Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Beseda naj teče o izrednih dogodkih, se pravi zamudah, nesrečah, poškodbah, okvarah, požarih, iztirjenjih in tako naprej kar se tiče izrednosti na železnici
Odgovori
dare20
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 371
Pridružen: 10.02.2011, 15:59

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a dare20 »

Tono napisal/-a:Drotar,

najlepša hvala v naprej. Članek o ŽP Zalog pa je izredno zanimiv. Dlib je prava zakladnica, samo vedeti je treba, kaj se kje skriva :)

Res dobre povezave in podatki, ki prikažejo kako je izgledala postaja ZAlog v raznih obdobjih zgodovine. Meni je uspelo pridobiti listine, ki segajo še v čas, ko še ni bilo železnice in je promet potekal po Ljubljanici z ladjami. Na mestu kjer je padla v reko lok 643-011 pa je bilo v neposredni bližini pristanišče. To območje ima burno in pestro zgodovino.

Obstojajo tudi karte iz časa AUSTRO OGRSKE, kjer je prikazano pristanišče. Poskušal bom najti link do arhivov. Obstojajo pa še druge knjige, katere so v domači hišni knjižnici. Tako obstajajo slike iz leta 1923 in kako je izgledalo okrog mostu in proge.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ne poznam področja...dostikrat se je dogodilo, da je tiskar narobe preslikal negativ, če ni bil pozoren....ko pa je enkrat fotka na papirju, tudi pregled krtačnega odtisa včasih ni pomagal, saj se je gledalo predvsem napake v tekstu.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a Tono »

V raziskovalne svrhe in s ciljem skrajšanja mojega požarstva zaradi prespanega zondercuga, pokorno javljam, da sem z Dlib ukradel tisti dve sliki ter jih prezrcalil. Ugotovitev, da sta bili sliki obrnjeni, bo kar prava. Detajli krmilnega vzvodovja ob kotlu 03 to hipotezo potrjujejo.

Pa še sliki:
Slika

Slika

Lp,

T
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

cokla napisal/-a:
LJ363 napisal/-a:Mi pa izgledata sliki na strani 201 in 207 od istega izrednega dogodka, letnici pa sta 1924 in 1949???
Prva fotografija je po moje nastala pri gostilni Pecelj....se mi zdi. Sta pa sliki res presenetljivo podobni in tako na prvo žogo bi rekel, da sta isti.
Sem tudi jaz pomislil na Podgrad, predvsem zaradi hriba, ampak tam je precej manjši mostiček. Ko sta sliki obrnjeni, je vse skupaj precej bolj jasno, kje je kaj.
P.S. hvala Tono. :)
dare20
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 371
Pridružen: 10.02.2011, 15:59

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a dare20 »

[quote="Tono"]

Prva slika je Železniška nesreča v GOSTINCI pri PODGRADU (med LAzami in ZAlogom).

NA železniškem mostu v ZAlogu pa je bil karambol med tovornim vlakom in potniškim dne 21.3.1949. Dva vagona potniškega vlaka naj bi padla v Ljubljanico. Število smrtnih žrtev ni znano.
Florjan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 659
Pridružen: 16.11.2005, 18:56
Kraj: Šmartno pri Litiji

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a Florjan »

Pred leti sta mi dva "velikosrčna železničarja" pripovedovala o svojem dedu (Mariborčanu), kateri je bil strojevodja in je med vojnama imel pri Lazah nesrečo, ko je naletel na plaz kamenja. To naj bi se dogodilo med Gostinco in Lazami. Njun opis dogodka je bil zelo sličen prvi fotografiji. Verjetno z njima še kontaktira Planet 1830 in bi lahko zvedel kaj več.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

dare20 napisal/-a: NA železniškem mostu v ZAlogu pa je bil karambol med tovornim vlakom in potniškim dne 21.3.1949. Dva vagona potniškega vlaka naj bi padla v Ljubljanico. Število smrtnih žrtev ni znano.
Ta podatek najbrž ni pravi. Namreč, Karol Rustja, v brošuri: 150 let proge Celje - Ljubljana navaja:
... 21.11.1945 se je na mostu zgodila huda prometna nesreča, ko sta trčila potniški in tovorni vlak. Dva potniška vagona sta padla v vodo (Ljubljanico) ; trije potniki so utonili, 25 pa jih je bilo ranjenih.
Po istem viru je bila 23. 03. 1949 vgrajena nova jeklena konstrukcija za levi tir. Torej, le dva dni po hudi nesreči? Težko verjetno. :wink:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
dare20
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 371
Pridružen: 10.02.2011, 15:59

