Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Železnica opremljena z slikovnim gradivom, se pravi fotoreportaže z malo teksta in vsebine. :)
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Tono »

Pozdravljeni,

tako nekako to gre, če je treba zraven domače "šprahe" obvladat še kakšno. Najbolje si je seveda dobiti kakšno fejst učiteljico :)

Tokrat sem si kar "usput" privoščil kratek tečaj madžarščine. Bosch ima regionalno poslovalnico v Budimpešti, in ker je k sreči tako naneslo (saj ni res, sem na tihem kar tako splaniral), da sva bila s kolegom s službenimi obveznostmi gotova že okoli enih, je bila seveda logična odločitev, odpraviti se na Tatai (ne najdem ostrivca, ki bi ga poveznil na i) utco 94. Še prej me je Ildiko, simpatična boschevka, naučila, kako se pravilno po madžarsko izgovori gözmozdonyok - parne lokomotive. Izgleda, da ji je kar dobro uspelo :)

Torej: obisk Železniškega muzeja v Budimpešti je po prvem, spodletelem poskusu aprila 2010 (beri: http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.p ... ilit=tatai) končno uspel. Končno mi je uspelo parkirati pod tem mogočnim vodnim stolpom :)

Slika

Hrabro na rampo, oprezajoč za Rusoma izpred dveh let :)

Slika

Slika

Na hitrico še tri fotke "kapije", da se bom spomnil, od kod so fotke...

Slika

Slika

Slika

Na kapiji se je seveda zapletlo - punca je jemala samo forinte, jaz pa sem hotel plačati v evrih. Po kratkem kriljenju je nekam klicala, nato pa je stopila do treh stražmojstrov (mmg: en od "Rusov" je bil isti kot pred dvema letoma), ki so ji povedali, da je tečaj evra napram forintu nekaj "harom", očitno nekaj na tri. Za en evro torej dobiš okoli 300 forintov. Vstopnica stane 1.400 HUF, slabih 5 EUR torej. Punca je vzeli 10 EUR in naju s kolegom končno spustila noter.

Muzej obsega velik prostor. Moji pozornosti je bila posvečena okrentica s tiri, na katerih so postavljene parne lokomotive iz različnih odbobij. Dragoceni vagoni so spravljeni v rotundi, na dvorišču je ogromni vozni park, v enem od objektov pa bi prišli na račun tudi člani kakšne igračne sekcije :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Najprej napad na gözmozdonyoke :)

Po kratki inštruktaži je kolega takoj zgrabil za špindl in zahteval umetniško fotko :)

Slika

Skratka: mašinerije je ohohoho...

Slika

Slika

Slika

Se nadaljuje...
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Tono »

Pa gremo lepo po vrsti...

MAV 1026, izdelana leta 1882 pri Wöhlertu v Berlinu, še ne tako dolgo nazaj je bila vozna, leta 1996 pa je obiskala tudi Celje. Spada v serijo MAV 341

Slika

Sledi StEG IVc, identična KkStB 195, z oznako 480, na Dunaju izdelana leta 1883. Spada v serijo MAV 382.

Slika

Naslednja je tenderka 765, kasnejša 377,041, ki je bila v Budimpešti izdelana leta 1886

Slika

Sledi tenderka s št. 2, izdelana leta 1913 pri StEG (serija Vc)

Slika

Sledi GySEV 17, leta 1885 izdelana v Lokomotivfabrik Wiener Neustadt

Slika

Naslednja je MAV IIIe 2459, izdelana v Budimpešti leta 1889. Kasnejša serija MAV 326. Gre za sestro naše pragerske Katice

Slika

Sledi tenderka MAV 377.493, v Budimpešti izdelana leta 1913

Slika

Nato pridemo do bojlerja MAV 91.001. Izdelal Krauss leta 1915.

Slika

Naslednja je MAV 7111, v Budimpešti izdelana 1915

Slika

Sledi ji MAV 375.1032 ali po naše serija JŽ 51.

Slika

Se nadaljuje (ko bo cajt :))
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4118
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a mkx »

Super slikice in lepa predstavitev =D>
Tono napisal/-a:... je bila seveda logična odločitev, odpraviti se na Tatai (ne najdem ostrivca, ki bi ga poveznil na i) utco 94.
A takole: Tataí út ? Čeprav ... kolikor sem se na hitro izobrazil (ni bila Ildiko, ampak Google.hu :mrgreen: ) se Tatai utca piše brez vseh dekoracij (če pike na i ne štejemo med dekoracije), samo okrajšava (út) jo ima ... tako kot se vidi na tvoji fotografiji http://s6.mojalbum.com/17371946_1754885 ... 588559.jpg
LP, Metod
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Če imaš nastavljeno tipkovnico z jugo razporedom tipk, potem tale nesrečni ostrivec (mimogrede, v madžarščini menda podobno kot v češčini in slovaščini nima veze z naglasom temveč označuje dolg samoglasnik) pričaraš tako, da držiš AltGr (se pravi Alt desno od presledka) in pritisneš 9. Nato obe tipki spustiš. Zaenkrat se ti ne pokaže še nič, ko pa udariš po samoglasniku, se ti pričara skupaj z namontiranim ostrivcem. No, ne samo samoglasnike, na podoben način lahko prikličeš tudi poljski mehki ś in ź. Podobna fora velja za vse okraske, ki jih najdeš (če imaš jugo tipkovnico) v spodnjem desnem kotu tipk v prvi vrstici (tam, kjer so številke): AltGr + ta tipka, čemur sledi tipka s črko, pričara to črko z okraskom nad ali pod njo. Pogoj je le, da se tako zlepljen hieroglif nahaja v kateremkoli vzhodnoevropskem jeziku (baltski štejejo že na sever), ki se piše v latinici. Verjetno to finto nezavedno že uporabljaš, ko tolčeš nemške umlaute (AltGr + apostrof, nato a, o ali u).
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Tono »

Evo, pa vemo nekaj več :) Seveda podzavestno uporabljam preglase, nisem pa vedel, da se da tudi na i pripopat ostrivec! Jűppppíiííí, dela :)

Zdaj pa naj še kdo reče, da forum ni koristen :)

Lp,

T
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Sedaj samo še povežem...

