Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,...)

Vse kako spraviti železnico lepo na sliko. Digitalno ali pa tudi klasično.
Odgovori
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a mkx »

Dolfe napisal/-a:MMG, Luštno in nad vse zanimivo je debatirati s teboj, @mkx. Odlično se spoznaš na zelo široko področje. In takšne rabimo na tem forumu. Slika
Hvala :oops: Sem pač fizik (včasih to priznam), pa še odprte glave ... kadar zeham :mrgreen:
LP, Metod
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a mkx »

Dolfe napisal/-a:Ko bom utegnil, ti pripravim nekaj teorije in en praktičen primerek, da v živo vidiš občutno razliko med različno odprtimi zaslonkami.
Glede teorije: predpostavljam, da imaš v mislih razne aberacije. Več o lečah na splošno in o aberacijah se najde na wikipediji.

Vsekakor pa me zanimjo praktični primerki in jih z nestrpnostjo čakam.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Takole. Pripravil sem dva para fotografij za medsebojno primerjavo. V tej primerjavi so prikazane anomalije objektiva s spremeljivo (zoom) goriščnico, pri dveh različno odprtih zaslonkah. Seveda gre tu za napake optike, oziroma leč. Te napake se imenujejo: Distorzija, razne aberacije, astigmatizem, vinjetiranje, bokeh, refleksije, ... itd.
Prekletstvo zoom objektivov je, da je (zaenkrat še) menda nemogoče narediti takšen objektiv, ki bi pri vseh stopnjah zaslonk in različnih goriščnicah narisal sliko z enako kvaliteto. Parametri se z goriščnicami pač spreminjajo in na račun zooma je potrebno v račun vzeti kompromis. Res pa je, da je tudi tukaj denar tisti, ki pogojuje muziko. Dražji objektivi - boljša je kvaliteta slike.

Vse štiri slike so narejene zaporedno iz stativa, z istim objektivom, pri isti goriščnici 50 mm, a z različno odprto zaslonko. Razdalja med objektivom in objektom je bila vsega 30 cm. In ker je pri tej goriščnici še vedno sorazmerno široki kot, sem slike še obrezal, oz. cropal, kot se tudi rado reče. Pač toliko, da se bolj jasno vidi rezultat vsega tega početja. Narejena je sicer cela serija slik, z različnimi zaslonkami. Pa ker tole ni namenjeno testiranju nekega objektiva, saj gre le za prikaz anomalij foto-optike, bodo zadostvovale te štiri slikce.



Slika

Tekst posnet pri popolnoma odprti zaslonki f/2,8. Slika je neostra, oziroma mehka, kljub natančni izostritvi in stabilnemu fotoaparatu.



Slika

Tekst posnet pri pošteno priprti zaslonki f/16. Slika je normalno ostra.






Kaj to pomeni v praksi, lepo prikažeta naslednji dve sliki.




Slika

Odprta zaslonka f/2,8. Točka ostrenja je na ušesu velike igle in nitke, katera gre skozenj. Slika deluje precej neostro.




Slika

Pri priprti zaslonki f/16, je slika bistveno drugačna. Seveda je opazna tudi globinska ostrina, katere se pač ne da izogniti. A za ta primer je to nepomembno.


Še par besed. Seveda je tole precej dlakocepska primerjava. V praksi, na terenu, te anomalije niso tako izrazite. A še vedno preveč.
Naj pripomnim še to. Slike so direktno pretvorjene iz RAW zapisa, fotoaparat pa postavljen le v osnovne nastavitve. S kakšnim Unsharp mask se da te slike precej izboljšati. Vendar pa bi to izničilo realnost te primerjave.

Da vse tole, kar je zgoraj zapisano tudi drži, si na The Digital Picture.com lahko poljubno simulirate različne objektive, pri različnih zaslonkah in si ogledate razlike. Tako med objektivi, kot njihove anomaljie. Le zaupati jim ne preveč, ker so preveč oglaševalsko nastrojeni. Zaradi teh testov, sem dvakrat brcnil v meglo in na koncu kupil šrot. #-o
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a grega »

joj Dolfe kaj maš to za en objektiv :shock: ??
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a mkx »

Hvala za vzorčne primere.
Dolfe napisal/-a:Razdalja med objektivom in objektom je bila vsega 30 cm.
:-k 30 cm je za normalen objektiv pravzaprav zelo blizu, tudi za idealnega. Zaradi manj idealnih vpadnih kotov na površino prve leče objektiva se v takem primeru napake povečajo. In v tem primeru bolj zaprta zaslonka seveda močno pomaga.

Debata se je začela pri astronomskem krožku ... če bi hoteli videti vpliv zaslonke na fotografijo zelo oddaljenih predmetov, bi moral s tem objektivom slikati motiv, oddaljen vsaj par metrov. In pri tem seveda izbrati dovolj velik objekt s primernimi kontrasti, da bi se ta efekt dobro videl.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 805
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Anzee »

Hm, tale primerjava zgoraj me je spodbodla da se sam probam en podoben test. Dejstvo je, da je pri zelo odprtih zaslonkah "podrocje ostrine" zelo ozko. In tako lahko ze majhna napaka pri fokusiranju naredi veliko razliko.
Za "model" sem si izbral plastenko jogurta z umazano salamoreznico v ozadju :) ena ekspozicija narejena pri F16, druga pri F2.8; Razdalja pribl. 1.6m; ker sem slikal pred 10min je svetloba v stanovanju precej slaba, zato sem pri obdelavi samo malce popravil barve, ki se detajlno razlikujejo zaradi precej razlicnih casov ekspozicije. Rdeca crta, ki razmejuje oba posnetka je v sredini namenoma izpuscena, da je primerjava med slikama lazja.

