Pogon dizel lokomotiv

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Odgovori
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Saj bodo fantje počasi dojeli.Sploh,ko se še naučiš kaj oznake motorjev sploh pomenijo.Se ti v trenutku vse odpre in je vse prekleto enostavno. :wink:
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ko sem šel gledat tvoje linke iz wikipedije http://en.wikipedia.org/wiki/EMD_567....

sem videl, da imajo linke na Rootsova puhala in turbo kompresorje, ki sem ti jih zgoraj predlagal...
Pozabi zgornji post :roll:

Vse ostale linke pa bo pregledal "falirani prometnik", saj so balzam za njegove rane...

...in poročal...večino jih zna itak na pamet...na izust ob polnoči, ko ga zbudijo za "šaflanje" po Bohinjki :lol: :lol:

...ali komu pil kri...

Slika


:lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Če boš pa hotel kaj več vedeti o dizel električnih lokomotivah, pa bo treba pogledati v kakšno knjigo...

Recimo: Prof.dr. Zdravko Valter: Dizel-električne lokomotive, Zagreb 1985 (284 strani).

Notri je nekaj podatkov tudi za JŽ 641, 643, 645, 661 in 662 pa tudi druge "svjetske lokomotive" stare :old in "nove" generacije, tudi CC 72000.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

[-X Žaci!
Nurmič si je že ožulil rit z literaturo o dizlih.Saj vse piše,če je želja dovolj velika se vse najde.Pokaže se lahko smer,drugače pa nobene lenobe podpirat.Če je to samo muha enodnevnica,je območje dizel lokomotiv in dizel motorjev ZDAAAAAAAALEČ preobsežno in prekompleksno,za kratkotrajne erekcije po tem znanju. 8)

Prej sem že nekaj bluzil o označevanju motorjev.Samo za za pokušino.EMD je razvil 3 pametne dvotaktne motorje 567,645 in 710,pustimo 265,ta je "H" 4 takten.Označeni so s CID,kaj pa to pomeni in zakaj te (na prvi pogled kar v tri dni) številke motorjev najdete pa tu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Engine_displacement

Dalje sami! :wink:
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
blay
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 26
Pridružen: 17.05.2011, 19:21

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a blay »

Nurmi napisal/-a: EMD je razvil 3 pametne dvotaktne motorje
CID,kaj pa to pomeni in zakaj te (na prvi pogled kar v tri dni) številke motorjev najdete pa tu:
Dalje sami! :wink:
:lol: PAMETNI?
Da ni tisti CID nekaj v zvezi z galonami :lol:
Nurmi,Železocestnik, dobro razlikujem med roots puhali in turbo puhali. Izgleda, da je problem v čistunski Slovenščini. Z njo v tehniki ne prideš daleč. Bom raje v slengu. Samo stiric Dolfe vedno stoji za kakšnim vogalom. Mimogrede likvidira kakšnega mladinca :lol: Coklo,Nurmija, itd.. se pa še dotaknit ne upa. Rootske(duble) sedaj Mercedes reklamira kot najnovejši razvoj motorjev ala compressor.
Gorchi je omenil,da sta na 100 serji turbini? Vendar na izpeljanki E motorja tega ni zaslediti?

Železocestnik v naši šolski knjižnici imamo samo Tolstoja,Cankarja in italijanskem stilu sneguljčica in trije palčki. V knigarnah pa teh knjig ne najdem.

LP
blay
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 26
Pridružen: 17.05.2011, 19:21

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a blay »

Evoo še nekaj linkov, ki sem jih pregledal in posnel. Sem se kar namučil, da sem našel prvotni izvor.
Vse o PG, regulaciji, vgradnji v lokse, itd.
http://www.willtrens.xpg.com.br/Manual% ... ontrol.htm
Vse o rootsih
http://www.willtrens.xpg.com.br/Manual% ... Blower.htm

LP
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Dolfa ti ne bo nič naredil,je prijazen stric.Pa zdaleč od tega da bi kdo imel imuniteto,sva si tudi midva že žugala,ampak veliki ljudje znajo to speljati kakor je treba.
:-k Bi te pa nekej iskreno vprašal.Za Nurmiča je sicer znano,da v glavnem smeti in bolj skrbi za "entertainment" tu na forumu.
Kaj pa bit ti rad izvedel,oz. povedal na to tematiko pogonov motorjev.Bolj kot prebiram,manj mi je sicer jasno.Nisem sicer cvet inteligence pa vseeno.Če ti je jasno vse okoli puhal in turbopolnilnikov,koji k.... potem iščeš na netu turbo puhala.Bi rad samo vedel ali je to prosta debata o lokomotivskih motorjih,bi rad kaj izvedel,ali pa nas mogoče naučil.Samo da vem kam peljati stvar,ker to nima ne repa ne glave.
Jaz spoštujem tvoj trud,iskreno! Samo dajmo to spraviti v neke okvirje. 8)
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
blay
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 26
Pridružen: 17.05.2011, 19:21

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a blay »

:lol:

