Off topic-računalniki nekoč in danes

Humor in bedarije so pol zdravja :)
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ker smo nekje začeli z OT-ji, prestavljam v to temo vse prispevke....
železocestnik napisal/-a:Slika

Slika


Razstava GOTO 1982
Računalniška kulture na slovenskem

V Muzeju novejše zgodovine Slovenije smo skupaj z Računalniškim muzejem, Tehniškim muzejem Slovenije, muzejem Peek&Poke iz Reke, zavodom Arnes in nekaterimi posamezniki ob tej obletnici pripravili pregledno razstavo o razvoju računalnikov. Na njej bo mogoče videti Enigmo, nemški stroj za šifriranje iz 2. svetovne vojne, tranzistorski računalnik Zuse Z23 iz šestdesetih let, IBM 1130 iz sedemdesetih ter seveda hišne in osebne računalnike iz osemdesetih.

Razstava bo na ogled od 30.5.2012 do 28.2.2013
več na http://www.goto1982.si

Prvi odzivi na razstavo so odlični, zato smo se na pobudo glasnika digitalnih tehnologij RS, g. Aleša Špetiča, odločili da zberemo dodatna sredstva, ki bodo omogočila, da:

bo razstava brezplačno na ogled javnosti
bo že tako bogat pedagoško andragoški program še bolj pestrejši
bomo lahko pripravili in izdali kataloga razstave GOTO 1982 – Razvoj računalniške kulture na Slovenskem

Razstava je hkrati izhodišče za bogat obrazstavni program, namenjen predvsem mlajši generaciji, ki danes raste skupaj z računalniško tehnologijo in starejši populaciji v okviru medgeneracijskega izobraževanja. Pedagoške izobraževalne vsebine so tako prilagojene predšolskim, osnovnošolskim in srednješolskim skupinam. S spremljevalnimi predavanji, vodstvi, družabnimi dogodki in ustvarjalnimi delavnicami pa bo programsko popestren tudi stik z najširšo strokovno in laično javnostjo, ki bo s to razstavo stopila tudi v poletno muzejsko noč – najbolj množično obiskan slovenski muzejski dogodek. Od septembra dalje bomo organizirali najmanj dva tovrstna mesečna dogodka.

Menimo, da bo tovrstni projekt pritegnil izjemno širok krog obiskovalcev in tudi strokovne javnosti.

V okviru donatorske sheme in ob skrbno načrtovani promociji bomo obiskovalcem nudili prijazen center kulture, ki bo temeljil na kreativnosti, participaciji in zagotavljanju medgeneracijskega učenja.

Z veseljem poročamo, da se je kot prvi akciji pridružil minister, dr. Žiga Turk, z osebno donacijo za podporo razstavi. Vsi donatorji, ki bodo sodelovali z donacijami do 20. 6. 2012, bodo vabljeni na donatorski sprejem z ministrom dr. Žigom Turkom v četrtek, 21. 6. 2012, ob 15. uri. To bo priložnost, ko bomo objavili vsoto zbranih sredstev in uradno brezplačno odprli razstavo javnosti.

več na: http://www.goto1982.si/

Do sedaj si je ogledalo razstavo že 12.000 obiskovalcev. Zastonj. Katalog razstave: 10 €

=D> BP1, miha 30

vendar: ali nista vedela, da je zastonj

miha 30 je sicer Gorenjc in bi mu oprostili, da ni vedel, da je zastonj, zato si raztave ni ogledal. BP1 pa si bi jo moral, da bi se spomnil, kako je začel z računalnikom in disketarjem :oops:

Zakaj torej tale zapis na tem mestu?

Zaradi Enigme...

Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika
železocestnik napisal/-a:
miha30 napisal/-a:Morda http://www.goto1982.si/index.html ?

A tisti spominski boben v vitrini morda pripada Zuseju v ozadju? Je Zuse kompleten?

Edit: Jože me je prehitel

Kakšna vitina :roll: #-o :oops:

To je cel Slika :!:

Slika


Slika


Slika


Kateri tip :?:


Konrada Zuse-ja so fotografirali pred repliko njegovega Z 1...

