parna lokomotiva v vožnji

Debata okoli voznega parka
Odgovori
Uporabniški avatar
Planet 1830
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 972
Pridružen: 08.10.2007, 21:25

parna lokomotiva v vožnji

Odgovor Napisal/-a Planet 1830 »

Tudi ta tema bi sodila v rubriko vrtne železnice.

Na teh treh slikah je zanimiv pogled na gibanje pogonskega drogovja parne lokomotive med vožnjo. Vidna je dinamika, tako značilna za parne lokomotive. :D :D

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Temo sem prestavil sem, v Vozni park. Se mi zdi da tule nekako bolj paše. Če pa nas bo Mojster Dedek mraz obdaril z novo rubriko Vrtna železnica, potem jo pa spraviva tja.

Pa še kakšno lahko rečemo o tem.


lp
Dolfe
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Planet 1830
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 972
Pridružen: 08.10.2007, 21:25

parna lokomotiva v reviziji

Odgovor Napisal/-a Planet 1830 »

Parna lokomotiva 7 1/4" (MIZENDOL) v reviziji.

tekalo:
Slika

parni stroj:
Slika

parni kotel - pokončni kotel, vzdolžni kotel z domom in dimnica:
Slika

pokončni kotel:
Slika
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Odgovor Napisal/-a Signal »

Zdravo!

Prosim za sledeče pojasnilo.
Na kakšen način se zapre dovod pare v razvodnika ob aktiviranju zasilne zavore?

Lep dan Mirko
Uporabniški avatar
Planet 1830
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 972
Pridružen: 08.10.2007, 21:25

Odgovor Napisal/-a Planet 1830 »

Signal napisal/-a:Na kakšen način se zapre dovod pare v razvodnika ob aktiviranju zasilne zavore?
Malce nerodno mi je, da kot ljubitelj odgovarjam na to vprašanje. Če se motim, prosim, da me strojevodje, ki še vozite parne lokomotive, ali pa ste jih vozili kdaj prej, dobrohotno popravite ali pa dopolnite.

Torej odgovor na vprašanje: ročno tako, da se zapre regulator.

Temo parna lokomotiva v vožnji sem nameraval uvrstiti k modelnim železnicam. Parna lokomotiva, ki jo vozim, je vendarle samo model in sam sem le "model strojevodje in kurjača v eni osebi". Naj pa kar takoj povem, da se parna lokomotiva v merilu 1:4 obnaša presenetljivo podobno pravi parni lokomotivi. Tudi njene komande so podobne in posluževanje kotla je podobno. Res neverjetno lepa in zahtevna igra. Bom pa na to temo ob priliki povedal še kaj več.
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Odgovor Napisal/-a Signal »

Planet 1830 napisal/-a:
Signal napisal/-a:Na kakšen način se zapre dovod pare v razvodnika ob aktiviranju zasilne zavore?
...
Torej odgovor na vprašanje: ročno tako, da se zapre regulator.
...
Hvala.
Hmm... Sem pričakoval "avtomatski" način zapiranja dovoda pare.

Lp Mirko
Uporabniški avatar
Planet 1830
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 972
Pridružen: 08.10.2007, 21:25

Odgovor Napisal/-a Planet 1830 »

Signal napisal/-a:
Planet 1830 napisal/-a:
Signal napisal/-a:Na kakšen način se zapre dovod pare v razvodnika ob aktiviranju zasilne zavore?
...
Torej odgovor na vprašanje: ročno tako, da se zapre regulator.
...
Hvala.
Hmm... Sem pričakoval "avtomatski" način zapiranja dovoda pare.

Lp Mirko
Avtomatski (brez narekovajev) način zapiranja dovoda pare v razvodnika (razvodnike) pa je izveden na parnih lokomotivah z vgrajeno avtostop napravo. Na ročico, s katero strojevodja (v strojevodski hišici - kabini) odpira/zapira regulator (poenostavljeno: na regulator), je prigrajen zračni cilinder. Stisnjenega zraka je na lokomotivi (praviloma) vedno dovolj.

V primeru aktiviranja avtostop naprave omenjeni zračni cilinder samodejno zapre regulator in s tem dovod pare v razvodnika. Istočasno se aktivira praznenje glavnega zavornega voda (zaviranje).

Tudi pri nas so se začele priprave za vgradnjo avtostop naprav na parne lokomotive. Vendar je prišel konec parne vleke še pred realizacijo vgradnje. Pa tudi drugod je bilo v času aktivne parne vleke malo parnih lokomotiv z vgrajeno avtostop napravo.
Odgovori