Tandem mopedov

Debata okoli voznega parka
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a milchy »

drži pa , da sem bil edini, ki je vlak slikal v prihodu ..... pa še kerga drugega tudi ;)
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Ah no Milan, pa to ni edina slika ;) Če se ne motim, imaš še slike iz Zaloga itd. :) Kot si rekel, jih je dosti, samo poiskati jih je treba.

Evo nekaj kolikor toliko svežih iz Italije:
http://lnx.645-040.net/sito/modules/xcg ... fullsize=1
http://lnx.645-040.net/sito/modules/xcg ... fullsize=1
http://www.trainzitaliafoto.com/showpho ... 1/cat/3540
http://www.trainzitaliafoto.com/showpho ... 3/cat/3540
http://www.trainzitaliafoto.com/showpho ... 9/cat/3540

Za več si pa prelistajte te spletne strani :)
Goran
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a cokla »

Sam teli pa mislim, da niso naši. Naši so imeli enojne odjemnike toka ne pa teh starih.
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Čigavi pa so ? ;) Naši so, naši, samo odjemnike so jim zamenjali pred odhodom s tistimi v skladiščih ;)
Goran
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a cokla »

Gorchi napisal/-a:Čigavi pa so ? ;) Naši so, naši, samo odjemnike so jim zamenjali pred odhodom s tistimi v skladiščih ;)
Ja, ok potem...nisem tega vedel. Tisti, ki sem jih jaz vozil so šli v Italijo z enojnimi odjemniki....
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Aaaa, to so bili za FNM, za FER so šli od tukaj že s FS 52 odjemniki ;)
Če smem izkoristiti Milchyevo stran...
Slika

Slika

Aja mimogredice... oni enoročični odjemniki toka, s katerimi so mopedi odšli k FNM pa so tudi že zamenjani, pa peskovniki tudi niso več na istih mestih...
Goran
hidro
Pom. strojevodje
Pom. strojevodje
Prispevkov: 58
Pridružen: 06.08.2006, 9:11

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a hidro »

Imam eno vprašanje in sicer: ali krmiljenje "slave" lokomotive poteka tako, da servomotor premika kontrolno ročico (kontroler), ali gredo komande iz "master" lokomotive direktno na krmiljenje kontaktorjev na "slave"-u in ostane komandna ročica pri miru?

Lp, B.
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a cokla »

hidro napisal/-a:Imam eno vprašanje in sicer: ali krmiljenje "slave" lokomotive poteka tako, da servomotor premika kontrolno ročico (kontroler), ali gredo komande iz "master" lokomotive direktno na krmiljenje kontaktorjev na "slave"-u in ostane komandna ročica pri miru?

Lp, B.
Direktno....
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Uporabniški avatar
OrientExpress
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 453
Pridružen: 03.06.2006, 12:46

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a OrientExpress »

@cokla: hvala za vse podatke.

Kako je potem z Italijani - imajo srečo s temi našimi bivšimi mopedi ali ne? Slišijo se nasprotujoče si informacije :)

Kot otrok sem (konec 80., začetek 90.) velikokrat videl mopede vleči krajše tovorne vlake, kar se sedaj ne dogaja več. Je bil takrat za to kak poseben razlog, morda za učenje strojevodij? Ali le zaradi pomanjkanja lokomotiv? Izkoristek proge je bil s tem verjetno bolj slab - v tistih letih so razmišljali celo o 3. tiru proti Sežani.
Po nji peljal te ženico
bom na Dunaj, v Gradec, v Trst ... in v Carigrad:)
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Tandemi ali pa priprege, so le nujno zlo, ki prepolovi razpoložljivost voznega parka. Če se dolgoročno vé, da bodo vlaki težki, potem je bolje nabaviti po moči ustreznejše lokomotive.

