Ljubljanski tramvaj

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
Uporabniški avatar
STIB
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 445
Pridružen: 18.04.2006, 11:57
Kraj: Zagreb, HR

Ljubljanski tramvaj

Odgovor Napisal/-a STIB »

Malo sem bil presenečen ko sem odkril da na tem forumu ni posebne teme o ljubljanskem tramvaju, tako da sem jo kar tu odprl.

Za začetek prilagam sliko ki sem jo pred nekaj dnevi našel med slikami svojega starega očeta.
Slika

V resnici je to originalni akvarel v obliki razglednice. Napisi so v italijanščini,
LUBIANA
Ediz. GARAMI - Reg G.Garanzini - Milano.
Proprieta artistica riservata.
Razglednica je nenapisana, brez kakšnekoli oznake datuma, edino je nekje napisano XX (1920?)
Zanima me ali je res ljubljanski tramvaj imel takšne barve, ali je to samo umetniška svoboda?
Sprašujem zato ker so moji spomini na tramvaj (do 1958.) samo v zeleni barvi, slike ki jih imam (iz knjige "Tramvaj pripoveduje") so pa samo črno-bele :(
lp iz Zagreba
ZDRU
Uporabniški avatar
BoBi19
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 486
Pridružen: 18.03.2007, 12:37
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a BoBi19 »

Nekaj slik na spletni strani tehničnega muzeja slovenije.

http://tms.pfmb.uni-mb.si/si/vodnik/pro ... lika1.html

http://tms.pfmb.uni-mb.si/si/vodnik/pro ... lika2.html

Nekaj več o tramvaju pa je lepo opisano na:

http://sl.wikipedia.org/wiki/Ljubljanski_tramvaj

koliko vidim iz druge slike in iz slike na razglednici, se barvi ujemata. Torej mislim da imamo originalno barvo.
Lp Boštjan
Brižitka 363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 2161
Pridružen: 17.08.2006, 8:57
Kraj: Brežice

Odgovor Napisal/-a Brižitka 363 »

Fajn bi bilo, če bi po Ljubljani še kdaj vozil tramvaj.
Uporabniški avatar
Griffith
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1140
Pridružen: 03.04.2007, 14:42
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Griffith »

Bi blo ja, ampak doživeli pa tega 99% ne bomo. :(
Slika
Uporabniški avatar
jure80
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1120
Pridružen: 08.06.2006, 20:59
Kraj: Ljubljana - Žalec

Odgovor Napisal/-a jure80 »

Griffith napisal/-a:Bi blo ja, ampak doživeli pa tega 99% ne bomo. :(
Odvisno, če si star 80 ali 90 let, potem mogoče res ne boš dočakal :cry: . Čez ene 20 let pa se zna zgodit da bo vozu tramvaj :D .
LP
Izidor
IC-Pohorje503

Odgovor Napisal/-a IC-Pohorje503 »

kdaj bo spet tramvaj v ljubljani?!
Uporabniški avatar
mario
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 952
Pridružen: 03.04.2007, 13:13
Kraj: Na pravi strani Alp

Odgovor Napisal/-a mario »

Dvomim, da bomo mi dočakali tramvaj v LJ in vse primestne kombinacije z njim...
+
Uporabniški avatar
Griffith
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1140
Pridružen: 03.04.2007, 14:42
Kraj: Škofja Loka
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Griffith »

jure80 napisal/-a:
Griffith napisal/-a:Bi blo ja, ampak doživeli pa tega 99% ne bomo. :(
Odvisno, če si star 80 ali 90 let, potem mogoče res ne boš dočakal :cry: . Čez ene 20 let pa se zna zgodit da bo vozu tramvaj :D .
Sem star toliko kot ti, če tista 80 pomeni letnico rojstva. ;)
O tramvaju v LJ se govori to da ni denarja, da bi bilo to extremno drago in da niti ni možno zaradi prostorske ureditve. Taka je realnost. Kruta. Ampak sanjati je pa lepo. Mogoče pa nekoč vendarle bo. ;)
Slika
AA
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 16
Pridružen: 21.03.2006, 12:19

Odgovor Napisal/-a AA »

Sam sem videl kar nekaj mest, ki so tramvaj uvajale na novo - npr. Montpellier v juzni Franciji blizu Nimesa - center je po moje celo manjši od Ljubljane. So pa to nizko-podna vozila, podobna metrojem, ki s starimi tramvaji nimajo prav veliko skupnega. Morajo pa se vedno dajati signale, saj jih drugace niti ne slisis.

