Misteriji predora pod Kostanjevico

Železnica opremljena z slikovnim gradivom, se pravi fotoreportaže z malo teksta in vsebine. :)
Odgovori
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Misteriji predora pod Kostanjevico

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Ta reportaža bo izjemno kratka in predstavlja nekakšen dodatek k fotopisu dveh modelov po horiškem. Onadva sta se bolj posvetila žalostni usodi novogoriške kurilnice in samo mimogrede ošvrknila naslovni tunel, čeprav se tudi tam najde marsikaj zanimivega. Aja, slike so nastale že enkrat v sredini oktobra, ko je še dišalo po poletju. Slik sicer ni veliko, ker sem baterije in kartico štedil za muzejca.

Na hribu, v katerega so izvrtali ta tunel, sicer stoji frančiškanski samostan Kostanjevica. V njem naj bi svoje zadnje "počivališče" našle tudi kronane glave iz rodbine Bourbonov. Pogojnik se nanaša na termin počivališče, ker si je težko predstavljati, če lahko ob hrumenju reaganov, fiatov, italijanskih "grdavš"... utegnejo počivati v miru. :mrgreen:

Tunel se začne takoj po izvozu z novogoriške postaje proti jugu. Vidimo, da je dvocevni:
Slika

Ena cev je namenjena železniškemu prometu, po desni (zahodni) pa je speljana peš in kolesarska pot. Na laški Wikipediji sicer bolj mimogrede piše, da so drugo cev izvrtali Italijani leta 1931, ko so hoteli zgraditi drugi tir. Že tisti odstavek se mi ne zdi najbolj logičen in ni jasno, ali so samo skopali tunel ali tudi položili tir :hmm

Ko so Italijani končno pobrali šila in kopita, so Nemci v njem izvajali eksekucije:
Slika

Kot dokaz, da ne zavajam z imenom luknje. Mmg, kaj naj bi pomenila tista 30? Evidenčna številka? :hmm
Slika

Ajzenponarska cev je učinkovito ograjena, zato vstopimo v "civilno" luknjo. Pri severnem koncu je s stropa nekaj kapljalo. Upam da ne iz frančiškanskega aporta. :mrgreen: Kot dokaz, da je tunel izvorno res bil namenjen železnici, naj bo tale niša, kamor bi se vzdrževalci umikali pred vlaki
Slika

Takoj na drugi strani se je mogoče povzpeti na nadvoz. Od tam se južni portal vidi tako (fotkičev zoom in jaz ne bi imela nič proti, če bi ga postavili kakšen meter dlje)
Slika

Je z druge strani kaj krajši? :mrgreen:
Slika

Ob vračanju pa še k misterioznim temam. Npr. zakaj neki bi strop prelepili s temi pentljami???? :hmm :hmm
Slika

In še najzanimivejši detajl. V prvem prehodu sem ga celo zgrešil, ob vračanju pa slučajno naletel nanj, ko sem vzdignil pogled
Slika

Ali tej spominski plošči botruje kakšna posebna štorija???? :hmm :hmm :hmm
Ima to kaj opraviti s prej omenjenimi Francozi (plemeniti ali ne, da znajo biti trdoku...., je ob prehodu našega ozemlja dokazoval že Napoleon)? :hmm
Ampak takšno "grešenje" ravno pod posvečeno zemljo, :pope če se bo to dobro končalo....
In kam bi prišli, če bi bili dosledni, bi morali to nabiti na vsak senik in fukcimer "hotel" :mrgreen: :mrgreen:

Glede tistih marjetic sem s pomočjo dr. Googla sicer uspel nekaj najti, glede napisa pa nič, razen, da nihče nič ne ve, tudi v tem članku
leteči vlak
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2575
Pridružen: 04.03.2009, 10:20
Kraj: Grosuplje

Re: Misteriji predora pod Kostanjevico

Odgovor Napisal/-a leteči vlak »

Ajznponar napisal/-a: Kot dokaz, da ne zavajam z imenom luknje. Mmg, kaj naj bi pomenila tista 30? Evidenčna številka? :hmm
http://img708.imageshack.us/img708/4069/p1010360d.jpg
Številka 30 pomeni, da je ta predor 30. po vrsti gledano od Jesenic do Sežane. Štetje se začne s predorom* pod avtocesto Hrušica - Vrba, ki ima ime Mežaklja.

*
Zaradi dolžine 22-ih metrov ga štejemo kot predor in ne kot podvoz.

Vir: Železniški predori V Sloveniji, Tiri in čas št.8
Aljaž
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Misteriji predora pod Kostanjevico

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ajznponar napisal/-a:
Glede tistih marjetic sem s pomočjo dr. Googla sicer uspel nekaj najti, glede napisa pa nič, razen, da nihče nič ne ve, tudi v tem članku
Bi moral zaviti v lokalno gostilno in ko bi dal za dve rundi, bi vse izvedel, pol bi pa lahko napisal esej v Tonotovem stilu :lol: :lol:
...al pa nanizanko v mojem :lol: :lol:

...tudi na Dolfeta ne smemo pozabiti...ta bi napisal brez da bi dal za rundo takšen esej, da bi pol foruma verjelo :lol: :lol:
Tono bi pa rekel: "...i šire" :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Re: Misteriji predora pod Kostanjevico

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Tukaj so odgovori na nekatere misterije

Vir
Uporabniški avatar
Čišo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 704
Pridružen: 29.10.2005, 17:41
Kraj: Bohinjska železnica

Re: Misteriji predora pod Kostanjevico

Odgovor Napisal/-a Čišo »

Glede poteka proge skozi kostanjeviški predor morda lahko kak misterij razjasni tudi moj prispevek v tejle temi: http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.php?f=33&t=3146
Tako počasi se prebujamo ...
Odgovori