O pisanju na forumu...

Humor in bedarije so pol zdravja :)
Odgovori
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

O pisanju na forumu...

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Nč bat, nič groznega ne mislim s tem naslovom ;)

Z Dolfetom sva imela krajši pogovorček na ZS pa sva se dogovorila, da dajmo skupaj poklepetat malce o (posebnostih) pisanju na forumu. Konkretno sem mu pisal zaradi odgovarjanja posameznim uporabnikom v sporočilih, saj sem doslej le tukaj videl, da se pred imenom uporabnika, kateremu se odgovarja napiše znak @. Znak @ oz. po naše afna, v angleščini namreč pomeni "at" oz. pri. Torej če ima nekdo napisan e-mail janez.novak@mojadomenca.si pomeni, da gre za uporabnika janez.novak pri naslovu (domeni) mojadomenca.si. V sporočilih pa - brez zamere - deluje nekako tako kot bi rekel "pri Dolfe(tu)" in nato replika...

Kot sva z Dolfetom ugotovila, gre za neko posebnost, unikatnost tega foruma kar pa ni nujno slabo. Kaj pa Vi o tem menite :?:

SlikaG.
Goran
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Da dodam še svoj piskerček. Jaz se tega zelo pogosto poslužujem, kadar moram v stavku nasloviti nekega uporabnika, ki ima stvarno ime in po vsej verjetnosti še malo začetnico. Kot naprimer: tomi, strojevodja, signal, karbidovka, dibko, cokla, 541, ....... Če takšen nick označim z @ afno, se mi zdi da je precej bolj opazno, da se naslavlja na dotičnega uporabnika. Menim da je to prednost predvsem pri hitrem branju, da je vse bolj jasno.
Navada je pač železna srajca, pravijo. Nekako sem navajen, da morajo imeti osebna in lastna imena veliko začetnico. In ravno na tem forumu smo ugotavljali, da mora biti nick izpisan v originalu, če ne skorajda nima teže.

In vaše mnenje?
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Odgovor Napisal/-a cokla »

Moram se strinjat z obema.

MMG-vem , da je računalniški "jezik" nekaj posebnega , vendar pogrešam pri nekaterih prispevkih velike začetnice in strešice.Mislim , da smo lahko ponosni na lasten jezik in se mi zdi , da z izpuščanjem le tega izgubi sporočilo "dušo". Pa še branje je precej otežkočeno. Je pa to zgolj moje mnenje zato do sedaj tega nisem omenjal. :)
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Oh o pravilnosti pisanja sestavkov smo prelili že mnogo črnila. Zelo težko je brati prispevke brez odstavkov (še raje pa še dodatno vrstico vmes), brez ločil in velikih začetnic...

Vprašanje pa se nanaša na odgovore uporabnikom. Problem je, če napišeš nekomu odgovor kar tako v stavku kot je recimo Dolfe napisal. Ali bi bilo bolj pravilno napisati @Dolfe, tako kot ti pišeš ali pa Dolfe, kot ti pišeš - vzemimo to zgolj kot primer. Pričakovati, da bi nekdo napisal v stavku uporabniško ime z mastnimi črkami je že skoraj preveč. Večinoma pa zasledim, da se preprosto uporabi ime, če pa se posamezno citira pa vidim, da pišejo takole:

cokla: ja se strinjam s tabo....

Dolfe: ja res je to težava....

Ideje, predlogi...?
Goran
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Odgovor Napisal/-a cokla »

Zame ni pomembno ali je @Gorchi ali pa samo Gorchi ( čeprav mi je bolj všeč prvi primer ) samo , da vem na koga je naslovljeno (ne)strinjanje. Večkrat sem že prebral odgovor na neko temo in nisem bil čisto prepričan na koga se nanaša. Če pa še dodamo pisanje brez presledkov pa itak dobimo eno samo šifro ; :?
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

En tak konkreten primer mojega pisanja je tule:

Dolfe napisal/-a:Žal, kot kaže, smo zelo razočarali našega soforumaša, @dibko. Upam da mu bo....
In zdaj, kako bi izgledalo, če bi zapisal: Žal, kot kaže, smo zelo razočarali našega soforumaša, dibko. Upam da mu bo....

Po mojem bi morala večina takšen stavek vsaj dvakrat prebrati, da bi razumela za kóga gre. Pa še sklanjatev ni zaželjena, ker se z njo deformira originalno uporabnikovo ime.

Torej sem užgal bližnjico na izzy in poknil @ afno zraven. Volk cél, koza lačna. press :wink:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Malo bi prispeval kakšno besedo...

Mene zgolj zanima, (pa čeprav @Gorchi pravi, da mo prelili že mnogo črnila o pisanju slovenskega jezika), kaj si mislite o pisanju pravilnega knjižnega slovenskega jezika?

