Potniški vagoni iz 60-tih, narejeni na Madžarskem

Debata okoli voznega parka
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Potniški vagoni iz 60-tih, narejeni na Madžarskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

glajz napisal/-a:Glede spodnje slike imam vprašanje za poznavalce - ali so potniški vagoni na sliki madžarske izdelave (9 oddelkov drugega razreda, 8 sedišč v oddelku)?

Intesovi silosi v Melju - 9 Maj 1961 (Jože Gal, wikipedia)

Slika
Pa če prav vidim še praktično novi potniški vagoni kupljeni na Madžarskem...
Goran
glajz
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 252
Pridružen: 29.06.2011, 15:34

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a glajz »

Gorchi napisal/-a:Pa če prav vidim še praktično novi potniški vagoni kupljeni na Madžarskem...
Imaš morda kaj več podatkov o teh vagonih?
Nekje sem mislim da zasledil podatek, da naj bi jih na naše tire prišlo 15 (?) komadov.
Če prav vem naj bi se vrata na teh vagonih odpirala v notranjost.
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4763
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

glajz,

če se ne motim so prišli začetku poletja, konec pomladi 1961 (definitivno iz Madžarske), saj je to leto bil moj oče službeno v Pafawagu (Wroclaw) in smo potem se z njimi, ganz novimi odpeljali proti Divači in naprej v Ankaran, kjer je en del železnic imel neke hiške.
Vrata so se originalno odpirala navznoter
O številu pa ?
Bili so pa do prihoda Gošinih vagonov ekstra luksuzna kategorija zaradi izredno udobnega vzmetenja s spiralnimi vzmetmi in hidravličnimi amortizerji. Neprimerljivo s poljskim sranjem z 12 kupeji.

LPL
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Iz slike ugibam, da gre za tele vagone:
Slika
Slika Branko Kovač, forum: http://www.railserbia.net/forum/viewtop ... f=3&t=2482" onclick="window.open(this.href);return false;

Grobi načrt vagona:
Slika
Objavil Staad_Haag, ista tema kot prej

Iz zanesljivih virov vem, da niso bili narejeni v tovarni Ganz in bratje teh vagonov se še vozijo po madžarskih tirih v notranjem prometu.
Goran
glajz
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 252
Pridružen: 29.06.2011, 15:34

Potniški vagoni iz 60-tih, narejeni na Madžarskem

Odgovor Napisal/-a glajz »

Ljubitelj napisal/-a:glajz,

če se ne motim so prišli začetku poletja, konec pomladi 1961 (definitivno iz Madžarske), saj je to leto bil moj oče službeno v Pafawagu (Wroclaw) in smo potem se z njimi, ganz novimi odpeljali proti Divači in naprej v Ankaran, kjer je en del železnic imel neke hiške.
Vrata so se originalno odpirala navznoter
O številu pa ?
Bili so pa do prihoda Gošinih vagonov ekstra luksuzna kategorija zaradi izredno udobnega vzmetenja s spiralnimi vzmetmi in hidravličnimi amortizerji. Neprimerljivo s poljskim sranjem z 12 kupeji.

LPL
Sem malo pobrskal ter našel še tole sliko, kjer se vidi del podstavnega vozička tega vagona, vidijo pa se tudi vrata vagona, ki so se kot že ugotovljeno, odpirala navznotri.
Zanimivo, da ima pa tudi že oznako RIC

Vlak Bratstva in enotnosti na poti v Srbijo -14 September 1961 (Dragiša Modrinjak, wikipedia)
Slika

... @Ljubitelj, ker praviš da si se takrat peljal s temi vagoni.... je bila notranjost enaka kot na spodnji sliki?

Vlak Bratstva in enotnosti na poti v Srbijo -14 September 1961 (Dragiša Modrinjak, wikipedia)
Slika
glajz
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 252
Pridružen: 29.06.2011, 15:34

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a glajz »

Gorchi napisal/-a: Iz zanesljivih virov vem, da niso bili narejeni v tovarni Ganz in bratje teh vagonov se še vozijo po madžarskih tirih v notranjem prometu.
@Gorchi hvala za posredovane podatke.

Sem se pa šele sedaj spomnil #-o , da sva že prad časom po zs nekaj rekla ravno o teh vagonih, ko sem te spraševal po neki drugi fotografiji iz Večera.
Jo sedaj prilepim še tu:

Slika
Klik za večjo sliko

Se morda ve, kdo je bil izdelovalec teh vagonov?
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Bom pogledal doma, če se ne motim sem nekje na netu celo našel prospekt teh vagonov.
Leta 2006 sem še verjetno zadnjega slikal v muzeju v Ljubljani, katerega so potem lepo zakurili in je šel v staro železo. Sem pa jih nekaj odstavljenih našel še v Banja Luki konec aprila 2011, ki pa tudi niso lih v nekem zavidljivem stanju.
Goran
glajz
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 252
Pridružen: 29.06.2011, 15:34

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a glajz »

...še malo sem pobrskal...

