Menjava bandažev kolesnih dvojic

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Odgovori
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Tono napisal/-a:... Lepo zapisano, le enega avtorja fotografij so v članku izpustili :(

Lp,

Tono ...
A zato so se mi zdele slike tak znane!

Ma ne se sekirat če te niso posebaj navedli, glavno da boš dobil honorar za fotografije!
:mrgreen:
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a Tono »

Aha, zato pa mi je danes poštar prinesel nakaznico za tistih tavžent ojrof :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Tono napisal/-a:Pozdravljeni,

sveža, majska Nova proga na 18. in 19. strani prinaša članek o obnovi parne lokomotive 33-037. Lepo zapisano, le enega avtorja fotografij so v članku izpustili :(

Lp,

Tono
To bo za kazen, ker si šimfal svojega Canona SX 200 IS. :wink:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a mkx »

Tono napisal/-a:Lepo zapisano, le enega avtorja fotografij so v članku izpustili :(
Vsaj ne rabiš biti užaljen (pod pogojem, da te molk ne žali). Na koncu tega članka je objavljen popravek, ko so enega kurjača prešolali v gasilca. :twisted: Moje laično védenje mi pravi, da sta to dve diametralno nasprotni stvari ... edini (pa še to neželjeni) gasilec na demfarci je stopljen čep :titanic
LP, Metod
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a Tono »

Jaz, užaljen? Tono ima debelo kožo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Potrjujem, da ima Tono debelo kožo...
Stalno kontroliram debelino z Bosch merilnikom (beri: zafrkancijo :lol: )
Jaz bi bil že stokrat užaljen :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
boris
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 293
Pridružen: 10.09.2006, 21:22
Kraj: Obala

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a boris »

Dolfe napisal/-a:
Tono napisal/-a:Pozdravljeni,
sveža, majska Nova proga na 18. in 19. strani prinaša članek o obnovi parne lokomotive 33-037. Lepo zapisano, le enega avtorja fotografij so v članku izpustili :(

Lp,

Tono
To bo za kazen, ker si šimfal svojega Canona SX 200 IS. :wink:
Dolfe, nisi v tem postu omenjal parazita?????
mkx napisal/-a: Vsaj ne rabiš biti užaljen (pod pogojem, da te molk ne žali). Na koncu tega članka je objavljen popravek, ko so enega kurjača prešolali v gasilca. :twisted: Moje laično védenje mi pravi, da sta to dve diametralno nasprotni stvari ... edini (pa še to neželjeni) gasilec na demfarci je stopljen čep :titanic
imam občutek. da je tle ena druga finta...
avtor članka je David Collier, torej predvidevam, da je bil članek pisan v angleščini.
zagotovo se je zalomilo pri prevodu, ker prevajalec ni nikoli slišal za "kurjača"
to je samo moje mnenje...
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a Tono »

V angleščini se za kurjača uporabljata naziva fireman in stoker (glej http://en.wikipedia.org/wiki/Fireman_%28steam_engine%29). Collierov članek je očitno iz angleščine prevajal nekdo, ki o slednji nima kaj dosti pojma, saj je celotni prevod totalno štorast.
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