Moti koga, da nekdo piše nek svoj slengovski, ali pa kakšen drug neknjižni jezik?

Tipičen primer:
Nejc napisal/-a: To je vlka razlika, a? :lol:
Je sprejemljivo pisanje na takšen način, kakor sem ga sam citiral? Sicer obstajajo na forumu izjeme, ki pišejo še kako drugače svoj neknjižni jezik, vendar jih nebi želel posebej izpostavljati, da ne bo kakšnih muh oziroma zamer.

Sam se trudim pisati v čim "boljši" obliki, ki je ali bo sprejemljiva za normalno branje, včasih pa mi tudi uide kakšna "po domače". :lol:

lp NS :wink:
Uporabniški avatar
zbowe
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1189
Pridružen: 19.09.2007, 16:14
Kraj: Na sončni strani Krasa
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a zbowe »

No osebno me nič ne moti če se pred imenom stavi afno, če se zaradi boljše čitljivosti odločite drugače, se bom prilagodil.
Je čut cuh na kaluneh, fanti bu dež!
Maaaamaaaaaaaaaaa. Tudi meni pingo!
Prvo krašouc, pole primorc, pole slovenc. Tljan smo na karti.
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Kako je pa kaj po drugih forumih na spletu s to @ pred uporabnikom? :roll: Če je to unikat samo pri nas sem za to, da se zaščiti in patentira.... :wink: Ker imam občutek, da se je kar dobro prijela in jo nekateri kar pogosto koristimo, ko nekoga naslavljamo v postu.

@( :oops: ) Gorchi mislim, da sta tako jezik kot slovnica živa, kar pomeni, da se skozi čas spreminjata, dopolnjujeta. Res pa je, da je na slpetnih forumih bolj malo pravilne slovnice, to je tako, kot če se dva sokrajana pogovarjata :lol: S tem, da smo na forumu od svuda in ne samo iz enega kraja.... :roll:

Mene veliko bolj motijo stvari, ki so pisane brez repa in glave, brez odstavkov, vejic, pik, velike začetnice.... :roll:
Uporabniški avatar
Dirigent
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 976
Pridružen: 21.09.2005, 21:21

Jezik

Odgovor Napisal/-a Dirigent »

Res je, problem jezika ni tako enostaven, kot je na prvi pogled videti.Povezan je z načinom življenja, ki nam je vsiljen in temelji na "izkoriščanju posameznikove žive sile"...se pravi, služba je pred družino,zdravjem in osebnostnim razvojem....samo delaj in bodi na voljo 24 ur dnevno. V takih razmerah postane vseeno,kakšen jezik uporabljaš pri komuniciranju, ker je že vse na nitki in na nivoju preživetja.....žal...
Uporabniški avatar
Jembah
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1859
Pridružen: 05.11.2006, 17:38
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Jembah »

Regan 664 napisal/-a:Kako je pa kaj po drugih forumih na spletu s to @ pred uporabnikom? :roll: Če je to unikat samo pri nas sem za to, da se zaščiti in patentira.... :wink: Ker imam občutek, da se je kar dobro prijela in jo nekateri kar pogosto koristimo, ko nekoga naslavljamo v postu.
Ta "unikat" je star toliko kot internet :wink: .
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Kar se mene tiče, nimam nič proti unikatnosti, sicer pa, naj se vsakdo odloči, ali bo pisal @ pred imenom ali ne, kako bo to napisal... Vse skupaj je verjetno odvisno od situacije ;)

O težavah pogovornega jezika smo že pisali na forumu, res je. Na našem letalskem forumu smo že zdavnaj med pravila (četudi je to le priporočilo) zapisali, da naj se ljudje izogibajo pisanju v narečjih in naj se uporablja kolikor toliko lep slovenski jezik. Ne moremo vedno od vseh pričakovati lepopisja, bi pa bilo lepo in prijazno od vseh, da zavoljo ostalih bralcev (tega) foruma to upoštevajo. Izražanje na forumu pa je stvar vsakega posameznika, vendar pa, četudi deluje forum manj osebno, lahko nekaj pove o posamezniku samem in odnosu do drugih.
Goran
RookYY
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: 14.06.2008, 7:39

Odgovor Napisal/-a RookYY »

@ ni na spletnih forumih nobena posebnost in tudi na ta forum je sigurno prišla z drugje.

Kot je že nekdo napisal, @ pri email naslovu v slovenščini pomeni pri (neki domeni).
V angleščini se @ prebere at.
at pa ima v ang več pomenov:
at [aet, *t] preposition ob, pri, zraven; proti, k, v, na; za;

@ pred nickom se v slo. bere za.... torej: @ Dolfe... za Dolfeta
S tem poudarimo, da se obračamo oz. odgovarjamo določenemu uporabniku.

@ se na ta način uporablja povsod kjer se sporazumeva s tipkanjem
Odgovori