''Pehot na drugem tiru, premakni se s proge'' - Brestanica 9. marca 2023.

Železnica opremljena z slikovnim gradivom, se pravi fotoreportaže z malo teksta in vsebine. :)
Odgovori
Uporabniški avatar
Stanley
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 88
Pridružen: 19.09.2010, 10:04
Kraj: Zagreb

''Pehot na drugem tiru, premakni se s proge'' - Brestanica 9. marca 2023.

Odgovor Napisal/-a Stanley »

Na morebitno vprašanje ''kaj hudiča te nosi tja?'' je preventivni odgovor: kjerkoli že bom, bom vedno našel in posredoval kaj zanimivega zase, verjetno tudi za koga drugega. In Brestanica ponuja marsikaj za pokazati in opisati. Pa gremo na pot. Vreme je bilo točno po napovedi, pokvarjeno - malo sonca, malo oblačnosti in topleje od povprečja za ta letni čas.

Po 3 km hoje čez nekdanjo mejo pridem do izhodišča železnice:

Slika

Đurica počiva v jutranjem soncu:

Slika

Nekateri grafitarji so intimno ogroženi:

Slika

Slika

Moj Stadler je pripravljen na delo:

Slika

Prvič se vozim v zgornjem nadstropju vlaka, počutim se, kot da sem na letalu:

Slika

Po 16 minutah hitre in udobne vožnje prispem na cilj:

Slika

Slika

Brestanica je vmesna postaja na železniški progi številka 10 državna meja - Dobova - Zidani Most - Ljubljana, na kilometrski poziciji 471,8. Od sosednje postaje Krško v smeri Dobove je oddaljena 4 km, od postaje Blanca v smeri Ljubljane pa 6 km. Največja dovoljena hitrost vlakov skozi postajo je 50 km/h. Brestanica ima pravzaprav dve uradni mesti, druga je Brestanica Tovorna na kilometrski poziciji 471,0.
Borsig je zakon!
Uporabniški avatar
Stanley
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 88
Pridružen: 19.09.2010, 10:04
Kraj: Zagreb

Re: ''Pehot na drugem tiru, premakni se s proge'' - Brestanica 9. marca 2023.

Odgovor Napisal/-a Stanley »

Siemens Desiro prihaja iz Ljubljane proti Dobovi:

Slika

Podrobnost iz čakalnice za potnike:

Slika

Odpravil sem se skozi postajo fotografirat zanimive podrobnosti:

Slika

Slika

V nekem trenutku se je zaslišalo javno obvestilo: ''Pehot na drugem tiru, premakni se s proge''. Takoj mi je bilo jasno da se ukaz nanaša na mojo malenkost. Sem pa podaljšal še nekaj minut, da ujamem vsaj nekaj dodatnih motivov:

Slika

Slika

Nisem se hotel zapletati z rogati in sem krenil nazaj po cesti, ki poteka tik ob železnici. Škoda, registrirati je bilo več, na primer nakladališče, kjer so bila očitno pripravljena hlodovina za transport. Med potjo sem naletel na ta predor:

Slika

Slika
Borsig je zakon!
Uporabniški avatar
Stanley
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 88
Pridružen: 19.09.2010, 10:04
Kraj: Zagreb

Re: ''Pehot na drugem tiru, premakni se s proge'' - Brestanica 9. marca 2023.

Odgovor Napisal/-a Stanley »

Tu me je pričakal prometnik v precej nervozni straži. Streljal je name in me po uvodnem navalu besed - ki jih zaradi hitrosti govora nisem razumel - vprašal ali sem železničar. Odgovoril sem mu da sem ljubitelj železnic, na kar je nadaljeval z glasnimi očitki. Mimogrede kar dobro razumem slovensko opazil pa sem le da je njegov ton za oktavo višji kot je priporočljivo za mojo stopnjo tolerance. Nisem mogel ugotoviti ali se je delal pomembnega ali je bil samo vnet uradnik, ki uveljavlja strogi red in disciplino. Bil sem že na konici jezika da bi mu zabrusil "najprej se nauči odgovoru na dobro jutro, potem pa daj lekcije", a sem odnehal. Nisem tip ki bi v prepiru videl korist, sem na tujem terenu in za kaj takega se ne splača odpirati ust. Na koncu sem le razumel prepoved ponovitve iste stvari. - Nikoli več! - je zagrozil. Človek, ne jezi se ...

Slika

Poleg železnice me vedno zanimajo še druge lokalne ugodnosti, zato sem šel na sprehod skozi vas.
Brestanica, do leta 1952 Rajhenburg, je vas pod Bohorjem v Posavju, občina Krško, z 920 prebivalci (2020). Naselje z okolico je med najstarejšimi v slovenskih pokrajinah. Najdene so bile arheološke najdbe iz prazgodovine, mimo naselja pa je potekala rimska cesta Neviodunum - Celeia, ki je pri Brestanici prečkala Savo. Ostanki nekdanjega rimskega mostu so vidni še danes. Prva pisna omemba naselja je iz leta 838, ko ga je slovanski knez Pribina podaril grofu Salachonu, a ime mesta Rajhenburg pa se prvič pojavi v zapisih iz leta 895. Leta 1322 je naselje pod mestom skupaj s Sevnico dobilo trgovsko pravico, s čimer je postalo trgovsko in trgovsko središče širšega območja pod Bohorjem. Med drugo svetovno vojno je bilo maja 1941 v Rajhenburgu ustanovljeno nemško koncentracijsko taborišče za preselitev prebivalstva, iz katerega je odšlo v izgnanstvo 45.000 Slovencev.