boris napisal/-a: Dolfe, nisi v tem postu omenjal parazita?????
Sem, potlej pa me je visoka inštanca in cenzura vsekala po prstih. Proti vetru ni za scat. press Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Tono napisal/-a:...sveža, majska Nova proga na 18. in 19. strani prinaša članek o obnovi parne lokomotive 33-037...
Na strani 19 so med drugim zapisali:
Pri zamenjavi kolesnih obročev so bile na četrti kolesni dvojici ugotovljene razpoke na zvezdi kolesa. Hitro smo morali najti rešitev, saj se je lokomotivi že mudilo na tire. Skrajna rešitev bi bila menjava celotne četrte kolesne dvojice s tisto z eksponata v železniškem muzeju. Ker bi to povzročilo ogromne stroške in zamudo pri delu, smo se odločili, da špice na kolesu zavarimo. Poiskali smo pravilnike in se dogovorili o postopku varjenja, ki ga izvajamo v skladu s prejetimi certifikati. Po varjenju penetracijska metoda ni pokazala nobenih razpok in kolo je v odličnem stanju.
Zelo zanimivo! Nehote pri tem dobim asociacijo na lokomotivo 17-005, ki je menda zaradi razpok na špicah koles obstala v muzeju. Sicer ima sedaj še kak drug problemček ampak kolikor mi je znano, je bil to prvi in glavni problem za izločitev iz prometa. Mrbit pa se sedaj kaže možnost za popravilo in usposobitev tudi te lokomotive za vožnjo (pustimo ob strani večni "ni denarja")?
Goran
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Gorchi napisal/-a: Zelo zanimivo! Nehote pri tem dobim asociacijo na lokomotivo 17-005, ki je menda zaradi razpok na špicah koles obstala v muzeju. Sicer ima sedaj še kak drug problemček ampak kolikor mi je znano, je bil to prvi in glavni problem za izločitev iz prometa. Mrbit pa se sedaj kaže možnost za popravilo in usposobitev tudi te lokomotive za vožnjo (pustimo ob strani večni "ni denarja")?
To isto vprašanje sem še nedolgo tega zastavil kustosu Železniškega Muzeja v Šiški, g. Bogiću. V vseh ozirih je kategorično ponavljal, da popravilo koles na 17-tki ni možno. Sam sem močno skeptičen o tem mnenju. Še posebej po tem, ko sta ŽC in Tono objavila tehnološki proces varjenja šprikel, kateri je izhajal iz časa II. svetovne vojne. Z današnjo varilsko tehnologijo bi bilo zagotovo dosti laže in učinkoviteje opraviti to delo.
Res pa je, da je omenil tudi ekscentričnost, katera je nastala zaradi pretesno navlečenega bandaža. Ampak, to menda ne na vseh kolesih.
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
sbb
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 128
Pridružen: 04.06.2009, 11:48
Kraj: Bw Ložionica

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a sbb »

Kot je meni znano so na 17-ko montirali bandaže s premajhno toleranco. Pri ohlajanju pa je posledično prišlo do zvitja špic in jajčaste oblike.
PORED M-VOĐE I LOŽAČA NA LOK.
MOGU PUTOVATI NAJVIŠE 2 LICA
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a Tono »

Zdravo,

glede špic veljajo natančna pravila, kdaj se smejo variti. Če je npr. špica počena dvakrat, je varjenje prepovedano. Sam sem v času težav s kolesi naše triintridesetke preko prijatelja iz Nemčije uspel pridobiti tehnično dokumentacijo DB in DRB s tega področja, ki sem jo tud posredoval zainteresiranim. V priročniku so natančno opisani varilski postopki in dodajni materiali. Na forumu pa o počenih špicah namenoma nisem diskutiral, saj so tovrstni posegi zelo delikatni. Lahko uspejo, lahko pa tudi spodletijo.

Kolikor vem, so špice na kolesih 17-005 tudi deformirane, kar bi naj onomogočalo popravilo. Kolesa naj bi bila predhodno že večkrat popravljana. Menim, da je v takšnem primeru smotrnejša izdelava novega kolesa.

Najbližje ponovni oživitvi je Borsig, vprašanje pa je, če bo do tega prišlo. Glede na trenutni obseg voženj muzejca po mojem ni dejanske potrebe po dodatni lokomotivi. Vsi pregledi in revizije pa so vezane na čas, in brezpredmetno je registrirati avto, ki ti stoji v garaži. Za lokomotive velja enako.

Lp,

Tono
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Tono, za 17-tko imajo najmanj dva kompleta dvojic. Ne morejo vse biti hin, ali pač?
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Menjava bandažev kolesnih dvojic

Odgovor Napisal/-a Tono »

Kaj obstajajo še kakšne rezervne dvojice?
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Odgovori