"Ajznponar+Tono+Gözmozdonyok"...

...in se bom drugič spomnil :idea: :old :pamet
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Pele
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 169
Pridružen: 21.09.2011, 11:09
Kraj: Ptuj

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Pele »

Szép képek!Tovab kérek. :arrow: [-o<

Szerbusztok,Pele
Zadnjič spremenil Pele, dne 10.04.2012, 7:18, skupaj popravljeno 1 krat.
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Tono, köszönöm szépen :mrgreen:

V pričakovanju nadaljevanja....

Jože
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Tono »

Majstra, še dobro da Gugl translejt dela :mrgreen:

Jože, ti verjetno obvladaš madžarsko?

Nadaljevanje sledi, trenutno sem v ekstremni gužvi, ker se nam v četrtek v Celju začne sejem, pa je treba pripraviti vso kramo za razstavo.

Do takrat pa...

Slika

Lp,

Tono
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

He, he, Tono, obvladam jaz en d**k madžarsko :mrgreen: . Mogoče poznam kakšno besedo več, kot ostali, to pa zato, ker je moj oče Madžarščino tekoče govoril in mi je večkrat razlagal pomen posameznih besed. Je pa bil pripadnik generacije, ki je bila skorajda "absolutno" dvojezična. Skoraj vsi Slovenci (govorim za "staroselce" v Hodošu, Šalovcih in okolici) so vedeli madžarsko in tudi praktično vsi Madžari slovensko. Jih je bilo zanimivo opazovati, ko so se te stare sablje dobile vkup :shock: Slovenci so govorili slovensko, Madžari pa so jim odgovarjali v Madžarščini, pogovor pa je potekal povsem vsakdanje....

Aja, sem pa moral uporabiti Wiktionary, da sem zahvalo pravilno napisal, ker se mi tisto z ostrivci nad samoglasniki niti sanja ne. Je pa bila ena od malih lekcij o Madžarščini, ki sem jih dobil od svojega očeta, ta, da ta jezik skoraj ne pozna samoglasnikov "normalne" širine. Ali so ozki (oni z ostrivcem), ali pa široki (normalno zapisani) :lol:

Sorry za OT

Jože
Tomy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 842
Pridružen: 22.03.2008, 12:06

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Tomy »

Tono napisal/-a:Nadaljevanje sledi, trenutno sem v ekstremni gužvi, ker se nam v četrtek v Celju začne sejem, pa je treba pripraviti vso kramo za razstavo.

Do takrat pa...
Kljub prazniku, bo dooooolg keden :hang

Lep dan
Tomaž
Pele
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 169
Pridružen: 21.09.2011, 11:09
Kraj: Ptuj

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Pele »

Do naslednjega tedna bom poskusil obnoviti dvojezičnost.To sem nazadnje uporabljal ob izgradnji proge na Hodošu.
Domačim gostom ( "gradbiščne pisarne") Metuljčka je bilo kar nerodno,ko so čez nekaj časa spoznali,da sem dvojezičen.
Z ostrivci pa ni šale.Eden preveč ali premalo,pa se že krohotajo!

Pele
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Barbarpapa1 napisal/-a:Jih je bilo zanimivo opazovati, ko so se te stare sablje dobile vkup :shock: Slovenci so govorili slovensko, Madžari pa so jim odgovarjali v Madžarščini, pogovor pa je potekal povsem vsakdanje....
Tole me spominja na en dogodek pred leti, ko sem službeno šel do zobozdravnika v Moravcih in z njim in sestro sem se normalno pogovarjal po slovensko. Onadva kajpak z blagim naglasom, jaz pač po ljubljansko. Nakar zazvoni telefon, sestra dvigne in začne z osebo na drugi strani žice gučati po domače. Jasno, nisem razumel niti ene besede (no ali pa tu in tam kakšno) in na koncu, ko je nehala, sem ji rekel, da za tole bi pa rabil podnapise. Seveda sta se z zdravnikom krohotala... :D
Podobno je bilo tudi pred časom, ko sem se s šefom peljal in je govoril s svojo mamo, po "hidrijsko"...
Zanimiva je tale naša Slovenija ;)
Goran
Hribovc
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 207
Pridružen: 24.02.2009, 1:17

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Hribovc »

Čudovita predstavitev. =D>

MMG: Kako pa si pir plačal, če nisi imel forintov?
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Naučimo se madžarsko, lekcija 1: Gözmozdonyok

Odgovor Napisal/-a Tono »

Hribovc,

slatino sva pila, slatino, nič pira :) Dokazi so celo na slikah :)

Lp,

Tono

PS: sejem postavljen, jutri pa gre zares.
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Odgovori