Umiranje dvorca Jelšingrad

Železnica opremljena z slikovnim gradivom, se pravi fotoreportaže z malo teksta in vsebine. :)
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Pubi, čudovita predstavitev notranjosti dvorca. Užitek je pogledati našo kulturno dediščino, pa kakršna koli že pač je. Morda pa bo le šlo kaj na bolje.
Pokaži še kaj.[-o<

In še kot moderator...... :
Vse tvoje prispevke sem malce estetsko preoblikoval. Pravzaprav imaš vražjo srečo, da ni kdo že prej skočil v luft. :lol:

Torej, še en nasvetek. Nikar ne dajaj slik "med tekst", ker potem pride vse razmetano in so monitorji preozki.
Sam se odloči, kje bo spremno besedilo: ali nad ali pod sliko in obvezno naredi kakšno "frej vrstico" s tipko "enter", da se bo videlo, kam paše.




Lp,
Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Pubi
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 14
Pridružen: 20.01.2009, 13:35

Odgovor Napisal/-a Pubi »

Dolfe napisal/-a:Pubi, čudovita predstavitev notranjosti dvorca. Užitek je pogledati našo kulturno dediščino, pa kakršna koli že pač je. Morda pa bo le šlo kaj na bolje.
Pokaži še kaj.[-o<

In še kot moderator...... :
Vse tvoje prispevke sem malce estetsko preoblikoval. Pravzaprav imaš vražjo srečo, da ni kdo že prej skočil v luft. :lol:

Torej, še en nasvetek. Nikar ne dajaj slik "med tekst", ker potem pride vse razmetano in so monitorji preozki.
Sam se odloči, kje bo spremno besedilo: ali nad ali pod sliko in obvezno naredi kakšno "frej vrstico" s tipko "enter", da se bo videlo, kam paše.




Lp,
Dolfe
..........hahaha, sem ze uspel enega v luft spravit hahahaha. Njemu sem v pojasnilo na ZS napisal zakaj v tej temi stiskam slike (..sparoven clovek pac).Iskreno sem upal, da je to "dovolj dobro", ker mi se zmiraj na hrbtu visi nekasna slaba vest in nekasno nelagodje, da bo kdo res eksplodiral in zavpil:"KAJ SE GRETE AJZNPON IN GRASCINE NISO ZA VKUP!". To je to! Slikam sem odvzel piksle (pomanjsal) malo vse skupaj stisnil, ker sem po naravi malo len (..ne ljubi se mi prevec rolat strani) Dolfe oprosti za ponucan cajt delo, ki si ga opravil, da je sedaj tako kot imate urednisko zamisljeno.
P.S.: Imam se nekaj fotk iz Nemcije (Nordwestfalien) železnega zelezniskega mosta z najvecjim lokom ali razponom, ki so ga celo zavezniki pustili med II. vojno "pri miru" ceravno so celo Porurje zravnali z zemljo. Se se kaj oglasim lep pozdrav Pubi.
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a cokla »

Nove slikce te graščine...stanje jaškov okoli dvorca pa se ni spremenilo -spljoh. :evil:

Slika

Slika

Slika
LOGO

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a LOGO »

Imam prijatelja, ki je tam blizu doma. Povedal mi je , da so se zdnji čas tam okoli smukali neki Nemci, ki bi želeli ta dvorec urediti. Povedal mi je tudi, občina nekaj razmišla za obnovo in ureditev nekakšnega regijskega muzeja.
Namreč večkrat grem tam mimo in vidim, kakšno je stanje in malo povprašam za stanje.
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a cokla »

LOGO napisal/-a:Imam prijatelja, ki je tam blizu doma. Povedal mi je , da so se zdnji čas tam okoli smukali neki Nemci, ki bi želeli ta dvorec urediti. Povedal mi je tudi, občina nekaj razmišla za obnovo in ureditev nekakšnega regijskega muzeja.
Namreč večkrat grem tam mimo in vidim, kakšno je stanje in malo povprašam za stanje.
Če greš večkrat tam mimo , vidiš , da stanje ni nič bolj rožnato kot nekaj mesecev nazaj...bo pa pomlad za to poskrbela. Vem pa tudi , da se vsaj 20 let govori o oživitvi okolce dvorca. Tukaj so ble že vse vrste "institucij" in vsi so le Slika in Slika , na koncu pa se Slika
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Bajke in povesti o dvorcu Jelšingrad...(Cirkus, lokalni časopis, marec 2007)

http://www.kozjansko.info/arhiv_portalo ... anek&id=87

Ko bereš to kolobocijo zgoraj, se ti zdijo težave SŽ majhne :wink:

Ampak to ni vse...kreteni so prodali tema istima gospodoma tudi grad Podčetrtek... :roll:
ki tudi :lol: propada...

