Off topic - parni stroji (razni...)

Humor in bedarije so pol zdravja :)
Odgovori
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

To je tudi vse, kar se da zvedeti na spletu o tem parnem stroju...

Sledi klic v sili in pojasnilo g. Tadeja Brateta:
"O tem parnem stroju nimamo podatkov. Ocenjujem, da je bil izdelan okoli leta 1900. Parni stroj je pripeljal SMELT iz ene izmed firm, kjer so delali rekonstrukcije in je nekdo zaslutil, da je to lahko spomenik kulturne dediščine..."

Sledi zbiranje informacij pri bivših delavcih SMELTA...
V roku enega tedna bodo priznali, odkod so pripeljali parni stroj...

Sedaj pa še nekaj fotk parnega stroja...
Fotoaparat se ni in ni mogel otresti strahu :wink:


Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

železocestnik napisal/-a:Fotoaparat se ni in ni mogel otresti strahu :wink:


@ŽC, drugič pa pred akcijo "enga takratkega" rukni, da se nobojo roke tak tresle!

:mrgreen: :mrgreen:
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Bolje od parkinsonove pol glaža polit, kot pa od alzheimerjeve ga pozabit spit. press :lol:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Tudi sam sem ugotovil, da tako ne bo šlo in odšel v bližnji bife na "takratkega"....za korajžo :berr2 :wink:

Pridem nazaj in naredim na hitro serijo posnetkov....


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Hitro pospravim fotoaparat in si rečem: najbolje da grem v bife pogledat, ali so fotografije uspele :idea:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Planet 1830
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 972
Pridružen: 08.10.2007, 21:25

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a Planet 1830 »

pomota :oops:
Uporabniški avatar
Planet 1830
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 972
Pridružen: 08.10.2007, 21:25

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a Planet 1830 »

'konkurenca'

Pojasnilo kaj in kje je to na spodnji sliki, prepuščam članom nekih specialnih, tudi MRS imenovanih skupin.

foto Planet 1830:
Slika
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Zelo zanimiva tema.Ste me pa zaposlili za cel deževen popoldan.Imel sem nekje (med retro izvodi Playboya in vinil ploščami Lynyrd Skynyrd verjetno :roll: ) spravljeno en kup dokumentacije o največjem parnem stroju v Sloveniji.Ampak.... #-o ne najdem :oops:
To je bil Idrijski Kolos črpalka Kley.Ki jo je leta 1893 izdelala Češka Škoda.Za kake proporcije gre pove podatek,da je bil samo balansir težak 19 ton in je meril več kot 10 metrov.
Imel sem to srečo,da je Idrija v soseščini in da sem poznal kustosinjo Mirjam Gnezda Bogataj.Ki me je povabila 2 leti nazaj na otvoritev restavrirane črpalke v stavbi Frančiškovega jaška v Idriji.Dogodek,ki bi ga še danes obžaloval,če se ga ne bi udeležil.
In ko mi je skoraj uspelo sestaviti en pameten post,z dobro idejo pa tudi ustrezno dokumentiran.Nurmić zabluzi zadevo- klasika. #-o
Spet mi je vspelo nakazati samo smernico in bodo morali vašo željo po znanju potešiti veliki trije.
ŽC,Barbarpapa in Planet!

Lahko pa sami pošnjofate po netu.Saj to vam gre super od rok. :mrgreen:
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a miha30 »

So po temle tekli klinasti jermeni? Glede na letnik stroja bi prej pričakoval ploščati usnjeni jermen? Ali pa je bil obroč z utori za jermene naknadno nataknjen na vztrajnik? :?:
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Miha, ostro oko...tudi na slabih fotkah vidiš bistvo.

Ja, takrat ko so izdelali "naš/Tonotov" parni stroj (pred letom 1904...to je 100%, že podatek iz "spletne" raziskave, za katero nam celo Nurmi priznava, da jo obvladamo :wink: ), res ni bilo klinastih jermenov...

