Vodna postaja Rožni dol

Železnica opremljena z slikovnim gradivom, se pravi fotoreportaže z malo teksta in vsebine. :)
Uporabniški avatar
s52r
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 149
Pridružen: 09.02.2006, 21:27
Kraj: Črnomelj
Kontakt:

Vodna postaja Rožni dol

Odgovor Napisal/-a s52r »

Lep pozdrav vsem, ki jih zanima ta tema !!!!

Za tiste, ki ne vedo...postajališče Rožni dol se nahaja med postajama Semič in Uršna sela,
na progi Metlika - Novo mesto. Že mnogo let je nezasedeno, je pa živelo že mnogo bolše čase od sedanjega...
Bilo je zasedeno z vlakovnim odpravnikom, imelo nekaj tirov, tu so se opravljala križanja vlakov,
odpenjale so se doprežne lokomotive iz smeri Novo mesto in Črnomelj. Imelo je tudi dva napajalnika za točenje vode
in dva pogrezna jarka za čiščenje pepelnikov parnih lokomotiv...seveda pa je imelo tudi svojo VODNO POSTAJO pri BAYERJU,
kot so jo imenovali...
Pa poglejmo, kakšna je situacija danes......
Postajališče Rožni dol, 22. 06. 2007
Slika

Tu je nekoč stal napajalnik v smeri proti Semiču...
Slika

Vodni rezervoar se nahaja nad postajališčem v gozdu, že mnogo let se iz njega oskrbujejo okoliške hiše z pitno vodo,
ki je izredne kvalitete. Črpanje vrši Komunalno podjetje. Pred leti se je z to vodo oskrbovalo čuvajnice vse do Bubnjarcev,
obstajala je posebna cisterna - vagon in z nabiralnim vlakom smo točili vodo in jo dostavljali po potrebi....
Slika

Odpeljem se do Bayerja....pod vtisom situacije v Črnomlju se počutim nelagodno...ali bo tako, kot tam...?????
Ko sem nadomeščal v Črnomlju, sem moral 2x tedensko iti črpati tudi v Rožni dol in sedaj se po 42. letih vračam na to lokacijo.....
Moram iskreno napisati, da sem bil takoj, ko sem stopil iz avta, prav prijetno presenečen !!!!!!!!!
Stavba je v odličnem stanju in okolica lepo urejena !!!!!
Mnogo je klopc in miz v okolici, tako, da se lahko odpočiješ ali pomalicaš !!!!!
Slika

V neposredni bližini izliv iz zbiralnika poganja kolo z Cefizljem...pri vsakem obratu udari z kladivom po podložni plošči
za pritrditev tirnice na prag in gozdno tišino prekine zelo prijeten zvok tega udarca.....
Slika

Ko vstopim v stavbo, pa novo presenečenje !!!!!!
Oba DM sta v dobrem stanju, lepo naoljena in delujeta pomirjujoče, čeprav se jima pozna, da že precej desetletij
nista bila v delovanju...voda se je namreč črpala s pomočjo elektro motorja......
Samo postrojenje je dvojček črnomaljskega....
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Vodna črpalka, ki naj bi bila gnana preko transmisije....
Slika

Kar se jaz spomnem, se je črpalo samo s pomočjo elektro motorja....
Slika

Tudi omara z elektro opremo za zagon elektro motorja izgleda OK !!!!
Slika

Z prijetnimi občutki zaklenem vhodna vrata in si odpočijem skravžljane živce ob pogledu na čudovito okolico Bayerja.....
Slika
Slika
Slika

Ko se vozim proti domu, čutim veliko olajšanje, pred vsem pa hvaležnost do ljudi, ki se trudijo po svojih močeh,
da bi izredna tehnična dediščina ostala našim zanamcem kot dokaz, da so bili tudi brez računalnika in pre mnogih
tehničnih pomagal in modernih strojev, sposobni ustvariti za tiste čase izredne tehnične dosežke !!!!!!
Strojevodja za vedno !!!!!
S52R - Tone
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a milchy »

Tone ! Vedno znova in znova presenetiš s svojimi fotografijami in super izbranimi temami !!!

BRAVO !!! =D> =D> =D> =D> =D> =D>
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Spet krasna predstavitev =D> . Slike dieslov so res take, kot da so stroji v vsakodnevnem obratovanju (mastna podnožja strojev, namaščena površina...), Če bi le še površina jermenice bila svetleča, potem bi skoraj prisegel, da se zadeva vsakodnevno vrti.....

