Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,...)

Vse kako spraviti železnico lepo na sliko. Digitalno ali pa tudi klasično.
Odgovori
Nejc

Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,...)

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Odpiram novo temo, v kateri bi lahko izmenjali med seboj izkušnje, od drugih dobili kakšen nasvet, sem pa prepričan, da se lahko slika oziroma način fotografije kaj hitro izboljša!

MMG, Dolfe, če misliš da ne paše sem, vzemi kramp v roke, pa prestavi! :wink: V primeru, če se pa tema prime, se bi pa lahko s klinom pribilo na vrh topiča!

V tem topiču lahko vsakdo vpraša za nasvet, kako izboljšati sliko, morda celo kdo napiše kakšen trik! Prepričan sem, da še ne obvladam(o) vsi fotografijo v malem prstu! :D

Za začetek, me zanima nekaj glede mrežastega filtra! Čemu služi, kdaj, in kako se to uporabi? Stvar izgleda nekako takole

lp NS
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Oho, dobra tema! Le kaj te je zintrigiralo, da si jo odprl, moj nasvet okoli gorišnice in časa?

Žal pa ti okoli te predleče ne vem čisto nič povedati, jaz uporabljam zgolj UV filter (krožni, če je za DSLR, sicer ni potreba), pa še to ne vedno...
Goran
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Gorchi napisal/-a:Oho, dobra tema! Le kaj te je zintrigiralo, da si jo odprl, moj nasvet okoli gorišnice in časa?
Ma ne, saj veš, nov fotkič, poskusi, itd,., te nekak prislijo k firbčnosti po nasvetih in trikih! :wink: Sem pa že dalj časa študiral a bi al nebi, mogoč sem se prevč Dolfija vstrašu... :oops:

lp NS 8)
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Glej, jaz ne bom rekel, da fotoaparat obvladam. Nekaj je že tehnike, večji del pa naredi oko in nekaj malega sreče. Če si na kakem mitingu ali pa imaš možnost se ob objektu gibati in slikati, potem naj ti ne bo žal vsakega koraka naokoli!
Goran
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Gorchi napisal/-a:Glej, jaz ne bom rekel, da fotoaparat obvladam. Nekaj je že tehnike, večji del pa naredi oko in nekaj malega sreče. Če si na kakem mitingu ali pa imaš možnost se ob objektu gibati in slikati, potem naj ti ne bo žal vsakega koraka naokoli!
S tem se absolutno strinjam! Če je že nov fotkič, še ne pomeni da je slika odlična! Pri sliki se gre predvsem za tehniko in motiv. Boljša kot je tehnika slikanja in izbran motiv, boljša je slika! In sam imam zaenkrat težave še z obojem. In tega me ni sram! Vežbat, vežbat, vežbat, pa bojo slike mogoče kaj boljše! :wink:
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Odgovor Napisal/-a cokla »

Nejc napisal/-a:In sam imam zaenkrat težave še z obojem. In tega me ni sram! Vežbat, vežbat, vežbat, pa bojo slike mogoče kaj boljše! :wink:
Kdo pa nima teh težav? Še takemu mojstru se slika lahko ponesreči.

MMG-pa tudi nam pokaži kako boš vežbal. :wink:
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

cokla napisal/-a: MMG-pa tudi nam pokaži kako boš vežbal. :wink:
To boš pa takoj tukaj opazil! :D
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

cokla napisal/-a:
Nejc napisal/-a:In sam imam zaenkrat težave še z obojem. In tega me ni sram! Vežbat, vežbat, vežbat, pa bojo slike mogoče kaj boljše! :wink:
Kdo pa nima teh težav? Še takemu mojstru se slika lahko ponesreči.

