Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,...)

Vse kako spraviti železnico lepo na sliko. Digitalno ali pa tudi klasično.
Odgovori
Meh 362
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 321
Pridružen: 22.02.2011, 18:08

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Meh 362 »

cokla napisal/-a:Po moje boš moral prilagodit parametre osvetlitve.....in vsekakor naredit več verzij slik. Nihče se ni rodil pameten in vaja velja tudi pri obdelavi slik.

MMG - meni nova verzija DPP - ja deluje odlično. :hmm
Katero verzijo DPP-ja pa uporabljaš? Se dobro obnese pri pomanjšanju slik in ostrenju?
petindvajsetka napisal/-a:Ostrenje ni kar klik, moraš imeti občutk za ostrenje.
Nejc, če pomanjšano sliko kakorkoli obdelam, postane 'grda'. To velja tudi za ostrenje, kjer obenem ni možnosti, da bi sliko spravil v prvotno kakovost.
Lep pozdrav
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a cokla »

Meh 362 napisal/-a:
cokla napisal/-a:Po moje boš moral prilagodit parametre osvetlitve.....in vsekakor naredit več verzij slik. Nihče se ni rodil pameten in vaja velja tudi pri obdelavi slik.

MMG - meni nova verzija DPP - ja deluje odlično. :hmm
Katero verzijo DPP-ja pa uporabljaš? Se dobro obnese pri pomanjšanju slik in ostrenju?
Uporabljam verzijo 3.12.52.0.....

Meh 362 napisal/-a:
petindvajsetka napisal/-a:Ostrenje ni kar klik, moraš imeti občutk za ostrenje.
Nejc, če pomanjšano sliko kakorkoli obdelam, postane 'grda'. To velja tudi za ostrenje, kjer obenem ni možnosti, da bi sliko spravil v prvotno kakovost.
To seveda ne drži, ker ti po pretvorbi original ostane...če ga seveda ne zbrišeš....
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Meh 362 napisal/-a:Nejc, če pomanjšano sliko kakorkoli obdelam, postane 'grda'. To velja tudi za ostrenje, kjer obenem ni možnosti, da bi sliko spravil v prvotno kakovost.
Mogoče sem kaj narobe zastopil, ampak vedno obdeluj na originalni velikosti slike, ko si zadovoljen z rezultatom pa sliko pomanjšaj in šele čisto na koncu uporabi ostrenje (sliki primerno, kakšna rabi več, kakšna manj).
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a cokla »

LJ363 napisal/-a:
Mogoče sem kaj narobe zastopil, ampak vedno obdeluj na originalni velikosti slike, ko si zadovoljen z rezultatom pa sliko pomanjšaj in šele čisto na koncu uporabi ostrenje (sliki primerno, kakšna rabi več, kakšna manj).
=D>

Žebljico na glavico
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Meh 362
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 321
Pridružen: 22.02.2011, 18:08

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Meh 362 »

LJ363 napisal/-a:Mogoče sem kaj narobe zastopil, ampak vedno obdeluj na originalni velikosti slike, ko si zadovoljen z rezultatom pa sliko pomanjšaj in šele čisto na koncu uporabi ostrenje (sliki primerno, kakšna rabi več, kakšna manj).
To tudi naredim, ampak slika je vedno neostra po pomanjšavi. Tisti drsnik za ostrenje pa mi nič ne pomaga.
Lep pozdrav
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a cokla »

Meh 362 napisal/-a:
LJ363 napisal/-a:Mogoče sem kaj narobe zastopil, ampak vedno obdeluj na originalni velikosti slike, ko si zadovoljen z rezultatom pa sliko pomanjšaj in šele čisto na koncu uporabi ostrenje (sliki primerno, kakšna rabi več, kakšna manj).
To tudi naredim, ampak slika je vedno neostra po pomanjšavi. Tisti drsnik za ostrenje pa mi nič ne pomaga.
Nekaj ne delaš prav...še posebej, če fotografiraš v jpeg formatu je manj možnosti za popravek slike.
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Meh 362
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 321
Pridružen: 22.02.2011, 18:08

