Hiter sprehod po Bratislavi

Železnica opremljena z slikovnim gradivom, se pravi fotoreportaže z malo teksta in vsebine. :)
Odgovori
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Hiter sprehod po Bratislavi

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Bratislavsko predmestno postajo Petržalka sem že predstavil, sledi neželezniški (ne čisto povsem) hiter sprehod po središču mesta.

Bratislavski grad je nedvomno eden izmed mestnih landmarkov. Lepo se ga je videlo že z avstrijske avtoceste in to kar prilično daleč od meje, Slovaki so ga upodobili na svojih rumenih evrskih kovancih.... Tako se ga vidi še z druge strani Donave:
Slika

In še z levega brega, kjer pride bolj do izraza obzidje:
Slika

Mimogrede, dokaj blizu Bratislave (kake pol ure vožnje z mestnim avtobusom) se nahajajo tudi izredno slikovite razvaline gradu Devín nad sotočjem Morave in Donave, kjer naj bi bilo središče več slovanskih kneževin. Tam sem bil pred leti, tokrat pa nisem šel.

V času turške okupacije Budima je Bratislava (Madžari ji še danes rečejo Pozsony) bila nadomestna madžarska prestolnica in v katedrali sv. Martina so okronali kar nekaj madžarskih kraljev. Že pred 8 leti je bila obdana z odri in je spet (ali morda še vedno?). Glavni krivec naj bi bila prometna cesta, ki pripelje z mosta in gre tik ob njej
Slika

Pri mostu se pričenja podolgovat Hviezdoslavov trg (ker se je tu naselilo ameriško veleposlaništvo, je en del neprebojno zabarikadiran), na drugem koncu ga zaključuje stara stavba Slovaškega narodnega gledališča (danes v njej uprizarjajo samo opero in balet):
Slika

Enako jo vidi tudi slovaški dramatik in pesnik Pavol Országh Hviezdoslav:
Slika

Od nekdanjega mestnega obzidja so se ohranila Mihaelova vrata, do koder vodi ena najbolj turističnih ulic (kjer so se cene že močno približale dunajskim):
Slika

Stolp (bašta) je dal ime tudi vinoteki v ozki uličici v neposredni bližini:
Slika

Na voljo je kar nekaj potk na grad in po eni se povzpnimo do njega. Slabost grajskega hriba je, da na njem ni dovolj prostora, da bi se dalo lepo ujeti sam grad :mrgreen:. Nič zato, malo se razglejmo po mestu. Ker se bliža Martinovo :D, si najprej oglejmo njegovo katedralo še iz te perspektive:
Slika

Novy most (z njega sem tudi slikal grad čisto na začetku) je znamenit zaradi "NLP", kjer se da seveda tudi kaj prigrizniti ali popiti. V spodnjem nadstropju lahko prečkajo Donavo tudi pešci in kolesarji, pod njim na levem bregu je končna postaja večih avtobusnih prog.
Slika

Če obstaja Novy, mora biti nekje tudi Stary most. To je tisti bolj spredaj na sliki in čezenj je včasih vozila tudi železnica. V ozadju je še most Apollo.
Slika

:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Hiter sprehod po Bratislavi

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Še vedno smo na gradu. Če se Slovenci radi šlepamo na Karantanijo, se Slovaki na "svoje" slovanske kneževine (npr. Velikomoravsko in Spodnjo Panonijo. Ko so še imeli krone, so na dvajsetaku upodobili tudi nam znanega spodnjepanonskega kneza Pribino...) in pred gradom so dobro leto nazaj tako postavili politično kontroverzen spomenik moravskemu knezu Svetopluku I.:
Slika

Spodaj nas čaka še nekaj zanimivih stvari. Recimo primasova (nadškofova) palača, kjer je bil po Napoleonovi bitki pri Slavkovu (Austerlitzu) leta 1805 podpisan bratislavski mir. Žal je trg pred njo bolj majhen in so zato problemi s primernim kotom:
Slika

Čisto zraven je stara mestna hiša:
Slika

Nedaleč od tod je Glavni trg:
Slika

Slika

Tam sem naletel tudi na to kopijo "starodobnega" avtobusa, ki prevaža turiste:
Slika

Tudi tale kip delavca, ki gleda iz kanalizacije, je postal že prava mestna maskota:
Slika

Preden zapustimo staro mesto, še tale zanimivost. Me prav zanima, kaj si ob tem popačenju misli oče modernega slovaškega jezika Ľudovít Štúr:
Slika

Malo se še sprehodimo po nabrežju Donave. Nekakšen konec starega mesta označuje ravno Šturov spomenik na istoimenskem trgu:
Slika

