Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Železnica opremljena z slikovnim gradivom, se pravi fotoreportaže z malo teksta in vsebine. :)
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a Tono »

Čas je za nadaljevanje...

V Dunajskem Novem mestu je bil postanek zelo kratek, tako da ni bilo časa skakati okoli lokomotive in sem se napotil v vagon. Na moji rezervaciji je pisalo sedež št. 28 v vagonu št. 2. Kmalu sem ugotovil, da se je v tem vagonu razbohotila skupina priletnih angležev, in ko sem hotel zasesti rezerviran sedež, so mi na precej arogantni način dopovedovali, da naj spokam, ker so pač oni tu in da so naprej še "fraj" sedeži. Ker res nisem hotel gledati kislih frisov ter se prepirati, sem se res preselil, toda na mojo nesrečo so me potem še dvakrat dvignili iz sedeža potniki z rezervacijami, ki so vstopili za mano. Kar se angležev tiče: to je bila moja tretja negativna izkušnja z Otočani zapovrstjo, zato se jih bom v bodoče raje izogibal. Sprašujem pa se: le kam je izginilo tisto njihovo pregovorno gentlemenstvo?

Pa pustimo malenkosti in se vrnimo k bistvenim zadevam. Naslednji postanek, ki je bil namenjen opremi lokomotive z vodo, je sledil v...
Slika

Zverina na čelu vlaka je privabila obilo občudovalcev, ki so si jo ogledali od spredaj...
Slika

in zadaj...
Slika

Nič manj zanimiva pa ni bila elektro lokomotiva 1010.10...
Slika

Medtem, ko sem čakal, da okoli dvainpetdesetke mine gneča, sem se zapletel v pogovor z majstrom eloka. Ta je potrdil moje domneve: parna lokomotiva vozi zgolj pod mazalno paro. Ta občutek sem dobil takoj, ko smo speljali iz Dunajskega Novega mesta. Ko sem na ravninski progi med Dunajskim Novim mestom in Gloggnitzem tiščal glavo skozi okno vagona, sem imel vtis, da se iz dimnika bistveno premalo kadi, parna lokomotiva pa je bila kratko malo pretiha. Pika na i pa je bil dvignjen pantograf eloka. Serijo 52 dokaj dobro poznam, zato sem hitro prišel do zaključka, za kaj gre. Roko na srce, nekako sem se tolažil, da ima elok pantograf dvignjen zgolj zato, ker ogreva vlak. No, pa sem se zmotil.

No, kljub temu je 52.4984 zahtevala kar nekaj nege.

Majstra sta se lotila mazanja...
Slika

in to udobno, sede :)
Slika

dobro znani rekvizit...
Slika

Med črpanjem vode v tender pa so se lokalni "fajerverkeri" ukvarjali s pecanjem punce...
Slika

Majstra sta medtem z oljem prišla že na desno stran mašine...
Slika
Zadnjič spremenil Tono, dne 08.01.2011, 4:13, skupaj popravljeno 1 krat.
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a Tono »

Lokomotiva ÖBB 52.4984 je nekdanja JŽ 33-227. Spadala je v kontingent devetih lokomotiv, ki so v letu 1990 prispele na Jesenice v razrez. Kasneje so bile vse lokomotive odkupljene, tri so ostale v Sloveniji. Zanimalo me je, v koliknšni meri se nekdanja 33-227 razlikuje od naše 33-037.

Napravil sem še nekaj škljocev kar tako...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

ter se nato posvetil podrobnostim. Najprej lokomotivske oznake...
Slika

In kaj kaj pomeni: Lastnik oz. financer je očitno VdEA. VdEA je združenje "železniških akademikov" - gre za združenje posameznikov, ki so zaposleni pri Avstrijskih državnih železnicah ter imajo univerzitetno ali visoko strokovno izborazbo. Več lahko preberete na http://www.vdea.at/.

Lokomotva je papirnato "zaposlena" pri madžarsko-avstrijskem podjetju ROeEE ("Raab Ödenburg Ebenfurther Eisenbahn") oz. z drugim imenom GySEV ("Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút"). Več o firmi lahko preberete na http://de.wikipedia.org/wiki/Raab-%C3%9 ... _Eisenbahn

Oznaka [P] pa pomeni, da gre za zasebno vozilo.