Problem je trenutno to, da še nihče iz bivšega SMELT-a (še) ni priznal, od kod je bil pripeljan parni stroj, in zato tudi ne vemo, za kakšne moči stroja/strojev gre...
Je pa 100 KM že kar problem prenašati...
Za primer lahko povem, da je pred okoli 100 leti bil izveden prenos z jermenice (ki si ni zaslužila tega imena) vodne turbine preko turbinskega kanala (razdalja ene 20 m) na transmisijski pogon v papirnici Goričane z....vrvnim pogonom :shock:

glej link: http://www.drustvo-dvs.si/phpBB2/viewto ... 4da72d2068

(prosim, da si link ogleda čimveč forumašev, kar bomo preverili s tem, da bomo opazovali, če se povečuje številka na števcu ogledov (trenutno ima 1800 ogledov); ne vemo namreč, ali števec ogledov sploh dela :wink: :lol: ...bo pa na forumu vlaki.info promocijsko prikazan načrt iz leta 1889, če se bo števec premaknil... :lol: :lol:
Zadnjič spremenil železocestnik, dne 04.11.2011, 22:27, skupaj popravljeno 2 krat.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Planet 1830 napisal/-a:'konkurenca'

Pojasnilo kaj in kje je to na spodnji sliki, prepuščam članom nekih specialnih, tudi MRS imenovanih skupin.

foto Planet 1830:
Slika
Ja, Planet 1830, to pa je delo za MRS Štajerska...bodo lahko delali na svojem terenu, ne pa da padalce pošiljajo v center :saluti :lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Nurmi napisal/-a:Zelo zanimiva tema.Ste me pa zaposlili za cel deževen popoldan.Imel sem nekje (med retro izvodi Playboya in vinil ploščami Lynyrd Skynyrd verjetno :roll: ) spravljeno en kup dokumentacije o največjem parnem stroju v Sloveniji.Ampak.... #-o ne najdem :oops:
To je bil Idrijski Kolos črpalka Kley.Ki jo je leta 1893 izdelala Češka Škoda.Za kake proporcije gre pove podatek,da je bil samo balansir težak 19 ton in je meril več kot 10 metrov.
Imel sem to srečo,da je Idrija v soseščini in da sem poznal kustosinjo Mirjam Gnezda Bogataj.Ki me je povabila 2 leti nazaj na otvoritev restavrirane črpalke v stavbi Frančiškovega jaška v Idriji.Dogodek,ki bi ga še danes obžaloval,če se ga ne bi udeležil.
In ko mi je skoraj uspelo sestaviti en pameten post,z dobro idejo pa tudi ustrezno dokumentiran.Nurmić zabluzi zadevo- klasika. #-o
Spet mi je vspelo nakazati samo smernico in bodo morali vašo željo po znanju potešiti veliki trije.
ŽC,Barbarpapa in Planet!

Lahko pa sami pošnjofate po netu.Saj to vam gre super od rok. :mrgreen:
Nurmi, klasika... je tisto, kar sem povdaril v tekstu!

Se zahvaljujem za namig, sigurno pride ta parni stroj na prvo mesto....trenutno nam je Tono "uturil" tega francoza iz SMELTA :lol:
Ko pa boš zopet kakšno vinilko "gor vrgel", pa le poglej, če se ni na ovitek prilepil kakšen načrt parnega stroja iz Idrije, ki ti ga je kustosinja stisnila pod pazduho... :wink:

Ti bomo hvaležni...
Tudi mi imamo razmetano v stanovanju, kleti in na ....podstrešju :oops: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Samo na hitro. Tisti parni, katerega sliko je priobčil @Planet 1830 je pri nas, v MB na Studencih in je zelo povezan z železnico. Je bil namreč srce studenškega "Pumpenhausa" in je dolgo poganjal črpalko za vodo ter tako napajal parne lokomotive. Po enem, meni znanem, pričevanju, je bil z elektromotorno črpalko (voda se je črpala iz Drave) nadomeščen po II svetovni vojni.

@ŽC, sem si ogledal povezavo in se ti zahvaljujem zanjo. Sem tako zvedel za forum, od katerega si obetam kar nekaj zanimivih informacij. In ko si že pri vodnih turbinah v papirnicah, ali ti je kaj znano stanje v tovarni lepenke v Ceršaku? Tudi ta je bila na začetku gnana z vodno turbino. Danes je del tovarne, kjer so bile tovarniške turbine, mala hidroelektrarna (edina slovenska elektrarna na Muri), vendar v njej sigurno ni več prvotnih turbin....

LP

Jože
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

O:370

Sedaj pa konec heca...ko sem v bifeju odkril, da tudi druga serija posnetkov ni vredna počenega groša...sem nagnil še enega "takratkega" in zbral vso korajžo in se še enkrat odpravil fotografirati parni stroj...

Uspelo mi je "stisniti" 10 fotk...


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika



Deluje...samo sedaj ne vem kaj...ali :berr2 ...ali korajža...ali oboje :-k :hmm
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Končno smo se prebili do takšnih fotk, da lahko preberemo ime firme, ki je izdelala parni stroj...

