Preserje

Beseda naj teče o izrednih dogodkih, se pravi zamudah, nesrečah, poškodbah, okvarah, požarih, iztirjenjih in tako naprej kar se tiče izrednosti na železnici
Uporabniški avatar
hulk
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 599
Pridružen: 23.09.2005, 9:30
Kraj: Gorenjska

Preserje

Odgovor Napisal/-a hulk »

Nekaj iz takratnega gasilskega glasila.
Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Dirigent
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 976
Pridružen: 21.09.2005, 21:21

Pa smo tam...

Odgovor Napisal/-a Dirigent »

Toliko variant o vzrokih nesreče v Preserju kroži, da človek ne ve kako in kam....Meni je znana samo ta ( in je seveda neverodostojna!), da je zatajila postajna signalno varnostna naprava. Ne verjamem, da bi strojevodja in tisti drugi, ki je v časopisu omenjen kot "vlakovodja" družno zaspala na tako kratki relaciji, kot je Ljubljana-Preserje in tam prevozila rdečo luč na US A....
Uporabniški avatar
jure80
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1120
Pridružen: 08.06.2006, 20:59
Kraj: Ljubljana - Žalec

Odgovor Napisal/-a jure80 »

Hvala za članek iz tistih časov, ki so vedno zelo dobrodošli.
LP
Izidor
Uporabniški avatar
OrientExpress
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 453
Pridružen: 03.06.2006, 12:46

Odgovor Napisal/-a OrientExpress »

Katerega leta je bila neseča v Preserju?
Po nji peljal te ženico
bom na Dunaj, v Gradec, v Trst ... in v Carigrad:)
Uporabniški avatar
jure80
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1120
Pridružen: 08.06.2006, 20:59
Kraj: Ljubljana - Žalec

Odgovor Napisal/-a jure80 »

Nesreča se je zgodila 20.09.1976
LP
Izidor
Uporabniški avatar
gomulka014
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 454
Pridružen: 18.11.2005, 13:24
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a gomulka014 »

http://www.slo-zeleznice.si/uploads/pic ... r_2005.pdf

Stran 8 (drugi del članka o gomulkah), razdelek Najhujša nesreča z elektromotornikom.
Uporabniški avatar
jure80
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1120
Pridružen: 08.06.2006, 20:59
Kraj: Ljubljana - Žalec

Odgovor Napisal/-a jure80 »

Zanimivo, da v različnih virih o nesreči niso enake ure, ko naj bi se nesreča zgodila. Različice so: 5.50, 5.51, 5.55.
LP
Izidor
Uporabniški avatar
Glasnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 155
Pridružen: 03.11.2006, 6:55

Odgovor Napisal/-a Glasnik »

Poznam pa strojevodjo, kateri je imel nesrečo 21.04.1980 z gomulko. Od takrat več ni bil strojevodja. Bil pa je kar nekaj let v kliničnem centru. Rekel je, da v najbolj norem času, saj je bil takrat v kliničnem centru tudi predsednik Jugoslavije.

L.P.: Glasnik
IC-Pohorje503

Odgovor Napisal/-a IC-Pohorje503 »

zanimivo!
bojan
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 731
Pridružen: 15.01.2006, 19:54

Odgovor Napisal/-a bojan »

Glasnik napisal/-a:Poznam pa strojevodjo, kateri je imel nesrečo 21.04.1980 z gomulko. Od takrat več ni bil strojevodja. Bil pa je kar nekaj let v kliničnem centru. Rekel je, da v najbolj norem času, saj je bil takrat v kliničnem centru tudi predsednik Jugoslavije.

L.P.: Glasnik
A imaš v mislih nesrečo me Savo in Litijo? Takrat sem bil na tisti gomulki potnik... :shock:
LPB
Uporabniški avatar
Glasnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 155
Pridružen: 03.11.2006, 6:55

Odgovor Napisal/-a Glasnik »

Ja točno tisto. Bojda je bilo na vlaku bolj malo potnikov in naj ne bi bil nihče poškodovan, razen strojevodje. Imel je kar precej plastičnih operacij in presaditev kož. Je pa zelo močno "počlo".

L.P.:Glasnik
bojan
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 731
Pridružen: 15.01.2006, 19:54

Odgovor Napisal/-a bojan »

Glasnik napisal/-a:Ja točno tisto. Bojda je bilo na vlaku bolj malo potnikov in naj ne bi bil nihče poškodovan, razen strojevodje. Imel je kar precej plastičnih operacij in presaditev kož. Je pa zelo močno "počlo".

L.P.:Glasnik
Uf, da se samo spomnim... Bil sem v drugem ali tretjem vagonu gomulke, se ne spominjam več natančno, prileteli pa smo na sklep stoječega tovornega vlaka... Velik kup je nastal :?
LPB
Uporabniški avatar
Glasnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 155
Pridružen: 03.11.2006, 6:55

Odgovor Napisal/-a Glasnik »

Točno tako. Strojevodja mi je isto povedal. Bom ga pa še vprašal u vseh podrobnostih. Bom poročal.