Brestanica, satelitski posnetek:

Slika

Z Brestanico je povezanih tudi nekaj vidnih imen, med katerimi sta najbolj znana protestant, pisatelj in pedagog Adam Bohorič (1524-1598) in igralka Olga Kacjan (1952).

Adam Bohorič:

Slika

Olga Kacjan:

Slika

V majhni Brestanici je veliko znamenitosti, ena izmed njih je Spodnji grad Turn ob izlivu reke Brestanice v Savo, ki je sestavni del mestnega kompleksa Rajhenburg. Predpostavlja se da je bila zgrajena v XII. ali XIII. stoletja, v pisnih dokumentih pa se prvič omenja leta 1346. Domnevajo da so jo zgradili rajhenburški vitezi. Po enem od zadnjih lastnikov se imenuje tudi grad Flis. Kot lastniki se omenjajo Viljem Brestaniški, Hans iz Gradenegga, vitez Rajnpreht, družina Langenmantl, družina Attems, družina Globočnik, Janez Flis in Srečko Lenart. Po drugi svetovni vojni so jo uporabljali za stanovanja. Objekt je razvrščen kot spomenik lokalnega pomena.
Z Spodnjim mestom Turn je povezana legenda o dveh sprtih bratih, rajhenburških vitezih. Eden je nadzoroval zgornje mesto, drugi spodnje, oba pa sta bila povezana s podzemnim tunelom. Oba brata sta se ustrelila hkrati in tako so izginili zadnji potomci rodbine Rajhenburžanov.

Spodnji grad Turn:

Slika

Toda glavna znamenitost Brestanice je grad Rajhenburg. Žal nisem imel časa, da bi se povzpel do njega, je pa vsekakor vreden ogleda:

Slika

Slika

Grad Rajhenburg je bilo prvič omenjeno v listini z dne 29. septembra 895. in velja za najstarejši grad na Slovenskem. Zgrajen je bil na vzpetini na nadmorski višini 241 m, porušen je bil med vpadi Madžarov v Posavino, leta 1126. pa ga je obnovil salzburški nadškof Konrad I. Omenja se leta 1309. pod imenom Reichenburch. Med letoma 1141. in 1570. je bil v lasti družine Reichenburg, nato pa družine Welzer. Med hrvaško-slovenskim kmečkim uporom leta 1573. je bilo gradu prihranjeno uničenje in plenjenje, saj so lastniki darovali hrano kmečki vojski. Od leta 1579. je bil lastnik baron Volkart Eghk, za njim pa Aleksander Paradaiser, plemič Franz Gall Gallenstein, baron Vid-Jakob Moscon, baron Leopold Curti, Karl Reising, grof Hannibal Heister, grofje Attemsi in še pet neznanih lastnikov. Leta 1884. je mesto in posest kupil menih iz Lyona Gabriel Giraud in ga predal v upravljanje francoskim trapistom, ki so grad spremenili v samostan Marijinega odrešenja. Bil je eden od le treh trapistovskih samostanov v medvojni Kraljevini Jugoslaviji, poleg banjaluškega in v Zemuniku pri Zadru. Samostan je deloval do druge svetovne vojne, ko so ga zasedli Nemci in ga spremenili v koncentracijsko taborišče in ženski vojaški zapor. Danes je mesto obnovljeno in spremenjeno v muzej, za obiskovalce pa je bilo odprto leta 2012. Poleg muzejskih eksponatov ponuja trgovino s spominki, čokoladnico in restavracijo ter prostore za najem. Ima status kulturnega spomenika državnega pomena.

Salzburški nadškof Konrad I:

Slika
Zadnjič spremenil Stanley, dne 11.03.2023, 13:58, skupaj popravljeno 1 krat.
Borsig je zakon!
Uporabniški avatar
Stanley
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 88
Pridružen: 19.09.2010, 10:04
Kraj: Zagreb

Re: ''Pehot na drugem tiru, premakni se s proge'' - Brestanica 9. marca 2023.

Odgovor Napisal/-a Stanley »

Grad Rajhenburg, Georg Matthäus Vischer, Topographia Ducatus Stiriae, Graz 1681:

Slika

Samostan trapistov v Rajhenburgu, fotografija iz leta 1927:

Slika

Most na reki Savi, ki je tukaj jezero zaradi bližnje hidroelektrarne:

Slika

Dve sliki z mosta:

Slika

Slika

Šel sem na sprehod do naselja, ki se je raztezalo ob reki Brestanici:

Slika

Slika

Slika
Borsig je zakon!
Uporabniški avatar
Stanley
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 88
Pridružen: 19.09.2010, 10:04
Kraj: Zagreb

Re: ''Pehot na drugem tiru, premakni se s proge'' - Brestanica 9. marca 2023.

