Vagoni Baat

Debata okoli voznega parka
Odgovori
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

miha30 napisal/-a:
Dinamo (alternator?) in ploščati jermen... Bodite pozorni na spoj na jermenu.
Je dinamo in ni alternator.

To je bil svoje čase klasični spoj jermena na domačih transmisijah, kjer ni bilo pretirano visokih vrtilnih hitrosti.
Današnjemu omladincu se zdi logično, da so ploščata jermena večplastno sintetična in neskončna. Oziroma, spoj je zalepljen tako, da je praktično neviden in mehko gibljiv.
V cajtih, ko je npr. ŽC še polagal Tremerske ovinke in jezil svojo mamo s strganimi hlačami, je bilo pač malo drugače. Jermeni so bili gumijasti, večplastni in z armaturo. Če je bil denar, pa tudi usnjeni.
Lepil, razen kakšnega kleja, še niso poznali. Zato so bili jermeni spojeni kar lamelno, s kovicami. Zadeva je "pokala" (tolkla) ob vskem prehodu jermenice, da je bilo vselje poslušati. Življenska doba spoja pa je bila razmeroma precej kratka. Zato so se homemajstri radi poslužili štukanja, ki so ga do konca prakticirali jermenarji na JŽ in kasneje še na SŽ.

Skratka, ves hec z Baatom je pač v tem, da je brez štukanja skoraj nemogoče spraviti jermen na jermenico, ki je na osi kolesne dvojice. Le kako ga boš dobil čez bandaž, vzmeti in obese. :wink:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Kako spravit gor "brezkončen" jermen :hmm ? Enostavno!!! Celo kolesno dvojico ven vzameš, daš čez jermen, pa daš kolesno dvojico nazaj :m1 .... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ...

...Poleg prikazanega spoja obstajajo še dve ali tri drugačne izvedbe. Je pa ta "ta najbol ta simpl"....

LP

Jože
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Barbarpapa1 napisal/-a:
...Poleg prikazanega spoja obstajajo še dve ali tri drugačne izvedbe. Je pa ta "ta najbol ta simpl"....

LP

Jože
Ja, najbolj simpl.
Potrebno je vedeti, da so ob slabem vremenu "padala" jermena iz jermenic, bočnim lovilcem navkljub. Nato je jermen navilo na os in ga strgalo. Zaradi tega je imel jermenar poln delovni čas, vse do penzije. Kakršno koli kompliciranje z lepljenjem, ne bi bilo na mestu. :wink:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Jao ljudi božji, tako butast pa spet nisem, da ne bi vedel, zakaj je na jermenu na Baatu spoj. Moje začudenje je veljalo zgolj Nurmijevi izjavi o trpežnosti spoja...
Barbarpapa1 napisal/-a:
...Poleg prikazanega spoja obstajajo še dve ali tri drugačne izvedbe. Je pa ta "ta najbol ta simpl"....
Slika


Še vedno pa me zanima, zakaj ima Baat (vsaj tisti na avtovlaku) rezervar za gorivo?
Signal napisal/-a: Morda si videl "škatlo" za aku-baterijo (notranja razsvetljava, sklepni svetilki).
Sigurno je rezervar... Tudi piše gori 'Rezervoar za gorivo' :mrgreen:
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

miha30 napisal/-a:
Še vedno pa me zanima, zakaj ima Baat (vsaj tisti na avtovlaku) rezervar za gorivo?

