Skupaj se naučimo Photoshop

Vse kako spraviti železnico lepo na sliko. Digitalno ali pa tudi klasično.
Nejc

Skupaj se naučimo Photoshop

Odgovor Napisal/-a Nejc »

ivy napisal/-a:Ne znam več narediti ravne fotografije :(
Od danes dalje ruknem dva šilčka, namesto enega. :lol:
Mogoče bi pa probal štamperl photoshopa? :mrgreen:
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Železnica od daleč

Odgovor Napisal/-a grega »

cokla napisal/-a:
Če se le da naredi ravno fotko. Vsako ravnanje slike pokvari njeno kvaliteto. Isto okvirji-na žalost. #-o
S temlem se pa ne strinjam. Edina posledica ravnanja je da je poravnana slika manjša od prvotne, ker jo je potrebno malo obrezati.

Za okvirje pa ni šans, da bi bi kvarili kvaliteto slike, ker v bistvu sliki le dodaš ta okvir, kar na sliko vpliva le vizuelno.
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Železnica od daleč

Odgovor Napisal/-a cokla »

grega napisal/-a:
S temlem se pa ne strinjam. Edina posledica ravnanja je da je poravnana slika manjša od prvotne, ker jo je potrebno malo obrezati.

Za okvirje pa ni šans, da bi bi kvarili kvaliteto slike, ker v bistvu sliki le dodaš ta okvir, kar na sliko vpliva le vizuelno.
Seveda velja to za nas , ki ne uporabljamo profesionalnih urejevalnikov slik. :)
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Železnica od daleč

Odgovor Napisal/-a grega »

No no jaz v resnici poznam le malo funkcij v photoshopu. Ne vem kako vi delate okvirje, sam jih delam po Bojanovem nasvetu :
bojan napisal/-a:Opazil sem, da je strežnik, na katerem sem imel slike "mrknil" zato sem jih prestavil na drugega...

Torej, kar se tiče okvirja - okvir je vsekakor nekakšen zaključek slike, morda kot paspartu (kot se po domače reče obarvanemu kartonu, ki služi kot polnilo med okvirjem in sliko).

Postopek (velja za PS):
Ko je fotke pomanjšana in narejena tako kot želimo, je treba ustvariti še eno enako plast (layer). Z desno kliknemo v sliko in izberemo Duplicate layer.

Sedaj v meniju "layer" izberemo "layer style" in "stroke" (obrobo). Določimo ji barvo, debelino in položaj. Če bo okvir črn, je smiselno da bo ta tanka črta okrog slike bela. Postavite jo "outside", debelina 1 pixel.

Sedaj naredimo še debel črn okvir. Gremo na menu "Image" ter poiščemo "Canvas size". Označimo "Realtive" in pustimo, da je označena sredina polja (Anchor). Zatem izberemo debelino okvirja, recimo 30 pixlov po širini in višini ter barvo.

S Ctrl-E sedaj združimo plasti (layerje).

To je to... :wink:

Za poravnavo slike, ki jo uporabim le občasno, saj se na to ne spomnem pa uporabljam funkcijo Arbitrary (image - rotate canvas - Arbitrary ). Odpre se ti okence v katerega napišeš v stopinjah neko številko in potrdiš. Sliko ti zamakne za toliko stopinj, vendar je potrebno sliko še obrezati, da ni na sliki belih robov.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Železnica od daleč

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

@grega, domala vsi cenejši ali zastonjski programi za ogled in obdelavo slik, resizano sliko močno popačijo. Malce sem jih testiral in vsi sliko precej opustošijo. Tako s piksli, kot tudi s saturacijo. Izjema so le: Adobe Photoshop CSx, Lightroom, Photo Phase C1 (Capture One), BreezeBrowser in Canonov DPP. Celo ACDSee pro, tega ne zmore 100%.
Okvirček dejansko ni kriv popačenja. Krivda je v samih programih, ki ne znajo ponovno 100% zapisati prebrane datoteke neke fotografije. Tako so: Irfanwiev, Picassa, Photo Filtre, MS Photo manager, itd. ...., navadna jajca.

MMG, po mojem mnenju ima CS3 dve veliki pomankljivosti. Zelo slabo converta RAW datoteke v JPEG, (velja vsaj za CR2 - Canon) in pa, zelo je nepriročen - zamuden, pri obdelavi večjega števila slik. Bojda je masovnemu delu namenjen Lightroom, kateremu pa spet falijo neke potrebne funkcije. :roll:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Železnica od daleč

Odgovor Napisal/-a grega »

Po pravici povedano se nikoli nisem spušal v te zastonj programe. Na začetku sem delal s adobejem 7.0 zdaj pa mam CS3, v katerem uporabljam nekaj določenih funkcij in počasi nadgrajujem svoje znanje. Tisti dve "tvoji" pomanjkljivosti sam ne poznam, saj ne slikam v RAW-u in obdelam le svoje najboljše fotke ostale pa zavržem.