L.p.:Glasnik
Florjan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 659
Pridružen: 16.11.2005, 18:56
Kraj: Šmartno pri Litiji

Sava-Litija 21.04 1980 ob cca 16.30

Odgovor Napisal/-a Florjan »

Po trčenju Gomulke na sklep tovornega vlaka je prišlo do iztirjenja le te na sosednji tir. V tem trenutku je iz ljubljanske smeri pripeljal tovorni vlak z mopedom, če se ne motim 342 022 in trčil v iztirjena vozila. Strojevodja z mopeda je ušel na varno v hodnik lokomotive. Trenutek za tem se mu je "pridružil" odbojnik. Nekaj dni je bil uveden enotirni promet, da so pospravili posledice nesreče.
bojan
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 731
Pridružen: 15.01.2006, 19:54

Re: Sava-Litija 21.04 1980 ob cca 16.30

Odgovor Napisal/-a bojan »

Florjan napisal/-a:Po trčenju Gomulke na sklep tovornega vlaka je prišlo do iztirjenja le te na sosednji tir. V tem trenutku je iz ljubljanske smeri pripeljal tovorni vlak z mopedom, če se ne motim 342 022 in trčil v iztirjena vozila. Strojevodja z mopeda je ušel na varno v hodnik lokomotive. Trenutek za tem se mu je "pridružil" odbojnik. Nekaj dni je bil uveden enotirni promet, da so pospravili posledice nesreče.
Takrat sem hodil še v šolo in s tistim vlakom sem se odpravil na koncert Lene Lovich (bohve, če se je še kdo spomni!!!) v Ljubljano. Malce sem zadremal na vlaku in ravno ko smo šli mimo Save sem se predramil. Potnikov ni bilo prav dosti na vlaku. Z nogami sem se zataknil za kovinsko ogrodje pod nasprotnim sedežem, da se bom pretegnil. V tistem je začel vlak močno zavirati, tako da sem se vprašal, češ kaj pa je to? No in takoj zatem je strašno počilo. Zabrisalo me je v nasprotni sedež, katerega je seveda odtrgalo iz tal, pristal pa sem pod sedežem na nasprotni strani vagona. Noro...!!! Pobral sem se, v vagonu je bilo vse sivo in prašno, videl sem, da je bil spodaj nek vagon s cementom ali nekaj podobnega. Pomagal sem neki gospe in mlajši punci skopati se iz vagona na plano in vsi smo se zbrali na cesti ob progi. Prva gomulka je bila totalno sesuta, zadnja pa cela na tirih (bile sta dve garnituri). Še sedaj vidim zmečkane vagone in vso prelomljeno gomulko. Na cesti je bil precejšen kup zemlje. Vse skupaj se je namreč dogajalo v zavoju, tam kjer je cesta najbližje tirom.
Nikoli ne bom pozabil človeka v halji (verjetno je bil pomočnik strojevodje), ki je prilezel izpod kupa vagonske pločevine. Vsaj tako je zgledalo. Očitno je bil ves v šoku:"Meni ni nič, meni ni nič, pomagajte drugim...!"
Noro in nepozabno, vam povem. In nato je iz nasprotne smeri priletel še tovorni vlak v ves tisti kup...!

Peš sem se odpravil proti Savi in štopal vmes. Niti ne spomnim se več ali sem dobil štop ali ne, vem le, da sem se potem iz Save peljal nazaj proti Zidanem Mostu in proti Sevnici. Na vlaku sem poslušal modrovanja in cel kup čenč o nesreči in si mislil svoje. Niti na pamet mi ni prišlo, da bi sopotnike opozoril na to naj nehajo nakladat in čenčat vse sorte neumnosti, ker sem vse skupaj doživel na svoji koži...! :-)

Najbolj šokantno pa se mi je pravzaprav zdelo in to mi je bilo najbolj pred očmi, da sem se prav dobro spominjal lepe, cele gomulke, ko sem vstopal vanjo ter potem kup železja po nesreči...

...aja, in koncerta takrat zelo popularne Lene Lovich nisem nikoli videl... :wink:

P.S.: No, nekaj let kasneje me je pot zanesla na železnico. Direktno v vleko. Na lokomotive, saj je bilo kmalu treba vežbati. Si lahko predstavljate kako je bilo prvo ali morda drugo vožnjo, ko sem vsak nepregleden zavoj s tesnobo v srcu gledal ali se bo kaj pripeljalo po istem tiru nasproti... :D :oops:

...ampak je zelo hitro izginila tista tesnoba in vse skupaj mi je prav hitro zlezlo pod kožo, kot se reče :wink:
LPB
Odgovori