Sem pa malo gledal zgodovino te proge in po podatkih na strani Tineta Jarma je omenjeno, da je bila predana prometu 1914-tega leta (pa po profilu proge je Rožni Dol najvišja točka proge med Novim Mestom in Metliko). Takrat je bil dieselski pogon poslednji krik tehnike in verjetno najmodernejše, kar se je dalo dobiti za pogon brez elektrike (zato tudi zagon na stisnjen zrak).

Se pa mi je ob ogledu tega prispevka in pa onega iz Črnomlja odprlo kar nekaj vprašanj. Kako pa je bilo z napajanjem z vodo na ostalih progah? Sploh v času pred 1910, ko se je začel pojavljati dieselski pogon?. Smo imeli črpalne postaje tudi s parnim pogonom? Kje so bile? Koliko jih je bilo? Sam imam na sumu Poljčane. Firma, v kateri delam, je zgrajena na bivšem ribniku pri poljčanski postaji, ki je bil zasut nekje v sedemdesetih letih bivšega stoletja. Sam ribnik pa je bil namenje zbiranju vode za napajanje lokomtiv (v polčanah so se oskrbovale lokomotive oskotirnega Konjičana in pa z vodo napajale normalnotirne lokomotive Južne železnice)

Pa še k Tonetovemu prispevku. Ali si lahko razbral ime proizvajalca motorjev? Pa zanima me, ali imaš kakšno večjo sliko pogonskega elektromotorja? Ta izgleda tudi kot zgodovinski primerek.

Še enkrat najlepša hvala!

LP

Jože
kondukter
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 931
Pridružen: 15.11.2005, 0:04
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a kondukter »

Tone zopet ponavljam stavek, ki sem ti ga že enkrat napisal in sicer KAPO DOL! Vedno narediš predstavitev na način, da če se vživim v temo, da dobim občutek, da sem tam...Res, vse čestitke =D> =D> =D>
A karte so?!? Pa tačke s sedežev......prosim!
Uporabniški avatar
Dare
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 316
Pridružen: 14.03.2007, 14:47
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Dare »

Tone z eno besedo čudovito =D>.
Spomnil sem se še na eno črpališče, malo pred postajo Ivančna Gorica(v smeri proti NM), ki pa ga na žalost ni več. To črpališče se je nahajalo tik ob mostu čez potok iz katerega so črpali vodo za napajalnik na žel. pstaji Ivančna Gorica. Po mojih informacijah je črpalke gnal parni stroj(Tone popravi me če se motim). Vse kar vem o tem črpališču je iz pripovedovanja moje tete, ki ima hišo v neposredni bližini tega (bivšega) črpališča ali kot so ga imenovali bližnji stanovalci "Pumper-haus".
Sam se ga spominjam zelo dobro saj sem kot otrok večkrat plezal skozi razbita okna v notranjost.
Žal pa sem bil premajhen, da bi naredil kakšno sliko :cry: .
Tone če imaš kaj več podatkov o tem črpališču in kaj se je zgodilo z stroji ko so ga podrli... [-o<
Hvala.
Lep pozdrav - DARE
Uporabniški avatar
Dirigent
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 976
Pridružen: 21.09.2005, 21:21

Vprašanje

Odgovor Napisal/-a Dirigent »

Tone, kako bi se dalo organizirati ogled črpalne postaje? To si že dolgo želim....zanimalo bi tudi moje kolege!
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Uporabniški avatar
jure80
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1120
Pridružen: 08.06.2006, 20:59
Kraj: Ljubljana - Žalec

Odgovor Napisal/-a jure80 »

Ta predstavitev pa je zelo zanimiva, tudi postajališče Rožni dol je nekaj posebnega, saj leži bolj na samem sredi gozda.
LP
Izidor
Uporabniški avatar
s52r
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 149
Pridružen: 09.02.2006, 21:27
Kraj: Črnomelj
Kontakt:

Re: Vprašanje

Odgovor Napisal/-a s52r »