Slika

Se 100% crop, tokrat sta posnetka zdruzena preko horizontalne linije. Vidno je, da se na tocki ostrenja (znotraj rdecega kvadraza) obe sliki prakticno ujemata. Levo in desno pa zaradi ukrivljenosti flaske postaja spodnja (F2.8) vse bolj neostra (zaradi vecje oddaljenosti od objektiva oz. tocke ostrenja)

Slika

Meni se zdi da bi v mojem primeru lahko rekel, da stevilo F ne igra vloge v ostrini posnetka. Je pa nedvomno, da lahko pri odprti zaslonki hitro pride do slabsih rezultatov zaradi majhne globinske ostrine..
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Anzee, na začetku sem napisal, kolikor denarja, toliko muzike. Imaš vrhunski canonov objektiv serije L, ki je špica v vseh ozirih. Tudi cenovno.
Moj je šrot, kljub visoko opevanim testom priznanih foto-revij, ter lastna hvala lastnikov tega objektiva, ki bodisi ne vedo ali si ne zmorejo priznati fiaska.

Poleg tega si zajel njegovo srednje območje goriščnice, ki naj bi bilo optimalno. Poskusi še na skrajnih koncih goriščnic, torej pri 70 mm in 200mm. Nekaj malega razlike zagotovo bo. :wink:

Ob priliki, ko bodo dane razmere in jasno nočno nebo, poskusim narediti en test v živo.

Sicer so pa so očitne razlike med objektivi primerljive na tem naslovu. Le poglobiti se je treba. :wink:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a mkx »

Dolfe napisal/-a:Anzee, na začetku sem napisal, kolikor denarja, toliko muzike.
Hja saj ... v mojem prispevku sem napisal
mkx napisal/-a:Sicer pa naj bi zaslonka ne vplivala na ostrino objekta, če je objekt natanko sfokusiran in je sistem leč (objektiv) dostojen tega imena.
Očitno se dostojnost začne pri precej €... 8)
LP, Metod
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Tudi sam dobim precej podobne rezultate kot jih ima Dolfe. Sem pa opazil, da pri tem igra tudi hitrost pomembno vlogo pri ostrini, se pravi pri F4,5 in 1/500s je slika podobno ostra kot recimo pri F8 in 1/60s. Seveda pa je globinska ostrina še vedno boljša pri F8 kot pri F4,5...
Dolfe in Anzee, če imata se možnost še malo poigrat z istimi motivi...

P.S: Mmg, opazil sem pa čisto tako slučajno, ko sem nekega poletnega dne fotografiral na železniški postaji in imel nastavljeno prioriteto na S...
Goran
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a mkx »

Gorchi napisal/-a:... se pravi pri F4,5 in 1/500s je slika podobno ostra kot recimo pri F8 in 1/60s ...
Pri 1/60s se da že čisto spodobno "stresti" sliko če ne uporabljaš ravno širokokotnega objektiva ... če se malce potrudiš. Še posebej če človek pričakuje krajše čase in ni tako pazljiv pri umirjanju "ročnega" stativa.
LP, Metod
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Evo, nejeverni Tomažek, ops. Metod. :oops: :lol:
Malo si poglej, kako se pri "nas" testirajo objektivi in kakšni so rezultati.

1. http://www.e-fotografija.si/fototesti_objektivi.htm
2. http://www.e-fotografija.si/templates/? ... z=1&page=2

Pri zoom objektivih (tisti ki po želji spreminjajo goriščnico) je še kako opazna razlika med zaslonkami, goriščnicami in kombinacijo obojih. Pri skrajno odprtih in visoko zaprtih zaslonkah so anomalije še kako opazne. Tudi pri dragih objektivih, čeprav pri le-teh precej manj. Nasplošno je znano, da je zoom objektiv poln kompromosov, med priročno uporabnostjo in kvaliteto posnetka, nasproti fiksnim objektivom. Res pa je, da so to dlakocepske zadeve. Vendar, včasih pride potreba, da si z izrezovanjem urediš kompozicijo ali pa povečaš nek objekt. In tam se to še kako pozna.
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Testi objektivov: http://www.photozone.de/
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4108
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a mkx »

Dolfe napisal/-a:Evo, nejeverni Tomažek, ops. Metod. :oops: :lol:
Na dvomu napredek sloni :wink:

Sicer pa, brez zamere prosim, malo provokacije dostikrat pripomore k temu, da se debata polno razvije. Če jaz ne bi drezal, bi marsikateri uporabni link ostal skrit pred ostalimi forumaši. :mrgreen:
LP, Metod
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

mkx napisal/-a:
Sicer pa, brez zamere prosim, malo provokacije dostikrat pripomore k temu, da se debata polno razvije. Če jaz ne bi drezal, bi marsikateri uporabni link ostal skrit pred ostalimi forumaši. :mrgreen:
Se v celoti strinjam in sem 100% za. Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Kako izboljšati sliko? (nasveti, vprašanja, izboljšave,.

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ena luštna stran, ki odgovori na mariskatero zanimivo vprašanje:
http://mansurovs.com/
Konkretno zanimivo je poglavje Photography Articles, kjer boste našli kaj o kromatski aberaciji, zakaj se prašni delci pri bolj zaprtih zaslonkah bolj vidijo itd...
Goran
Odgovori