Gorchijevi foto eksperimenti

Vse kako spraviti železnico lepo na sliko. Digitalno ali pa tudi klasično.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Sem dolgo razmišljal, ali naj odprem še jaz svojo "škatlo" za fotke ali ne pa sem vseeno rekel, pa naj bo. Za začetek pa nekaj mojih fotografij - eksperimentov - iz obiska v muzeju 25. julija 2009.

Slika
JZ 06-016 na prostem, malce umaknjena vendar še vedno na prostem

Slika
Lokomotivi JŽ 24-036 na levi in JŽ 28-029 na desni, v čedalje bolj groznem stanju. JŽ 28 bo kmalu ostala brez kabine, saj je čisto prerjavena na levem boku :(

Slika
JŽ 24-036 ob dvigalu za premog

Slika
Pa še pogled na tender
Goran
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Slika
JŽ/SŽ 17-006 čakajoča na novo obutev, mogoče kar celo kolo...

Slika
JŽ 36-013 med obnovo. Zaenkrat še v temeljni barvi, bo pa potrebno še kar nekaj dela, dodatno navarjenih oplat itd. Predvsem pa upam, da ne bodo pustili ono katastrofalno ploščico na vratih dimnice!

Slika
Pogled na lokomotive na desni strani rotunde
Goran
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

To smo čakali in dočakali. =D>
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a milchy »

lepo Gorchi, imaš mirno roko =D> =D> =D>

.. edino tole mi pa ne gre ......
Gorchi napisal/-a: JŽ/SŽ 17-006 čakajoča na novo obutev, mogoče kar celo kolo...
če si tako označil, potem je treba pri vseh lokomotivah (342, 362, 363, 661, 664, 644, 732, .......), ker so bile vse ko so bile nove označena z JŽ ...... #-o
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a grega »

Bravo Goran. A prva je HDR al si jo dobu iz RAW-a?
363.007

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a 363.007 »

bravo lepo sliko :lol: 8)
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

milchy napisal/-a:lepo Gorchi, imaš mirno roko =D> =D> =D>
Hvala, hvala, brez stativa ne bi šlo :) Zunanje še gre naresti pri F8 in ISO 200, notranje pri ISO 200 in F16 (niso vse!) ali več pa je malce težko iz roke :D
milchy napisal/-a:.. edino tole mi pa ne gre ......
Gorchi napisal/-a:JŽ/SŽ 17-006 čakajoča na novo obutev, mogoče kar celo kolo...
če si tako označil, potem je treba pri vseh lokomotivah (342, 362, 363, 661, 664, 644, 732, .......), ker so bile vse ko so bile nove označena z JŽ ...... #-o
Maš prav, se strinjam. Takrat ko sem pisal, nisem bil 100% ziher, ali ima tablice SŽ ali JŽ pa sem tako napisal. Potem pa pozabil popravit besedilo :(
grega napisal/-a:Bravo Goran. A prva je HDR al si jo dobu iz RAW-a?
Vse so HDR ;) 06-016 in 17-006 sta narejeni iz 3 samostojno posnetih HDR slik, 36-013 iz 5-tih, vse ostale pa iz istega RAW posnetka. Program, ki sem ga uporabil pa je Photomatix Pro s tem, da sem ga "futral" s 16-bitnimi TIFFi.
Goran
Uporabniški avatar
primožflori
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1071
Pridružen: 31.05.2007, 18:44
Kraj: Bohinjska proga

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a primožflori »

Gorchi čudovite slike. =D>
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Še nekaj malega v HDR ;)
Slika
Signali pred železniškim muzejem

Slika
Lokomotiva SŽ 17-006 (oz. MAV 324) v celoti

Slika
Kabina lokomotive JŽ 36-013
Goran
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Gorchi napisal/-a:Še nekaj malega v HDR ;)
Slika
Signali pred železniškim muzejem
Gorchi, kaj pa tile "vzorci" na strehi :?:
Sem že bil ene parkrat v muzeju, pa jih še nisem videl... :lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Moire :) Klikni na sliko in si jo poglej v polni ločljivosti, kar naenkrat izginejo ;)
Edit: to je slika polne ločljivosti na serverju:
http://image74.webshots.com/174/4/90/55 ... gcJ_fs.jpg
Goran
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

