Vagoni Mimare

Debata okoli voznega parka
Uporabniški avatar
danijellikar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 109
Pridružen: 28.09.2005, 10:38
Kraj: Hrvatska

Odgovor Napisal/-a danijellikar »

Daklem da nastavim.
Ovo je Gošin prototip Z1 vagona koji je obojan tako kako je i takav je bio prezentiran na Zagrebačkom Velesajmu, i ovdje vas molim da obratite pozornost kako je plava linija tanka:

Slika

Na slijedećoj slici (koju je korisnik radovedni taček postavio na HR forumu) se vidi da je shema bojanja malkice ipak promijenjena. Plava traka se poprilično raširila, bijeli pojas ispod plavog je poprilično uži a i vrata su u donjem dijelu siva, a ne više siva pa bijela. Suknjica je još uvijek crna. Primjećujete da je još uvijek aktualan JŽ logo. Vlak je naravno, Mimara na zagrebačkom glavnom.
Slika

Isti autor daje i ovu sliku i kaže da su ovdje već lupljene HŽ i SŽ oznake, iako su vagoni bojani istom shemom bojanja. Daklem, netom nakon raskola JŽ-a. (a i države)
Slika
Uz ovu sliku samo ću reći da je Roco po uzoru na ovo bojanje napravio one putničke vagone u 1:100.

Nakon što su jedno vrijeme vozili takvi, HŽ i SŽ odlučili su ih obojati u svoje boje. HŽ je to napravio ovako:
Slika

SŽ ovako:
Slika

Naravno, dok se ratovalo, malo smo izgubili doticaj sa Srbijom i njihovim gospodarstvom, ali i oni imaju Goša Z1 vagone (slika sa railfaneurope):
Slika

Imaju i Goša Z2 vagone koji su porilično slični ovima, ali to za drugi put.
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

grega napisal/-a:Notranjost je pa kot v avtobusu. V čem se razlikuje 1. in 2. razred v tem vagonu?
Če prav vidim v oblazinjenju sedežev in seveda ceni vozovnice. Bi znalo biti tudi, da je več sedežev v drugem razredu kot v prvem, kjer se zato sedi malo bolj udobno.

Cokla, hvala za slike! Se priporočam še za kakšno, tudi za restavracijo ;)
Sodeč po slikah, potem imamo vagone 1. razreda, 1.+2. razreda in vagon restavracijo? Ali sem prav videl, da imajo vagoni tudi elektromagnetno zavoro?

Danijel, tudi Tebi hvala za dodatna pojasnila. Torej če prav vidim, imajo 3 republike bivše SFRJ isti tip vagona od istega proizvajalca (Goša), s tem da so Srbi kupili še novejše vagone pri Goši?
Goran
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Od Mimare vagoni so za RIC 200 km/h in kot taki morajo imeti delujočo el. magnetno zavoro.

Ti štirje vagoni, ki so vozili v Mimari in so v lasti SŽ, niso 1. razreda, med tem ko HŽ so. Razlika je pa le v tem, da so sedeži 2. razreda fiksni, med tem ko se v 1. razredu dajo malce premikati. V tem je vsa razlika, kaj drugega sam nisem opazil.
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Odgovor Napisal/-a cokla »

Dolfe napisal/-a:Od Mimare vagoni so za RIC 200 km/h in kot taki morajo imeti delujočo el. magnetno zavoro.

Ti štirje vagoni, ki so vozili v Mimari in so v lasti SŽ, niso 1. razreda, med tem ko HŽ so. Razlika je pa le v tem, da so sedeži 2. razreda fiksni, med tem ko se v 1. razredu dajo malce premikati. V tem je vsa razlika, kaj drugega sam nisem opazil.
V bistvu je prvi razred bivši oddelek za kadilce. Preoblekli so sedeže in ga "pretrasirali" v prvi razred.
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Do sedaj sem videl ABeelmt 000 - 003 (če jih je 5, se mi en uspešno skriva :wink: ), razen 002 so vsi v novi barvni shemi, prav tako restavracija.

Slika
ABeelmt - 002 (ne vem če je še v tej barvni shemi, lani je še bil)

Slika
restavracija
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Evo "moderne" GOŠA restavracije na tirih ;)
Dolfe (et al.), ko si omenjal 200 km/h RIC. To pomeni, da je vagon narejen za in izpolnjuje določene norme za vožnjo po tirih do 200 km/h v RIC območju. Načeloma pa bi lahko tudi več, če je slučajno predimenzioniran?
Goran
Nejc

Odgovor Napisal/-a Nejc »

Ko je ravno govora o oznakah RIC..., na nekaterih vagonih sem opazil oznako NE in RIV. Kaj to pomeni?
Oznako NE, sem opazil večinoma na vagonih, kjer je zavorni sistem na zavornjake.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Po moje, ne. Za določene hitrosti morajo biti izpolnjeni določeni normativi. Ustrezno podvozje, zavorni sistem, hermetičnost, tudi tesnenje med prehodnicami vagonov, pa še kaj bi se našlo. Mislim, da ta serija vagonov zadostuje le do 200 km/h.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Nejc napisal/-a:Ko je ravno govora o oznakah RIC..., na nekaterih vagonih sem opazil oznako NE in RIV. Kaj to pomeni?
Oznako NE, sem opazil večinoma na vagonih, kjer je zavorni sistem na zavornjake.
Vagoni, ki imajo oznako NE ne smejo iz države. Vozijo lahko le po domačih progah.
Uporabniški avatar
Jembah
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1859
Pridružen: 05.11.2006, 17:38
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Jembah »

S RIV pa se oznacujejo tovorni vagoni sposobni za mednarodni promet.
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Re: Vagoni Mimare

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Skrivalnic je konec :wink:, ujel sem še zadnjega, ABeelmt 004 je tako kot 002 v starejši barvni shemi.

Slika
Uporabniški avatar
danijellikar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 109
Pridružen: 28.09.2005, 10:38
Kraj: Hrvatska

Re: Vagoni Mimare

Odgovor Napisal/-a danijellikar »

A i fotka ti je zelo všeč uspela.... =D>
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Vagoni Mimare

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Bravo LJ363, dobra fotka! =D> =D>
Uros_88
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 200
Pridružen: 07.01.2009, 18:03

Re: Vagoni Mimare

Odgovor Napisal/-a Uros_88 »

Ali kdo ve kaj več o tem vagonu? Sicer ni od Mimare, je pa novejši in ima kupeje.

Slika
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Vagoni Mimare

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

To je predelani Gošin UIC-Y vagon. Sem enega ujel včeraj na Ljubljanski postaji, ko sem prišel iz Zagreba. Nazaj sem se (vsaj en čas) peljal pa v pravem ex-Mimara vagonu 8) 8) 8) 8)
Odgovori