imela sta srečo...

Beseda naj teče o izrednih dogodkih, se pravi zamudah, nesrečah, poškodbah, okvarah, požarih, iztirjenjih in tako naprej kar se tiče izrednosti na železnici
IztokZ
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 59
Pridružen: 23.02.2008, 22:54
Kraj: Biška vas

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a IztokZ »

Dolfe napisal/-a:...
Če pa, napišem če pa, ker je @IztokZ tako zapisal, je bil to delavni vlak, ki se je vračal iz "posipanja gramoza" v postajo, je bila njegova hitost največ 30 km/h. Pri tej hitrosti pa se takšen vlak ustavi v cca 30 metrih zavorne poti. Potem pa ima zgodba težo bull-shit.
...
@Dolfe, bulll-sheet je tvoje pisanje, da lokomotiva 362 (po tvoje sicer to ni "meharca") v sklopu normalnega/rednega vlaka vleče prazne vagone FACCAS le z 30 km/h ... saj v tistem prispevku nisem pisal, da jih je vlekla drezina po gradbišču ... 8)

362 je pač prazne vagone vlekla kot normalen tovorni vlak v LJ kjer je redna omejitev 80 in več! In to z napačno nastavljenimi zavornimi močmi česar strojevodja do trenutka hitrega zaviranja pred avtobusom ni niti vedel ...

Vsega ostalega (čeprav se vmes najde tudi marsikaj koristnega in poučnega) pa se mi ne da niti komentirat in sem napisal že prej ... vam raje zaželim čim manj podobnih IDjev.
Nejc

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a Nejc »

IztokZ napisal/-a:In to z napačno nastavljenimi zavornimi močmi česar strojevodja do trenutka hitrega zaviranja pred avtobusom ni niti vedel ...
Tole si napisal ravno tako, kot da strojevodja ne ve, kakšen vlak vozi?? :roll: Kaj misliš, da se vlak zavira samo pred končno postajo? Halooo, si že slišal za omejitve hitrosti? Tudi tam je potrebno zavirati in strojevodja je že pri prvem zaviranju, oziroma zmanšanju hitrosti vedel, kakšno moč (učinkovitost) ima njegov vlak, oziroma zavore.

Malo logike press :hmm
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

IztokZ napisal/-a:
362 je pač prazne vagone vlekla kot normalen tovorni vlak v LJ kjer je redna omejitev 80 in več! In to z napačno nastavljenimi zavornimi močmi česar strojevodja do trenutka hitrega zaviranja pred avtobusom ni niti vedel ...

Vsega ostalega (čeprav se vmes najde tudi marsikaj koristnega in poučnega) pa se mi ne da niti komentirat in sem napisal že prej ... vam raje zaželim čim manj podobnih IDjev.
Res je, IzokZ. V resnici bo najbolje, da ne komentiraš preveč železniškega prometovanja. Ker pač ne veš, oz. ne poznaš niti najosnovnejših principov odvijanja železniškega prometa, niti ne poznaš predpisov, kateri ga urejajo. Zato se le zapletaš in opisuješ dogodke in razmere, ki bi bile možne le v kakšnem poceni filmu.

MMG, vlakov je več vrst. In eden med njimi je tudi, kot si ti sam zapisal, "delovni". In takšen ima predpisano maksimalno hitrost 30 km/h.
Kot drugo, noben tovorni vlak SŽ na relaciji Dobova - Ljubljana ne vozi hitreje od 75 km/h.
In tretjič, v celoti strinjam se, da strojevodja ni imel pojma, v kakšnem položaju so ročice menjal, kar je povsem normalno. .......... Ampak, kako pa je potem po tvoje vedel, da mora zavirati v ročno "simuliranem ABS sistem", načinu"? :wink:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
IztokZ
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 59
Pridružen: 23.02.2008, 22:54
Kraj: Biška vas

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a IztokZ »

Dolfe napisal/-a:........
Res je, IzokZ. V resnici bo najbolje, da ne komentiraš preveč železniškega prometovanja. Ker pač ne veš, oz. ne poznaš niti najosnovnejših principov odvijanja železniškega prometa, niti ne poznaš predpisov, kateri ga urejajo. Zato se le zapletaš in opisuješ dogodke in razmere, ki bi bile možne le v kakšnem poceni filmu.

