52-4984 na Hrušici

Železnica v gibljivah slikah.
holding
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1799
Pridružen: 30.12.2006, 13:03

Odgovor Napisal/-a holding »

milchy napisal/-a:
Glasnik napisal/-a:Zares dobre slike. Kapo dol. Opazil pa sem eno zanimivost, in sicer, da so električni stebri ob levem tiru naši, ob desnem pa avstrijski. V predoru (predvidevam) pa je električna mreža "spojena" kar iz vrha predora. Predvidevam, da avstrijci vzdržujejo desni, naši električarji pa levi tir?
Ve kdo kaj več?

L.P.: Glasnik

levi tir, desni tir ...... meja med Slovenijo in Avstrijo je v predoru in kolikor vem naši vzdržujejo el. mrežo na slovenskem delu proge, kar pe pa tirov tiče pa tole: desni tir v smeri proti Avstriji je proga 1, levi tir pa proga 2, to je tako dogovorjeno, da se ne more mešat s tiri, ki so na postaji ... več bo pa holding napisal ......
Glede vzdrževanja imaš prav....

Sedanja "Proga 1" in postaja Jesenice je bila elektrificirana s sistemom 15KV konec petdesetih XX. stoletja. Material je bil avstrijski, izvajalci pa deloma tudi.

Sedanja "Proga 2" je bila izgrajena v dvajsetih letih (meja na Karavankah) in ponovno zgrajena z elektrifikacijo (15KV) vred konec sedemdesetih XX. stoletja. Material NAŠ, izvajalci NAŠi.
Zadnjič spremenil holding, dne 16.05.2007, 19:30, skupaj popravljeno 1 krat.
363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1420
Pridružen: 06.09.2006, 18:28

Odgovor Napisal/-a 363 »

"Proga 1" je bila elektirificirana v začetku leta 1975.
"Proga 2" pa je bila nekaj let po 2sv demontirana in poslana v Albanijo (prebral sem da v Albanijo sam se sprašujem zakaj) in je bila ponovno izgrajena ob povečanju prometa.


Lp
holding
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1799
Pridružen: 30.12.2006, 13:03

Odgovor Napisal/-a holding »

363 napisal/-a:"Proga 1" je bila elektirificirana v začetku leta 1975.
"Proga 2" pa je bila nekaj let po 2sv demontirana in poslana v Albanijo (prebral sem da v Albanijo sam se sprašujem zakaj) in je bila ponovno izgrajena ob povečanju prometa.


Lp
Odkod pa ti podatki?
363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1420
Pridružen: 06.09.2006, 18:28

Odgovor Napisal/-a 363 »

Lanko leto je izšla publikacija z naslovom
Hrušica
Zgodovinsko domoznanski oris naselja pri Jesenicah

V knigci je opis vasi Hrušica pa dogajanje skozi čas in nekaj o gradnji Karavnškega predora in predvsem življenje delavcev v času gradnje. Opisamo je tudi doganje okoli Karavnškega predora med 2 svetovno vojno in nekaj malega tudi po njej.

Glede dogajanja po vojni piše da je bil en tir nekaj let po vojni na progi Jesenice- karavanški predor demontiran in v kompletu z kadri za ponovno postavitev poslan v Albanijo.
Zaradi političnega spora "informbiroja "so bili naši delavci izgnani in izropani. Ob porastu tovornega in potniškega želežniškega prometa je bil dodaten tir ponovno postavljen v petdsetih letih. V začetku leta 1957 je bila dokončana elektrifikacija na obseku proge Jesenice- karavanški predor. Ker so parne lokomotive zamenjali z električnimi, je en vlak lahko peljal veliko večje število vagonov. Vožnja pa je postala tudi hitrejša. Če je prej trajala 28 minut, je poslej trajala le 11 minut.

To sem prepisal iz knjige sam ne morm reči da vse drži.

Lp




Lp
Zadnjič spremenil 363, dne 16.05.2007, 20:08, skupaj popravljeno 1 krat.
holding
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1799
Pridružen: 30.12.2006, 13:03

Odgovor Napisal/-a holding »

In v njej pišejo take traparije?????

Mi lahko napišeš imena avtor-ja-ev?

Preberi predzadnji prispevek Tuje železnice, Avstrijci nas prehitevajo....
363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1420
Pridružen: 06.09.2006, 18:28

Odgovor Napisal/-a 363 »

To je pisali ljudje, ki nimajo pojma o železnici zato se ne čudim, da je vse narobe.

Lp
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Večer

Od navedenega bi lahko držal tisti podatek, da so bili tiri poslani v Albanijo kot "bratska pomoč". Isti podatek imam namreč tudi jaz za drugi tir od Maribora do Špilja.

LP

Jože
Odgovori