50 let proge Prešnica - Koper

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
Uporabniški avatar
facko
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 38
Pridružen: 01.05.2007, 8:11
Kraj: LJ.-Šentvid
Kontakt:

50 let proge Prešnica - Koper

Odgovor Napisal/-a facko »

Tole sicer sodi v rubriko - čestitamo :D
"Starejši" uporabniki foruma se verjetno spominjate dogodka na dan 16. novembra 1967, ko je v Koper pripeljal prvi vlak .

Sam se tega ne spomnim, ker sem bil takrat star šele nekaj ur =D>
LP
preglednik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1942
Pridružen: 20.09.2006, 15:24
Kraj: Primorska

Re: 50 let proge Prešnica - Koper

Odgovor Napisal/-a preglednik »

Menda je prvi vlak pripeljala v Koper Džura. Spomnim se oddaje po radiu (televizije še ni bilo). Novinar je pri poročanju vsakih pet stavkov ponovil naslednjega: "prava bodočnost koprskemu pristanišču pa je prišla šele z železnico" ali tako nekako. Strojevodja pa je dejal, da je proga precej strma in je bilo potrebno ves čas zavirati. Me prav zanima koliko od tega je res, spomin včasih deluje malo po svoje, takrat pa sem bil še mulc.
preglednik
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 805
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Re: 50 let proge Prešnica - Koper

Odgovor Napisal/-a Anzee »

Vse najboljse!

Sicer pa je televizija takrat seveda ze oddajala, TV Slovenija (oz. takrat TV Ljubljana) je naredila prispevek uradne otvoritve, kot kaze 2.12.1967..
Filmcek na http://euscreen.eu/item.html?id=EUS_117 ... CCDDC1865C
fotografija | video produkcija | graficno oblikovanje | tisk na majice | http://www.psgt-productions.com :)
električar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 317
Pridružen: 17.08.2006, 13:47

Re: 50 let proge Prešnica - Koper

Odgovor Napisal/-a električar »

Anzee,

Hvala za link na res zanimiv TV prispevek.
(Za mlajše kolege: Seveda je slovenska televizija oddajala že kakih 10 let pred tem.)

lp
Florjan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 659
Pridružen: 16.11.2005, 18:56
Kraj: Šmartno pri Litiji

Re: 50 let proge Prešnica - Koper

Odgovor Napisal/-a Florjan »

Slavnostni vlak je pripeljala "Đurica". Ta lokomotiva za vleko tovornih vlakov na teh vzponih ni primerna saj ima obremenitev pri kritični hitrosti 250 ton. Za vleko tovornih vlakov so iz Ljubljane poslali 661-163 in 164. Pri velikem prometu pa je prišla na pomoč še 661-034. "Kenedijevke" so imele obremenitev pri kritični hitrosti 680 ton. Manjši servisi P1, P2 mislim tudi P3 so se delali v Divači ob ponedeljkih, ko je bilo iz luke manj tovora. Servise so nekaj časa opravljali vzdrževalci iz Dizel depoja Ljubljana. Leta 1967 sem med počitniško prakso tudi sodeloval. Menjava zavornjakov se je opravljala po potrebi na nekaj dni.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: 50 let proge Prešnica - Koper

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Pozdravljeni,

nekaj fotografij iz knjige Danilo Petrinja-Primož: Gradnja Luke Koper in železniške proge Koper-Prešnica, Koper 1999...

Slika


Slika


...in najvažnejša glede na izjavo:

Slika


In še najpomembnejša stran iz knjige Danila Petrinje, ki je izšla leta 1999:

Slika


pozdrav
Darko
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
miloš
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 388
Pridružen: 26.11.2008, 10:12

Re: 50 let proge Prešnica - Koper

Odgovor Napisal/-a miloš »

Jaz sem bil 1968 v Šiški na poletni praksi na 661 in takrat so šli v Divačo ob petkih.Je bil kar mir v delavnici,se je poznalo.Imam pa vprašanje.Ali so takrat vse ven zvlekli Kenediji,ali je vozilo še kaj drugega,na primer 28,29 ipd?Sam sem šel dol tudi s 711 ali klasiko.
LP Miloš
električar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 317
Pridružen: 17.08.2006, 13:47

Re: 50 let proge Prešnica - Koper

Odgovor Napisal/-a električar »

Imam pa vprašanje.Ali so takrat vse ven zvlekli Kenediji,ali je vozilo še kaj drugega,na primer 28,29 ipd?Sam sem šel dol tudi s 711 ali klasiko.
LP Miloš
Josip Orbanič v knjigi Istrske železnice (Tiri in čas, 1993) omenja samo serijo 661. V prvem letu naj bi vozilo 7 parov tovornih vlakov. Orbanič piše, da je bil potniški promet uveden 10.6.1972. Sam sem se prvič peljal po koprski progi leto pozneje s klasiko, s Kenedijem na čelu. Seveda je tedaj potniški še vozil na tovorno postajo.

lp
električar
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 317
Pridružen: 17.08.2006, 13:47

Re: 50 let proge Prešnica - Koper

Odgovor Napisal/-a električar »

In še najpomembnejša stran iz knjige Danila Petrinje, ki je izšla leta 1999:
Po skoraj 20 letih je prometa dvakrat toliko, odnos oblastnikov do proge pa še vedno tak, kot ga opisuje Danilo Petrinja.

lp
Odgovori