovery; the other half is having the courage to present the findings."
"Everyone is a genius at least once a year. The real geniuses simply have their bright ideas closer together."
Uporabniški avatar
gomulka014
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 454
Pridružen: 18.11.2005, 13:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a gomulka014 »

Mojster_Strojevodja napisal/-a:Ja pa sej kaj jih boš pa rabu pri hitrosti večji od 20 km/h
A ni tudi to fora ogledal, da lahko strojevodja med vožnjo opazuje celoten vlak? Če bi bila na električnih lokomotivah ogledala, bi strojevodja med Divačo in Gornjimi Ležečami bistveno prej opazil iztirjeno cisterno in ustavil vlak, zaradi česar bi bilo manj uničenih pragov in s tem seveda manjša škoda ...
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Mojster_Strojevodja napisal/-a:Ja pa sej kaj jih boš pa rabu pri hitrosti večji od 20 km/h, sicer pa kot jaz vem lahko pri Živi z ustreznim knofom podalšaš odprtost ogledal tudi na večje hitrosti.
Pri EMG kjer so vrata zablokirana, jih med vožnjo skoraj ne rabiš. Pri vlaku bi pa hudimano prav prišla.

lp
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Aleš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 85
Pridružen: 26.08.2006, 21:05

Odgovor Napisal/-a Aleš »

Morda se motim, toda zdi se mi da serija 312 nima električnih ogledal in jih morajo strojevodje ročno odpirati in zapirati. Kako to?

Lep pozdrav.
541
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3417
Pridružen: 16.11.2005, 22:01

Odgovor Napisal/-a 541 »

Aleš napisal/-a:Morda se motim, toda zdi se mi da serija 312 nima električnih ogledal in jih morajo strojevodje ročno odpirati in zapirati. Kako to?

Lep pozdrav.
Opremljenost vozila po zahtevah kupca.

Večji problem kot ročno premikanje ogledal je po mojem to, da ogledala, ki so na strani neaktivne kabine, veter pri višjih hitrostih obrača, nato se pa ogledala lomijo ... :?
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Zmanjkalo je denarja za servomehanizem, kar računaj 4x na garnituro...
Sicer pa tudi malo fiskulture s strani strojevodij ne škodi, ne Dolfe?? :lol:
Odgovori