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Meh 362 »

cokla napisal/-a:
Meh 362 napisal/-a:
LJ363 napisal/-a:Mogoče sem kaj narobe zastopil, ampak vedno obdeluj na originalni velikosti slike, ko si zadovoljen z rezultatom pa sliko pomanjšaj in šele čisto na koncu uporabi ostrenje (sliki primerno, kakšna rabi več, kakšna manj).
To tudi naredim, ampak slika je vedno neostra po pomanjšavi. Tisti drsnik za ostrenje pa mi nič ne pomaga.
Nekaj ne delaš prav...še posebej, če fotografiraš v jpeg formatu je manj možnosti za popravek slike.
Je potem RAW format boljši za obdelavo?
Lep pozdrav
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a mkx »

Meh 362 napisal/-a:Je potem RAW format boljši za obdelavo?
Seveda. Razlogov je več:
  • Ni kompresije. Pri JPEG kompresiji, ki se ponavadi uporablja na fotografijah, se izgubljajo manj vidni detajli. Če v post-produkciji želiš prikazati takšne detajle, je seveda opravilo brez efekta, saj je že kompresija v fotoaparatu te detajle pometala stran. Poleg tega opažam, da tudi v fotoaparatih višjega razreda delajo precej agresivno kompresijo tudi pri nastavitvi za najvišjo kakovost. Primer: do pred kratkim sem uporabljal Sony DSC-V1, ki je pri 4 MP delal fotografije JPEG dolžine okoli 1,5 - 2 MB. Sedaj imam Canona G12 in pri 5 MP dela fotografije dolžine malce nad 1MB. Pri marsikateri lahko vidim efekte preagresivne kompresije
  • V formatu JPEG se zapisuje 24 bitov barvne informacije na piksel (po 8 bitov za vsako komponento RGB - rdečo, modro in zeleno). Senzorji v fotoaparatih imajo boljšo razločljivost nivojev barve, navadno 10-13 bitov na barvno komponento. V datotekah RAW se zapiše vsa ta informacija. Poleg boljše barvne informacije pa več bitov pomeni tudi boljši dinamični razpon (svetlo - temno), kar pomeni da že zaradi večih bitov ostane nekaj informacije na vsakem koncu dinamičnega razpona (pri zelo svetlih in zelo temnih delih slike). Pri obdelavi fotografij RAW se torej da še dodati malce dinamike - HDR v postprocesiranju.
  • Nekako je potrebno napolniti vse tiste 32GB kartice, z JPEG slikami se to v enem ali dveh dneh skoraj ne da :mrgreen:
LP, Metod
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a grega »

mkx napisal/-a:
Meh 362 napisal/-a:Je potem RAW format boljši za obdelavo?
........
Primer: do pred kratkim sem uporabljal Sony DSC-V1, ki je pri 4 MP delal fotografije JPEG dolžine okoli 1,5 - 2 MB. Sedaj imam Canona G12 in pri 5 MP dela fotografije dolžine malce nad 1MB. Pri marsikateri lahko vidim efekte preagresivne kompresije

[/list]
1MB pri 5 miljonih pik :shock: ?! da nimaš kje nastavljene kakšne dodatne kompresije ?!
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a mkx »

grega napisal/-a:
mkx napisal/-a:Primer: do pred kratkim sem uporabljal Sony DSC-V1, ki je pri 4 MP delal fotografije JPEG dolžine okoli 1,5 - 2 MB. Sedaj imam Canona G12 in pri 5 MP dela fotografije dolžine malce nad 1MB. Pri marsikateri lahko vidim efekte preagresivne kompresije
1MB pri 5 miljonih pik :shock: ?! da nimaš kje nastavljene kakšne dodatne kompresije ?!
Ne, to je to. G12 ima dve nastavitvi: Normal in Fine. Pri prejšnjih modelih je obstajal še Super Fine, pa ga je Canon pri G12 ukinil... menda praktično ni bilo razlike med Fine in Super Fine. Če je to res, lahko glede na to, da Fine pri nekaterih motivih proizvede vidno popačenje, samo ](*,)

