25 let vrtne železnice Bled

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Odgovori
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Miloš Jocif napisal/-a:Te dni mineva 25 let od postavitve prve bolj stalne vrtne železnice pri nas. Postavljena je bila na Bledu na opuščenem igrišču pri telovadnici Partizan Bled.Za tiste čase je bila to prava atrakcija, saj so le redki vedeli, da kaj takega sploh obstaja. Imeli smo progo dolžine okoli 150 m, dva postajna tira, odcep za kurilnico, šajbo in kratek štuc iz okretnice. Od vozil sta bili lokomotivi parna T4 in akumulatorska ala JŽ740 ter en službeni dvoosni vagon, dva odprta štiriosnika, en odprt dvoosnik in ena kiplora.

Letos mi je v roke prišel film z otvoritvenega dne, ki ga tukaj prilagam. Na filmu prepoznam družino Uroša Filipliča z bližno žlahto, mojo širšo družino in nekaj znancev med slučajnimi mimoidočimi. Prepoznal sem tudi ta prave železničarje, Bogiča, Škrbinca in Hrovatina. Tisto leto 1990 se je dogajalo, prihajali so ljudje iz radovednosti, turisti in vsak dan kakšni ljubitelji železnic.To poudarjam zato, ker se je tu rodila ideja o oživitvi kluba ljubiteljev železnic, danes DLŽ, katerega smo potem na zimo res ustanovili. Klub dela še danes in se je kar dobro prijel. Dokaz za to je tudi nova vrtna železnica v muzeju SŽ, ki bo 20.6. sprejela prve potnike-točno po 25 letih.

Povezava na video

Goran
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Te vrtne železnice na Bledu se še zelo dobro spomnim!

Je bila prava atakcija.

Z Urošem sva se ravno sinoči v Želeniškem muzeju pogovarjalo o njej.

Hvala Miloš in Goran za objavo tega filma!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
željko halambek
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 413
Pridružen: 26.06.2006, 18:16
Kraj: BREŽICE

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a željko halambek »

Odlično! :D

Končno da se pojavila tema o vrtni železnici na Bledu. =D> =D>
Uporabniški avatar
željko halambek
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 413
Pridružen: 26.06.2006, 18:16
Kraj: BREŽICE

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a željko halambek »

Mogoče nebi bilo slabo razmisliti da se v Železniškem muzeju v LJ najde majhen kotiček, kjer bi bila prikazana kratka zgodovina vrtnih železnic na Slovenskem, ki so sposobne prevažati ljudi (5 in / 1/4").
Tako bi se na kratko predstavile vse vrtne železnice (fiksne in montažne) od prvih pa do današnjih ter bi bil kratek prikaz vozil.
Poleg tega bi se lahko izložila kakšen pravi eksponat. Npr prva 7 1/4" lok v Sloveniji ( zelena aku lok letnik 1988) če je še živa ali pa katera druga.

Slika

Zanimivo da v Angliji imajo kar nekaj muzejev namenjenih vrtnim železnicam, kar niti ni čudno saj imajo skoraj 500 vrtnih železznic.

http://www.miniaturerailwaymuseum.co.uk/

http://s9.zetaboards.com/MRW_Forums/topic/7205837/1/

Slika
Slika prvzeta s tega linka: http://s9.zetaboards.com/MRW_Forums/topic/7205837/1/
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

željko halambek napisal/-a:Mogoče nebi bilo slabo razmisliti da se v Železniškem muzeju v LJ najde majhen kotiček, kjer bi bila prikazana kratka zgodovina vrtnih železnic na Slovenskem, ki so sposobne prevažati ljudi (5 in / 1/4").
Tako bi se na kratko predstavile vse vrtne železnice (fiksne in montažne) od prvih pa do današnjih ter bi bil kratek prikaz vozil.
Super ideja!
Jo podpiram!
:thumbupl

željko halambek napisal/-a:Poleg tega bi se lahko izložila kakšen pravi eksponat. Npr prva 7 1/4" lok v Sloveniji ( zelena aku lok letnik 1988) če je še živa ali pa katera druga.
Sinoči sem v pogovoru z Urošem in njegovim sinom Primožem izvedel da je bila kasirana.
:cry:
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
jurij
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 589
Pridružen: 20.11.2011, 23:13
Kraj: Prosečka vas Mačkovci

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a jurij »

Kot je že @Borsig omenil, tudi jaz podpiram idejo o kotičku zgodovine vseh naših vrtnih železnic v železniškem muzeju. :thumbupr

Pred kratkim sem začel tudi sam z gradnjo posebne železnice tirne širine 127 mm, katera bo imela kar nekaj mojih inovacij in bo med drugim speljana tudi čez 60 metrov dolg viadukt. :oops:
Uporabniški avatar
željko halambek
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 413
Pridružen: 26.06.2006, 18:16
Kraj: BREŽICE

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a željko halambek »

jurij napisal/-a: Pred kratkim sem začel tudi sam z gradnjo posebne železnice tirne širine 127 mm, katera bo imela kar nekaj mojih inovacij in bo med drugim speljana tudi čez 60 metrov dolg viadukt. :oops:
Odlično! Le hrabro naprej. Zanimivo bo videti dolg viadukt.
Če imate časa bilo bi dobro da naredite posebno temo na tem forumu, kjer bi spremljali kako nastaja vrtna železnica.
Uporabniški avatar
željko halambek
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 413
Pridružen: 26.06.2006, 18:16
Kraj: BREŽICE

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a željko halambek »

