Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,...)

Vse kako spraviti železnico lepo na sliko. Digitalno ali pa tudi klasično.
Odgovori
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

A tko :) Potem je bila zelo težka odločitev, ker so kamere dokaj izenačene ;) V mojih časih izbiranja sem pri Canonu opazil nekoliko bolj sprane barve, pa vsaj pri onem priloženem objektivu me je zmotilo vinjetiranje na vogalih. Malo, komaj opazno a bilo ga je več kot pri Nikonu. Na slikah sem opazil tudi čudno ostrenje pri Canonu, kar se je videlo na žicah na modrem nebu recimo (tisti znani svetli obris). Pa takrat si tud pod razni nisem mislil, da bom večinoma obdeloval slike na računalniku dasiravno vsaj tiste "ta hitre" ali pa "kao studijske" dodelam s fotoaparatom (t.j. porihtam nastavitve na aparatu) in jih samo še obrežem na računalniku.
Goran
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Vem jaz to, zato pa mislim kupit v kratkem. Ampak najprej bo fotoaparat potem pa vseostalo. S fotoaparatom pa že z 30 sekundno osvetlitvijo dosežeš zelo dobre rezultate. Ta čas pa bomo bolj debatiral pa kakšne slikice zopauovanj bojo.
LP Andraž
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a mkx »

andrazon napisal/-a:S fotoaparatom pa že z 30 sekundno osvetlitvijo dosežeš zelo dobre rezultate.
Me zanima kako gre skupaj dolga osvetlitev (nad 30 sekund) z ne-profesionalnimi digitalci. Kakšna je recimo najdaljša osvetlitev, pri kateri šum ne naraste preko sprejemljive meje?

V časih dobre stare klasike :old s kakšnim malce nadpovprečnim filmom ni bilo težave podaljševat ekspozicij proti desetinam minut, za kaj takega pa motorček še kako prav pride.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

mkx napisal/-a:
andrazon napisal/-a:S fotoaparatom pa že z 30 sekundno osvetlitvijo dosežeš zelo dobre rezultate.
Me zanima kako gre skupaj dolga osvetlitev (nad 30 sekund) z ne-profesionalnimi digitalci. Kakšna je recimo najdaljša osvetlitev, pri kateri šum ne naraste preko sprejemljive meje?

V časih dobre stare klasike :old s kakšnim malce nadpovprečnim filmom ni bilo težave podaljševat ekspozicij proti desetinam minut, za kaj takega pa motorček še kako prav pride.
Vsa nebesna telesa, čeprav so fotografirana iz stativa, z ekspozicijo večjo od 5 sekund, so neostra - zamaknjena.

30 sekund? Neuporabno. Za sinhroniziran premik teleskopa pa mora biti naprava hudirjevo umirjeno natančna. Najbrž tudi ni poceni?
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Dobro, da sem odprl to temo
30 sekund? Neuporabno. Za sinhroniziran premik teleskopa pa mora biti naprava hudirjevo umirjeno natančna. Najbrž tudi ni poceni?
Sem malo prej napisal, da nameravam kupit sledenje. To je precej natančna oprema, in sem na netu videl veliko na ta način posnetih fotk. zaradi stalnega sledenja do zameglitve ne pride. Za slikanje pa nameravam uporabit Nikona D 3100
LP Andraž
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a mkx »

Dolfe napisal/-a:Za sinhroniziran premik teleskopa pa mora biti naprava hudirjevo umirjeno natančna. Najbrž tudi ni poceni?
Niti ni tako problematično pri amaterski/domači rabi. Najprej moraš imeti podstavek za teleskop postavljen v zelo natančno ekvatorialno lego. Pri sledenju namreč ne moreš popravljati elevacije. Potem pa rabiš en recimo koračni motor, kateremu lahko reguliraš hitrost. Generalno hitrost nastaviš čim bolj natančno. Zraven pa rabiš še možnost mikro regulacije hitrosti (hitreje/počasneje).

Praktično uporaba izgleda tako, da si nekje blizu središča motiva poiščeš eno zmerno svetlo zvezdo, nato pa jo natančno slediš skozi teleskop pri največji možni povečavi. Ali pa kar tvoj objekt, če se le-ta giblje mimo navidezno mirujočih zvezd - tak primer je recimo komet. Ampak pri teh je rahla težava, ker bi moral pri sledenju korigirati tudi elevacijo.

