Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Železnica v gibljivah slikah.
Odgovori
Uporabniški avatar
Misko
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 61
Pridružen: 07.02.2008, 22:23

Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Odgovor Napisal/-a Misko »

Minulo sredo so se fantje iz muzeja pod poveljstvom Uroša podali na testno vožnjo z 25-026, da jo preizkusijo (in popravijo morebitne napake, dokler je še čas), preden se začne letošnja poletna sezona voženj - prva vožnja bo že 18. aprila.

Vesel sem, da sem se jim lahko pridružil, se popeljal v kabini in ob tem posnel nekaj kadrov ter tako prvič v "real lifu" - v delovnih okoliščinah in akciji preizkusil HD video opcijo, ki jo ima novi Canon 5D MII. Ob tem sem sicer naletel na nekaj težav v post-procesiranju (editiranju) posnetkov, saj vsi programi za editiranje ne podpirajo HD videa, ali pa so nazarensko dragi (vsaj za občasno amatersko ukvarjanje z videom). Poleg tega nastopa tu še množica video zapisov - MOV, QuickTime, wmv, AVI, MPEG, DVD, PAL..., da naštejem le nekaj, ki vsi niso uporabni, saj le nekaj minutni zapis v HD tehniki v trenutku naraste na 2 do 3 GB. Potem je tu še množica CODEC pretvornikov za vide in audio, in eni zapisi ali programi prepoznajo le tega, drugi drugega...

Kakorkoli, na koncu mi je le uspelo "zlepiti" skupaj 3 videe, vsakega v dolžini cca 10 minut (kolikor dopušča YouTube) in sicer 1. del kaže odhod iz Šiške in vožnjo do Kranja, drugi vožnjo v kabini nazaj v Ljubljano ter tretji gašenje kurišča in "parkiranje" 25-026 v rotundi. Seveda nisem povsem srečen s svojo montažo in snemanjem - žal je vse posneto iz roke, pa tudi marsikateri kader manjka, a za prvič naj bo.

Posnetke si lahko pogledate na naslednjih YouTube naslovih

http://www.youtube.com/watch?v=F4bUs5mIZ_E
http://www.youtube.com/watch?v=9YPBdVNj ... annel_page
http://www.youtube.com/watch?v=jRC7qBgcM3A

in, če vam hitrost prenosa z interneta to dopušča, kliknite na HD gumb na spodnjem delu okvirja slike - razlika v kvaliteti slike je očitna.

Urošu in njegovim fantom pa želim uspešno in voženj polno sezono, brez okvar, kakor tudi več razumevanja za muzej in muzejske vlake ter več spoznanja, kaj njihovo delo pomeni za podobo Slovenskih železnic in Slovenije v Evropi "i šire", tam v prvem nadstropju palače na Kolodvorski...

Miško
Uporabniški avatar
Planet 1830
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 972
Pridružen: 08.10.2007, 21:25

Re: Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Odgovor Napisal/-a Planet 1830 »

Odlično! =D> =D> =D>

lp Primož
Nejc

Re: Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Super posnetki! =D> =D>
Uporabniški avatar
AH14
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 346
Pridružen: 31.03.2009, 13:00

Re: Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Odgovor Napisal/-a AH14 »

Misko napisal/-a:prva vožnja bo že 18. aprila.
Mogoče za pohod za dan železničarjev?
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Odlični posnetki!!! =D> =D> =D> Pravzaprav dokumentarec z velikim D. Še enkrat bravo!!! =D> (Da ne omenjam, da so spet zbudili žive spomine na to serijo v Mariboru, ko so mimo šole v Košakih vozile tovorne (pa včasih kakšnega potniškega) v Šentilj in nazaj....)