Odgovor Napisal/-a Stanley »

Nekdanja župnijska cerkev sv. Petra in Pavla je bila zgrajena na temeljih romanske cerkve iz 12. stoletja. ali XIII. stoletja, končno podobo pa je dobil leta 1896. Ima status kulturnega spomenika lokalnega pomena:

Slika

Župnijska cerkev župnije Brestanica, bazilika Lurške Matere Božje, je bila zgrajena od leta 1908 do 1914 v neoromanskem slogu. Je največji sakralni objekt v Posavju in eden največjih v Sloveniji:

Slika

Cerkev sv. Boštjana sega v 13. stoletje, današnjo podobo pa je dobila leta 1792:

Slika

Še trije foto vtisi iz Brestanice:

Slika

Slika

Slika

Čas je bil da se vrnem na postajo. Videti je da je živčni vlakovni odpravnik dobil kompleks zaradi mojega videza. Ko sem se preselil na južni peron, da bi počakal na povratni vlak, me je zaklical: "Kam greš?" Verjetno je mislil da spet načrtujem kakšno subverzijo. Odgovoril sem "v Dobovo" in menda ga je ta odgovor zadovoljil. In tako sva se midva na obojestransko zadovoljstvo znebila en drugega.

Pred mojim vlakom pride Stadler iz Dobove v Ljubljano:

Slika

In spet sem v Dobovi:

Slika

Še 3 km hoje čez mejo do hiše. Računal sem da sem tisti dan skupaj prehodil okoli 12 km. Ni slabo za človeka mojih let in en prijetnejši dan.
Borsig je zakon!
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: ''Pehot na drugem tiru, premakni se s proge'' - Brestanica 9. marca 2023.

Odgovor Napisal/-a 038 »

Stanley napisal/-a: 11.03.2023, 11:25 Največja dovoljena hitrost vlakov skozi postajo je 50 km/h.
Ne bo držalo. Največja hitrost za vse vlake skozi postajo je 100km/h, ter trenutno ni nobene počasne vožnje.
Uporabniški avatar
Stanley
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 88
Pridružen: 19.09.2010, 10:04
Kraj: Zagreb

Re: ''Pehot na drugem tiru, premakni se s proge'' - Brestanica 9. marca 2023.

Odgovor Napisal/-a Stanley »

Podatke sem našel na spletni strani SŽ Infrastruktura, v pregledu dovoljenih hitrosti po progah. Za Brestanico je nad kretnico omejitev 50 km/h, za Brestanico Tovorna nad kretnico pa 35 km/h. Ko sem ga kupil sem ga prodal. Vseeno hvala za popravek.
Borsig je zakon!
038
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 873
Pridružen: 10.03.2009, 20:49

Re: ''Pehot na drugem tiru, premakni se s proge'' - Brestanica 9. marca 2023.

Odgovor Napisal/-a 038 »

To je za vožnje v odklon.
Sicer pa se je potrebno zavedati, da je gibanje po tirih prepovedano, zato naslednjič prvo pogovor z prometnikom in šele nato raziskovanje in ne bo nepotrebnega povzdigovanja glasu in morebitne užaljenosti.
Uporabniški avatar
Stanley
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 88
Pridružen: 19.09.2010, 10:04
Kraj: Zagreb

Re: ''Pehot na drugem tiru, premakni se s proge'' - Brestanica 9. marca 2023.

Odgovor Napisal/-a Stanley »

038 napisal/-a: 13.03.2023, 7:32 Sicer pa se je potrebno zavedati, da je gibanje po tirih prepovedano, zato naslednjič prvo pogovor z prometnikom in šele nato raziskovanje in ne bo nepotrebnega povzdigovanja glasu in morebitne užaljenosti.
Vse to vem. Ko pridem na postajo vedno se obrnem na prometnika ali vodjo postaje (če obstaja) in pojasnim svoje namene. Vedno vzpostavim dobre odnose in ni težav. Ko pa sem v Brestanici pristopil do prometnika in mu z meter oddaljenosti glasno rekel "dobro jutro", me je pogledal, a se ni usmilil odgovora. Menim da je tak odnos nevljuden in sem ga zato naprej ignoriral.
Zanimivo, do sedaj sem srečal na desetine udeležencev v prometu v Sloveniji, na Hrvaškem in v Vojvodini in vsi razen enega so bili prijazni in ustrežljivi, razen tega v Brestanici. Videti je, kot da je vstal na levo nogo.
Borsig je zakon!
Uporabniški avatar
Tabolši
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 144
Pridružen: 19.07.2011, 14:49
Kraj: Savinjska dolina

Re: ''Pehot na drugem tiru, premakni se s proge'' - Brestanica 9. marca 2023.

Odgovor Napisal/-a Tabolši »

Odlična reportaža. Všeč mi je, da niso samo slike, ampak poleg nekaterih slik tudi obsežnejši komentar, da zvem kako zanimivost več.
Pa kaj bi brez domišljije;svet in ljudje bi bili dolgočasni.
Odgovori