Dirigent napisal/-a:Tone, kako bi se dalo organizirati ogled črpalne postaje? To si že dolgo želim....zanimalo bi tudi moje kolege!
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Pozdrav !!!!
Sploh ni problem, ker imam še ključe, a če je možno čim prej......
Jaz sicer imam malo specifično situacijo, tako, da nisem prost celi dan...
A dopoldan do nekje 09.30 pa potem med 12.30 in 14.30 bi meni najbolj odgovarjalo !!!!
Sporoči datum in uro !!!!!Jaz pa ti opišem kraj, kjer se dobimo !!!
Strojevodja za vedno !!!!!
S52R - Tone
Uporabniški avatar
s52r
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 149
Pridružen: 09.02.2006, 21:27
Kraj: Črnomelj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a s52r »

Dare napisal/-a:Tone z eno besedo čudovito =D>.
Spomnil sem se še na eno črpališče, malo pred postajo Ivančna Gorica.
Tone če imaš kaj več podatkov o tem črpališču in kaj se je zgodilo z stroji ko so ga podrli... [-o<
Hvala.
Pozdrav Dare !!!!
Žal ti ne morem pomagati.....nič ne vem o tem črpališču, če kaj izvem, ti sporočim!!!
Lokomotive smo napajali po voznem redu vedno v Trebnjem, Grosuplju in na progi proti Kočevju
v Ortneku in samem Kočevju, tako je bil tudi sestavljen vozni red.
Strojevodja za vedno !!!!!
S52R - Tone
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Tone, glede na to, da sem tudi sam letal po nakladališču Rožni Dol, ki se že dolgo ne naklada več, nisem videl te črpalne postaje.

Pa me zanima, koliko je oddaljena od postajnega poslopja. Kaj je to nad PP ali pod njim in progo? S e pravi če gledamo v smeri Metlike: je na levo ali na desno stran?
Uporabniški avatar
Dare
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 316
Pridružen: 14.03.2007, 14:47
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Dare »

Tone, morda bi Tine Jarm kaj več vedel o tem črpališču.
Sam vem le to, da je ta stavba stala tik ob progi pri kraju Malo Hudo cca 300m pred postajo Iv. Gorica (na levi strani proge) v smeri NM in da so bili v tej stavbi nekakšen stroj(najverjetneje parni) in nekaj podobnega črpalkam; zunaj pa so bili podzemni jaški oz. rezervoarji v katerih je bila voda.
Na zvedava vprašanja nas otrok -kaj je v tej stavbi- so okoliški stanovalci vedeli povedati le to, da se je včasih uporabljala za napajanje lokomotiv na žel. postaji.
Toliko sem o tem pred 25. leti zvedel sam, če bi takrat kot 10 letni mulc vedel da bom nekoč o tem pisal na forumu bi izvrtal še kaj več in verjetno kaj pofotkal, tako pa... :roll: :roll:
Lep pozdrav - DARE
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Težka bo. Tine Jarm se je na tem forumu nazadnje oglasil 24. februarja 2007.

Uzela ga magla. press :?
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
jure80
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1120
Pridružen: 08.06.2006, 20:59
Kraj: Ljubljana - Žalec

Odgovor Napisal/-a jure80 »

Kaj pa če je zamenjal uporabniško ime? :-k
LP
Izidor
Uporabniški avatar
s52r
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 149
Pridružen: 09.02.2006, 21:27
Kraj: Črnomelj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a s52r »

Regan 664 napisal/-a:

Pa me zanima, koliko je oddaljena od postajnega poslopja. Kaj je to nad PP ali pod njim in progo? S e pravi če gledamo v smeri Metlike: je na levo ali na desno stran?
Črpalna postaja je na desni strani v smeri proti Semiču in sicer malo pred tunelom.....
če se pelješ po cesti, je kažipot POTOKI, tam zaviješ desno in po lepem asfaltu se pripelješ do te stavbe.
Pokliči me na 031 650 982, če bi ta teden morda kaj hodil okoli, jaz imam še ključ, se zmeniva in si jo ogledaš v živo, če te seveda zanima.....
Strojevodja za vedno !!!!!
S52R - Tone
Uporabniški avatar
s52r
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 149
Pridružen: 09.02.2006, 21:27
Kraj: Črnomelj
Kontakt:

Re: Vprašanje

Odgovor Napisal/-a s52r »

Dirigent napisal/-a:Tone, kako bi se dalo organizirati ogled črpalne postaje? To si že dolgo želim....zanimalo bi tudi moje kolege!
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Marko, pokliči me na 031 650 982, do druge srede imam še ključe, pa se zmeniva za ogled !!!!!
Strojevodja za vedno !!!!!
S52R - Tone
Odgovori