Promet na Bohinjki - splošna problematika

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
mateja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 268
Pridružen: 03.12.2008, 18:42

Promet na Bohinjki - splošna problematika

Odgovor Napisal/-a mateja »

Lepo je videt tole paro, malo manj lepo pa je dejstvo, da en izredni vlak na bohinjki, ki se kar utaplja v prometu, povzroči zamudo vsem ostalim.





Izluščeno iz teme Muzejski vlak 2011
Mod. Dolfe
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a Tono »

mateja napisal/-a:Lepo je videt tole paro, malo manj lepo pa je dejstvo, da en izredni vlak na bohinjki, ki se kar utaplja v prometu, povzroči zamudo vsem ostalim.
Mateja,

enkrat v 365 dneh pa je to ja sprejeljivo, kaj ne?

Lp,

T
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
preglednik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1951
Pridružen: 20.09.2006, 15:24
Kraj: Primorska

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a preglednik »

mateja napisal/-a:Lepo je videt tole paro, malo manj lepo pa je dejstvo, da en izredni vlak na bohinjki, ki se kar utaplja v prometu, povzroči zamudo vsem ostalim.
To utapljanje v prometu: Sedem parov potniških, en nabiralnik z dvema vagonoma in en vlak s cementom, pa še tisti le kot obvoz zaradi del na Južni železnici. No ja, avtovlak sem pozabil, ampak vseeno se ni za hvalit.
preglednik
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

preglednik napisal/-a:
mateja napisal/-a:Lepo je videt tole paro, malo manj lepo pa je dejstvo, da en izredni vlak na bohinjki, ki se kar utaplja v prometu, povzroči zamudo vsem ostalim.
To utapljanje v prometu: Sedem parov potniških, en nabiralnik z dvema vagonoma in en vlak s cementom, pa še tisti le kot obvoz zaradi del na Južni železnici. No ja, avtovlak sem pozabil, ampak vseeno se ni za hvalit.
Na 30 minutni interval med postajami je to gužva,dan ima samo 24 ur. :wink:
Tono napisal/-a:
Nurmi napisal/-a:5 min pa je kaput!
Nisi rekel, da je ventilator delal sedem in pol minut? :mrgreen:

Sem pa si včeraj ogledal reveža. Hude saje so ga fentale. Bomo videli, kaj bo rekel majster Rudi na zadevo.
Kaj bo rekel!? :hmm scal bo od smeha!
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
mateja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 268
Pridružen: 03.12.2008, 18:42

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a mateja »

preglednik napisal/-a:
mateja napisal/-a:Lepo je videt tole paro, malo manj lepo pa je dejstvo, da en izredni vlak na bohinjki, ki se kar utaplja v prometu, povzroči zamudo vsem ostalim.
To utapljanje v prometu: Sedem parov potniških, en nabiralnik z dvema vagonoma in en vlak s cementom, pa še tisti le kot obvoz zaradi del na Južni železnici. No ja, avtovlak sem pozabil, ampak vseeno se ni za hvalit.
Utapljanje v prometu je seveda mišljeno ironično. Prometa ni skoraj nič, ampak vseeno jim uspe, da en izredni vlak povzroči zamudo vsaj petim vlakom.
Nurmi napisal/-a: Na 30 minutni interval med postajami je to gužva,dan ima samo 24 ur. :wink:
30 minut? A mi lahko to malo razložiš? Med nekaterimi postajami ni toliko razmika.
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Mateja,ko je vse zasedeno res ni pol ure med postajami ampak v povprečju okoli 15-20 min.In tako kot "padajo postaje ven" tako se daljšajo intervali med zasedenimi postajami.Tako da prideš na primer ob 18h zvečer v situacijo,ko je voznega časa npr. Most na Soči-Boh.Bistrica 45 min na eno stran.En vlak dol,da pride drugi gor traja uro in pol.Pa še na "mizi" skrižaš vlake v 2 minutah,s kretnikom na biciklu in jezikom do kolen rabiš pa 10 minut. :lol:
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
mateja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 268
Pridružen: 03.12.2008, 18:42

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a mateja »

Para je vozila krepko pred 18. uro. Glede na »gostoto« vlakov (dajem v narekovaj, da ne bo spet kdo narobe razumel) bi lahko tudi tole paro in drezino spravili skozi brez težav.