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a dare20 »

Dolfe napisal/-a:
dare20 napisal/-a:
Ta podatek najbrž ni pravi. Namreč, Karol Rustja, v brošuri: 150 let proge Celje - Ljubljana navaja:
... 21.11.1945 se je na mostu zgodila huda prometna nesreča, ko sta trčila potniški in tovorni vlak. Dva potniška vagona sta padla v vodo (Ljubljanico) ; trije potniki so utonili, 25 pa jih je bilo ranjenih.
Po istem viru je bila 23. 03. 1949 vgrajena nova jeklena konstrukcija za levi tir. Torej, le dva dni po hudi nesreči? Težko verjetno. :wink:
JAz prebiram o železniški nesreči, ko se je na mostu zaletel dne 21.3.1949 (nedelja) potniški vlak številka 627, ki je odpeljal iz ZAloga ob 12:45 proti LItiji in vlak 650, ki je pripeljal iz Zidanega mosta in je zaradi goste megle je spregledal US A. Verjamem pa, da je še bilo več nesreč na tem odseku. To so podatki, ki iz knjižne zbirke o zgodovini kraja ZAlog pri Ljubljani.
dare20
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 371
Pridružen: 10.02.2011, 15:59

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a dare20 »

LJ363 napisal/-a:
cokla napisal/-a:
LJ363 napisal/-a:Mi pa izgledata sliki na strani 201 in 207 od istega izrednega dogodka, letnici pa sta 1924 in 1949???
Prva fotografija je po moje nastala pri gostilni Pecelj....se mi zdi. Sta pa sliki res presenetljivo podobni in tako na prvo žogo bi rekel, da sta isti.
Sem tudi jaz pomislil na Podgrad, predvsem zaradi hriba, ampak tam je precej manjši mostiček. Ko sta sliki obrnjeni, je vse skupaj precej bolj jasno, kje je kaj.
P.S. hvala Tono. :)

Ko gledam drugo sliko je v moji knjižni zbirki obrnjena drugače. Tako, da je tvoja teorija pravilna. Osebe pa so na vseh slikah enake.
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a Tono »

Zanimivo bi bilo izvedeti, za katero mašino je šlo in kako so jo dvignili iz mulja.
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

[-X Ne bo šlo!
Takrat še ni obstajala paradržavna obveščevalna služba,ki se ji reče "ljubitelji železnic"!
Takrat se je dalo biti železničar. :mrgreen:
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a Tono »

Nurmić, prijatelj,

pa nisi ti, kot čistokrvni ajznpanar, hkrati vsaj malo, vsaj majčkeno ljubitelja??? Veš kako bi takemu osebku rekli v JLA?

UBAČENI ELEMENT :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Zdaj pa hitro s podatki na svetlo, katera kraševka je padla z mostu :)

MMG: ali sta sliki posneti na istem mestu, kjer se je nedavno ponesrečila đura 011?

Lp,

T
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a cokla »

Tono napisal/-a: MMG: ali sta sliki posneti na istem mestu, kjer se je nedavno ponesrečila đura 011?

Lp,

T
Jaz mislim, da ne...
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Pa tudi v Podgradu ni. Tam je velban most.



Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Iztirjenje v tovorni postaji Ljubljana - Zalog

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

dare20 napisal/-a:
JAz prebiram o železniški nesreči, ko se je na mostu zaletel dne 21.3.1949 (nedelja) potniški vlak številka 627, ki je odpeljal iz ZAloga ob 12:45 proti LItiji in vlak 650, ki je pripeljal iz Zidanega mosta in je zaradi goste megle je spregledal US A. Verjamem pa, da je še bilo več nesreč na tem odseku. To so podatki, ki iz knjižne zbirke o zgodovini kraja ZAlog pri Ljubljani.
Z dokazi na plano. Ni tukaj: "prebiram"..... Pokaži, da bomo vsi "prebirali". :wink:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Odgovori