Na tem trgu pade v oči še Reduta, kjer je danes sedež slovaške Filharmonije:
Slika

:arrow: :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Hiter sprehod po Bratislavi

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Nabrežje Donave je nekakšna aleja polpreteklozgodovinskih spomenikov. Najprej tale posvečen bratstvu i jedinstvu. Avtograma na podstavku sicer ne znam dešifrirati, verjetno bo Masarykov. Ampak, ali niso ravno na obeležen datum Čehe in Slovake "zlili" v "enoten" češkoslovaški narod?
Slika

Glede tehle bolgarskih partizanov mi očitno manjka kakšen podatek, najbrž so osvobajali Slovaško izpod nacistov:
Slika

Hmmm, ali je tale sovjetski spomenik tudi tako kontroverzen kot tista ulica v Stožicah?
Slika

Kakorkoli že, prišli smo do Starega mosta. Pa si ga oglejmo, da ne bo ta fotopis čisto zgrešil bistva foruma.
Slika

Kot je bilo že prej rečeno, je včasih čezenj tekla železnica. Ki so jo kasneje prestavili na avtocestni most precej vzhodneje od tu. Most je danes zaprt zaradi remonta, le odsek za pešce (na skrajni desni) je odprt. Enotirna proga je tekla na skrajni levi.
Slika

Še bližnji pogled na nosilno konstrukcijo:
Slika

Tudi zaključek bo vsaj malo železniški. Pozorno oko je na nekaterih slikah že opazilo vozno mrežo. Bratislava premore tudi trolejbuse, ampak okoli starega mesta vendarle vozijo tramvaji, verjetno Škodini. Tale tukaj je v neki sponzorirani barvni shemi:
Slika

Izključno za tramvaje so pod gradom izvrtali predor:
Slika

Ampak najboljši revirji bodo kljub vsemu ob nabrežju Donave, npr. ob postajališču skoraj pod Novim mostom. Tale sponzorirana Vegeta mi sicer ni najbolje uspela:
Slika

Je pa malo boljši tale v generični rdeče beli barvi:
Slika

Takole, s tem bi se neajzenponski sprehod po Bratislavi končal. Se bom pa zato odkupil s toliko bolj železničarskim nadaljevanjem, ko uredim in naložim še tretjo serijo slik (ne več iz Bratislave).
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Hiter sprehod po Bratislavi

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Zanimiv fotopis, z detajli. Zató je treba tudi že kaj vedeti. =D>

Ampak, roko na srce. Nekako imam vtis, da je Bratislava nekoliko dolgočasno in nezanimivo mesto. Imam prav?

Torej, kakšen vtis je mesto naredilo nate?
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3866
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: Hiter sprehod po Bratislavi

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Dolfe, v veliki meri bi lahko pritrdil tvojemu ugibanju. V Bratislavi imajo nekaj zelo zanimivih in urejenih punktov, ostalo pa je vse nekako v duhu polpretekle zgodovine. Izrecno je potrebno pohvaliti Hviezdoslavov trg, ravno tako je lep Glavni trg, tudi grad je od zunaj lep (ampak samo s prednje strani, odzadaj je dokaj zanemarjeno gradbišče, pa tudi kakšna košnja bi se spodobila ob gradu, drevored pa je lično urejen). Tudi stari del mesta je zelo zanimiv. To pa bi bilo hkrati tudi vse, kar je zanimivo za ogled. Njihova skupščina (poleg gradu) je zgrajena v duhu prejšnega režima, za pogledat ampak samo od daleč.
Da povzamem na kratko, cel dan nimaš tam kaj početi, vsaj tako je moje mnenje in naj mi kdo ne zameri, če se motim. Razlog zakaj sem jo jaz obiskal tiči predvsem v tej povezavi.

Naj pa dodam tudi to, da so tisti njihove skulpture: Mož iz kanalizacije, Fotograf, Mož z dvignjenim klobukom, Na klop naslonjeni mož, Mož z opico in Bicikla zanimiva turistična atrakcija. Na UFO-ta pa se nisem povzpel, tako da le tega ne morem komentirati
Tine
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Hiter sprehod po Bratislavi

