VOZOVNICE ZA VLAK

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Odgovori
railfan
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 47
Pridružen: 06.02.2009, 10:29

VOZOVNICE ZA VLAK

Odgovor Napisal/-a railfan »

Pozdravljeni!

Ta portal in forum spremljam že kar nekaj časa, vendar pa sem se registriral šele malo časa nazaj. Naj najprej pohvalim dovršenost ter natančnost prispevkov.
Tudi sam se navdušujem nad vlaki, vendar na nekoliko drugačen način kot večina članov. Medtem ko se večina od Vas ukvarja z modeli vlakov (imena lokomotiv ter serijske številke), se sam navdušujem nad potovanji z vlaki, torej nad tem, kam vse z vlakom lahko potujemo ter predvsem, kako se ti vlaki na teh relacijah imenujejo (zanimajo me njihova imena ter številke: npr. IC Pohorje 502/503, EC Mimara 212/213 etc).

Posledično sem začel z zbiranjem uporabljenih vozovnic za vlake (najprej samo od vlakov, sedaj zbiram tudi vozovnice z busov, metrojev, tramvajem, trolejbusov, ...). Zbiram tako vozovnice iz Slovenije kot tudi iz drugih držav po Evropi in svetu.

Ker mnogi od Vas veliko potujete z vlaki, se posredično obračam na Vas ter na Vašo morebitno pripravljenost pomagati. Prosim Vas, če bi mi bili pripravljeni Vaše uporabljene vozovnice z vlakovnih potovanj podariti ali po simbolični ceni prodati, da bi jih vključil v mojo zbirko.
Vsem se že vnaprej zahvaljujem za vsakršno pomoč.

Lep pozdrav
Kristijan
Zadnjič spremenil railfan, dne 07.02.2009, 23:46, skupaj popravljeno 1 krat.
Uros_88
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 200
Pridružen: 07.01.2009, 18:03

Odgovor Napisal/-a Uros_88 »

Ali zbiraš vse uporabljene, ali samo po 1 na določeno relacijo?
railfan
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 47
Pridružen: 06.02.2009, 10:29

Odgovor Napisal/-a railfan »

Zbiram vse uporabljene, tudi po več z iste relacije (kakor jih pač dobim).

Tako imam npr. na relaciji Kranj-Ljubljana 3 vozovnice (razlikujejo se glede na vrsto vlaka (potniški ali MV/EC/IC ter pri slednjih glede na številko vlaka)).
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

railfan napisal/-a:Zbiram vse uporabljene, tudi po več z iste relacije (kakor jih pač dobim).

Tako imam npr. na relaciji Kranj-Ljubljana 3 vozovnice (razlikujejo se glede na vrsto vlaka (potniški ali MV/EC/IC ter pri slednjih glede na številko vlaka)).
Lahko ti z veseljem podarim vozovnice, ki so se uporabljale zadnjih 10 let (K-8c/1, K-8a/1, K-8d, K-8, K-6, K-2, rjave kartončkaste, papirnate, ki so se prodajale na večjih postajah in so jih lani zamenjali za modernejše, in še kaj).

Se vozovnice tudi razlikujejo, glede na rang vlaka, kar se lepo vidi pri žigu, oziroma pregledu vozovnice.

So pa karte pretežno iz Savinjske proge in do Ljubljane.

Če te zanima, piši zs. :wink:
Uros_88
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 200
Pridružen: 07.01.2009, 18:03

Odgovor Napisal/-a Uros_88 »

Tudi meni piši na zs, pa ko se naberejo dobiš.
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Mogoče bi Dolfe tole temo poskusil spraviti v temo "Železnica skozi čas", saj so tudi vozovonice del železnice, saj brez njih težko kam prideš, razen če se švercaš. :lol:

Pokazal bom nekaj vozovnic, ki so se uporablajle do lani, ko so jih zamenjale sodobni terminali, katere uporabljajo sprevodniki,za izdajo vozovnic, pa tudi na nekaterih manjših postajah so jih nadomestili s kartončkastimi kartami.

Slika
V mojem življenju, najstarejša različica vozovnice, prometnik (ponekod tudi blagajnik) je vtisnil na hrbtno stran datumski žig, nato pa na prednjo stran vpisal ceno vozovnice. Dobra stran te vozovnice je bila, ker na njej ni bilo nobene številke popusta.

Slika
Še pred K-8a/3, K-8c/2, meni največkrat videna K-8, katero so večinoma imeli sprevodniki, ki so izdajali vozovnice na vlaku.