LP

Jože
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Krasni dokumentarci edino občasno pa malce štekajo, bolj v HD kot v ne-HD. Čestitam za izjemen fotoaparat, ki je lahko (skoraj?) brez problema tudi kamera. Vseeno me zanima, kako je z ostrenjem v načinu snemanja filma, ga obvlada avtomatsko ali je vseeno potrebno ročno ostrenje kot pri Nikonu D90?
Goran
Uporabniški avatar
Misko
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 61
Pridružen: 07.02.2008, 22:23

Re: Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Odgovor Napisal/-a Misko »

Gorchi napisal/-a:Krasni dokumentarci edino občasno pa malce štekajo, bolj v HD kot v ne-HD. Čestitam za izjemen fotoaparat, ki je lahko (skoraj?) brez problema tudi kamera. Vseeno me zanima, kako je z ostrenjem v načinu snemanja filma, ga obvlada avtomatsko ali je vseeno potrebno ročno ostrenje kot pri Nikonu D90?
Žal, ali pa mogoče tudi ne, avtomatika ne dela in je treba ostriti ročno. To ne bi bilo nič takega - navsezadnje tudi pro filmske kamere nimajo avtomatike in je ostrina tam, kjer jo želiš ti, ne pa aparat - če bi gledal in ostril skozi iskalo in ne na displeju in snemal s stativa. Na displeju je težje določiti kritično ostrino, še posebno, če svetloba pada nanj, pa še aparat, če ga držiš v roki, se mimogrede zmakne.

Kar se pa štekanja tiče, je pa precej odvisno tudi od trenutne obremenitve YouTube serverja in je pri HD, kjer je velikost posnetka neprimerno večja, kompresija pa manjša, razumljivo večje. Nekaj malega pa prispeva tudi aparat, saj sem pri bližnjih posnetkih drogovja v gibanju, ko je lokomotiva peljala mimo, opazil mali zastoj v gibanju tudi na mojem računalniku.
Uporabniški avatar
664-111
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1293
Pridružen: 05.05.2006, 18:25

Re: Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Odgovor Napisal/-a 664-111 »

Res odlični posnetki =D> =D>

LP Matic
LP
Matic
grega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1618
Pridružen: 12.09.2006, 17:29
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Odgovor Napisal/-a grega »

Bravo Miško filmi so super. Sploh kvaliteta me je presenetla in ne morem verjet, da se tako lepo sliši zvok(še odaljeno ptičje žvrgolenje :shock: ).
Zanima pa me ali med snemanjem kamera avtomatsko prilagaja osvetlitev ali to poteka kako drugače??
Uporabniški avatar
Misko
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 61
Pridružen: 07.02.2008, 22:23

Re: Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Odgovor Napisal/-a Misko »

grega napisal/-a:Bravo Miško filmi so super. Sploh kvaliteta me je presenetla in ne morem verjet, da se tako lepo sliši zvok(še odaljeno ptičje žvrgolenje :shock: ).
Zanima pa me ali med snemanjem kamera avtomatsko prilagaja osvetlitev ali to poteka kako drugače??
Žal mikrofon ne zazna samo ptičjega žvrgolenja ampak tudi sapico in jo ojača do orkanskih razsežnosti, tako, da ta šunder prekrijejo zvoki lokomotiv in vlakov šele, ko vozijo mimo tebe... :evil:

Osvetlitev je avtomatska in aparat se pri vklopu videa samonastavi na ISO 100, a gre avtomatsko do ISO 6400, glede na svetlobo, oziroma bolje, temo scene. Vendar pa se da avtomatiko blokirati, ali pa dodatno odpirati ali zapirati z vrtenjem gumba na hrbtu
Uporabniški avatar
bart
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1289
Pridružen: 07.03.2007, 19:50

Re: Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Odgovor Napisal/-a bart »

Bravo!


Hvala
Jernej
Tomy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 842
Pridružen: 22.03.2008, 12:06

Re: Testna vožnja muzejske 25-026 v Kranj in nazaj

Odgovor Napisal/-a Tomy »

Odstavljena:
Slika

Lep dan
Tomaž
Odgovori