Sigurno je rezervar... Tudi piše gori 'Rezervoar za gorivo' :mrgreen:

Pa kje ti vidiš rezervoar za gorivo? Na kateri sliki je?
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Tin€
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3866
Pridružen: 25.05.2006, 22:52
Kontakt:

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a Tin€ »

Dolfe napisal/-a: Pa kje ti vidiš rezervoar za gorivo? Na kateri sliki je?
Dolfe, na dolenjskem "Teksasu" je bil zjutraj "rezervoar za gorivo" vedno v drugem vagonu v smeri vožnje, vsebina pa je bila izpraznjena prav vedno že krepko pred Ljubljano :berr2
Tine
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Tine, ne mi rečt, da je bil samo en balon turborizlinga za cel vlak. Na dolenjskem kaj takega preprosto ne pride v poštev. :mrgreen:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Je rezervar za gorivo,ker ti Bati na avtovlaku imajo webasto.Darilo občin Tolmin in Bohinjska Bistrica.
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Dolfe napisal/-a:

Pa kje ti vidiš rezervoar za gorivo? Na kateri sliki je?

Huh Dolfe, skoraj si me že prepričal, da sem imel privide :D
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

miha30 napisal/-a:
Dolfe napisal/-a:
Huh Dolfe, skoraj si me že prepričal, da sem imel privide :D

Ja, ampak jaz jih nimam. Kje je slika s to kanto nafte? :lol:

Vsekakor, modifikacijo Baata z webastom bi si rad ogledal bolj podrobno. Če lahko kdo postreže ..... [-o<
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
miha30
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 387
Pridružen: 29.11.2010, 20:40

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a miha30 »

Dolfe napisal/-a:

Ja, ampak jaz jih nimam. Kje je slika s to kanto nafte? :lol:
Nisem slikal :( Jaz se premalo spoznam na železnico, da bi vedel, kateri detajli posameznega vagona so zanimivi za širšo javnost ;)
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Res je, ta kanta za dizel je na obeh Baatih. In tudi na modelu :)
Goran
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Ker je ravno Dolfe in starega mačka težko dobiš da ni seznanjen z vrhunskimi modifikacijami še bolj vrhunskih vagonov.
.....Tvoj "kestl" za nafto,koliko litrski je ne sprašuj,ker ni nikjer napisano in je del skrivnosti projekta.

Slika

Cevi za nafto potem peljejo v prostor z kolesi,na sliki boš opazil tudi patetno zaščiten sistem oddušnikov Made by SŽ-CD:

Slika

Kjer se nahaja čudo tehnike,ki pa je prikovičeno,privijačeno in skrito vsem radovednim očem ljubiteljev,pa tudi vsem notranjim. (verjetno posledica invazije Kitajcev z fotoaparati v zadnjih letih in se tako varuje intelektualna lastnina SŽ-CD).Da obstaja velika želja po kraji te vrhunske tehnologije boš opazil na sliki,kjer so na vogalih sledi nasilnega posega na zaščitno pločevino.

Slika

Slika

Obstaja še komandni pult,Webasta.Nad vrati prehoda iz potniškega prostora v prostor z bicikli.Zaradi svoje posebne in zapletene tehnologije je bilo potrebno pripraviti posebno poučevanje za vse ki bodo z njim posluževali. (redna praksa na SŽ,čeprav si kar nekaj časa v penziji,so pri poučevanju zapletenih sistemov še vedno striktni)

Slika

In na koncu obstaja še en avtomat,v omari za razsvetljavo.Tu se pa pokažejo izkušnje strojnega osebja z Fiati 813.Ko že hočejo vagon odstaviti,da Webasto ne dela,jim strokovno dokažemo,da če tudi izgleda da je avtomat vključen,to še ne pomeni da je dejansko vključen,ampak da obstaja velika verjetnost,da je izključen,oziroma nekje na pol. Saj veš kaj hočem povedati. :wink:

Slika

In na koncu še moje strokovno mnenje o modifikaciji,Baat-u in vsemu okoli tega.
Te prime da bi nekam šel,pa..........

Slika

Lp iz vukojebin.Nurmić
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Nurmi, to mi deli, to!!! =D>
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Vagoni Baat

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Še enkrat tukaj:
Hojla,

še ena zanimiva slika "Baat"-ov:
Slika

Našel na "FB" - tukaj

Torej, pri Moku nabaviti "Moped", pri Baat-ovcih Baat-e in sestaviti tole kompozicijo!!!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Odgovori