Zima. zima bela...

Vse kako spraviti železnico lepo na sliko. Digitalno ali pa tudi klasično.
Odgovori
Uporabniški avatar
Misko
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 61
Pridružen: 07.02.2008, 22:23

Zima. zima bela...

Odgovor Napisal/-a Misko »

...je hecna zadeva. Če je huda se pritožujemo. Če je mila tudi ni prav. Če je sneg je vse narobe. Če ga ni, se vsi sprašujejo, zakaj ga ni in voditelji(ce) jutranjih radijskih oddaj in večernih TV dnevnikov imajo po vrsti vsi eno samo vprašanje za vremenarje - kdaj bo sneg... Sneg mora biti, ampak samo na smučiščih, ne pa na cestah. Sneg mora biti na poljih, da ščiti jesenske posevke pred pozebo, ampak ne v gozdovih, kjer prezebla divjad ne more do hrane... In tako dalje, iz zime v zimo.

Zanesljivo železničarji ne pogrešajo sneg, še posebno ne tisti, ki delajo na odprtem, kot so premikači, pregledniki, progovni delavci, vzdrževalci. Otežena vidljivost in hoja, zamrznjene zavorne cevi in spenjače, zaledeneli vozni vodi, prekinjeni signali na kretnicah ter kupi drugih težav, ki jih prinese sneg, ga seveda ne naredijo priljubljenega.

Povsem drugače je z nami, fotografi. Sneg je element, ki v železniško fotografijo vnese dodatno lepoto ali ji doda dramatičnost. V prvo vrsto sodijo takoimeovane "razglednice" - slike prelepe zasnežene pokrajine z modrim nebom ter po možnosti, z zasneženimi alpskimi vrhovi v ozadju, sredi te bele prelesti pa čista rdeča lokomotiva (sanje?) z vrsto enakih vagonov ali pa rdeč motornik brez grafitov (definitivno sanje), v drugo pa slike do strehe zasneženih lokomotiv z malimi okenci, ki so jih brisalci spraskali na zaledenelih steklih, s snegom in ledom zabitih podvozij, slike vlakov, ki se komajda vidijo skozi gosto sneženje, progovni delavci, ki lopatajo sneg iz kretnic...

Vsaj do teh novoletnih dni je bila letošnja zima pri nas bolj naklonjena železničarjem kot fotografom. Precej drugače je bilo že pri naših sosedih na senčni strani Alp, pa tudi drugje po Evropi, še huje pa na severu Združenih držav in jugu Kanade, kjer sta bolj kot sama višina padlega snega težave povzočala hud mraz in močan veter, ki je povročal zamete.

Moji ameriški in kanadski prijatelji fotografi so mi poslali kar nekaj slik, ki prikazujejo to zimo in železnico v boju z njo. Da so jih posneli, so se odpravili od doma v snežnih metežih, pri temperaturah pod -20 stopinj, a zaradi močnega vetra z občutkom mraza -40 stopinj, po zaledenelih in zasneženih cestah z zameti visokimi tudi do pol metra. Tvegano, a zato so tudi slike vredne ogleda. Pogledate si jih lahko na http://www.mk-foto.com/zel/Zima/index.html . Na koncu sem dodal še moj skromni prispevek - kar sem našel na hitro - iz časov, ko so zime še bile zime.

Še to: Avtor prve slike v seriji, lokomotive južnopacifiške železnice (Southern Pacific RR), ki gleda iz tunela, je delo znamenitega ameriškega železniškega fotografa Richarda Steinheimerja, nastala pa je leta 1968, ko so zameti v Skalnem gorovju dosegli višino 20m!

Miško
Branko
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 397
Pridružen: 11.10.2005, 22:17
Kraj: Vir
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Branko »

Hvala Miško za zanimive zzzimske slike...
363.007

Odgovor Napisal/-a 363.007 »

zelo zanimive slike od zimske vlake, eni sliki da spomin od 1999 je mnogo pado sneg (februar 1999 v zagorju je problem tudi mnogo zamude vlake IC 503 sem +145 min) haha :)

lp,miro
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 22:50
Kraj: ob levem bregu Save

Odgovor Napisal/-a cokla »

Hvala za povezavo...zima in vlaki-dobitna kombinacija. :D
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Uporabniški avatar
zbowe
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1189
Pridružen: 19.09.2007, 17:14
Kraj: Na sončni strani Krasa
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a zbowe »

Hvala za zanimivo povezavo, pa še mali offtopic.

