Sonce in barve - so res potrebni?

Vse kako spraviti železnico lepo na sliko. Digitalno ali pa tudi klasično.
Uporabniški avatar
Misko
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 61
Pridružen: 07.02.2008, 22:23

Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a Misko »

Večina fotografov, tistih, ki slikajo železnice in vseh ostalih, je prepričana, da sta dva predpogoja za dobro fotografijo bleščeče sonce in barve. Sam nisem tega mnenja; nasprotno - rojen v času velikih črnobelih filmov, še posebno francoskega žanra film noir in italijanskega neorealizma ter črnobele televizije - sem prepričan, da lahko največjo dramatičnost slike dosežemo ob odsotnosti barv ter v vremenskih pogojih, ki so vse drugo, kot pa sončen dan. Nevihte ali tisti čas tik po nevihti, megla, zgodnje jutro, večerni somrak ali noč so elementi, ki dodajo fotografiji pridih dramatičnosti.

V Ljubljani, kjer živim, je eden najlepši časov za slikanje tisti trenutek, ko se zvečer, tik pred sončnim zahodom, nevihtna fronta umika in izpod nizkih nevihtnih oblakov posije zahajajoče sonce. Ker je moje stanovanje oddaljeno od ljubljanske Severne postaje le dvesto metrov, sem lahko v takih trenutkih hitro med tiri in še ujamem čar takega večera.

Letošnje deževno in nevihtno poletje je kar nekajkrat ponudilo to priložnost in ena od njih, ki sem izkoristil in jo zabeležil, seveda ne na film ampak Lexarjevo spominsko kartico je na ogled na
http://www.mk-foto.com/zel/SevernaPonoci/index.html
Upam, da vam bodo slike všeč, četudi ni barv...

Miško
Uporabniški avatar
zbowe
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1189
Pridružen: 19.09.2007, 16:14
Kraj: Na sončni strani Krasa
Kontakt:

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a zbowe »

Ko bom velik, bom Miško!

No pa po moje... Črnobela tehnika lahko daje veliko dramatičnosti posnetku, posebno ko so kontrasti zelo veliki, čeprav črnobele slike v digitalni tehniki ne dajejo vedno istih občutkov kot so jih dajale tiste na filmu.
Poleg tega vtis, ki mi ga č/b slike dajejo, ko slikamo stavbe ni isti, če je na sliki 541 ali 363 (če je ta rdeča).
Je čut cuh na kaluneh, fanti bu dež!
Maaaamaaaaaaaaaaa. Tudi meni pingo!
Prvo krašouc, pole primorc, pole slovenc. Tljan smo na karti.
whistler
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 716
Pridružen: 31.05.2007, 19:19
Kraj: Gorenjska

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a whistler »

zbowe napisal/-a:Ko bom velik, bom Miško!
Ne morem se bolj strinjati.

Slike so fenomenalne, črnobela tehnika pa jim daje še dodaten čar. Zares krasne slike Miško!
Vlak je vedno hitrejši!
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a milchy »

=D> =D> =D> =D> :uuuaavv
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Fenomenalno. =D>
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Čudovita in prekrasna spremba v naši foto-forum-galeriji. =D>

Ob takšnih slikah ti zastane dih in v glavi se začne razvnemati domišlija, ki sama izoblikuje milijone barvnih odtenkov.

Še se kdaj spomni na nas, foto-analfabéte. Ne znamo glih slikati, znamo pa občudovati. [-o<

lp
Dolfe Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

Miško, super slike =D> =D> =D>
Dolfe napisal/-a:Ob takšnih slikah ti zastane dih...
Dolfe, da ne boš pozabil dihat.... :wink:
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Regan 664 napisal/-a: Dolfe, da ne boš pozabil dihat.... :wink:
Hja, veš, ..... za globoko dihanje so krive hude bejbe, za plitko pa lepe slike. In sploh ne gre za astmo. :lol:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Misko
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 61
Pridružen: 07.02.2008, 22:23

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a Misko »

