Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Odgovori
Uporabniški avatar
trackpan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 834
Pridružen: 18.03.2014, 11:06

Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a trackpan »

Pozdravljeni vsi z pozitivnimi mislimi .

Verjetno je bilo na to temo že kaj rečeno, pa vseeno. V današnjem "Delu" (22.12.2014) je bil izpod peresa Boruta Tavčarja objavljen članek : "Zmanjševanje emisij mora biti gibalo razvoja". Neki del v besedlu pa mi je po domače "dvignil pritisk". Najbolje, če citiram :
"Na vprašanje Dela, ali ne bi mogli preusmeriti tovornjakov na železnico, ko bi ta bila ustrezno posodobljena, na MOP soglasno odgovarjajo, da bi to bilo kršenje evropskih pravil o prostem pretoku blaga. Poleg tega bi morale ustrezno železniško infrastrukturo zgraditi tudi druge države, ne le Slovenija. Na emisije prometa sicer noben ukrep ne deluje tako močno kot cene goriva. Če so te višje, tovornjakarji kupujejo gorivo drugod."
Opomba : MOP - Ministrstvo za okolje in prostor

Okolje gor ali dol :^o . Proizvajalci nafte zvišajte cene [-o< in se bo mogoče kaj premaknilo. Verjetno se bo blago "preselilo" na železnici tedaj, ko bodo bencin in nafto prodajali na recept v lekarnah =D> . Naše ceste se že danes dušijo pod lokalnim in tranzitnim prometom. Ob manjših nesrečah se avtoceste "zaprejo", na regionalni se promet zaustavi in ostanejo samo kolovozi.

Na kratko. Norosti na n-to potenco. Okolje - ne, kapital - da. To je resnica. Za koga so "evropska pravila". Odgovor je enostaven. Ne za ljudi, za kapital :mrgreen: .

LP Igor
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a Tono »

23 let imam svojo firmo, samo enkrat sem dobil robo po železnici - in popizdil. Zamuda na kvadrat, storitev podn. Na tovorni Moste sem skupaj s špediterjem dobesedno moledoval, da so mi izročili zabojček z nujno potrebnim materialom. Tako da, tovor po železnici lahko pozabiš. Kontejner da, zbirniki in ostalo kosovno blago nikakor ne, še najmanj pa na kratke razdalje.
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Tono napisal/-a:23 let imam svojo firmo, samo enkrat sem dobil robo po železnici - in popizdil. Zamuda na kvadrat, storitev podn. Na tovorni Moste sem skupaj s špediterjem dobesedno moledoval, da so mi izročili zabojček z nujno potrebnim materialom. Tako da, tovor po železnici lahko pozabiš. Kontejner da, zbirniki in ostalo kosovno blago nikakor ne, še najmanj pa na kratke razdalje.
:-k Čudno...Jaz pa sem že letos dvakrat nekaj naročil pri nekaterih firmah in glej ga zlomka, prevoznik so bile SŽ! In robo sem dobil takoj drugi dan... :shock: in to v Lendavo... :shock:
O.P.
Res pa je, da je da so mi to pripeljali na dom z kamionom... :mrgreen:
L.P.
Čufarca
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 127
Pridružen: 02.11.2009, 15:56

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a Čufarca »

@mmatja: Kolikor jaz vem je to čisto nekaj drugega, SŽ EXPRESS je kot pošta in prevaža s kamioni.
mmatja
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1613
Pridružen: 16.05.2009, 19:41
Kraj: Lendava

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a mmatja »

Čufarca napisal/-a:@mmatja: Kolikor jaz vem je to čisto nekaj drugega, SŽ EXPRESS je kot pošta in prevaža s kamioni.
No ja, saj tudi jaz to vem :wink: Ampak je vseeno SŽ a ne... :D :mrgreen:
ledeni
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 357
Pridružen: 26.12.2011, 22:19

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a ledeni »