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Strogo turistično gledano je tam res precej manj "must-see" točk kot npr. na Dunaju ali Pragi, zgodovinsko središče (to, kar sem predstavil) je tudi dokaj majhno (če ga misliš samo "preteči", je nekaj ur res več kot dovolj). Ampak meni osebno se zdi dokaj prijetno mesto, nimaš občutka, da si v velemestu, domačini so zelo prijazni (vsaj po mojih izkušnjah), če je treba pomagati... Da ne omenjamo jezika, ki ga zlahka razumeš (ni čudno, da nas toliko zamenjujejo s Slovaki :mrgreen:) , kakšnega množičnega turističnega obleganja zaenkrat tudi še ni (čeprav se stvari "popravljajo"), če se izogneš najbolj turističnim točkam, se da dobro in cenovno ugodno jesti, tudi pivo mi je osebno boljše od avstrijskega (da ne omenjamo, da se zlahka dobi tudi češkega). Morda bi celo znala biti računica, tudi če imaš opravke na Dunaju in se nastaniš kar v Bratislavi... Da zaključim, meni se zdi Bratislava zelo prijetno mesto za preživeti kakšen dan ali dva, verjemi, da bi izkušenejši fotograf lahko enake fotke posnel tudi precej lepše, kot sem omenil, je tu še bližnji grad Devin (tja prideš z mestnim avtobusom), Trnava ("slovaški Rim", za slovaško kulturo izjemno pomebno mesto in v času okupacije tudi začasni sedež madžarske nadškofije) je tudi vsega 70 km stran... In če že prideš tja, si res splača vzeti še nekaj časa za obisk preostanka Slovaške (res kratek izbor vključuje Spiški grad, Levočo, Bansko Štiavnico, Bansko Bystrico, Tatre z ozkotirno železnico, središče Košic, Bardejov...), kjer se najde nekaj res lepih biserov.
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Hiter sprehod po Bratislavi

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Pa morda sem pozabil dodati še tole zanimivost. Čisto prva madžarska železnica je bila zgrajena med Bratislavo in Sv. Jurom, pozneje podaljšana do Trnave. Bila je pa na konjski pogon.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Hiter sprehod po Bratislavi

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Iz takega poznavalskega gledišča, se zadeva sliši precej bolje. Bo treba enkrat na ekskurzijo, za dan ali dva. Slika


Hvala za dodatno razlago. :D
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4115
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Hiter sprehod po Bratislavi

Odgovor Napisal/-a mkx »

Ajznponar napisal/-a:... Da ne omenjamo jezika, ki ga zlahka razumeš (ni čudno, da nas toliko zamenjujejo s Slovaki :mrgreen:)...
Seveda da to ni čudno, saj oboji pravimo, da smo Slovenci :wink:
LP, Metod
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3866
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: Hiter sprehod po Bratislavi

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Ajznponar napisal/-a:Strogo turistično gledano je tam res precej manj "must-see" točk kot npr. na Dunaju ali Pragi, zgodovinsko središče (to, kar sem predstavil) je tudi dokaj majhno (če ga misliš samo "preteči", je nekaj ur res več kot dovolj). Ampak meni osebno se zdi dokaj prijetno mesto, nimaš občutka, da si v velemestu, domačini so zelo prijazni (vsaj po mojih izkušnjah), če je treba pomagati...
Moj komentar se je nanašal zgolj na Bratislavo. V kolikor bi jo turistično primerjal z Ljubljano, bi se tehtnica turističnih zanimivosti kvalitetno nagnila v prid Ljubljani. Je pa Slovaška vsekakor zanimiva dežela, delček mi jo je uspelo obiskati, med ostalim tudi Bansko Bistrico, kjer so cene naravnost smešne, že v primerjavi z Bratislavo, da o Sloveniji sploh ne govorim (večerja za tri s pijačo nekaj manj kot 15 €, pa si nismo izbrali najcenejše jedi iz jedilnika!).
Moje mnenje je, da je potrebno obiskati še kakšen drug kraj ne samo glavno mesto in to velja tako za Slovaško, kot tudi za Slovenijo, pa še za kakšno drugo državo tudi.
Tine
bugear
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 121
Pridružen: 24.04.2009, 20:33
Kraj: Češka

Re: Hiter sprehod po Bratislavi

Odgovor Napisal/-a bugear »

Ajznponar napisal/-a:Tudi zaključek bo vsaj malo železniški. Pozorno oko je na nekaterih slikah že opazilo vozno mrežo. Bratislava premore tudi trolejbuse, ampak okoli starega mesta vendarle vozijo tramvaji, verjetno Škodini.
[-X, ČKDjevi, ali poza mejo bolj znane kot Tatrini, na slikah ta tip: http://en.wikipedia.org/wiki/Tatra_T6A5 in starejši http://en.wikipedia.org/wiki/Tatra_T3
"Milovat tě budu stale,
děkuju za krásný rok"!
Odgovori