Dolfe,

da te ne pustim predolgo čakati - nekaj mojega boš našel na spletni strani "Photographers Showcase" mojega prijatelja Davea iz Ohia. Klikni na http://www.davesphotopages.com, nato na MAIN INDEX, in ko se bo odprla naslednja stran, klikni na "World Class Photography" desno zgoraj. Tam boš poleg mojih slik našel še nekaj fotografov, katerih slike je vredno pogledati. Predvsem so to slike Ronija Kappla, izvrstnega fotografa iz Dunaja, ki pogosto slika tudi pri nas - njegovo slike železnic iz Kitajske, še posebno parne vleke (najdeš jih tudi na njegovi spletni strani http://raildata.info/china08/ ) so fenomenalne, odlična pa je tudi zbirka slik Kevina Scanlona. Ne nazadnje pa vredno pogledati tudi fotografijo lastnika strani Davea Hymana. Če boš podrobneje brskal boš v nekem pododdelku naletel na sicer čisto neželezniške "Female models" - Dave je pač bil studijski fotograf, z železniško fotografijo pa se je začel ukvarjati šele ko se je upokojil. V vsakem primeru je stran zanimiva, še posebno za tiste, ki jih zanimajo ameriške železnice.

Če pa bi rad videl zares imenitna dela - težko bi rekel, da je to fotografija, vsaj v klasičnem smislu ne, saj so slike močno obdelane v Photoshopu ali z dodatnimi plug-ini, in/ali pa posnete v HDR (High Dynamic Range) tehniki - in prej sodijo v Art področje, pa klikni na http://www.flickriver.com/groups/113972 ... nteresting

Vsekakor vredno ogleda!

Miško
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Hvala za predloge in linke. Z veseljem si jih bom ogledal. :wink:

MMG, pozimi si v nekem poznem večeru lovil vlak 604, ter ostale, ob ljubljanskih peronih. Ali bi ...... [-o< :oops:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Misko
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 61
Pridružen: 07.02.2008, 22:23

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a Misko »

Bom - če bom le našel...
Mogoče veš datum?

Miško
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a grega »

Misko napisal/-a:Dolfe,

dTam boš poleg mojih slik našel še nekaj fotografov, katerih slike je vredno pogledati. Predvsem so to slike Ronija Kappla, izvrstnega fotografa iz Dunaja, ki pogosto slika tudi pri nas - njegovo slike železnic iz Kitajske, še posebno parne vleke (najdeš jih tudi na njegovi spletni strani http://raildata.info/china08/ ) so fenomenalne,
Miško
Ronijeva dela so me izredno navdušila. Predvsem njegovo zadnje potovanje po VB mi je všeč (povezave so na hrv. forumu)
Uporabniški avatar
igor72
Mojster
Mojster
Prispevkov: 4637
Pridružen: 28.09.2005, 17:07
Kraj: Primorje

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a igor72 »

Misko napisal/-a:Bom - če bom le našel...
Mogoče veš datum?

Miško
Tle bi tudi jaz lonček pristavil...Podgorje; 11 dni nazaj...diesel...se da kje videt, dobit? :oops:

Slike pa itak =D> =D> brezbarvne in one z njo =D>
LEP DAN
Igor
Uporabniški avatar
Misko
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 61
Pridružen: 07.02.2008, 22:23

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a Misko »

Igor,

Nisem še zmontiral - vmes sem imel neko nujno delo, pa še nekaj problemov s programom za video montažo za povrh, upam pa, da bom končal do konca tedna. Rad bi še dodal nekaj zunanjih posnetkov premika, da bo tistim, ki bodo gledali, bolj jasno zakaj gre, pa tudi video bo bolj dinamičen. Najrajši bi videl, če bi bil spet ti - zaradi kontinuitete. Če boš slučajno vedel en dan vnaprej za razpored, ali pa vsaj zgodaj zjutraj, mi sporoči na 041 88 84 82

Drugače pa, ko bo gotov, boš našel sporočilo na forumu. In, še enkrat hvala za sodelovanje!

Miško
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 812
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Re: Sonce in barve - so res potrebni?

Odgovor Napisal/-a Anzee »

Misko odlicne slike. Sam sem preprican v to, da lahko nekonvencionalno vreme oz. cas slikanja naredi pravo fotografijo, ceprav so lahko barve ubite, meglice v zraku ipd.

Znano je, da so najbolj zanimive slike tiste, ki so narejene iz nenavadnih, izvirnih kotov, s premisljeno uporabo goriscnic in podobno. Prav tako pa igra taksno vlogo tudi ambient - bolj "tezaven" za slikanje je (nevihta, dinamicni oblaki,...) bolj obcudovanja vredne fotke nastanejo!

Tvoje slike in tudi ogromno slik na linkih ki si jih nalimal so lahko vzor in inspiracija (zame definitivno, upam pa da tudi za koga drugega :D )

lp Anze
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
Odgovori