MMG-pa tudi nam pokaži kako boš vežbal. :wink:
Se strinjam in po svojih cca 30.000 fotografijah ne morem reči, da sem z motivi in postavitvijo kaj bistveno boljši kot na začetku :oops:
Goran
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Gorchi napisal/-a: Se strinjam in po svojih cca 30.000 fotografijah ne morem reči, da sem z motivi in postavitvijo kaj bistveno boljši kot na začetku :oops:
Goran, jaz sem začel s tem Olympusom. In moram reči, da sem z njim zelo zadovoljen. Ko sem ga prvič prijel v roke, so se mi le te tako zatresle, da je bila prva fotografija živi obup! V štirih letih sem z njim naslikal za okrog 5GB slik, in moram reči, da se še vedno najde kakšna ponesrečena slika! Tale Olympus je pač kompakt, namenjen za laike, saj za vse poskrbi avtomatika. Meni je pa izziv vse drugo, samo avtomatika ne! :D Se pravi, da sam nastavljam čas osvetlitve, zaslonko, ostrino, in še kaj. Zato komaj čakam dopust, kjer bom polno zaposlen s hobijem, o katerem debatiramo v tej temi in kjer bom primoran pozabiti na vas (forum) :D

lp NS
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Nejc napisal/-a:Za začetek, me zanima nekaj glede mrežastega filtra! Čemu služi, kdaj, in kako se to uporabi? Stvar izgleda nekako takole
Primere za podoben filter (4-krake "zvezde", tvoj mislim da naredi 6-krake) poglej tule.
Slovenskega izraza za ta filter ne poznam, se mi pa zdi da "mrežasti filter" ne bo pravi.
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

LJ363 napisal/-a: Primere za podoben filter (4-krake "zvezde", tvoj mislim da naredi 6-krake) poglej tule.
Slovenskega izraza za ta filter ne poznam, se mi pa zdi da "mrežasti filter" ne bo pravi.
@LJ363, hvala za odgovor, zdaj pa moram samo še sprobati zadevo! :wink:

Glede pravega izraza; po nemško se mu reče Gitterfiltern, iz tega sem jaz prevedel kot mrežni filter, saj je konec koncev tudi leča mrežasta.

Kako se temu reče slovensko, bo pa povedal tisti, ki ima s tem tudi izkušnje!

lp NS
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Pred nakupom preveri če ga res potrebuješ, mislim da lahko enak efekt dosežeš tudi v kakem programu za obdelavo slik. Filter je v bistvu navaden prozoren filter, ki ima narejene zareze na steklu, podobono kot če gledaš skozi spraskano okno oz. očala.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ko smo že pri filtrih pa mene zanima, koliko tistih, ki imate DSLRje ali pol DSLRje (tudi tako so, vendar zelo redki :) ) uporabljate UV filtre in kdaj? Sam ga imam pa ga najraje uporabljam takrat ko je močno sonce, zvečer in zjutraj pa praviloma nikdar...
Kaj pa uporaba navadnega brezbarvnega zaščitnega filtra (zoper praske in prah), kako pa kaj s tem stojite?
Goran
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 809
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Odgovor Napisal/-a Anzee »

Kot jaz kaj vem je UV filter navadni zascitni filter. Takoalitako imajo lece v objektivu ze UV premaz cez, tako da slike nic kaj ne spremeni.

Edina stvar ki jo uporabljam (poleg zascitnega) je polarizacijski filter (iznici polarizirano svetlobo - odboje, predvsem od metalnih povrsin in neba), prav pride se posebej v mocnem soncu, ko hoces dodatno "potemnit sliko"...

Kar se tice tega "zvezda filtra", morda je uporaben ce slikas kaksne luci oz. za nocno fotografijo. S photoshopom ga pa bolj tezko simuliras, ker imas pri fotografiji ze tako okoli luci "glow", razen ce govorimo o umetnem "lens flare" efektu, ki pa zgleda skrajno neprofesionalno..

lp Anze
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Glede simulacije filtra sem mislil kaj takega. Sam tega nisem sprobal.
UV/Zaščitni filter sam uporabljam bolj poredko, kadar se mi zdi pametno zaščititi prvo lečo objektiva. Mnogi ga tudi pustijo vedno na objektivu, pač odločitev vsakega posameznika.
Od ostalih filtrov pa kdaj uporabljam še polarizacijskega, ND in pa filtre, ki prepuščajo samo določene valovne dolžine svetlobe.
Odgovori