Lokomotivo pa upravlja Lokteam, o katerem lahko kaj več preberete na strani http://www.lokteam.at/index.html.

Posvetim se tehnični podrobnostim in opazim prvo, sicer pričakovano razliko: levo in desno pod strojevodnsko hišico sta vgrajena magneta oz. tuljavi avstrijskega "avtostopa"...
Slika

vgrajena je zvezna (kompoundna) parna črpalka za zrak, ki je na končni postaji potrebovala nekaj dobro odmerjenih udarcev s kladivom, da je spet pričela delovati...
Slika

dinamo je tudi drugje, kot je bil prvotno...
Slika

varnostna ventila, ki sta med postankom pričela nenadoma "plozati" s strahovitim truščem...
Slika
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a Tono »

Centralna mazalna naprava je samo ena...
Slika

Skočim na mašino ter se razgledam po notranjosti strojevodske hišice.

Vgrajen je "glaž" starega tipa...
Slika

Ostali deli armature...
Slika

Slika

Presenečenje pa se je skrivalo na kurjaški strani...
Slika

Vgrajena sta sesajoča injektorja, za razliko od naše 33-037, ki je opremljena z nesesajočima...
Slika

Tovrstne injektorje smo že obdelali v temi http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.p ... 2&start=30.

Po skoraj uri čakanja smo odrinili proti naslednji postaji...
Slika

Na postaji stoji parna tenderka - spomenik, vendar je zaradi kratkega postanka nisem uspel škljocniti.

Za Peyerbachom se začne strm vzpon na Semmering...
Slika

Slika

Slika
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a Tono »

Zaradi vlakovnega eloka smo v hrib bili zelo hitri, parna priprega pa je za sabo puščala lepo belo zaveso...
Slika

in kmalu prispemo do postaje Semmering...
Slika

Počasi se proga zravna ter kmalu prične tudi spuščati proti Spitallu in naprej proti Mürzzuschlagu...
Slika

In ko smo uvažali v Mürzzuschlag je 52.4984 zadonela kot je treba - strojevodja je dal gas za "propagandni uvoz" :)
Slika

Slika

Slika

Nekaj pred štirinajsto uro smo prispeli v...
Slika

Slika

Sledil je premik parne v kurilnico...
Slika

ter eloka na drugo stran vlaka...
Slika

Sam pa sem se z znancema iz Birkfelda premaknil v dobro gostilno na kosilo in klepet. Ob pol štirih pa sem ga mahnil nazaj proti Mariboru, kamor sem prispel ob pol šestih popoldan.

In tako se je zaključil izlet na Semmering. Roko na srce - pričakoval sem bistveno bolj resno vožnjo. Kapo dol pred našimi izvrstnimi majstri - Boštjanom, Rudijem, Tonetom, Aleksom, Gorazdom in ostalimi, ki po zahtevnejši Bohinjki z večjimi vzponi in obilico predorov brez pripreg in dopreg letno zvozijo veliko število primerljivo težkih vlakov, kot je bil ta v moji reportaži. In to ne zgolj s triintridesetko, ampak tudi z bistveno šibkejšo petindvajsetko. In moram še dodati, da je tudi vzdušje na našem muzejcu popolnoma nekaj drugega! Naslednjič se torej vidimo v domačih logih :)

Toliko za tokrat!

Lep pozdrav,

Tono
Zadnjič spremenil Tono, dne 08.01.2011, 4:06, skupaj popravljeno 1 krat.
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a milchy »

bravo Tono =D> =D> =D> prov fajn si tole dokumentiral !
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Tono napisal/-a:... In moram še dodati, da je tudi vzdušje na našem muzejcu popolnoma nekaj drugega! Naslednjič se torej vidimo v domačih logih :)

Tono
Super je opisano tole potepanje z avstrijskim muzejcem, Tono. Kot se bere, bogve kako užival ravno nisi. Vsaj v primerjavi z domačo paro ne.