Zanimivo, namesto da bi izboljšali svoje storitve, se zahteva višje cene nafte, davkoplačevalci pa naj pocrkamo. Pa pred tem še kupimo lokomotive, pa zgradimo tire etc. etc. etc.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a mkx »

trackpan napisal/-a:
"Na vprašanje Dela, ali ne bi mogli preusmeriti tovornjakov na železnico, ko bi ta bila ustrezno posodobljena, na MOP soglasno odgovarjajo, da bi to bilo kršenje evropskih pravil o prostem pretoku blaga. Poleg tega bi morale ustrezno železniško infrastrukturo zgraditi tudi druge države, ne le Slovenija. Na emisije prometa sicer noben ukrep ne deluje tako močno kot cene goriva. Če so te višje, tovornjakarji kupujejo gorivo drugod."
Opomba : MOP - Ministrstvo za okolje in prostor

Okolje gor ali dol :^o . Proizvajalci nafte zvišajte cene [-o< in se bo mogoče kaj premaknilo.
Največji problem birokratskega gledanja na okolje je tale: kot država vira onesnaževanja se šteje tista, kjer je gorivo prodano. Z birokratskega stališča je torej problem onesnaževanja (in raznih CO2 emisij) v Sloveniji rešen, če se prodaja goriva v Sloveniji zmanjša :!: Nihče seveda noče pripoznati dejstva, da je dejanska emisija še vedno na naših cestah. Sicer pa je vlada ravno pred dvema tednoma naredila korak v nasprotno smer in dopustila, da se je cena goriva znižala ... ravno iz razloga izenačevanja cene s sosednjimi državami in povečevanja konkurenčnosti naših naftnih trgovcev.

Tudi sicer je zgornji citat poln blebetanja in odrivanja problema stran. Če smo že sedaj sposobni/prisiljeni voziti vlake RoLa iz Maribora proti severu, bi lahko traso prav enostavno podaljšali do Kopra ali Dobove, frekvenco pa povečali. Če Madžari takih vlakov ne želijo sprejemati, lahko naredimo eno rampo za razlaganje in nalaganje še na Hodošu.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Re 4/4
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4293
Pridružen: 01.09.2011, 20:55

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a Re 4/4 »

soglasno odgovarjajo, da bi to bilo kršenje evropskih pravil o prostem pretoku blaga
Čista resnica. Še Avstrijci so dobili po prstih. Lahko se naredi edino tako, da je vlak konkurenčnejši, ampak bodo nekateri lobiji in pobiralci taks, cestnin.... skočili v zrak, ker dnevno prečka Slovenijo 5000 in več šleperjev.
trocken
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 780
Pridružen: 22.12.2009, 10:55

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a trocken »

Za Slovenijo je še en (in to velik) problem. EU namreč šteje vinjete za davek in ne prihodek opravljen na podlagi opravljene storitve. Torej mora DARS OBVEZNO pokasirati več s cestnino od tovornjakov kot od osebnih avtov (vinjet), če ne se bo dolg DARSA avtomatsko prenesel na državna pleča (za katerega država sicer garantira). S tem pa bi odločno kršili maastrichtske kriterije, bonitetna ocena bi padla... Torej so vse besede politikov o ekoloških prevozih tudi sicer bla bla, s tega vidika pa je potrebno gledati tudi na predvideno prodajo DARSA. Država bi se znebila velikega bremena.
zigc0601
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 167
Pridružen: 25.08.2011, 17:48

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a zigc0601 »

Če Madžari takih vlakov ne želijo sprejemati, lahko naredimo eno rampo za razlaganje in nalaganje še na Hodošu.
Ko sem iskal temo za diplomsko nalogo sem imel eno izmed idej tudi obdelati varianto izvedbe logističnih centrov na lokacijah Sežana - Lipovci in vmesen prevoz z železnico. Zadevo sem hitro opustil zaradi drugih razlogov, tako, da nisem niti pregledal realnost izvedbe, vendar mislim, da imamo v Sežani velik potencial, saj imamo največji vstop in izstop tovornih vozil, ter dovolj prostora za logistični center. Na drug strani pa bi bilo potrebno logistični center še zgraditi. S pomočjo google zemljevida sem našel eno od možnih lokacij na križanju pomurske avtoceste in železnice Pragersko - Hodoš.