Da je z obujanjem starih zadev kriz so pa videli sosedje v Trstu - po 2 letih "popravil" in več kot 20 MEUR zmetanega denarja ob zadnjem obisku tramvaj se vedno ni vozil, ampak je bil se vedno nadomestni avtobusni prevoz. Dokler niso zaceli z rednim "dvajsetletnim" remontom je pa delal kot ura - sem se parkrat peljal z njim v letu pred tem.

ALI IMA KDO SLUCAJNO KAKSNO INFORMACIJO, ALI GA BODO SPLOH SE PROBALI USPOSOBITI IN CE DA, KDAJ ?

ze v naprej hvala in lep pozdrav AA
Uporabniški avatar
BoBi19
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 486
Pridružen: 18.03.2007, 12:37
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a BoBi19 »

Včeraj sem šel z službo in otroci na izlet v Tehniški muzej Slovenije, kjer sem videl vse parne stroje, med njimi tudi prvi tramvaj, ki je vozil v Ljubljani. Seveda dokler me ni varnostnik ulovil in spodil, da ne smem slikati :lol: :lol: :lol: , sem nekaj poslikal, če koga zanima 8)

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

podvozje tramvaja:
Slika

Info tabla z podatki:
Slika
Lp Boštjan
IC-Pohorje503

Odgovor Napisal/-a IC-Pohorje503 »

@BoBi!

zelo lepo sliko za tramvaj v lj, bo vozi muzejski tramvaj od leta 2011! :)

lp
tomibus
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 103
Pridružen: 18.11.2005, 17:42
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a tomibus »

Pozdrav!

Ja, naši muzeji in slikanje. Ponoči sem se vrnil s potovanja v Nemčiji. Včeraj sem obsikal tehnični muzej v Speyerju. V njem se nahajajo cestna vozila, nekaj velikih parnih lokomotiv (med njimi tudi velika kitajska, katere ime sem pozabil), nekaj starih električnih lokomotiv, letala, podmornica, ipd. Slikaš lahko vse. Naj samo za primer povem. Bil sem v Boeingu 747 in hodil po njem, ter po krilu, bil sem v nemški podmornici U9, pa stopil sem tudi na eno ali dve parni lokomotivi, kjer sem premaknil vse "heble", ki so se dali premaknit. :)) Toliko o muzeju in doživetju in primerjavi z našim. :)

Lp
Tomi
Uporabniški avatar
STIB
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 445
Pridružen: 18.04.2006, 11:57
Kraj: Zagreb, HR

Odgovor Napisal/-a STIB »

Pred kako uro ali dve sem na SLO1 videl konec oddaje v kateri je Tadej Brate govoril o lokomotivah, o svoji knjigi, o obnovi tramvaja za muzej v Bistri ipd.
Na koncu je bilo tudi nekaj kadrov z ljubljanskim tramvajem v vožnji.
Zdi se mi da je to bila ponovitev (na odjavi je pisalo proizvodnja 2005).

Ali ve kdo kaj več?
lp iz Zagreba
ZDRU
Uporabniški avatar
STIB
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 445
Pridružen: 18.04.2006, 11:57
Kraj: Zagreb, HR

Odgovor Napisal/-a STIB »

Na zeljeznice.net poskušamo rekonstruirati kje so končali ljubljanski tramvaji.
Vemo sicer da so prišli v Osijek in Subotico, radi bi pa imeli tudi več podatkov (npr. točno renumeracijo ipd).

Ob iskanju podatkov smo tudi ugotovili da nikjer nismo zasledili načrt tramvajskih linij iz 50-tih let preteklega stoletja (ali pa tudi starejših). V omenjeni knjigi Tadeja Brateta je samo začetni načrt (Y). A lahko kdo pomaga?
lp iz Zagreba
ZDRU
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

STIB, kot sem že na hrvaškem forumu omenil, je v knjigi Tadej Brate: Ljubljanski tramvaj, Lj. 1990 objavljena shema prog iz leta 1940, žal pa je to najmlajša. Je ogromno drugih knjig, tudi preštevilčenje, pa načrt tramvaja narejenega v Gradcu, itd. Žal nimam novejše knjige Tramvaj pripoveduje pa ne morem primerjati obeh knjig, kaj je novega, spremenjenega...

Zaenkrat toliko!
Goran
Odgovori