Seveda pa pa si vedno lahko pomagam z RAW :wink:

Čez nekaj časa ...
Sem našel CHDK, ki neprofesionalnim Canonovim fotoaparatom doda marsikateri priboljšek iz Canonovih fotoaparatov višjega razreda. Tukaj lahko izberem Super Fine, ki velikost JPEG datotek poveča za kakšnih 60%. Poleg tega imam sedaj možnost shranjevati v format DNG (standardiziran format, primerljiv RAW oz. CR2). In najpomembnejše: na zaslonu mi izpisuje temperaturo optike, senzorja in baterije :wink:

Glede uporabnosti CHDK se bom moral še malce poigrati. Ali kdo drug tukaj to uporablja? Izkušnje?
LP, Metod
Meh 362
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 321
Pridružen: 22.02.2011, 18:08

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Meh 362 »

cokla napisal/-a:Uporabljam verzijo 3.12.52.0.....
@cokla, ta verzija, ki jo omenjaš še vedno konkretno pokvari sliko po pomanšanju.....tudi v RAW formatu...
Lep pozdrav
Uporabniški avatar
petindvajsetka
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 853
Pridružen: 28.08.2011, 19:57

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a petindvajsetka »

Meh 362 napisal/-a: @cokla, ta verzija, ki jo omenjaš še vedno konkretno pokvari sliko po pomanšanju.....tudi v RAW formatu...
Glede nato, da imaš težave samo ti, delaš zagotovo nekaj narobe..
Uporabniški avatar
igor72
Mojster
Mojster
Prispevkov: 4636
Pridružen: 28.09.2005, 17:07
Kraj: Primorje

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a igor72 »

petindvajsetka napisal/-a: Glede nato, da imaš težave samo ti, delaš zagotovo nekaj narobe..
NIma samo on:
igor72 napisal/-a:
leteči vlak napisal/-a:Imel bi eno vprašanje za vse uporabnike programa za obdelavo fotografij Digital Photo Professional, ki je namenjen lastnikom fotoaparatov znamke Canon.
V vsem času, od kar uporabljam omenjeni program, sem imel naloženo verzijo 3.9, s katero sem bil zelo zadovoljen. Pretekli vikend pa sem iz čiste radovednosti namestil najnovejši popravek oziroma dopolnilo, ki nosi oznako 3.12.52. Na začetku sem bil sicer navdušen nad ponujenimi novostmi, vendar pa sem kaj kmalu opazil, da se mi ob spremembi velikosti fotografije (obenem poteče še pretvorba RAW -> JPG) izgubi vsa ostrina, ki sem jo sicer dodal tekom predhodne obdelave. Omeniti moram še to, da celoten proces poteka izključno znotraj programa DPP.

Resda sem že večkrat slišal, da se ob zmanjšanju velikost fotografij izgubi tudi del ostrine, vendar glede na to, da nekoliko starejše verzije tega programa - med drugim tudi moja 3.9 - tega problema niso poznale. Spodaj prilagam dva primera, kjer je ista fotografija obdelana v verziji 3.9.3 (zgoraj) in 3.12.52 (spodaj). Postopek obdelave je bil v obeh primerih popolnoma identicen.

Zanima me, ali ima še kdo kakšne podobne izkušnje?
Jaz sem pa smislu da se mi je kar naenkrat vid poslabšal........ Isti problem!
...je pa res, da ga lahko vsi serjemo 8)
LEP DAN
Igor
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Če ne gre drugače, pa zamenjaš program za obdelavo.
Odgovori