Slika


Njegovega sina, Horsta, pa bi lahko fotografirali tudi v Ljubljani, če bi ga povabili, in bi se takole naslanjal na očetov računalnik...


Slika


Kateri tip že :?:
miha30 napisal/-a:
železocestnik napisal/-a:Kateri tip že :?:
miha30 napisal/-a:Z23 :?:
železocestnik napisal/-a:...tranzistorski računalnik Zuse Z23 iz šestdesetih let....

Ja g. Senator, sem po podrobnejšem pregledu opazil, da ste že sami napisali, kateri tip :D Preverjate budnost? :mrgreen: :mrgreen:
Se mi zdi, da nisem prestal vašega preizkusa :D :oops:
Barbarpapa1 napisal/-a:Pozdravljeni.

Nekje na internetu sem bral zapis, da "našemu" Zuse-ju Z23 manjka kar nekaj kartic in ni kompleten ter ni "operabilen".

@ŽC, moj prvi računalnik ni imel disketne enote, sem programe kar na kaseto snemal :mrgreen: ... Pa gumijaste tipke je imel, za monitor pa ČB televizijo :mrgreen: ... da ne bomo šli preveč v OT...

LP

Jože
_Borsig_ napisal/-a:
Barbarpapa1 napisal/-a:... @ŽC, moj prvi računalnik ni imel disketne enote, sem programe kar na kaseto snemal :mrgreen: ... Pa gumijaste tipke je imel, za monitor pa ČB televizijo :mrgreen: ...
Takoimenovani: "Mirko tipka na radirko" - ZX81 ?!? 8)
Barbarpapa1 napisal/-a:Pozdrav

@_Borsig_, očitno je "zavaravanje" s ČB televizijo bilo uspešno :mrgreen: . Ne, ni bil ZX81, ta ni imel gumijaste, pač pa folijsko tastaturo. Pri meni je šlo za to zadevo:

Slika

Pa tudi knjiga "Mirko tipka na radirko" je bila namenjena zgoraj prikazanemu mlinčku.

Pa še odgovor, zakaj ČB televizor. Barvnega nismo imeli, je pa bil na voljo en od Ei Niš. Bilo je prav neverjetno, kako sta lepo skupaj delala takrat "najmodernejši" kos elektronike in pa niški "lampaš" :D. Takrat bi rekli, da sta bila "kompatibilna", izraz "združljivost" je prišel precej kasneje....

Mater, spet sem zvlekel zadevo v OT :twisted:

LP

Jože
_Borsig_ napisal/-a:
Barbarpapa1 napisal/-a:... @_Borsig_, očitno je "zavaravanje" s ČB televizijo bilo uspešno :mrgreen: . Ne, ni bil ZX81, ta ni imel gumijaste, pač pa folijsko tastaturo. Pri meni je šlo za to zadevo: ...
Upssssssssssss! :oops:

Tega sem mislil! Linkal sem pa napačnega - onega z folijsko tatstaturo!



Gorchi napisal/-a:Hmm ta žavu mi je pa znana, kot da se mi praši v neki omari... (sam ne s to tipkovnico)
_Borsig_ napisal/-a:
Gorchi napisal/-a:... Hmm ta žvau mi je pa znana, kot da se mi praši v neki omari...
A Sinclar QL, kateri je imel že "profesionalno" tastaturo!
Tin€ napisal/-a:Podobno tastaturo kot QL je imel tudi ZX Spectrum +, pa reset tipko tudi. Če si dodal Spectrumu še vmesnik 1 in vmesnik 2 si imel že kar malo mrcino, da sploh ne omenjam microdrive-a. Prenos podatkov na komp je bil v primerjavi s klasičnimi audio kasetami prava svetlobna hitrost, pa še bistveno obstojnejši zapis je bil.
Tin€ napisal/-a:Podobno tastaturo kot QL je imel tudi ZX Spectrum +, pa reset tipko tudi. Če si dodal Spectrumu še vmesnik 1 in vmesnik 2 si imel že kar malo mrcino, da sploh ne omenjam microdrive-a. Prenos podatkov na komp je bil v primerjavi s klasičnimi audio kasetami prava svetlobna hitrost, pa še bistveno obstojnejši zapis je bil.
železocestnik napisal/-a: Prekinjamo z OT-ji v Tonotovi temi.
Je res, da sem jih "nabil" največ jaz. Začelo se je z Enigmo. O Enigmi bom še kaj napisal....vendar v Tonotovi temi.