MMG, vlakov je več vrst. In eden med njimi je tudi, kot si ti sam zapisal, "delovni". In takšen ima predpisano maksimalno hitrost 30 km/h.
Kot drugo, noben tovorni vlak SŽ na relaciji Dobova - Ljubljana ne vozi hitreje od 75 km/h.
In tretjič, v celoti strinjam se, da strojevodja ni imel pojma, v kakšnem položaju so ročice menjal, kar je povsem normalno. .......... Ampak, kako pa je potem po tvoje vedel, da mora zavirati v ročno "simuliranem ABS sistem", načinu"? :wink:
@Dolfe, vem več kot si nekateri tukaj na forumu mislite. Seveda pa nisem tako na tekočem kot vi, ker sem bil bolj redno v tem poslu pred več kot 15 leti sedaj pa le še bolj občasno. Zato se za razliko o podrobnostih (predpisanih hitrosti kot je razlika med 75 ali 80km/h) ne bom zapenjal kot večina, ki jim zmanjka konkretnih in pomembnih dejstev.

Napisal sem, da je omenjeni vlak odhajal iz delovišča kjer je seveda vozil počasi, ko pa je bil prazen pa je vozil kot navaden tovorni. Kaj čisto podrobno se je takrat pred več kot 20. leti dogajalo tam se pa res v vse podrobnosti ne spomnim. Lahko pa se kdo potrudi, če ima možnost, in to pogleda v dokumentaciji IDjev, ki mogoče še obstaja kje v vaših arhivih.

Napišem ti pa lahko, da je strojevodja delal "simuliran ABS sistem" s popuščanjem zavorne moči v tistem trenutku, ko je opazil oziroma začutil, da so začeli vagoni takoj po začetku zaviranja dobesedno rinit lokomotivo in je zato zavoro malenkost popustil in čez nekaj sekund ponovno malo "zategnil" - potem pa je to še 2x ali 3x ponovil .... in to jaz to poimenujem "simuliranje ABS sistema", ki ga naredi samo strojevodja, ki ima jaj** in od začetka kritične situacije ne obrne ročice zavore do konca in potem samo še steče v hodnik za seboj!
In če bo kdo gledal arhive - za vsako zaviranje se ravno ne dobi finančne čeprav skromne nagrade ... :wink:
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

IztokZ napisal/-a:
Napišem ti pa lahko, da je strojevodja delal "simuliran ABS sistem" s popuščanjem zavorne moči v tistem trenutku, ko je opazil oziroma začutil, da so začeli vagoni takoj po začetku zaviranja dobesedno rinit lokomotivo in je zato zavoro malenkost popustil in čez nekaj sekund ponovno malo "zategnil" - potem pa je to še 2x ali 3x ponovil .... in to jaz to poimenujem "simuliranje ABS sistema", ki ga naredi samo strojevodja, ki ima jaj** in od začetka kritične situacije ne obrne ročice zavore do konca in potem samo še steče v hodnik za seboj!
Sorry, ne potegne. :wink:
Tako kot opisuješ ti, bi se lahko dogajalo le v primeru, če vagoni ne bi bili vključeni v GZV (glavni zračni vod) in bi zavirala samó lokomotiva sáma, ali pa morda še kakšen vagon zraven. Če je bilo morebiti tako, potem niso bile v igri ročice menjal "prekretne teže", temveč čelne pipe GZV in "pošmuglan" popolni zavorni preizkus "A", katerega je moral napraviti dotični vlakovodja, s sodelovanjem strojevodje seveda. In v resnici bi bila tako storjena huda kršitev, ter malomarnost vlakovodje. Ter neprimerno podaljšana zaustavna pot vlaka in popolnoma upravičena nagrada, katera pa je seveda praviloma le simbolična.

To pa bi lahko bila "tista prava" zgodba, ter v tem smislu, da je strojevodja reševal situacijo optimalnega zaviranja in skrbno pazil, da se mu lokomotiva ne "zadrsa" po tračnicah.

