ozkotirna proga Žalec - Zabukovica

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Uporabniški avatar
volkun
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 598
Pridružen: 01.03.2009, 21:54
Kraj: Velenje

Re: ozkotirna proga Žalec - Zabukovica

Odgovor Napisal/-a volkun »

"železnocestnik"

to sem tudi mislil, ko sem omnil kako perfektno so uredili stvar za medmrežje. Saj vem, da je knjiga poglavje zase, ampak splet je danes precej dostopnejši, kot marsikatera knjiga... To sem misli, na dostopnost nam vsem in na ta račun letijo moje pohvale. G. Rustja ima vsekakor tukaj levji delež in o vrednotenju njegovega dela sploh ne bom razpravljal, kajti sam dobro vem, koliko časa, truda in premetavnaj dokumentov zapiskov in slik gre skozi roke, da lahko najdeš glavo in rep!
Še vedno namreč obdelujem izginulo progo Velenje - Otiški vrh. Pred kratkim sem bil v sosednji Avstriji po poizvedovanju in iskanju dokumentacije, ki je tam 99 % bolj zanesljiva, kot pri nas - žal!

Pozdrav iz predprazničnega Velenja...
Uporabniški avatar
Tabolši
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 144
Pridružen: 19.07.2011, 14:49
Kraj: Savinjska dolina

Re: ozkotirna proga Žalec - Zabukovica

Odgovor Napisal/-a Tabolši »

Pa kaj bi brez domišljije;svet in ljudje bi bili dolgočasni.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: ozkotirna proga Žalec - Zabukovica

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

volkun napisal/-a: Še vedno namreč obdelujem izginulo progo Velenje - Otiški vrh. Pred kratkim sem bil v sosednji Avstriji po poizvedovanju in iskanju dokumentacije, ki je tam 99 % bolj zanesljiva, kot pri nas - žal!
Ne vem točno, kaj misliš s tem, da je tam v Avstriji dokumentacija 99 % bolj zanesljiva...

Če misliš s tem, da imamo pri nas nezanesljivo dokumentacijo, se motiš. Vsaka dokumentacija, ki je ohranjena ti nekaj pove. Tudi o napakah pri projektiranju, gradnji itd.

Če pa misliš s tem, da imajo oni tam 99% dokumentacije, mi pa 1%, moram reči, da ni res. Ravno o progi Celje-Velenje-Dravograd je ohranjeno v Sloveniji ogromno gradiva.
In to v originalu, ga nimajo niti v arhivu ministrstva za železnice na Dunaju. Gradiva je toliko, da se jaz ne bi spravil celovito obdelati to progo. Bi porabil preveč časa... :saluti
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: ozkotirna proga Žalec - Zabukovica

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Sem bil na predstavitvi Rustjeve knjige: Rudniška železnica Žalec-Zabukovica, Žalec 2008

Kdaj?

Ja, leta 2008 :old
Robi napisal/-a:V Medobčinski splošni knjižnici Žalec bo 13.januarja ob 18 uri predstavitev knjige Karla Rustje "Rudniška železnica Žalec - Zabukovica".

lp

Robi

Poročilo s predstavitve...skopo...skopo...
železocestnik napisal/-a:Predstavitev knjige Karla Rustje: Rudniška železnica Žalec-Zabukovica je bila. Na predstavitvi je bilo veliko občanov, pa tudi kakšen član foruma Vlaki.info...

Knjižica obsega 57 strani in jo je možno kupiti v Medobčinski knjižnici v Žalcu. Cena: okoli 10 evrotov.
In kje so fotke?

z reanimiranega trdega diska so se preselile na zunanji trdi disk 1T :medic

Začelo se je s kulturnim programom...

Slika


knapi so zapeli nekaj pesmic...

Slika


Da ne bo izpadlo, da se za staro železnico zanimajo samo ženske...

Slika


Motor predstavitve in verjetno tudi izdaje knjige: direktorica Medobčinske splošne knjižnice Žalec,ga. Jolanda Železnik...

Slika


Knape so posedli...v prvo vrsto...

Slika


...in Rustja je prišel do besede...

Slika


Na koncu predstavitve knjige rožica za Rustjo...

Slika


...in vrtnici za nekdanja strojevodja na tej progi...

Slika


...in še utrinek iz neke druge teme...
železocestnik napisal/-a:
Robi napisal/-a:Hvala za odgovor. Imam pa še eno vprašanje. Trenutno preučujem ozkotirno progo Žalec - Zabukovica in iščem še kje delujočo ozkotirno železnico, po možnosti 600mm širine za potrebe izdelave dokumentarnega filma, katerega bomo letos realizirali (v kolikor bomo pridobili denarna sredstva). Ali obstaja mogoče v Avstriji, Italiji, Maržarskem... ?

Lp

Robi


MMG, ali si bil na predstavitvi knjige ? Čakamo poročilo...
Nasvet: imate še živega kurjača, ki je nabrit z vsemi žavbami...pa je rekel, da je 400 kg premoga premetal iz Zabukovice do Žalca in nazaj...
...pa o vseh nesrečah vse ve...pa kaj jaz vem, vse to mi je povedal v eni minuti, v knjigo pa ni prišel... :cry:

Strojevodja na zgornji fotki (desni) je Anton Cizej iz Migojnic, ki ga je Rustja samo omenil med ustnimi viri in v literaturi: Cizej,T.: Rudniška proga. V: Griže z Zabukovico-Žalec, 1981. Ja, pa med viri nezanesljivih podatkov za lokomotive te železnice...

Anton Cizej piše sedaj knjigo ravno o lokomotivah zabukovške rudniške železnice. Ima veliko zbirko tablic, snetih z lokomotiv, ki so šle v razrez ali pa so razpadale pod milim nebom...

Po njegovi izjavi spodnja fotka ne prikazuje remonta lokomotive...

Slika

...ampak pokopališče lokomotiv pred razrezom :pope


Na spletni strani Medobčinske splošne knjižnice Žalec si lahko ogledate načrte ozkotirne železnice...

http://www.zal.sik.si/domoznanstvo/nacr ... zeleznice/


Robi pa se nam je nekam izgubil... :saluti
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Odgovori