Daleč od tega.
Tale post od @preglednika me je pritegnil. Nekaj od mehanike in elektrike vem že od prej. Nekaj sem se naučil pri pomoči očetu, itd..
preglednik napisal/-a: Z zanimanjem spremljam to debato, regulacija celotnega sklopa: dizel motor - generator - vlečni motorji je tudi meni precej komplicarana zadeva. Ali pravilno razmišljam, če si predstavljam naslednjo situacijo:
- lokomotiva vleče vlak po nekem odseku s konstantno hitrostjo, vse je v ravnovesju
- prične se vspon, sile upora se povečajo, elektromotorji postanejo bolj obremenjenim požirajo več toka
- to zazna sistem regulacije, vzbujanje generatorja se oslabi, napetost motorjem pade, hitrost vlaka se zmanjša. Ker je moč UxI, ostane ta enaka.
- zmanjšanje hitrosti zazna strojevodja in premakne ročico, vrtljaji in s tem moč DM se povečajo.
(za konstantno število vrtljajev dizel motorja in konstantno vbrizgavanje goriva pri določenem položaju ročice skrbi regulacija dizelmotorja, ki deluje samodejno. Vsak položaj ročice pomeni svoje obrate pri konstatnem momentu in konstantni izhodni moči.)
- Povečani vrtljaji DM povzročijo večjo napetost generatorja, tok se poveča.
- S tem se poveča moč vlečnim motorjem, vlečne sile se povečajo lokomotiva spet preide na prvotno hitrost

Cel roman. Verjetno sem kaj pomemnega tudi izpustil

Pa sem brskal :lol:

LP
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Pohvalno! Po eni strani ste DIGI generacija (sklepam,da ste po večini mlajši) prikrajšana za vse tiste čare preproste mehanike.

3 legende,na katerih smo se učili osnov motoroznanstva:

1. IMT 535 (pazi zdaj!) De Luxe :mrgreen:
2. BCS kosilnica 622
3. Tomos APN garažni tunning na tisoč in en način :wink:

Malo kasneje Fiat 850 Special,Bolha (garažna izvedenka roadsterja),VW hrošč 1303 cabrio,......

Da ne zabluzim! Brskaj dalje :wink:

PS:Nebi res komentiral Nemške avtomobilske tehnologije.Super so začeli! Gottlieb Daimler, Wilhelm Maybach,Siegfried Marcus,.... =D> potem pa zaspali.Prva klimatska naprava serijsko 1939 Packard Motor Car Company,prvi električni pomik stekel Ford leta 1941 (VW še par let nazaj za doplačilo #-o )..... ne bom drozal,ker bo @Tine pregorel :lol:
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ja, v SLO knjigarnah jih res ni...

Če pa vpišeš knjigo v Cobiss, jih boš našel v knjižnicah (v glavnem v LJ).

Če pa boš šel v detajle, katere PG imajo katere naše lokomotive, se boš moral spoprijateljiti z enim strojevodjo, ki še ni vrgel navodil v kanto za smeti...

Najprej pa moraš poznati skupno delo dizel motorja in generatorja...
...nekaj je v knjigi Z. Valter, nekaj tudi Joza Serdar: Lokomotive, ZG 1977

Ostalo ti lahko iz skript SŽ (?) ali ostalega učnega materiala poskenirajo sedanji ali bivši strojevodje dizel-električnih lokomotiv...


PS:
Nekaj lahko izveš tudi iz tele knjige...Look inside :wink:

http://books.google.si/books?id=rsOYinj ... ve&f=false
Zadnjič spremenil železocestnik, dne 28.05.2011, 15:27, skupaj popravljeno 1 krat.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Nurmi napisal/-a:Dolfa ti ne bo nič naredil,je prijazen stric.Pa zdaleč od tega da bi kdo imel imuniteto,sva si tudi midva že žugala,ampak veliki ljudje znajo to speljati kakor je treba.
Izgleda, da si Dolfetu povedal za skrivnost, zakaj mu ni vžgal moped :lol: :lol:
Nurmi napisal/-a:Pohvalno! Po eni strani ste DIGI generacija (sklepam,da ste po večini mlajši) prikrajšana za vse tiste čare preproste mehanike.

3 legende,na katerih smo se učili osnov motoroznanstva:

1. IMT 535 (pazi zdaj!) De Luxe :mrgreen:
2. BCS kosilnica 622
3. Tomos APN garažni tunning na tisoč in en način :wink:
:lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

železocestnik napisal/-a:
Izgleda, da si Dolfetu povedal za skrivnost, zakaj mu ni vžgal moped :lol: :lol:
Ne bo držalo. Nurmi je bil še megla, ko je Dolfe že gnal tomosovega hudiča po bregu. [-X

In na koncu je vedno kresnil. Če drugače ne, pa z meter velikim plamenom. :kij
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

blay napisal/-a:....... Samo stiric Dolfe vedno stoji za kakšnim vogalom. Mimogrede likvidira kakšnega mladinca :lol: Coklo,Nurmija, itd.. se pa še dotaknit ne upa. ....
LP
A boš ti tudi nakurblal našim dizlom 3000°/min štandgasa? Slika

lp
:lol:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
blay
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 26
Pridružen: 17.05.2011, 19:21

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a blay »

:shock: Ne,ne kar naj ostanejo izključeni. Že doma preveč ropota :lol:
Pri starih dizlih nikoli ne veš, če bodo zdržali do konca tekme :saluti

LP
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Pogon dizel lokomotiv

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Naši zdržijo, in to vsak šiht. Stari pa kot mama zemlja. :wink:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Odgovori