No, po začetih tožbah je eden le odstopil od lastništva, drugi pa vztraja...
Kaj šele bo, ko bodo prišli pravi lastniki :shock:

Vse se bo podrlo, preden se kaj prestavi v našem sodstvu :old :pope :pamet :m2
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Dino S
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1499
Pridružen: 18.09.2008, 16:19
Kraj: Rogaška Slatina

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a Dino S »

Grad Podčetrtek ni možno obnovit saj je bil v potresu preveč poškodovan in je bolj kot ne čudo, da še sploh stoji.
...
Uporabniški avatar
marklinfan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 571
Pridružen: 01.08.2006, 19:47
Kraj: Stari grad Celje
Kontakt:

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a marklinfan »

Zelo zanimiv grad... sploh notranjost ima par zelo zanimivih detajlov za slovensko področje in si ga moram definitivno še ogledati.

Verjetno vsi poznate rešitelja g.Marin-a "Speče lepotice" znane bolj kot Mirnski grad na dolenjskem, ki je dobesedno vstal od mrtvih. Seveda je na dolenjskem propadanje nekaj celo najlepših gradov na slovenskem v eni noci kar cca 15 zagorelo ob med/po koncu vojne... tako da od njih ni ostalo nič kaj kot osamljene stene in jim je bilo prikrajšano počasno razpadanje. No nekateri imajo mogoče celo upanje in se počasi obnavljajo. :D Seveda so ti gradovi bili preje izpraznjeni oz. izropani, predvsem govorim za umetnine in pohištvo. In kdo so bili ti ljudje, pač takratni režim in nekaj kosti so dobili celo takratni lokalni veljaki. Nekaj umetnin smo po naklučju celo po kar nekaj desetletjih v nevrjetnem stanju dobili v roke tudi moja družina. Da ne govorim kje vse so jih ljudje skrivali. Za nekaj umetnin pa lahko mirne vesti rečem in so videne, pri uglednih ljudeh v Ljubljani... preverjeno iz prve roke! Kot tipično slovensko pa ne bom izdal imen, saj otroci niso krivi za napake njihovih staršev. :lol:
Bi bilo pa zanimivo da bi te umetnine, zbrane oz donirane v nek muzej, ki bi svoj izkupiček namenil ohranitvi oz. obnovi naših gradov :D
Stare zgodbe, a vendarle resnične. Včasih imam občutek, da ne znamo skrbeti za svojo kulturno dediščino (zapuščine prejšnjih generacij, monarhij....) ?!
[url=http://myrencontres.com]site de flirt internet[/url]
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Dino S napisal/-a:Grad Podčetrtek ni možno obnovit saj je bil v potresu preveč poškodovan in je bolj kot ne čudo, da še sploh stoji.
S tem se ne strinjam. Bil sem v notranjosti pred kratkim in ni tako slabo. Seveda je potrebno obnoviti ostrešje in odvod vode s strehe.
Temeljenje pa danes lahko rešiš z različnimi metodami.
Kje si prebral, da mu ni rešitve?
Mislim, da bo vedno večja potreba rešiti grad zaradi turizma v Podčetrtku in okolici.
Turisti (seveda tudi tujci) gredo peš na grad, saj ga najdeš na fotografiji na vsakem promocijskem gradivu, pa nikjer ne piše, da ni ohranjen. Potem pa so razočarani...
Župan se že zaveda tega in priznava, da je to edina packa v občini...

Intervju Mojce Grušovnik z županom Podčetrtka...
(vir: http://www.novogradnje.com/sl/Intervjuj ... adez_.html)

Po mnenju Turistične zveze Slovenije je Podčetrtek najbolj urejen kraj v Sloveniji. Turistično podobo kazi samo grad Podčetrtek, ki je dolga leta propadal. Že večkrat ste poudarili, da si občina prizadeva dobiti grad nazaj in ga obnoviti. So bila poganja z lastniki uspešna?