Nurmi, mi lahko razložiš, kakšna je bila situacija recimo 20 let nazaj? Moj spomin ne pomni, da bi kdaj križali recimo v Podmelcu, torej se je križalo na istih postajah kot sedaj. In bilo je več prometa in je šlo. Kaj se je spremenilo od takrat?
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Uf za dvajset let nazaj se ne spomnim,kako je točno bilo.Spomnim se prometnikov na postajah Plave,Kanal,Hudajužna,Boh.Bela. Drugo je pa zbledelo in bi ti zdaj prodajal banane. Vem da je trenutna izkoriščenost prepustne moči na odseku Gorica-Jesenice okoli 94%.Se pravi pri teh zasedbah imaš 6% lufta,da vrineš kak izredni vlak.Pa še to vlak z "normalnimi" voznimi časi,kar pa muzejski vlak zaradi svojih specifik niti približno ni.In na enotirni progi s takimi zasedbami postaj,s takimi napravami,takimi intervali.....
Samo en vlak ti daljša,pa se vozni red podira kot hiša iz kart.Tako,da 20 minutna zamuda se zakuha kot bi trenil.
Včasih ko so vodili promet vseh vlakov še prometniki,se je dalo kakega tovornega še obrniti drugam,kaj združiti,pretrasirati,odpovedat,zamakniti.In se je vedno našel prostor tudi za muzejca med delavnikom.Danes se pa gremo ene butale Holdingskih prevoznikov,pa infrastrukture,pa ne vem še kaj.
Ta drezina za Muzejcem je pa sploh poglavje zase in bolje da niti ne začenjam te debate.
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Uporabniški avatar
primožflori
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1071
Pridružen: 31.05.2007, 18:44
Kraj: Bohinjska proga

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a primožflori »

Muzejski vlak je postajo Grahovo prevozu ob 14.50uri.
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Nurmi, Tono, o kakšnem elektromotorju oz. ventilatorju je tu govora? Kak tip elektromotorja in kam ste ga "vgradili" ?

Nurmi, me pa tisto o prepustni moči Bohinjke pošteno straši. Se pravi, tudi če bi hoteli in imeli kaj, potem v tem trenutku kaj bistveno več vlakov skozi nebi spravili..... Imam v enem slepem kotu mojih malih možgančkov podatek, da je v zlatih časih te proge, pred prvo vojno, na progi vozilo 72 ali celo 75 vlakov dnevno :shock: ...In to na "bukove signale"....

LP

Jože
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Sem malo poguglal...

Če hočete povečati prepustnost te proge, si morete prebrati :shock:

...zapis iz leta 2009 :uuuaavv

Seveda se nisem spomnil :old :pamet
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Barbarpapa1 napisal/-a:
Nurmi, me pa tisto o prepustni moči Bohinjke pošteno straši. Se pravi, tudi če bi hoteli in imeli kaj, potem v tem trenutku kaj bistveno več vlakov skozi nebi spravili..... Imam v enem slepem kotu mojih malih možgančkov podatek, da je v zlatih časih te proge, pred prvo vojno, na progi vozilo 72 ali celo 75 vlakov dnevno :shock: ...In to na "bukove signale"....

LP

Jože
Prepustnost proge se občutno zmanjša, če se podaljšajo odseki. Se pravi, če se ukine zasedenost postaj. S tem se pač onemogoči križanja vlakov ter odjave.
In ravno to vztrajno izvajajo na Bohinjki. Še malo, pa bo med Jesenicami in Novo Gorico le en odsek.
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Jože sem globoko prepričan,da bo Tone objavil kako sliko.Samo zdaj še verjetno spi,mu je dala podkurjava po .......!
Bil je navaden motor 230V,...... ker si tehnični tip,ti bo vse jasno ko boš videl sliko. :wink:

Namensko uničujejo vse skupaj! Saj to pišemo s Čišotom, ves ta čas.Ko bi samo zaprli postaje,ampak mečejo ven tudi tire.In ko bo nekega dne prišlo daljinsko vodenje (prej ali slej bo) si s postajami kot so Dutovlje,Branik,Plave,Hudajužna lahko samo obrišeš rit.Ko bi pustili vse te postaje zasedene oz. bi pustili tire notri in naredili daljinsko vodenje.Potem bi imel na Bohinjki intervale med postajami od 7-13 minut.Kak status bi imele,kot postaje ali mogoče izogibavališča,...je irelevantno.Tako se pa že da križariti in čarati tudi na enotirni progi.Zdaj pa...... znanstvena fantastika.
[-o< Takle mamo!
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
preglednik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1951
Pridružen: 20.09.2006, 15:24
Kraj: Primorska

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a preglednik »

Še malo optimizma glede popustnosti bohinjske proge. Če bi bila trohica politične volje pa tudi realnih potreb (vlakov je tudi drugje zgleda bolj malo, pa te potrebe zaenkrat ni), bi izgubljene tire z raznih postajališč (Plave, Hudajužna, Avče ...) hitro lahko na novo dodali. Prostor je še zmeraj tam in ga hvalabogu niso še prodali. Seveda bi bilo potrebno vse skupaj še povezati v daljinsko vodenje, kar pa je že predmet večje posodobitve proge. Upam, da jo bomo enkrat dočakali, ali pa jo bodo morali zaradi nefunkcionalnosti ukiniti, česar pa Primorci ne bomo pustili.
preglednik
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Muzejski vlak 2011

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

:hmm Tisti dan,ko se zapre Bohinjka,se ustavijo vsi vlaki na primorskem.Garantirano.
Ker je situacija že tako napeta,manjka samo še pika na "i",da ljudem poči film,kaj se počne.
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Odgovori