Tukaj pa se sedaj lahko piše o računalnikih takšnih in onakšnih...
malih in velikih...

Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Pa dajmo, če je @ŽC že tako lepo porihtal to temo. Spektrum je bil moj prvi, firmi sem ostal zvest in drugi je bil tale:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sinclair_QL


Na žalost mu je "crknila" tipkovnica. Ga pa imam še vedno...

LP

Jože
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a mkx »

Moj prvi je bil pa Amstrad/Schneider CPC 646. Z zeleno-črnim monitorjem! In matričnim tiskalnikom. Seveda pošteno prešvercan v Jugoslavijo :lol:

No, na fino nastavljanje kasetofonske glave z malim križnim izvijačem sem se pa le navadil :lol:

Vsekakor pa sem čutil nekakšno vzvišenost nad boji med komodorjevci in spektrumaši :mrgreen:

Sicer pa je moja mama v časih moje mladosti (druga polovica 80-tih let) delala v Iskri Delti in sem imel priliko tapkati po kar nekaj njihovih računalnikih:
  • Partner: v bistvu podobno čudo kot Amstrad CPC6128, le da je bil disketnik 5,25", nekateri modeli pa so imeli čisto pravi 10MB trdi disk. OS je bil CP/M. So pa delali še eno strežniško različico. Nanj se je lahko priključilo do 4 terminale (npr. Paka 1000 ali DEC VT-52 ali kaj podobnega), OS pa je bil MP/M (večuporabniška različica CP/M)
  • Triglav: celo čudo. Nekateri modeli so imeli barvni zaslon (ločljivosti se ne spomnim, je pa bila spodobna, zna biti da boljša od VGA). In nekaj podobnega miški. Bili so zgrajeni okoli VME sistemskega vodila in se je lahko zamenjalo samo procesorsko ploščo. Teh so bile tri sorte z različnimi procesorji: DEC-J11, Intel 80186 ali Motorola 68000. Glede na tip procesorja je potem gori tekel različen OS. Na DEC-ovem procesorju je kajpada tekla varianta VMS-a, na Intelu je tekel en klon UNIX-a (bojda Xenix), ne spomnim pa se, kaj je teklo na Motoroli.
  • razni VAX-i ...
Ahh ... mladost, ludost. :old
LP, Metod
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a Tono »

Še vedno sem ponosni lastnik ZX Spectruma 48 K. Prvega, ki sem kupil v Münchnu, sem moral takoj zamenjati, ker je crknila t .im. ULA. Do tega je prišlo, če si računalnik izključil iz napajanja ter ga takoj spet priključil. Drugi Spectrum je uspešno prestal šverc v Jugoslavijo, zapakiran v embalažo prve pomoči v strčevem BMW-ju :) S Spectrumom sem se računalniško opismenil, ferderbal par kasetarjev ter po fotrovem mnenju uničil naš barvni televizor Gorenje Akvamarin. Investiral sem v škatlico z reset tipko, ki se je priključila na edge konektor, ter v EPROM programator, izdelan po recepturi revije Galaksija Računari. Spectrum in njegova periferija so še dane spri hiši, zanimivo bi ga bilo ponovno zakurblati. Se mi zdi, da bi se počutil, kot da obujam računalniško parno lokomotivo :)

Ali je mogoče kdo od cenjenega občestva sam sestavil Galaksijo?

PS: fuj, komodoraši :) :) :)
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Slika

:lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a Tono »

Apage Satanas :twisted: :twisted: :twisted:
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Če ima kdo na podstrešju še delujočega spectruma, bo morda zanimivo tole predavanje naslednji torek.

BTW, nisem Tomaž Štih, bom pa ob priliki tu opisal še svoje računalniške začetke.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Iztrgano iz zgornjega vabila...

