Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Vse kako spraviti železnico lepo na sliko. Digitalno ali pa tudi klasično.
Odgovori
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a Tono »

Pozdravljeni,

odločil sem se, da odprem novo temo, v kateri bom objavljal zanimive, v glavnem z železnico povezane fotografije Jožeta vrabla, mojega dedka, ki je bil novinar in fotograf. Njegov foto arhiv obsega preko 40.000 fotografij, posnetih od sredine petdesetih let pa do začetka osemdesetih let. Pred leti je naša družina fotografije predala Pokrajinskemu arhivu na Ptuju, vse fotografije pa so bile digitalizirane ter se nahajajo na več kot 80 CD-jih. Počasi raziskujem arhiv, zanimive fotografije, pa bom objavljal na tem mestu.

Dedek Jože, mamin oče, je običajno slikal aktualne dogodke, od partijskih shodov in otvoritev trgovin, pa do ptujskega karnevala in prometnih nesreč. V njegovem arhivu so tudi posnetki obiska maršala Tita na Ptuju. Pogosto je fotografiral ljudi, preproste haložane in mestne škrice. Preko njegovih slik se da čudovito doživeti takratni utrip mesta Ptuja in življenje v zakotnih grabah Haloz. In nenazadnje, na njegovih slikah je tudi železnica.

Začel bom s sliko mojega pradedka po mamini strani, Antona Frangeža. Bil je mariborčan, železničar, kurjač na parni lokomotivi. Kot mulc se spomnim njegovih pripovedovanj, kako je vozil na borsigu in kako so švercali. Na poti v Avstrijo so pod premog skrili razdelano svinjo in pletenke šnopsa, ta kontrabant pa so na primernem mestu zamenjali za fajercajg kamenčke in saharin. Takrat se mi še sanjalo ni, kaj je to borsig. No, danes vem, o kom je takrat govoril. Po pravici povedano, ko sem se zadnjič v šišenski kurilnici dotaknil 06-018, sem pomislil, da je ravno ta mogočna lokomotiva vez med nama.

Možakar je dočakal dobrih devetdeset let, zaradi zloma noge in posledične kostne tuberkoloze se je dokaj hitro upokojil in preko 40 let užival penzijo. Bil je tudi vojak - med I. svetovno vojno se je boril v Galiciji in Bukovini.

Anton Frangež, moj pradedek, poleg svojega aluminijastega lončka z divko, v katero je drobil kruh. Točno takšnega imam še danes v spominu.

Slika
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Tono =D> =D> =D>

Sem prebral te tvoje vrstice in v njih videl tudi majhen del zgodovine mojih prednikov... Oče mi je namreč pripovedoval, kako so bili kamenčki za vžigalnike in saharin v kraljevini Jugoslaviji zelo iskano kontrabantarsko blago. Bojda je bilo imeti vžigalnike celo prepovedano in kaznivo, to pa zato, ker je imela država monopol nad izdelavo vžigalic....Pa tudi divka za zajtrk (z mlekom smo jo imenovali "bela kava") je bila še v mojih najstniških letih del mojega vsakdana. Oče je divko (če ni bilo divke, je pa bila proja ali pa Franck....) skuhal vsak večer, da smo jo zjutraj imeli za zajtrk....Tisto z nadroblejnim kruhom pa počnem še sedaj (samo v mleku..), le da imam malo "legirano" izvedenko, najprej vržem not pešico keksov....

V nestrpnem pričakovanju fotografij....

LP

Jože
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Odlična zamisel s tole temo, Tono. ŽC-ju boš postal huda konkurenca. MMG, ŽC meri vrednost teme od tisoč naprej. Tudi tale bo šla v nebo. =D>

Še en mmg; Na priimek tvojega dedka obstaja pri ajzenponarjih huda asociacija, še posebej v štajerskem koncu.
Starejši ajzenponarski pacienti še dobro pomnimo, zdaj že žal pokojnega inšpektorja Vrabla, ki je bil bog in batina na tirih in ob njih.
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a Tono »

Pozdravljeni,,

me veseli vaš pozitivni odziv. Malce razmišljem, ali bi bilo preveč hudo, če pri fotografijah tudi malce skrenem iz teme in objavim tudi kakšno tako, ki nima zveze z železnico? V arhivu je kopica zanimivih, tudi smešnih fotografij, ki bi jih veljalo objaviti.

Kolikor vem, z inšpektorjem Vrablom nismo v žlahti. Me pa je o njem včeraj spraševal tudi Rudi. Izgleda imate neke hude spomine nanj :)

Lp,

Tono
Zadnjič spremenil Tono, dne 24.11.2011, 12:07, skupaj popravljeno 1 krat.
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Tono napisal/-a: Kolikor vem, z inšpektorjem Vrablom nismo v žlahti. Me pa je o njem včeraj spraševal tudi Rudi. Izgleda imate neke hude spomine nanj :)
Travme. Ene še sedaj tlačijo nočne more. :lol:

Kar se tiče neželezniške tematike, sploh ni problema. Objavi vse, tudi valjar tvoje stare mame. Slika


Sicer pa smo itak v rubriki Fotografija, ki je poljubno splošna tema. Res pa je, da ti bo pri nekaterih specifičnih ljubiteljih železnice močno padel rejting. Koleteralna škoda pač, bi rekel Nurmi. Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a Tono »

No, pa dajmo :)

Nadaljujmo s sliko vodnika stažista, posneto leta 1968 v Zadru. Le kdo je ta strumni vojak?