Grad Podčetrtek je za občino velik črn madež, ki ga želimo čim prej odpraviti. Grad sta leta 1989 od takratne občine odkupila ljubljanski profesor Dimitrije Džokič in poslovnež iz tujine George Zečevič. Čeprav sta se v pogodbi zavezala, da bosta grad v petih letih obnovila, se to ni zgodilo. Grad je klavrno propadal, ker so bila vrata odprta, pa so ga neznanci povsem izropali. Odnesli so so vse, kar se je odnesti dalo. Storjena je bila nepopravljiva škoda. Z denarjem, ki smo ga dobili od ministrstva za kulturo, in s soglasjem lastnikov smo lahko popravili streho in s tem grad vsaj začasno rešili pred propadanjem. Ker smo želeli pridobiti lastništvo, lastnika pa nista bila za to, smo vložili dve ločeni tožbi. Pri odškodninski tožbi smo bili delno uspešni. Džokič se je namreč odločil, da nam prepusti svoj 20-odstotni lastniški delež, mi pa smo proti njemu umaknili odškodninski zahtevek. Kot solastniki smo lahko na grajska vrata namestili ključavnico in tako vandalom preprečili, da bi prihajali v notranjost gradu in ga še bolj poškodovali.

Z drugim lastnikom pa očitno nikakor ne najdete skupnega jezika?

V svojem zagovoru je napisal, da ga vsa ta leta nihče ni opozarjal, da je z gradom kaj narobe. Takšen odgovor je nesmiseln. Kot večinski lastnik je prav dobro vedel, kaj se z gradom dogaja, pa ni ničesar naredil, čeprav se je s pogodbo zavezal, da ga bo obnovil. Upam, da nam bo kljub temu uspelo pridobiti lastništvo. Pojavilo se je namreč več podjetij, tudi iz tujine, ki bi bila pod določenimi pogoji pripravljena vlagati v obnovo gradu. Tudi s pomočjo evropskih sredstev bi lahko gradu v nekaj letih vrnili podobo, ki si jo zasluži. Postal bi lahko atraktivna turistična točka, ki bi bila kraju v ponos.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
parsifal
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 1
Pridružen: 28.02.2012, 12:11

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a parsifal »

Dino S napisal/-a:Grad Podčetrtek ni možno obnovit saj je bil v potresu preveč poškodovan in je bolj kot ne čudo, da še sploh stoji.
Traparija...
Uporabniški avatar
Dino S
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1499
Pridružen: 18.09.2008, 16:19
Kraj: Rogaška Slatina

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a Dino S »

parsifal napisal/-a:
Dino S napisal/-a:Grad Podčetrtek ni možno obnovit saj je bil v potresu preveč poškodovan in je bolj kot ne čudo, da še sploh stoji.
Traparija...
Ja seveda, traparija.
Sej če nek lokalni lolek nabija o obnovi gradu, da bi drugi lokalni loleki volili za njega, potem je to res...

Že pred kakšnimi 10 leti je potencialni investitor naročil pri podjetju, ki se ukvarja prav z obnovami starih stavb, da naredijo načrt obnove gradu oz. da pogledajo, kaj se da sploh storiti. In rešitev je samo ena: podrti pa na novo zgraditi oz. enako, kot so storili s hotelom Palace v Portorožu.
...
Pele
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 169
Pridružen: 21.09.2011, 11:09
Kraj: Ptuj

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a Pele »

Zakaj bi potem poslopje podiral,če si bi naredil drugega. :roll: [-X

Lep gradbeniški pozdrav,Pele!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Zato, da ohraniš pročelje kot je v originalu. Za ohranitev kulturnih spomenikov je to velikokrat sila pomembno.
Goran
Pele
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 169
Pridružen: 21.09.2011, 11:09
Kraj: Ptuj

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a Pele »

Žal,ko objekt podreš ni več kulturnega spomenika,je samo kopija,ki si jo lahko narediš kjer koli,ni original :!:

Lep gradbeniški pozdrav s Ptuja,Pele!
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4119
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Umiranje dvorca Jelšingrad

Odgovor Napisal/-a mkx »

Pele napisal/-a:Žal,ko objekt podreš ni več kulturnega spomenika,je samo kopija,ki si jo lahko narediš kjer koli,ni original :!:
Imaš prav. Ampak če je izbira med tem, da imaš kopijo (na originalnem mestu), in tem, da nimaš ničesar, se pri nekaterih stavbah večina ljudi nagiba k prvi varianti. En primer je recimo vodnjak na Mestnem trgu v Ljubljani - turisti so navdušeni, večina ostalih pa tudi. Pa čeprav se morda kdo sem in tja spomni, da to ni original izpred dobrih 250 let. Zelo težko bi original vzdrževali v stanju, da bi bil vizuelno privlačen.
Drugi primer je Ljubljanska opera ... da se diskutirati o potrebnosti kakršne koli spremembe, saj je do prenove nekako funkcionirala. Da se diskutirati o estetiki rezultata obnove. Ampak če se postaviš na Zupančičevo ulico še vedno vidiš staro lepo secesijsko opero. O tem, kako stavba funkcionira od znotraj ne morem soditi, saj po obnovi tam še nisem bil.
LP, Metod
Odgovori