Lepo je brati, da je domača trava lepše zelena.
O angležih imam pa tudi jaz zelo negativno mnenje. Prava nadloga so, kadar so v skupini. Avstrijskim fajerverkerjem bi morala špricniti voda čez okna njihovega vagona. Pač tako, po nesreči. Upss .... :oops: :lol:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ojej Tono, tole kar si napisal pa ni bilo lih najboljše. Sem tudi sam slišal, da Angleži lih niso več gentelmani kakor so nekoč bili in da se jih zlasti na grških otokih prav bojijo. Menda na Kreti vsako noč porabijo na tone vode, da počistijo za njimi (in Švedi)...

O ostankih JŽ-ja pa se vsaj nekaj vidi tukaj:
Tono napisal/-a:Slika
in sicer luknje za ploščici JŽ-Jж in 33-227 :)
Goran
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a Tono »

Ja, Dolfe,

domača trava je res bolj zelena. Še posebej v družbi Uroša, Dareta, Nurmića, SBBja, in ostalih fejst fantov!

Če se še malce vrnem na prvotno temo: mogoče ne bi bilo odveč omeniti, da se ob glavni progi med Gradcem in Dunajem nahajata najmanj dve elektrificirani ozkotirni lokalni železnici, in sicer:

- v Mixnitzu "Lokalbahn Mixnitz - St. Erhardt": http://de.wikipedia.org/wiki/Lokalbahn_ ... nkt_Erhard

- v Peyerbachu "Höllentalbahn": http://www.lokalbahnen.at/hoellentalbahn/index.html

Ideja za naslednji izlet???

Lp,

Tono
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a Tono »

Gorči,

šele sedaj, ko si omenil, sem postal pozoren na luknje od lokomotivskih plošč. Oko skolovo, ni kaj :)

Na spletni strani Lokteama fantje jamrajo, da jim je spet nekdo z lokomotive ukradel plošče. Zato pa je sedaj pritrjena taka neugledna plata z napisi.

O angležih bi se lahko razpisal. Nesramni in arogantni odnos posameznikov na vlaku me dejansko ni niti preveč presenetil, saj imam tudi po poslovni plati precej slabe izkušnje. Ah, pa pustimo to.

Lp,

Tono
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Tono napisal/-a: Slika

Na postaji stoji parna tenderka - spomenik, vendar je zaradi kratkega postanka nisem uspel škljocniti.

Tono, tale ti je "ušla" :lol:

Slika


Če jo hočeš videti v vsej njeni veličini, klikni...

http://de.academic.ru/pictures/dewiki/9 ... _95112.jpg


"sneta" s:http://de.academic.ru/dic.nsf/dewiki/12 ... kenverlauf

...kjer pa lahko izveš o "njej" vse: kje je "služila", kaj vse je delala...
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Tono napisal/-a: Lokomotivo pa upravlja Lokteam, o katerem lahko kaj več preberete na strani http://www.lokteam.at/index.html.
Tono, ali si se kaj pozanimal za rezervne dele pri Lokteamu...

"Gegen eine Spende bekommen Sie auch diverse Altteile unserer Lok als Souvenier! "

:lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

ŽC, nikar se truditi z guglom. Imamo mi tudi svoje slike, ki niso tako slabe. :wink:

Trije pacienti so zadnjič pisali v temi ...


Google brez www.vlaki.info je samo četrt guugla. press :lol:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Meni se prikaže samo coklin avatar :wink:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Ja, to je pa kar coklin problem. Nobeden ne gleda več njegovih slik. Pri avatarju se vse začne in konča. :D
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Muzejski vlak čez Semmering v četrtek, 06.01.2011

Odgovor Napisal/-a Tono »

železocestnik napisal/-a: Tono, ali si se kaj pozanimal za rezervne dele pri Lokteamu...

"Gegen eine Spende bekommen Sie auch diverse Altteile unserer Lok als Souvenier! "

:lol: :lol:
He he, sem prebral. Jaz bi tretjo pogonsko os, prosim :) Ker deli so že itak vsi alt :)
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Odgovori