Novi prototip motorne garniture iz Gredelja

Debata okoli voznega parka
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4763
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Novi prototip motorne garniture iz Gredelja

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

SYMY

To govoriš na podlagi izkušenj ali kar tako,ker v določenih vlakih ki jih vozijo dvojniki DM so velike gužve tak da ne vem kak bi ti tam vozu z svojo rešitvijo,verjetno bi jih 3/4 na postaji pustu ali pa po indijsko
O zasedenosti potniškiv vlakov govorijo statistični podatki , po, teh nekoliko starih podatkih je povprečje 82 potnika/vlak. Glede na to, da potniki vstopajo in izstopajo, je torej še nekoliko nižja. Ostali pa ne mešat glavnih prog (recimo Je-Lj, kot Andrazon), kjer je problem enotirnost od stranskih prog. Zanimivo bi bilo pogledat zasedenost vlakov Mb-Prevalje, Mb-Šentilj, Mb-MS-Hodoš, na njih sem videl do sedaj le posamezne potnike, pa še ti so verjetno uslužbenci. Tudi na Bohinjski progi je običajno slaba zasedenost vlakov, o čemer pričajo bojazni o zmanjšanju števila vlakov. Da ne govorimo o progi proti Rodiku, Kp. Na eni od bolj pomembnih prog z DM vlaki, Lj-NM prav tako ni v Ljubljani opaziti neke gneče, vsaj recimo na vlaku, ki pride v LJ okrog sedme in ga redno srečujem na Zaloški.
O tem, ali lahko potniki vstopijo v Railjet ali ne me ne briga, to je druga kategorija, lastnoročno preiskušena. Velja pa, da se tipični prekomejni vlak spremeni na zadnji avstrijski postaji v vlak duhov, kjer je nekaj mladih popotnic in recimo dva metuzalema, recimo jaz in moja žena. Torej, ne primerjati neprimerljivo. Imajo pa OBB številne enodelne garniture na lokalnih progah, ki so celo brez sprevodnika. Enodelne garniture se najde tudi an Čeđkem in Slovaškem, preiskušeno od postaje Telgart pension v smeri proti Slovenskemu Raju (Dobšinska ladova jaskina).

LPL
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Novi prototip motorne garniture iz Gredelja

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Pa še na posameznih relacijah je popolnitev garnitur zelo odvisna od časa v dnevu. Ko @Ljubitelj ravno omenja relacijo MB - Šentilj. Okoli 6.10 zjutraj pripelje vlak iz Šentilja oz. iz Špilj (Spielfed - Strass). Ta je med šolskim letom dobro popolnjen, pa tudi kar nekaj ne-šolarjev ga uporablja za prihod na delo v Maribor. Izven, recimo temu, rush-hour terminov je pa "bolj bogo", ja...Enak trend, oz. obnašanje potniške populacije je verjetno tudi na ostalih progah, ne glede na to, ali so stranske, ali pa glavne. Skratka, stroškovno optimalen obrat garnitur je zelo zahtevna naloga....

LP

Jože
Florjan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 659
Pridružen: 16.11.2005, 18:56
Kraj: Šmartno pri Litiji

Re: Novi prototip motorne garniture iz Gredelja

Odgovor Napisal/-a Florjan »

Ej,ej Ljubitelj, enodelnih garnitur ne poznamo. To je motorni voz. Železniška garnitura je sestava dveh ali več vozil. Avstrijski motorni voz je bil pri nas koncem 90-ih let na preiskušnji. Avstrijci so ga celi teden zaupali slovenskim strojevodjem. Takratni nadzorni svet SŽ z generalnim g. Rekarjem se je celo peljal mali krog. Lp
http://de.wikipedia.org/wiki/%C3%96BB_5047
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4763
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Novi prototip motorne garniture iz Gredelja

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

Florjan, hvala lepa za popravek, meni se tudi enodelna garnitura ni zdela smiselni izraz, motorni voz me pa malo spominja na lojtrski voz na motorni pogon.... Pa pustimo izrazoslovje. V linku, ki si ga podal, je zanimiv tale odstavek:
Im Gegensatz zu Zügen mit Lokomotive und Reisezugwagen können die Triebwagen im Einmannbetrieb (ÖBB-Bezeichnung "0:0") gefahren und somit Personalkosten reduziert werden, da der Triebfahrzeugführer auch den Fahrscheinverkauf durchführen kann. Später wurden alle Fahrzeuge mit Fahrscheinautomaten ausgestattet, dies macht heute den Fahrscheinverkauf durch den Triebfahrzeugführer obsolet.
Narejeni so z ozirom na potrebo po znižanju stroškov na manj frekventnih progah. Kdaj bomo to dočakali na SŽ?

LPL
SIMY
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 948
Pridružen: 20.02.2006, 20:29
Kraj: Štajerska

Re: Novi prototip motorne garniture iz Gredelja

Odgovor Napisal/-a SIMY »

Drugače pa takšna zadeva že obstaja na SŽ to je serija 813-0XX brez prikolice.
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4763
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Novi prototip motorne garniture iz Gredelja

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

SIMY:

Drugače pa takšna zadeva že obstaja na SŽ to je serija 813-0XX brez prikolice.
To je pa globoko res, vendar je že kdo videl originalnega Fiata brez prikolice v toku obratovanja na SŽ? Sam sem že videl nekaj podobnega našemu Fiatu v nekem filmu na Siciliji ali Sardiniji v "enodelni" izvedbi.


LPL
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Novi prototip motorne garniture iz Gredelja

Odgovor Napisal/-a Tono »

Ja, pubeci, Šinobus smo pa je že imeli. Šofer lahko tudi karte prodaja, pa bo.
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
Nurmi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3041
Pridružen: 16.09.2009, 17:12

Re: Novi prototip motorne garniture iz Gredelja

Odgovor Napisal/-a Nurmi »

Saj ideja o single-unit niti ni tako neumna.Daš eno enoto in zvišaš frekvenco prevozov.To sem videl po Nemčiji primestni promet.Majhni kinderjajci laufajo na 10 min :lol: .Imajo Stadlerjeve Regio-Shuttle RS1(mogoče še katere,te sem jaz videl).
Če ne pa še zmeraj ostane Japonska varijanta:

http://www.wired.com/autopia/2008/05/half-bus-half-t/
Osnovni problem na svetu je v tem,da so budale preveč samozavestne in pametni vedno v dilemi!
space
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 407
Pridružen: 06.01.2009, 20:39

Re: Novi prototip motorne garniture iz Gredelja

Odgovor Napisal/-a space »

Tono napisal/-a:Ja, pubeci, Šinobus smo pa je že imeli. Šofer lahko tudi karte prodaja, pa bo.
ja pa še potniki naj začnejo sami vozit pa bo.
Uporabniški avatar
mkx
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4117
Pridružen: 20.03.2011, 9:03
Kraj: Dolenjska

Re: Novi prototip motorne garniture iz Gredelja

Odgovor Napisal/-a mkx »

space napisal/-a:
Tono napisal/-a:Ja, pubeci, Šinobus smo pa je že imeli. Šofer lahko tudi karte prodaja, pa bo.
ja pa še potniki naj začnejo sami vozit pa bo.
Saj to že počnejo ... vozijo avtomobile.
LP, Metod
Odgovori