Zanima me ali trasa trenutno sploh omogoča prevoz tovornjakov? Drugače pa je težava te rešitve v prekratki razdalji in prevelikih zamudah pri izvedbi prevoza. Zadevo bi morali potem raztegniti na Madžarsko ali/in v Italijo.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a mkx »

trocken napisal/-a:... Torej mora DARS OBVEZNO pokasirati več s cestnino od tovornjakov kot od osebnih avtov (vinjet)...
Ena luknja, skozi kateri izpolzi najbrž kar zajeten kupček prihodkov, je cestninjenje tovornjakov na čelnih cestninskih postajah. Živim blizu CP Dob in opažam, da kar nekaj šleparjev (tudi tujih registracij) zapusti AC v Ivančni Gorici in se nanjo vrne na Biču. Če bi uvedli cestninjenje v prostem pretoku, bi to izogibanje postalo nesmiselno. Takšnega cestninjenja niso uvedli po mojem mnenju tudi zaradi lobiranja domačih prevoznikov, ki ob opravljanju bolj lokalnih prevozov in ob poznavanju mimovozov, prihranijo kar nekaj na stroških cestnine ob skoraj nikakršni izgubi časa.
LP, Metod
trocken
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 780
Pridružen: 22.12.2009, 10:55

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a trocken »

V to cestninjenje je itak vmešanih kar nekaj lobijev, zato ga tudi še ni. Je pa dejstvo, da se je možno po več kot 50% s kamioni voziti brez plačila cestnine.
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Prevažanje tovornjakov po železnici je milo rečeno bedarija, če ni kakšnega drugega zvitega odgovora, oziroma višjega ekološkega cilja. Normalno opravilno sposoben prevoznik raje prevaža kontejnerje, ali same prikolice, se precej prihrani pri teži in prevozu spremljevalca, pri času pa ni bistvene razlike. To dobro vedo preko luže, kjer je transport cenovno optimiziran in so prevoznine na železnici za polovico nižje. Če nek transport cenovno ni konkurenčen (prevoz kamionov po železnici namreč, trajekti veselo prevažajo iz Turčije, saj so prevoznine nižje od stroškov kopenske poti), se ga pač ukine, kakor so nekoč ukinili večino ozkotirnih prog in.

LPL
Uporabniški avatar
trackpan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 834
Pridružen: 18.03.2014, 11:06

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a trackpan »

Pozdravljeni pozitvno misleči .

Članek ima naslov : "Zmanjševanje emisij mora biti gibalo razvoja" . In to je bistvo. Lahko debatiramo o ceni prevoza, o logističnih problemih itd. Se pravi. Ako je transport po cesti cenejši, hitreje pride blago do naročnika, potem naredimo širše avtoceste in problem je rešen. "DARS" prodajmo najboljšemu ponudniku :^o in vsi bodo prezadovoljni. To je ena stran zgodbe. Okolje. Kaj je že z njim ? Za profit ga ne potrebujemo =D> . Ljudje. Kategorija potrošnikov in poceni delovne sile. Glavno, da se imajo nekateri odlično, ostali pa lahko pocrkajo (tudi šoferji tovornjakov) .

Veste naši zanamci bodo podedovali ... , kar bo ostalo :^o !!!

LP Igor
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Tovornjaki na železnico ? - ne !!!

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Ena luknja, skozi kateri izpolzi najbrž kar zajeten kupček prihodkov, je cestninjenje tovornjakov na čelnih cestninskih postajah.
Kakšna luknja je šele na JŽI RS, ki pobere 15x manj denarja kot DARS od kamionov, pa vendar je delež železniškega prometa v RS vsaj 2x nad povprečjem EU, kjer je relativno siromašen, zanemarljivih 10%.

LPL
Odgovori