Slika
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Tono napisal/-a:Nadaljujmo s sliko vodnika stažista, posneto leta 1968 v Zadru. Le kdo je ta strumni vojak?
Eden od Galunof s Ptüüja!

"Pitomac vodnik artilerije" na Rivi u Zadru, u izlaznom odjelu! :saluti

(Insajderske informacije - malo sem spet prebrskal tvoj disk)
:mrgreen:


Pa še:

=D> =D> \:D/ =D> =D>

za tole temo!

Kar veselo naprej!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Ajznponar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 858
Pridružen: 09.07.2009, 22:24

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a Ajznponar »

Osebno sem vsekakor za to, da objaviš ta arhiv. Samo prej raje dobro preveri (c) (ali ga imate dediči ali je bil prenesen na arhiv?), da te ne bo neprijetno presenetila kakšna tožba.

Kot vidim, slike nalagaš na Shrani.si. To seveda ni humanitarna organizacija, ki bi ti kar tako brezplačno odstopila prostor na strežniku, zato dobro preveri pogoje. Še posebej "zanimiv" mi je ta člen.

Uporabnik z vnosom podatkov v spletni vmesnik spletnega servisa Shrani.si prenaša na TSmedia, d.o.o. materialne avtorske pravice na vseh shranjenih datotekah in vsebinah, in sicer izključno tiste, ki so potrebne za namen objave na spletnem servisu Shrani.si, pri čemer pa je prenos neizključen, ter časovno in teritorialno neomejen. Datoteke in vsebine, ki jih v spletni servis Shrani.si vnašajo neregistrirani uporabniki, se javno objavijo in so dostopne tretjim osebam. Registrirani in prijavljeni uporabnik pa lahko izbereta ali bodo shranjene datoteke in vsebine za tretje osebe javno dostopne ali ne. Prenos pravic lahko uporabnik prekliče, tako da sam izbriše shranjeno datoteko. Uporabnik jamči družbi TSmedia, d.o.o. pod odškodninsko odgovornostjo, da za vse vsebine, ki jih objavi na spletnem servisu Shrani.si, razpolaga z ustreznimi materialnimi avtorskimi pravicami ter se zavezuje, da bo družbi TSmedia, d.o.o. povrnil vso škodo, ki bi mu zaradi kršitve te zaveze nastala.
Imetnik registrirane znamke in spletne domene Shrani.si je TSmedia, d.o.o. in uporabnik ne sme uporabljati znamke Shrani.si v kateri koli obliki za kateri koli namen, razen v primeru, da je uporaba izrecno dovoljena s temi pravili uporabe ali veljavno zakonodajo.


Upam, da ti pogoji ne kršijo (c) slik, sicer pa lahko na sorodnih portalih itak pričakuješ podobne kvake.
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a Tono »

Ajznponar,

avtorske pravice so v rokah naše družine. Kar pa se tiče določil rabe portala shrani.si: ŽC je itak pečen, ker vse objavlja na shrani.si :mrgreen:

Lp,

T
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a Tono »

Torej,

_borsig_ ima prav, to je foter Galun, danes rezervni artiljerijski major v penziji :)

Nadaljujemo...

Foter je pri dedeku Jožetu našel mojo mamo, ko je bila ta slika slikana, sem bil verjetno že načrtovan :mrgreen:

Slika

Vprašanje za poznavalce: kakšno makino jezdita moja stara dva?
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

NSU PRETIS (Vogošća,BiH)
tip:PRIMA V (175 ccm) ...glede na to, da zgleda fotr zadovoljen
letnik: se da izračunati
Zadnjič spremenil železocestnik, dne 24.11.2011, 16:04, skupaj popravljeno 1 krat.
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Tudi foter namazan z vsemi žavbami. Odličen in opravičljiv razlog za skipanje.
V resnici je bila Prima tik-tak na okrog, celo na ravni cesti, če si le malce afne guncal. :lol:

Koliko ccm je imela? 125 ali 250?
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a Tono »

ŽC rabi očale.

Prima je, je letnik 1965, še vedno pri bajti, s tem da je žal nekompletna. Pred okoli 15 leti sem jo spravil nazaj domov. Toda: glede na napis na ščitu je Prima III. 150 ccm, dinaštart. Prima V. je imela 175 ccm.

je pa to res bil kiper, mislim, da si je foter enkrat pulil kamenčke iz kolen :mrgreen:
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

V času, ko sem kolebal, ali 3 ali pet zvezdic, je že padel odgovor...
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Fotografije iz arhiva Jožeta Vrabla

Odgovor Napisal/-a Tono »

ŽC, sem ti rekel, da tiste očale iz pošte vrži vstran :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Odgovori