Nikakor pa ne tako, kot da so ročice menjal prekretne teže, pozabljene ostale v položaju "naloženo", vagoni pa v resnici prazni. Ker v tem primeru, verjemi da je tako, se cel vlak hoče dobesedno "vkopati v mestu" in kdor koli bi bil nepripravljen v kabini lokomotive, bi imel nos na šipi, ter buško na čelu.
Pa še to, večkratno popuščanje zavore pri takšnem vlaku, bi imelo 100% posledico pretrganja vlaka. In ne le na enem mestu, temveč kar na večih. Takšna je pač praksa iz terena. :wink:

lp
Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
IztokZ
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 59
Pridružen: 23.02.2008, 22:54
Kraj: Biška vas

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a IztokZ »

Skoraj vsaka nesreča ima več dejavnikov napak. In tudi tukaj je bilo očitno tako. Na srečo se je dobro izšlo za avtobus ter otroke v in ob njem. Škoda ker se zaradi oddaljenosti dogodka ne spomnim več podrobnosti kot sem jih že napisal.

Se pa zelo dobro spomnim, da potniški vlak (kanarček), ki je danes ob 18:20 odpeljal iz postaje Mirna peč proti LJ do 2km oddaljenega tunela ni oddal niti enega zvočnega signala, čeprav sta vmes dva ZELO nepregledna cestna prehoda (NPr) z obledelima andrejevima križema. Torej bi moral oddati zvočni signal 3x, pa ga ni niti enkrat!
Očitno nekateri strojevodje lažje spregledajo zelo živo belo-rdeče obarvane skoraj dvometrske stebričke, ki jim zaukazujejo dajanje zvočnih signalov, kot pa vozniki tam stoječe slabo vidne andrejeve križe na katerih skorajda ni več barve ....

In takšni bi bili najbrž prvi, ki bi ob nesreči vpili, da so samo vozniki tisti, ki ne upoštevajo prometne signalizacije :roll:
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3868
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Iztok, pejt se ti mal solit, pa pusti ta forum pri miru :!: Poln kufer te imam, pa verjetno ne samo jaz. Ker si tak strokovnjak za odkrivanje napak strojevodji ob nepiskanju ob tistem rdeče belem kamnu, povej ali ti s svojim avtom (domnevam, da ga voziš) vedno na cesti upoštevaš prav vse predpise. Močno dvomim, da jih.

Me prav mal briga, če me zeleni ali pa celo sam Mojster zabrišejo dol s foruma, ampak takih težakov kot si ti ne morem več prebavljati tukaj :!:
Tine
Nejc

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Tin€ napisal/-a: Me prav mal briga, če me zeleni ali pa celo sam Mojster zabrišejo dol s foruma, ampak takih težakov kot si ti ne morem več prebavljati tukaj :!:
Tine,

če bo kdo letel s foruma, bo zagotovo Iztok in ne Ti! Kot si že sam omenil, nisi edini, ki ima poln kufer forumaša, ki glede na železnico samo s temne oziroma slabe plati.

Mislim pa, da bi kakšna beseda zelenih ali pa rumenega bila zelo dobrodošla na to temo. [-o<
Florjan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 659
Pridružen: 16.11.2005, 18:56
Kraj: Šmartno pri Litiji

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a Florjan »

Iztok, ali si munjen na lokomotivske sirene in jih rad poslušaš. Prebivalci ob progi sigurno ne, saj kot sem doživel so bile velike pritožbe zaradi oddajanja signalnega znaka "pazi". Vozniki ne slišijo niti sirene intervencijskih vozil za ritjo, kar sem ob priliki že napisal kaj šele ene boge lok. sirene, če je bolj važen mobitel, ozvočenje v avtomobilu preko 140 decibelov in odsotnost pri vožnji. Strojevodje tudi poznajo razmere na prehodih in se po njih ravnajo.
IztokZ
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 59
Pridružen: 23.02.2008, 22:54
Kraj: Biška vas

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a IztokZ »

Ups, resnica boli .... ali drugače - stopil na žulj. 8)

Verjamem, da kritika in kazanje na napake nista nikjer dobrodošla. Ampak, če vi stresate vso krivdo na neprevidne voznike pa se malo poglejte v ogledalo in priznajte, da tudi vi niste vedno profiji za kakršne se vsaj nekateri delate!

Pa ne se sedaj izgovarjat na motenje prebivalcev z zvočnimi signali, katerih na omenjenem gozdnem odseku sploh ni! Poleg tega pošten narod ob 18:20 hodi iz dela v gozdu. Saj ne govorimo o pozni nočni uri ali o kakšnem gosto naseljenem Rakovniku!