Etablissements Sabrou La Plaine St. Denis

Ja, ta St.Denis je danes del Pariza, saj je oddaljen od centra "le" 10 km.

Wikipedija: http://sl.wikipedia.org/wiki/Saint-Deni ... aint-Denis

Če se kdaj znajdete tam, boste opazili cerkev...

Slika

verjetneje pa na nogometno igrišče...

Slika

obe fotki wikipedija...


V 19. in 20. stoletju je bilo tam kar nekaj tovarn, med njimi tudi "naša", torej "Etablissements Sabrou".

Na žalost fotke te tovarne iz tistih časov nimam na razpolago, imam jo šele iz časa po letu 1902, ko je Sabrou dobil družabnika in se je firma imenovala: "Etablissements Mazeran et Sabrou"...
vir: http://www.archive.org/stream/annuaire0 ... 8/mode/2up

Slika

fotka s strani: http://www.communes.com


Sklepanje: "naš" parni stroj je bil torej izdelan pred letom 1902 :idea:


Takoj pogledamo u seznam parnih strojev, ki ga ima na spletni strani Albert Gieseler iz Mannheima (Dampfmaschinen und Lokomotiven)

link: http://www.albert-gieseler.de/dampf_de/ ... ller.shtml

...vendar "naše" firme Sabrou ni v seznamu :cry:


Eh, nič hudega, gremo na Google...

Vpišemo: Etablissements Sabrou La Plaine St. Denis

...in dobimo: skoraj nič pametnega :cry: :(

Dobimo fotko vhoda v tovarno iz leta po 1902 (pa še ta ni datirana; okoli 1900) in dobimo še oglas za prodajo enega parnega stroja firme Sabrou leta 1925... :roll:


Bo potrebno malo drugače pristopiti k raziskavi...

Končno najdem en parni stroj firme Sabrou v predilnici Danton v kraju Oissel v Franciji.

Slika


K sreči je parni stroj lepo ohranjen in njihov zavod za kulturno dediščino dobro dokumentiral stanje parnega stroja...

...tako, da ga lahko primerjamo z našim...


vrvni pogon...

Slika


ventili parnega stroja...

Slika


pogled na ročico, križnik in cilinder...

Slika


regulator parnega stroja...

Slika


pogon centrifugalnega regulatorja....

Slika


regulacija ventilov parnega stroja...

Slika


...in še en celovit pogled v barvah na parni stroj...

Slika


vse fotke s strani: http://www.culture.gouv.fr
http://www.culture.gouv.fr/public/mistr ... 4%24%2534P

fotograf: Couchaux, Denis
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Off topic - parni stroji (razni...)

Odgovor Napisal/-a miha30 »

železocestnik napisal/-a:
vrvni pogon...
Pa je pojasnjena skrivnost teh
Slika
utorov... Bog ve, koliko kolofonije so za to porabili :D

Danes sem si šel tudi sam pogledat ta stroj, na žalost sem se na to spomnil čisto slučajno, ko sem se danes zjutraj ravno peljal mimo Pentagona, tako da sem imel pri sebi samo mobitel... No ja, malo za tolažbo, tudi če bi imel fotoaparat, ne bi bilo kaj dosti bolje, ker sem bolj antitalent za fotografijo :twisted:

Moram pa poudariti to, da sem jaz predstavnik mlajše generacije, odraščajoče v demokraciji (demokreteniji?), tako da za razliko od g. Senatorja nimam strahu pred našimi uniformiranimi sodržavljani, zato sem si vzel čas in stroj temeljito poslikal in se nisem kaj dosti sekiral, če sem pri tem ujel v objektiv še kakšen del stavbe Ministrstva za obrambo :mrgreen:

Glede na to, da o parnih strojih nimam kaj dosti pojma, prosim za razumevanje, če bom napisal kakšno bedarijo...

Prvo kar pade v oči je, da je stroj očitno 'umrl pokončno', med delovanjem, zaradi strojeloma...
Odtrgana ročica na ročični gredi...
Slika

Mesto zloma...
Slika

Če se pomaknemo naprej, proti cilindru... očitno ostanki nekakšne mazalice na križni glavi
Slika

Zanimivo, da ima odmična gred nekakšen vztrajnik... domnevam, da zato, da je s svojo inercijo 'porezal' sunkovite obremenitve, ki so se na gredi pojavljale zaradi pomikanja ventilov?
Slika

Ekscentri na odmični gredi
Slika

Ekscentri in mehanizem za regulacijo odstotka polnjenja...
Slika

Slika

Slika
Odgovori