Na tak način je dolžina ekspozicije omejena samo s tvojo trmo in zmožnostjo buljenja v okular preden ti mrak pade na oči. In tehnične karakteristike fotoaparata (koliko šuma zgenerira sam), na kar se je nanašalo moje vprašanje. Kakšna ideja :?:

:old V dobrih starih časih se je za ekspozicije, daljše od nekaj sekund, uporabljalo injekcije. Za astronomske potrebe ni bila dobra kar katerakoli, morala je imeti še vijak za blokiranje v legi sproženja. Noben, še tako zamaknjen astronom, ni bil sposoben držati navadne injekcije v stisnjenem položaju več kot nekaj 10 sekund in pri tem ne povzročati prekomernih tresljajev, ki bi lahko vplivali na ostrino slike.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Šum pri dolgih ekspozicijah ali celo BULB-u ni noben problem. Nastviš najmanjši ISO in ustrezno daljšaš čas. Kako pa je z zaslonko pa ne vem. Če izbereš npr. nad f/11, bo slika ostra, a zvezde bodo imele svetle krake. Pri pošteno odprti zaslonki pa neostrino. Z f/7,1 ali z f/8 maksimalno? Slika

Današnji DSLRji (andrazon bo uporabil Nikona D3100 če se ne motim) imajo namesto injekcij kabelček s stikalom. Lahko pa tudi kar daljinec.

Vsekakor zelo zanimivo. Rad bi poskusil enkrat. :oops:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a andrazon »

@mkx, meni je vse to zelo dobro jasno. Prav za mojo montažo EQ2 je na tržišču posebna nadgradnja z koračnim motorjem za 79 ojrov. Sem pa že pogledal na google earth kolko je pri nas stopin in imam zdaj teleskop super naštiman. Vaservago je pa na teren ta najmanjši problem dobit.

Dolfe, samo zate bom pa, ko dobim fotoaparat in vse ostale drobnarije posnel orijonove meglico ali M 42. Na netu pa imate malo morje takih slik.
LP Andraž
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

30 sekund brez vodenja, ni problema, na širokem kotu seveda. Z vodenjem pa spet odvisno od kvalitete montaže, a je zadeva Alt/Az ali ekvatorialna, kakšna je povečava... Pri digitalnem slikanju tudi časi osvetlitve ne bi smeli biti preveč problematični, saj se lahko uporabi tudi "stacking" in namesto ene dolge osvetlitve več krajših. Glede ostrine zvezd pa, tu se hitro pokažejo vse napake optike, odvisno spet koliko je kdo zahteven.
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Moj teleskop ima zelo dobro optiko za svoj razred, imam pa ekvatorialno montažo. Za slikanje pa bom kupin poseben barlow lens z T2 navojem, in s tem dosegel nekoliko povečave.
LP Andraž
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a mkx »

Dolfe napisal/-a:Pri pošteno odprti zaslonki pa neostrino.
Zakaj že :?:
LP, Metod
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

@mkx
Preprosto. Pri povprečno dobrem lečovju dobiš z zapiranjem zaslonke ostrejšo sliko in večjo globino ostrine. Odprta zaslonka, npr. f/2,8, pomeni v večini primerov precej mehke robove. Oziroma, bistveno manj ostrine.



@andrazon
Kako lahko priključiš DSLR na svoj teleskop? Način pritrditve me zanima, prosim. [-o<
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
andrazon
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 510
Pridružen: 07.07.2011, 20:23

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a andrazon »

Nisem čisto ziher kaj je T2 priključek in kolko meri. Imam sicer en navoj na fokuserju ampak ne vem, če je taprav, zato in še iz kakšnega razloga bom kupil barlow lens z T2 navojem.
LP Andraž
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Astronomija

Odgovor Napisal/-a mkx »

Dolfe napisal/-a:Pri povprečno dobrem lečovju dobiš z zapiranjem zaslonke ostrejšo sliko in večjo globino ostrine. Odprta zaslonka, npr. f/2,8, pomeni v večini primerov precej mehke robove. Oziroma, bistveno manj ostrine.
Teorija govori malenkost drugače. Glede globinske ostrine imaš prav, ampak pri astronomski fotografiji v zvezi z razdaljo fokusiranja in globinsko ostrino pač ne bi smelo biti dilem. Sicer pa naj bi zaslonka ne vplivala na ostrino objekta, če je objekt natanko sfokusiran in je sistem leč (objektiv) dostojen tega imena.
Ko sem pred leti :old nekaj malega deloval na tem področju, so znalci vedno priporočali do konca odprto zaslonko ravno v izogib podaljševanja ekspozicije.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

OK, zaenkrat. Ko bom utegnil, ti pripravim nekaj teorije in en praktičen primerek, da v živo vidiš občutno razliko med različno odprtimi zaslonkami.
Pa ne bo govora o globinski ostrini. To bova zanemarila, ker je v tej debati nepomembna.

MMG, Luštno in nad vse zanimivo je debatirati s teboj, @mkx. Odlično se spoznaš na zelo široko področje. In takšne rabimo na tem forumu. Slika


lp,
Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Odgovori