HDR tehnika in živa narava ne gresta najbolj skupaj. Trave in listja je dvakrat več, kot v resnici. :lol:
Drugače pa, najprej sem bil kar malo razočaran nad tvojimi slikami. Za HDR sem pričakoval več. Šele kasneje se mi je posvetilo, da je takšno sliko treba gledati v polni resoluciji. #-o

Super in čestitke. =D>
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Dolfe napisal/-a:HDR tehnika in živa narava ne gresta najbolj skupaj. Trave in listja je dvakrat več, kot v resnici. :lol:
A imaš v mislih 06-016 kjer se vidijo praproti 3x? Žal, vetrič je naredil svoje. Če bi iz ene slike naredil 3 TIFFe pa potem tako delal HDR, bi bilo po eno strani bolje. Na tak način so recimo signali narejeni, čeprav sem tu uporabil 5 TIFFov...
Dolfe napisal/-a:Drugače pa, najprej sem bil kar malo razočaran nad tvojimi slikami. Za HDR sem pričakoval več. Šele kasneje se mi je posvetilo, da je takšno sliko treba gledati v polni resoluciji. #-o
Hmm, bi bil vesel, če mi lahko malce bolj razložiš kaj imaš v mislih. Sicer pa so HDR slike narejene od različnih ljudi različne, vsake oči imajo svojega malarja in verjamem, da vsem tudi te slike niso všeč. Ene slike so bolj življenjske, druge so pa že skoraj akvareli. Če koga zanimajo HDRji, ki jih delajo ljudje, na Webshots imajo zbirko naj... HDR slik. Vsekakor bi se dalo o tej tehniki podebatirati.
Dolfe napisal/-a:Super in čestitke. =D>
Hvala;)
Goran
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Predvsem sem imel v mislih prve štiri slike. Na prvi pogled delujejo zrničasto, da ne rečem rahlo streseno. Rahla odstopanja v layerjih (plasteh) pač. Tako sem si mislil. Šele, ko si @ŽC-ja opozoril na dvojni klik same slike, sem se spomnil, da nalagaš na webshotsu. #-o
Hja in ko odpreš sliko kot se šika, se prikažejo rajski odtenki in detajli in seveda, veliko globine. Slika

MMG, pred kakšnim mesecem sem se tudi jaz eksperimentalno mučil z eno slikco, katero sem povprej malce obdelal. Z rezultatom nisem bil glih zadovoljen. Vsekakor bi veljalo malce podebatirati o tej tehniki. Skupaj se morda kaj naučimo. :wink:


Kaj potem, če ne znamo. Bomo pa druge naučili. press :lol:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Gorchijevi foto eksperimenti

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Aha, razumem kje je problem. Problem je torej v zmanjševanju slik, da nastanejo thumbnaili oz. male slikice. To sva že enkrat ugotavljala, da različni programi različno dobro naredijo te manjše slike, webshots ima seveda svoj program za manjšanje slik. Opazil sem, zlasti pri slikah iz letošnjega Zeltwega, ki so primerno ostre v polni ločljivosti, da pridejo pomanjšane prav grozne, z ogromno JPEG artifaktov. Samo tukaj ne morem nič narediti, na webshots dajem slike do velikosti 3000x2000 pikslov, potem pa si lahko izberem, kakšen thumbnail bom dal na forum, s stranico max 100, 200, 400 ali 600 pikslov. In tu potem pride do teh težav in na prvi pogled obupnih slik. Mogoče bi moral v uvodu tele moje teme posebej poudariti, da so slike na webshots in da se da vsako sliko pogledati v polni ločljivosti, če se hoče ;)

Kar se pa HDR tehnike tiče pa je najbolje da se odpre kako novo temo, zagotovo nisem edini, ki malce eksperimentiram s tem. Sam uporabljam program Photomatix pro, ki niti ne stane nekaj hudega, 99 USD je verzija plus vse nadgradnje vmes, sem pa na forumu http://www.nikonians.org (dokler sem še lahko) zasledil, da velika večina ljudi uporablja ta program. Programov za izdelavo HDR slik je še nekaj, med drugim tudi Photoshop CS4 obvlada to tehniko.

Mimogrede, nekaj primerčkov raznih "običajnih" fotografij predelanih v HDR se najde tudi na spletni strani programa Photomatix: http://www.hdrsoft.com/examples.html
Goran
Odgovori