Železničarski loparček

Splošna debata okoli železnice oziroma kar ne paše pod ostale kategorije.
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4762
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Železničarski loparček

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Cokla, poleti okoli 6 popoldne ni bilo na postaji žive duše, ne na kakšen Reise centru, ki so bojda na vsaki postaji, ne v kakršni koli pisarni na postaji. Problem je bil, kateri Railjet vzame kolo, ker so S-bahni vozili z nadomestnim avtobusnim prevozom. Informacije na voljo na postaji se pa glede prevoza koles niso ujemale z dejanskim stanjem. In sem lepo nadaljeval s kolesom navzdol......

LPL
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Železničarski loparček

Odgovor Napisal/-a cokla »

Ljubitelj napisal/-a:Cokla, poleti okoli 6 popoldne ni bilo na postaji žive duše, ne na kakšen Reise centru, ki so bojda na vsaki postaji, ne v kakršni koli pisarni na postaji. Problem je bil, kateri Railjet vzame kolo, ker so S-bahni vozili z nadomestnim avtobusnim prevozom. Informacije na voljo na postaji se pa glede prevoza koles niso ujemale z dejanskim stanjem. In sem lepo nadaljeval s kolesom navzdol......

LPL
Pametno..
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Tomazz
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 20.04.2017, 13:36

Re: Železničarski loparček

Odgovor Napisal/-a Tomazz »

Vsem vam se zahvaljujem za vaš prispevek k rešitvi te "uganke". Verjetno oblika res izhaja še iz preteklih časov in je tudi imela točno določen namen. Starih železničarjev, ki bi mogoče kaj več vedeli ni več. Bom poskušal najti odgovor še v kakšnem muzeju ali starih knjigah. Če kaj izvem, vam sporočim.

Pa še moje mnenje glede prometnikov, sprevodnikov signalov in ostalega okoli železnice. Zame je železnica še vedno pojem, ki pomeni urejenost in točnost. In si kar nekako želim videti prometnika na peronu, ki gleda na uro, čaka da se kazalec postavi in da znak, da vlak lahko odpelje. Kot ostanek starih časov, ko so strojevodje obvladovale parne pošasti in železničarske ure bile pojem natančnosti. Seveda gre čas naprej ampak malo nostalgije...
Uporabniški avatar
ŽAT32
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 27.07.2012, 16:52

Re: Železničarski loparček

Odgovor Napisal/-a ŽAT32 »

Tomazz napisal/-a:Vsem vam se zahvaljujem za vaš prispevek k rešitvi te "uganke".
Več kot dve strani si lahko bral o tem, kje so še strici z loparčki pa kje se kupi karte pa kje se biciklira, o luknjah v loparčku pa nič.

Tisti dve luknji sta služili za to, da je prometnik obvestila (naloge) strojevodji lepo zvil in v vtaknil vanju. Ker ni bilo peronov, kabine na nekaterih parnih lokomotivah pa so bile zelo visoko, je loparček služil kot podaljšek roke.


Zdaj pa lahko pričakuješ ene tri strani debate, ali je to res ali ne :thumbupl
Yoyo2222
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 7
Pridružen: 28.07.2021, 13:09

Re: Železničarski loparček

Odgovor Napisal/-a Yoyo2222 »

Upam, da sem prav zadel kajti iščem forum prometnikov?
Slovenc1997
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 39
Pridružen: 28.01.2021, 22:58
Kraj: Bohinj

Re: Železničarski loparček

Odgovor Napisal/-a Slovenc1997 »

Vem, da so se nekaj časa uporabljale tudi sig. lučke (vsaj v Bohinju). Rdeča za prihod in zelena za odhod s postaje. Če jih še vedno uporabljajo nevem. :mrgreen: :mrgreen:

P.S.
Upam, da ni že kdo to napisal, ker se mi ni dalo prebrati vseh odgovorov. :)
M. S.
Odgovori