Ligtroom sem pred časom preizkusil pa mi ni bil všeč :oops: mogoče bi si moral vzeti več časa :roll:
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Železnica od daleč

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Tudi jaz se učim s CS3. Ravnokar sem s pomočjo Bojanovega namiga našel Batch proces, ki sprocesira z neko akcijo cel paket slik. Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Železnica od daleč

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

O temle Batch procesu pa bi lahko še kako rekli. Meni ga nikakor ni uspelo skup spravit, da bi naredil želeno. Je pa prisoten od vsaj CS2 dalje. Mmg, lahko bi odprli kako temo delavnica obdelovanja slik s Photoshopom ipd...
Goran
whistler
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 716
Pridružen: 31.05.2007, 19:19
Kraj: Gorenjska

Skupaj se naučimo Photoshop

Odgovor Napisal/-a whistler »

Gorchi napisal/-a:lahko bi odprli kako temo delavnica obdelovanja slik s Photoshopom ipd...
Absolutno podpiram predlog.
Vlak je vedno hitrejši!
Nejc

Re: Železnica od daleč

Odgovor Napisal/-a Nejc »

whistler napisal/-a:
Gorchi napisal/-a:lahko bi odprli kako temo delavnica obdelovanja slik s Photoshopom ipd...
Absolutno podpiram predlog.
Nekje sem že odprl en podoben topic, glede reševanja problemov s slikami, samo ga ne najdem. :oops:
Uporabniški avatar
Mojster_Strojevodja
Direktor
Direktor
Prispevkov: 1960
Pridružen: 09.08.2005, 19:43
Kraj: Bled
Kontakt:

Re: Skupaj se naučimo Photoshop

Odgovor Napisal/-a Mojster_Strojevodja »

Ker je bla dana zelo pametna ideja, sem odpru novo temo.

Zdej pa z znanjem na plano, če ne streljam.
Če ne gre uporabi večje kladivo.
"Half the job is in the discovery; the other half is having the courage to present the findings."
"Everyone is a genius at least once a year. The real geniuses simply have their bright ideas closer together."
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Re: Železnica od daleč

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Dolfe napisal/-a:@grega, domala vsi cenejši ali zastonjski programi za ogled in obdelavo slik, resizano sliko močno popačijo...
Pri objavah slik na forumu, kjer so velike 800x600 pikslov, se po moje ne opazi popačenja.
Vse moje slike na netu obdelujem s Paint Shop Pro 5.0, ki ima vse potrebne funkcije.
Ta sliko popači le, če jo vmes shranim kot jpg. Dokler pa delam s surovim formatom,
v tem primeru psp, je slika lepa.
Je pa seveda res, da za galerijo, kjer so slike večje, potrebujemo spodoben program.

Lahko pa se seveda tudi motim...

:berr
Nejc

Re: Skupaj se naučimo Photoshop

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Mojster_Strojevodja napisal/-a:Ker je bla dana zelo pametna ideja, sem odpru novo temo.

Zdej pa z znanjem na plano, če ne streljam.
Gled ena to, da obstaja malomorje softverov, bi mogoče združil s tem? Samo predlog. :oops:
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Skupaj se naučimo Photoshop

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Nejc, mogoče bi ono temo pustili za operacije zgolj in samo s fotoaparatom ter dodatki kot so filtri na objektivu?
Dajmo se tukaj vseeno malce pomujati pri Photoshopu, pri katerem je meja praktično le domišljija. Zaželeni so tudi kaki primerčki (končni izdelki, screenshoti) ;)
Goran
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Skupaj se naučimo Photoshop

Odgovor Napisal/-a grega »

Da napišem kratek postopek, kako sam popravljam levelse s katerimi sem že kar precej težil po forumu.

Izbral sem sliko kjer se bo razlika lepo videla.

Slika
1. Originalna slika, kjer nisem popravljal levelsov. Senzor je zaradi bele megle sliko podosvetlil, kar se ponavadi zgodi tudi pri fotografiji snega.

Slika
2. Kako priti do menuja Levelsov.

Slika
3. Ko klikneš na levelse se pojavi histogram, ki ga lahko popravlajš.

Slika
4. Spodaj so trije trikotniki. Prvega in zadnjega premakneš do začetke/konca krivulje. Sredinskega pa prestavljaš po svoji volji in s tem temniš/svetliš fotko.

Slika
5. Po popravi levelsov je rezultat takšen, kakršnega sem videl s Huma.


Tole je tako na kratko in brez kakšnih podrobnosti. Uporabiš lahko tudi avto levels, kjer ti program sam popravi levelse.
Odgovori