...@Stanley je na forumu zeljeznice.net, v temi Budimpeta-i-jesen/

prilepil časopisni izrezek o teh vagonih, verjetno gre za izsek iz takratne Nove proge (AVtor Pleterski), žal brez datuma.

Torej naj bi bilo teh vagonov vsaj 15 komadov :wink:

mmg. Torej so ti "madžari" prišli na naše tire pred Poljskimi X vagoni in pred vsemi Gošinimi (X, Y)?


p.s. Predlagam, da moderator prestavi teh nekaj zadnih objav v primernejšo temo, da ne smetimo po Mariboru.
Ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4763
Pridružen: 09.12.2006, 18:34

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a Ljubitelj »

... @Ljubitelj, ker praviš da si se takrat peljal s temi vagoni.... je bila notranjost enaka kot na spodnji sliki?
Škoda, da se ne vidi barve, sedeži so bili prevlečeni z nekakšno imitacijo usnja (celo struktura) rjave barve. Glede na ostale detajle vidne na sliki so to originalni sedeži.

LPL
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: Potniški vagoni iz 60-tih, narejeni na Madžarskem

Odgovor Napisal/-a nik »

Prema meni dostupnim podacima vagoni su građeni u Mađarskoj 1958-1961. i napravljeno je za JŽ ukupno 100 komada od kojih je 60 imalo i parno i električno grijanje a 40 samo parno i provodni kabel električnog grijanja sa spojnicama na čelima. Vmax kao i podaci o dimenzijama i težini manje-više odgovaraju onima iz mađarske skice gore ali čini mi se da su naši vagoni imali Oerlikon kočnicu i Schaltbau elektrogrijanje (kao kasnije Goša X i Y).

Ovo su slike sličnih vagona u Mađarskoj ali osim prozora (koji su u međuvremenu mogli biti promijenjeni) ni postolja nisu istog tipa.
http://www.vagonweb.cz/fotogalerie/foto ... 050714.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.vagonweb.cz/fotogalerie/foto ... 180673.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.vagonweb.cz/fotogalerie/foto ... 8-8-11.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.vagonweb.cz/fotogalerie/foto ... 8-8-11.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.vagonweb.cz/fotogalerie/foto ... 050712.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Također je navedana godina gradnje 1972. ali to mi prema obliku ne djeluje vjerojatno.
http://www.vagonweb.cz/seznamy/START/Bp ... p?&lang=cs" onclick="window.open(this.href);return false;

A možda je stvarno ovo na slikama nešto noviji tip vagona...?
Zadnjič spremenil nik, dne 17.01.2014, 21:00, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
RitterVonGhega
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1431
Pridružen: 13.09.2012, 14:35
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Potniški vagoni iz 60-tih, narejeni na Madžarskem

Odgovor Napisal/-a RitterVonGhega »

tudi še dva za restavracija JŽ ,tudi bil vozi za pohorc (sem bil mala in pelje vlak) se spomin da res :)
www.eurocitycard.blogspot.com novice in galerija..... :))
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: Potniški vagoni iz 60-tih, narejeni na Madžarskem

Odgovor Napisal/-a nik »

RitterVonGhega napisal/-a:tudi še dva za restavracija JŽ ,tudi bil vozi za pohorc (sem bil mala in pelje vlak) se spomin da res :)
Za te restorane nema nikakvih podataka o nabavi tako da su to vjerojatno tek naknadne pregradnje na bazi ovih vagona iz teme.

Koliko mi je poznato osim ovih 100 vagona drugog razreda za JŽ je u Mađarskoj 1958/59. napravljeno i 19 spavaćih kola a isti tip je isporučen i na MAV i na ČSD.

http://forum.e-train.fr/viewtopic.php?f ... 15#p873022" onclick="window.open(this.href);return false;
Zadnjič spremenil nik, dne 17.01.2014, 21:35, skupaj popravljeno 1 krat.
nik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 212
Pridružen: 15.04.2013, 22:50

Re: Potniški vagoni iz 60-tih, narejeni na Madžarskem

Odgovor Napisal/-a nik »

Mađarski vagon slikan u Beču 60-ih i još dosta podataka o ovom tipu vagona...

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/r ... 31,4433755" onclick="window.open(this.href);return false;
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Potniški vagoni iz 60-tih, narejeni na Madžarskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Slika
Tole sem pred časom našel o teh vagonih. Deluje kot uradni letak s podatki o teh vagonih. Edino kar me bega sta vzdolžni izboklini (ojačitvi) trupa, ki jih na potniških vagonih ni videti.
Goran
glajz
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 252
Pridružen: 29.06.2011, 15:34

Re: Maribor in železnica nekdaj ....

Odgovor Napisal/-a glajz »

Odgovori