Iskanje proge skozi Hudo luknjo

Železnica opremljena z slikovnim gradivom, se pravi fotoreportaže z malo teksta in vsebine. :)
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Iskanje proge skozi Hudo luknjo

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Sem počakal, da so odpadli listi...

Sedaj se vidi vhod v predor...

Slika


Pogled z mostu proti Velenju...

Slika


Za boljšo orientacijo, kje je spomenik nadvojvodi Janezu/Ivanu...pogled v smeri Velenja

Slika


Vlaga dela svoje...

Slika


Napis se ne da več prebrati...

Slika


Bron pa ohranja patino...

Slika


Tale tabla zavarovalnice Slika
se pa dobro drži...

Slika

(jih bomo spomladi poskušali prepričati, da bi dali očistiti spomenik...)


Sedaj pa še najpomembnejše...

Že Ajznponar je opozarjal...
Ajznponar napisal/-a:
Cesta je tam na obeh koncih ograjena, ampak tam nekje pri južnem koncu mosta naletim na "luknji" v ograjah na obeh straneh. Ker je bil v nedeljo promet sorazmerno redek, se odločim za tvegan manever in prečkam cesto. Tvegan zato, ker je cesta ovinkasta. Zaradi konfiguracije ovinka iti tja še ni toliko tvegano kot povratek nazaj. Če bi rad kdo šel po mojih stopinjah, naj raje vzame še koga s seboj in ga pusti pod mostom, da mu ob vračanju signalizira, kdaj je zrak čist.

Sem se držal njegovih navodil...


Jaz sem bil tukaj med delovnikom okoli poldne. Kriza...
Avtomobili in tovornjaki dirkajo...
Prostora za srečanje dveh tovornjakov in pešca NI!
Če se srečata tovornjaka, eden zapelje čisto do zaščitne ograje. Pripravljen moraš biti skočiti tudi preko ograje če je potrebno. Tudi v vodo...
Cesto pa sem prečkal tam, kjer sem videl na obe strani. Je bilo potrebno iti kar nekaj časa vzdolž ceste...
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Iskanje proge skozi Hudo luknjo

Odgovor Napisal/-a volkun »

V začetku tega sestavka je bilo omenjeno, da je z ukinitvijo proge med Velenjem in Otiškim vrhom, ostala Koroška odrezana od sveta. Ne razumem, na kak način? Potrebno je podrobno pogledati deželne meje na Slovenskem in bo stvar malo bolj jasna.
Vem da je raziskovanje zgodovine precej nehvaležna stvar, ampak vseeno si ne smemo privoščiti nedoslednosti in vsekakor moramo previdno ravnati z uporabo krajevnih imen, določanjem ali opisovanjem katerihkoli meja (geografsko) in seveda predvsem previdno pri opisu fotografij in pri avtorstvu.

Huda lukna, vsi trije Doliči, Mislinja in vsa dolina mislinjskega potoka, Slovenj gradec in ravan do Otiškega vrha, spadajo na Štajrsko! Ne pa na Koroško, kot je to domnevati iz sestavka. Ne vem od kod taka napačna razlaga. In prav zaradi takšnih površnosti, posploševanja, ugibaja in negotovosti prihaja do navzkrižnih si informacij, torej tudi tolmačenj in razlag kar tako -iz glave, oz. na pamet. Spodaj je podana povezava do fotografije, ki to potrjuje (povzeto po knjigi "Mislinjska proga"):

http://www.datoteka.si/file/7164/P1010003-JPG.html

Podnapis je sicer v nemščini, ampak to ne bi smelo predstavljati težav, saj smo ljubitelji železnic primorani obvladati vsaj osnove nemškega jezika. Pa vseeno: Steiermark = Štajrska

To je samo dobronamerni popravek in hvala za razumevanje.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4117
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Iskanje proge skozi Hudo luknjo

Odgovor Napisal/-a mkx »

Morda pa se je tudi meja med vojvodinami (deželami) kaj pomikala? Ali pa tiskar, ki je natisnil razglednico, ni bil ravno domač v geografiji?

Na temle zemljevidu se spodaj desno lepo vidi, da je Koroška segala malo južno od Dravograda in je obsegala tudi Mislinjsko dolino.

Za lažjo orientacijo so vrisane tudi železnice tistega časa, še obstoječa iz Dravograda v Pliberk je že tam. Železnice od Dravograda skozi Velenje do Celja pa (še) ni ...
LP, Metod
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: Iskanje proge skozi Hudo luknjo

Odgovor Napisal/-a volkun »

"mkx"

Tudi zemljevid, ki si ga podal, kot dokazilo, sem podrobno pregledal in ugotovil popolnoma isto, kot sem napisal že v prvem postu: na levi starni reke Drave, pri Dravogradu je Koroška, na desni pa Štajerska, gledano orografsko (torej nizvodno). Deželna meja nato teče po reki Meži na jug in pri sotočju Meža / Mislinja zavije proti zahodu po reki Meža in čez čas zavije spet na jug, proti Uršlji gori. Tako da o Mislinjski dolini na Koroškem ni ne duha ne sluha. Dolina je namreč od sotočja že omenjenih rek in do kraja Mislinja dolga 23 km. In iz priloženega zemljevida ni razvidno, da bi dežela Koroška obsegala še Mislinjsko dolino, kot omenjaš v svojem postu. Niti na zemljevidu ni ne Slovenj Gradca, ne Dovž in ne Mislinje.
Za lažji in bolj jasen pregled sem opremil izsek iz zemljevida z slovenskimi napisi: http://www.datoteka.si/file/7210/de--el ... k-JPG.html

Pozdrav in:
doslednost je naša prednost!
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4117
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Iskanje proge skozi Hudo luknjo

Odgovor Napisal/-a mkx »

Prav imaš, v bodoče bom pazljiveje ravnal z dokumentarnim gradivom.
LP, Metod
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Iskanje proge skozi Hudo luknjo

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Jaz pa verjetno še enkrat lepim povečan načrt Hude Luknje...

Slika

Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Iskanje proge skozi Hudo luknjo

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Sem pa pregledal knjižico Jožeta Resnika in Štefana Stepica: Proga Celje-Velenje-Dravograd, če kje piše, s kakšno hitrostjo so vozili.
Nič.

No pa jaz dodajam (če že nisem; preje prilepim eno fotko kot pa prekontroliram temo :roll: )

Slika

Od leta 1901 dalje s 35 km/h (preje pa 30 km/h) :train1

se vidi, da čistim diske :roll:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Odgovori