Slika
K-8c/2: redna vozovnica, sprevodniška različica. Cena je bila odvisna od kilometrov, kakor tudi sortiranje vozovnic.

Slika
K-8a/3: vozovnica s 30% popustom, sprevodniška različica. Cena je bila odvisna od kilometrov, kakor tudi sortiranje vozovnic.

Slika
K-8d: Doplačilna vozovnica. To vozovnico sem sicer dobil od kolega, toda po števili vlaka sodeč, se vidi, da je dodatek za vlak ICS.

Slika
K-6, najpogosteje uporabljena vozovnica, izdana je bila lahko na vlaku ali na postaji. Po moje bi ji lahko rekel univerzalna vozovnica, saj si lahko z njo praktično potoval s katerim koli vlakom, saj je imela veliko možnosti pri izpolnjevanju.

Slika
K-6: kot sem že rekel, je bila univerzalna. Na večini postaj so tako lahko z njo napisali mesečno vozovnico. Toda brez K-18 je ni blo moč kupiti (za šolarje), delavska ne vem kakšno oznako ima.

Slika
K-18

Slika
K-2 podobna vozovnici K-6.

Slika
To je pa vozovnica, s katero sem največ prepotoval v svojem življenju. Lani so jih zamenjali z manjšimi in sodobnejšimi. Ta vozovnica je za IC vlak (Inter City).

Slika
In še ena, za vlak ICS - dodatna dop. vozovnica.

Slika
In še ena, ki se uporablja danes.


Prikazal sem vozovnice, ki so se uporabljale v dobrih 20 letih mojega življenja, mogoče je katera izmed teh prišla kasneje, njihov razvoj mi namreč ni poznan.
Če ima kdo še kakšno starejšo, jo lahko z veseljem pokaže tukaj.

lp Nejc
Uporabniški avatar
RisPo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1023
Pridružen: 01.11.2006, 14:24

Odgovor Napisal/-a RisPo »

Drugače je pa še v Celju na postaji poleg prodaje kart slika v kateri je zgodovinski pregled starejših vozovnic.
Slikam ob priliki :)
Uros_88
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 200
Pridružen: 07.01.2009, 18:03

Odgovor Napisal/-a Uros_88 »

Nejc napisal/-a: Slika
V mojem življenju, najstarejša različica vozovnice, prometnik (ponekod tudi blagajnik) je vtisnil na hrbtno stran datumski žig, nato pa na prednjo stran vpisal ceno vozovnice. Dobra stran te vozovnice je bila, ker na njej ni bilo nobene številke popusta.
V bistvu je na zgornji strani prometnik ali blagajnik vpisal številko izkaznice od SP-5, 30% popusta, upokojenska, ipd. oz. vsaj moral bi.
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Uros_88 napisal/-a: V bistvu je na zgornji strani prometnik ali blagajnik vpisal številko izkaznice od SP-5, 30% popusta, upokojenska, ipd. oz. vsaj moral bi.
Od vseh teh kartončkastih ki jih imam, na niti eni ni napisana številka izkaznice za popust.
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

RisPo napisal/-a:Drugače je pa še v Celju na postaji poleg prodaje kart slika v kateri je zgodovinski pregled starejših vozovnic.
Slikam ob priliki :)
Mislim da bom to pred teboj naredil! :wink:
Uros_88
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 200
Pridružen: 07.01.2009, 18:03

Odgovor Napisal/-a Uros_88 »

Pri nas so jo skoraj zmeraj vpisali, ker drugače si imel lahko probleme na vlaku.
railfan
Kurjač
Kurjač
Prispevkov: 47
Pridružen: 06.02.2009, 10:29

Odgovor Napisal/-a railfan »

Tukaj prilagam link do moje strani na InterPals, kjer imam v albumu slike primerkov vozovnic iz moje zbirke:
http://www.interpals.net/photo.php?pid= ... 1227996572.
Uporabniški avatar
vagoncek
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 272
Pridružen: 28.09.2005, 11:25
Kraj: jesenice
Kontakt:

oi

Odgovor Napisal/-a vagoncek »

Tudi jaz imam kar veliko zbirko voznih kart predvsem posebnih za razne vožnje muzejskih vlakov , FIP karte razne SP vozovnice itd......

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
pred upokojitvijo sem bil zaposlen na muzejskem vlaku SZ kot referent za muzejske vlake
http://groups.msn.com/muzejskivlaki
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Ona je dobra z reganom - "Cement express" :lol: :lol:
Odgovori