Miško, kako je z "orodjem" v takih skoraj "ekstremnih" vremenskih pogojih?
A se veliko pozna na trajanju baterij, odgovoru senzorjev itd?

Osebno se ne zanesem preveč uporabiti mojega sicer skromenga SLR Pentax pri npr sneženju, raje starega Olympusa zgrabim ali naravnost vodonepropustnega Vivitarja (čeprav imata oba samo 2Mpixla).
Je čut cuh na kaluneh, fanti bu dež!
Maaaamaaaaaaaaaaa. Tudi meni pingo!
Prvo krašouc, pole primorc, pole slovenc. Tljan smo na karti.
Uporabniški avatar
igor72
Mojster
Mojster
Prispevkov: 4637
Pridružen: 28.09.2005, 18:07
Kraj: Primorje

Odgovor Napisal/-a igor72 »

Kako lep je ta svet 8)


....A Zbowe, letos pa smo prišli malo na naš račun :lol:
LEP DAN
Igor
Uporabniški avatar
Misko
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 61
Pridružen: 07.02.2008, 22:23

Odgovor Napisal/-a Misko »

Miško, kako je z "orodjem" v takih skoraj "ekstremnih" vremenskih pogojih?
A se veliko pozna na trajanju baterij, odgovoru senzorjev itd?
Seveda se hud mraz pozna pri trajanju baterij - kapaciteta se jim lahko zmanjša, tako čez palec, tudi za polovico, a se jim vrne, ko se ogrejejo. Najbolje je imeti rezervo na toplem v hlačnem žepu in jih, ko tista v aparatu "crkne", zamenjati. Medtem, ko rezerva dela, se prva greje v žepu in pridobi nekaj moči nazaj. Vsekakor pa pri daljšem snemanju brez polnilca ne gre. Jaz sem si kupil 12V=/220V~ transformator za v avto (cca 60 €) in si sedaj sproti polnim baterije. Imam jih 3 - ena je v aparatu, druga, kot rečeno, v žepu in tretja v polnilcu v avtu.

Kar pa se snega ali dežja tiče, pa nikoli nisem imel posebne milosti do aparatov in objektivov - kot fotoreporter si tega tudi nisem mogel privoščiti, ker pač moraš slikati, pa četudi padajo špičaste preklje. Medtem, ko ne slikaš držiš aparat pod vintjakno ali karkoli imaš, ko pa je treba slikati, pa pač slikaš, nato pa potegnes iz žepa robec ali krpo iz torbe in aparat obrišeš in ga spe skriješ do naslednjega slikanja.

Moram reči, da aparati prenesejo precej več, kot mi mislimo, le padca v vodo ne. Vsaj jaz doslej še nisem imel težave zaradi tega, pa lahko mirno rečem, da so moji aparati pretrpeli več "zlorabe" kot praktično katerakoli "amaterski" - mislim na lastništvo, ne na tip aparata...

Miško
Uporabniški avatar
zbowe
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1189
Pridružen: 19.09.2007, 17:14
Kraj: Na sončni strani Krasa
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a zbowe »

Aha, hvala za odgovor.
igor72 napisal/-a:Kako lep je ta svet 8)


....A Zbowe, letos pa smo prišli malo na naš račun :lol:
Hm, malo ja in malo ne. Na 1. sem se prav lepo zabaval s snegom v Črnem Vrhu, doma pa NIŠTA, malo ga je nasralo na novo leto, potem pa mraz in burjica (saj ni presegala 70 kmh)
Je čut cuh na kaluneh, fanti bu dež!
Maaaamaaaaaaaaaaa. Tudi meni pingo!
Prvo krašouc, pole primorc, pole slovenc. Tljan smo na karti.
Odgovori