In res je. Iz Italije se je slišalo marsikaj. Pred vsem to, da so skurili kar lepo število vlečnih motorjev. Zaradi njihovega uteka. Pač ne delujoča protidrsna zaščita. Ni pa znano ali je bila zaščita neefektivna ali prisilno izločena.

Koliko je v vsem tem resnice, bi bilo pa tudi zanimivo izvedeti.
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Kar sem slišal okoli zadovoljstva iz Italije je, da so mašine čisto v redu, je pa res, da so tudi oni rabili se navadit na njih. Dogajalo se je marsikaj, utečeni motorji (pa jih ni bilo veliko), obrnjene tekalne površine (priprežno lokomotivo pozabili odvreti), polomljeni konektorji pri razpenjanju lokomotiv, sicer pa so največ problemov imeli s horuk inštalacijami SCMTja. Jih pa menda dobro gonijo, tudi čez 120 km/h...
Pri FER večinoma vozijo v tandemih, lani je bil bolj slaba letina in niso kaj dosti vozili, pri FNM je bilo pa lani še slabše, menda so šle na pomoč celo na Sicilijo za par mesecev, bile so celo en cajt naprodaj ampak letos pa menda spet šibajo. Sicer pa jih je FNM najprej hotel imeti za Cargo pa so to delo prevzeli Traxxi in so mopedi predvsem za potniške vlake in za premik. Toliko sem slišal.
Goran
milchy
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 5700
Pridružen: 11.09.2005, 17:48
Kontakt:

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a milchy »

OrientExpress napisal/-a:
Kot otrok sem (konec 80., začetek 90.) velikokrat videl mopede vleči krajše tovorne vlake, kar se sedaj ne dogaja več.
se da videt .....

sept 2009
Slika

okt 2009
Slika

feb 2010
Slika

;)
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Par dni nazaj sem slišal, da so v začetku svoje dobe se tudi po naših tirih "preganjali" v tandemu, včasih celo po dva tandema skupaj (verjetno da ni ekstra strojne vožnje). Možakar se tega zelo dobro spomni, saj je velikokrat čakal križanje takega (potniškega) vlaka v Škofji Loki, me pa zanima, če ima kdo kako fotografijo tandema iz tistih časov?
Goran
Uporabniški avatar
AH14
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 346
Pridružen: 31.03.2009, 13:00

Re: Tandem mopedov

Odgovor Napisal/-a AH14 »

Gorchi napisal/-a:Par dni nazaj sem slišal, da so v začetku svoje dobe se tudi po naših tirih "preganjali" v tandemu, včasih celo po dva tandema skupaj (verjetno da ni ekstra strojne vožnje). Možakar se tega zelo dobro spomni, saj je velikokrat čakal križanje takega (potniškega) vlaka v Škofji Loki, me pa zanima, če ima kdo kako fotografijo tandema iz tistih časov?
Slika
Tema
Sicer mislim, da slika ne bo prava, saj takrat tandemov že nekaj časa niso več delali, izgleda pa, kot da je.
Aja pa spraševal si, kdaj je bila posneta. Bilo je 24.2.1976, prvi Moped pa je 037.

Pa še malo sem se pozanimal o tandemih pri starih majstrih. V uporabi so bili samo kakšne 2 leti, potem so jih opustili.
Seveda sem vprašal "Zakaj?" in dobil "Zato:" :wink:
1.Ni bilo potrebe po tandemih (361,362)
2.Spenjanje in razpenjanje kablov ob posamični zasedbi ni bilo ravno enostavno, saj niso bili tako lahki + plezanje, zadeti "luknjo" oz. kontakte,vse skupaj pa je vzelo tudi kar nekaj časa,ipd. Zato so imeli nekaj Mopedov stalno spetih in jih niso razpenjali, zakompliciralo pa se je, če je bila potreba po eni izmed lokomotiv na drugem vlaku ali pa, če je bil vlak pretežak za enega Mopeda, ko jih je bilo treba ponovno speti.
Drugače pa tako kot je @cokla napisal, odlična zadeva.
Odgovori