"Tomaž Štih programira že 30 let, zadnja leta (žal) le ljubiteljsko. Njegov prvi računalnik je bil ZX Spectrum 48K. Nikoli ga ni pozabil." Slika

Tonotov "frend" :wink: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Tono napisal/-a:PS: fuj, komodoraši :) :) :)
železocestnik napisal/-a:Slika

:lol: :lol:
Kaj se vidva zajebavata? :lol:

http://www.racunalniske-novice.com/novi ... 93d8f2ae02

Povezava na video

Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Pa da ne pozabim še enega linka za nostalgike. Skupina navdušencev skenira in objavlja stare rač. revije iz ex YU, menda celo z dovoljenji. Klik. Kvaliteta skenov žal ni najbolj očem prijazna, ampak kaj hočemo. Če ima še kdo kakšen manjkajoč izvod, jim ga lahko posodi.

Sicer pa tudi s to skupino nimam nič.
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a miha30 »

železocestnik napisal/-a:Kaj praviš, če bi prof. Horsta Zuse-ja povabili v LJ? Bi lahko pripravil eno solidno predavanje o zgodovini firme in računalništva?

Bi prišel na predavanje?

Darko, jaz bi že bil zainteresiran za predavanje, in seveda bi prišel, vendar moram takoj povedati, da jaz nisem nek poznavalec računalništva in me to področje pravzaprav nikoli ni zares pritegnilo, tako da bi težko kaj dosti konstruktivno sodeloval.


Sicer pa, ko smo že pri temi 'moj prvi':

Slika

Slika

Slika

Slika


Tole pa je bil moj 2.:

Slika


Sta pa bila obadva mlinčka (predvsem prvi) v že kar častitljivi starosti, ko sem ju dobil v roke. Sta pa še vedno nekje na podstrešju, in preden sta končala na podstrešju, sta bila obadva še v delovnem stanju. V Sharpovem svinčevem akumulatorju je, kljub starosti krepko čez 10 let, še celo bilo nekaj malega življenja. Sicer pa je sharp uporabljal 720kB DD diskete.

Mimogrede, se kaj spomnite, kdaj ste nazadnje uporabili navadno 3.5" disketo? Jaz se zanesljivo spomnim, da sem 2005 na njej oddal eno seminarsko nalogo... in to je bila verjetno ena zadnjih prilik. Hic transit gloria mundi :shock:
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a mkx »

miha30 napisal/-a:Mimogrede, se kaj spomnite, kdaj ste nazadnje uporabili navadno 3.5" disketo?
Kakšna štiri leta nazaj (se pravi enkrat leta 2008) sem moral za nekoga skopirati vsebino ene 5,25" diskete. Pa nisem ziher, ali sem tisto skopiral na 3,5" disketo ali na kaj drugega (najverjetneje je šlo na kakšen USB ključek).

Sem pa oni dan, ko sem pospravljal po kleti, našel nosilec Iomega ZIP. Na njem sem si slabih 15 let nazaj shranil vse povezano s svojim diplomskim delom. Upam, da imam vsebino shranjeno tudi na CD-ju, saj ne verjamem da bi bilo sedaj enostavno najti delujoč ZIP pogon.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Cepi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 853
Pridružen: 14.12.2007, 18:34
Kraj: Izlake

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a Cepi »

miha30 napisal/-a:Mimogrede, se kaj spomnite, kdaj ste nazadnje uporabili navadno 3.5" disketo?
Prejšnji teden na šihtu za prenos programov na prastari NC stroj. :mrgreen:
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

V Sloveniji :?:

Poveži se z muzejem, morda vam ga odkupijo po "romski" ceni.... :idea:

"romska" cena: enota je 1 kg bakra
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Cepi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 853
Pridružen: 14.12.2007, 18:34
Kraj: Izlake

Re: Off topic-računalniki nekoč in danes

Odgovor Napisal/-a Cepi »

V Sloveniji.

Lahko ga kupiš, ocenjen je pa več kot za en evro, pred pol leta smo vanj vložili za 1700 € novih rezervnih delov in dela brez problemov, trenutno mu le zavora za primer pomanjkanja zraka bolj slabo prime.

Glej slike na sredini. Točno tako zgleda
http://www.queraltmaquinaria.com/index. ... 5&prod=363
Odgovori