@Tin€ in @Nejc, za slabo prebavo je pravi naslov zdravnik. Za neupoštevanje prometnih predpisov pa policisti ali v vašem primeru nadzorniki!
Glede kršenja predpisov pa mene kot amaterskega voznika avta ne primerjajta s poklicnim voznikom oziroma strojevodjo. Tukaj so drugačna merila! Jih sploh poznata?

@Florjan, tebi sem že nekaj postov nazaj zastavil neko vprašanje na katerega mi še nisi odgovoril. In ne piši mi pravljic o tem kako poznate razmere na prehodih, ker se ti na prej omenjenih nepreglednih prehodih lahko pojavi vlačilec poln hlodov, ki ga boš videl le 7 sekund pred trčenjem ...
In točno tak filmček iz konkretno teh prehodov sem pripel v temi o trčenju pri Trebnjem.
Če boš take o vožnji "na pamet" trosil še naprej se raje zamisli nad svojimi sposobnostmi za delo v prometu ...

Katero pravilo foruma pa kršim, da bi me izločili oziroma - BANali? Kljub temu me seveda lahko vržete iz foruma za kar ima admin vse možnosti (@admin se opravičujem ker te spravljam v nerodno situacijo .... vem kako je ker sem tudi sam admin na nekem drugem EU forumu .... ampak tako je nanesla situacija).
Vendar bi vam kaj takega odsvetoval, ker imam shranjene vse svoje in vaše prispevke v *.htm datotekah in tudi prn-scr obliki, ki bi jih lahko posredoval komu ki vas ne bi samo opominjal ... jaz zaenkrat ostajam samo pri udeležbi in opozarjanju na forumu. Pa ne to jemat kot grožnjo - če pa jo pa vedite, da vi s takšnim neupoštevanjem pravilnika direktno življenjsko ogrožate udeležence v cestnem prometu na prehodih in celo svoje sodelavce - obhodnike (neoddajanje zvočnega signala pred tunelom!)! :roll:
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a cokla »

IztokZ , vsak potni prehod ima Stop znak , ki ga mora voznik upoštevati in se prepričati o prostosti poti , ki jo namerava naprej prevoziti. Toliko o tem .

V redu , strinjam se , da je neoddajanje signalnega znaka "Pazi" v tem primeru spodrsljaj ( v kolikor je temu bilo tako ,seveda ). Vendar ti bom povedal primer. Nekje ( ni važno , kje ) so se vaščani pritožili na SŽ , da strojevodje na nepreglednem prehodu ne piskajo dovolj. Dobili smo brzajavko , da je treba striktno upoštevati sig. oznako in pri njej oddajati sig. znak "Pazi". To se je tudi zgodilo...in ugani kaj je sledilo. Pritožba vaščanov , da motimo nočni mir...pa bodi pameten.

Verjemi pa , da strojevodje dobro poznajo teren in kje lahko pričakujejo kaj nepričakovanega.

IztokZ napisal/-a: Poleg tega pošten narod ob 18:20 hodi iz dela v gozdu. Saj ne govorimo o pozni nočni uri ali o kakšnem gosto naseljenem Rakovniku!
Se pravi-samo v gozdu dela pošten narod. Vsi ostali smo nepošteni ?

In kaj je drugače v gosto naseljenem Rakovniku? Tam ne ogrožajo (mo) udeležencev v prometu ?
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

IztokZ napisal/-a:
Katero pravilo foruma pa kršim, da bi me izločili oziroma - BANali? Kljub temu me seveda lahko vržete iz foruma za kar ima admin vse možnosti (@admin se opravičujem ker te spravljam v nerodno situacijo .... vem kako je ker sem tudi sam admin na nekem drugem EU forumu .... ampak tako je nanesla situacija).
Vendar bi vam kaj takega odsvetoval, ker imam shranjene vse svoje in vaše prispevke v *.htm datotekah in tudi prn-scr obliki, ki bi jih lahko posredoval komu ki vas ne bi samo opominjal ... jaz zaenkrat ostajam samo pri udeležbi in opozarjanju na forumu. Pa ne to jemat kot grožnjo
Pa človek božji, to je forum za razno-razne teme s področja železnic...ne pa prepirljivcev, ki spravljajo svoje poste v nevem kakšne datoteke za primer posredovanja komu, ki nas ne bo samo opominjal.....ampak kaj :?:

Se ne bojim nikogar, ne policajev, niti sodnikov, niti šefov, niti žene, pa tudi takih shranjenih datotek ne... :roll:
Aja, pa še to...verjetno si na tistem EU forumu čisto drug človek. Bi bilo zanimivo, da nam bi razkril na katerem, če si ga že navedel kot referenco...
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a cokla »

IztokZ napisal/-a:
Katero pravilo foruma pa kršim, da bi me izločili oziroma - BANali? Kljub temu me seveda lahko vržete iz foruma za kar ima admin vse možnosti (@admin se opravičujem ker te spravljam v nerodno situacijo .... vem kako je ker sem tudi sam admin na nekem drugem EU forumu .... ampak tako je nanesla situacija).
Vendar bi vam kaj takega odsvetoval, ker imam shranjene vse svoje in vaše prispevke v *.htm datotekah in tudi prn-scr obliki, ki bi jih lahko posredoval komu ki vas ne bi samo opominjal ... jaz zaenkrat ostajam samo pri udeležbi in opozarjanju na forumu. Pa ne to jemat kot grožnjo
In to seveda ni grožnja. Vsakdo ima svoje "nepiskanje pred nevarnimi prehodi" ...razen če si "brezmadežen" . Taka je bila le Marija , pa še za njo ni čisto "ziher".

Pa sej je itak brezveze. S takšnimi grožnjami na čisto ljubitelskem forumu nisi ne vem kako čislan. Pa ne samo od ljudi ,ki si jim tako močno "stopil na žulj".
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
IztokZ
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 59
Pridružen: 23.02.2008, 22:54
Kraj: Biška vas

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a IztokZ »

cokla napisal/-a:.... Verjemi pa , da strojevodje dobro poznajo teren in kje lahko pričakujejo kaj nepričakovanega.
Glej cokla, verjamem, da ti kot strojevodja poznaš v nulo odseke po katerih se voziš skoraj vsak dan (če jih ne bi, bi ti dodelili "pilota"). Tudi jaz poznam pot po kateri se vsak dan vozim v službo. Ampak promet je živa stvar, ki se vedno spreminja in je dobesedno iz sekunde v sekundo drugačen. Tukaj pa se naučenost terena konča!
Kako hudiča boš vedel, da te za komaj preglednim ovinkom v gozdnem useku ne bo na 1000x prevoženem praznem prehodu enkrat presenetil kmet s traktorjem ali kamion, ki mora najmanj odpret okno, če že ne ugasnit motor, da sploh sliši tvoj znak "PAZI"? In to ugašanje motorja, čeprav se sliši smešno ljudje ob omenjenem odseku tudi v resnici počnejo! Ljudje vam zaupajo, da boste zapiskali ...
Tudi jaz sem že 1000x po AC prevozil višnjegorski klanec pa se mi je ob 1001x-nem prevozu zgodilo, da so se znašli pred menoj kasaški konji, ki so ušli rejcu .... in to na ograjeni avto cesti :roll:
Le zbranosti in bolj po sreči pravilnemu izogibanju zmedenih živali se lahko zahvalim, da ni bilo krvavo ali celo tragično.

Vem, da poslušate o motenju .... vem da skušate ustreči .... ampak storite to vsaj ponoči, ko je možnost za nesrečo dosti manjša kot podnevi in pošteni delovni ljudje običajno spijo.
Raznih pijancev in prepotentnežev ob 3h zjutraj pač pod takšne "normalne" ljudi ne štejmo.

železocestnik napisal/-a:Se ne bojim nikogar, ne policajev, niti sodnikov, niti šefov, niti žene, pa tudi takih shranjenih datotek ne... :roll:
Dokler boš delal tako kot je treba se ti res ni treba! Ko bo počilo pa se boš ....
IztokZ
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 59
Pridružen: 23.02.2008, 22:54
Kraj: Biška vas

Re: imela sta srečo...

Odgovor Napisal/-a IztokZ »

cokla napisal/-a:....
Pa sej je itak brezveze. S takšnimi grožnjami na čisto ljubitelskem forumu nisi ne vem kako čislan. Pa ne samo od ljudi ,ki si jim tako močno "stopil na žulj".
Na tem forumu ne iščem "čislanosti" ali česa drugega. Če bom s svojimi (sicer vam neljubimi) prispevki in opozorili pripomogel k zmanjšanju vsaj enega IDja pa si bom to vsekakor štel v dobro, čeprav tega verjetno ne bom nikoli izvedel. 8)
Odgovori