Na tem forumu je svoj čas bilo postavljenih od forumaša Patentee 1833 nekoliko fotografij Blejske vrtne železnice:
http://www.zeljeznice.net/forum/index.p ... -mm-slike/

Patentee 1833 je napisal:
Koliko ja znam javno ne radi nijedna. :(

Za uspomenu na bledsku željeznicu (koja več nekoliko godina ne postoji više):

Bled (SLO) 1990:
Slika

Slika

Slika

Slika
Zadnjič spremenil željko halambek, dne 25.06.2015, 14:09, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
željko halambek
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 413
Pridružen: 26.06.2006, 18:16
Kraj: BREŽICE

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a željko halambek »

Še nekaj prispevkov forumaša Patentee 1833 in nekoliko fotografij Blejske vrtne železnice:
http://www.zeljeznice.net/forum/index.p ... -mm-slike/

Patentee 1833 je napisal:
Bled (SLO):
Slika
Patentee 1833 je napisal:

Vozni park bledske željeznice na kraju njezinog postojanja:
Slika

Slika

Slika

Lokomotiva je prodata u BiH. :mah
Vagoni uništeni i završili na otpadu. :puc
Tračnice završile na otpadu. :(

Vozni park iz drugih slika nije bio vlasništvo bledske željeznice i je još danas dobro očuvan. :D :D :D
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a miloš »

Željko,če malo pokomentiram slike,imam jih ,vendar še ne digitalizirane:
1.otvoritveni dan 6.1990.Govornik na desni je prezgodaj tragično umrli predsednik Turističnega društva Bled Marko Potočnik
2.1990-vsi vagoni in lok razen JŽ740.Na tretjem vagonu sedi pokojni akademik Uroš Krek,soobuditelj današnjega DLŽ
3.1990 september,snemanje za oddajo Zdravo.Druga lok in dva platonarja sta iz Studgarta,prav tako fant v kamri (Juergen Fehling)
4.avgust 1991-največ vagonov na Bledu,ker smo jih menjali tisti dan-meni osebno najlepši in najljubši vlak,ki sem jih vozil
5.še mladi Primož Filiplič na srečanju DLŽ,leto okoli 1994
6.Janez Ličen (LGB vrtna železnica) in pokojni Radivoje Ozvald na istem srečanju
7.isto
8.Kamra narejena po modelu Kleinbahna,mislim,da je prvi vagon,ki je šel v kas
Po spominu,se opravičujem,če sem narobe napisal imena.
LP Miloš
Uporabniški avatar
željko halambek
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 413
Pridružen: 26.06.2006, 18:16
Kraj: BREŽICE

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a željko halambek »

Hvala Miloš na komentarjih slik.
Res škoda da te proge več ni.

Patentee 1833 je napisal da je bila lokomotiva prodana v BIH. Ali veš komu in dal je še živa? Ali to pomeni da v BIH postoji vrtna železnica?
jurij
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 589
Pridružen: 20.11.2011, 23:13
Kraj: Prosečka vas Mačkovci

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a jurij »

željko halambek napisal/-a:
jurij napisal/-a: Pred kratkim sem začel tudi sam z gradnjo posebne železnice tirne širine 127 mm, katera bo imela kar nekaj mojih inovacij in bo med drugim speljana tudi čez 60 metrov dolg viadukt. :oops:
Odlično! Le hrabro naprej. Zanimivo bo videti dolg viadukt.
Če imate časa bilo bi dobro da naredite posebno temo na tem forumu, kjer bi spremljali kako nastaja vrtna železnica.
Razmišljam da bom v kratkem res odprl eno posebno temo na tem forumu, kjer bom predstavil gradnjo ter nekatere posebnosti moje železnice.

Lep pozdrav
Jurij
Tomy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 842
Pridružen: 22.03.2008, 12:06

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a Tomy »

jurij napisal/-a:
željko halambek napisal/-a:
jurij napisal/-a: Pred kratkim sem začel tudi sam z gradnjo posebne železnice tirne širine 127 mm, katera bo imela kar nekaj mojih inovacij in bo med drugim speljana tudi čez 60 metrov dolg viadukt. :oops:
Odlično! Le hrabro naprej. Zanimivo bo videti dolg viadukt.
Če imate časa bilo bi dobro da naredite posebno temo na tem forumu, kjer bi spremljali kako nastaja vrtna železnica.
Razmišljam da bom v kratkem res odprl eno posebno temo na tem forumu, kjer bom predstavil gradnjo ter nekatere posebnosti moje železnice.

Lep pozdrav
Jurij
Nič razmišljat [-X , kar temo odpret :D

Lep dan
Tomaž
Uporabniški avatar
Planet 1830
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 972
Pridružen: 08.10.2007, 21:25

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a Planet 1830 »

željko halambek napisal/-a: ... Patentee 1833 je napisal da je bila lokomotiva prodana v BIH. Ali veš komu in dal je še živa? Ali to pomeni da v BIH postoji vrtna železnica?
Kot vem je bila kasirana. Pogon (motor in hidravlični prenosnik) naj bi bil uporabljen za neko kmetijsko mehanizacijo.
Tako od VŽ Bled ni ostalo (skoraj?) nič.
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: 25 let vrtne železnice Bled

Odgovor Napisal/-a miloš »

Pri meni sta še dva vagona in sicer štiriosni tovorni z nizkimi stranicami in zaviračevo hišico je sedaj brez hišice in z višjimi stranicami ter dvoosni sivi,ki je sedaj rjav in predelan v štiriosnik,služi pa občasno kot tender.
LP Miloš
Odgovori