Obnova Borovniške proge leta 1941

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Obnova Borovniške proge leta 1941

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Naslov sporočila sem si sposodil pri Mohoriču, s strani 501. (Ivan Mohorič: Zgodovina železnic na Slovenskem, Ljubljana 1968).

Ta del knjige obravnava vojno in povojno dobo (1941 do 1968), vključuje pa tudi dogodke pred temi letnicami.

Pri Borovniški progi opisuje stanje viadukta v Borovnici pred WWII takole:

"...Že pred vojno so morali zmanjšati hitrost vlakov pri vožnji čez viadukt.
...ker je bila hrastova brana stebrov preperela in opeka na viaduktu preperela in dotrajana. Vsa krpanja in vzidave niso mogle ustaviti razkrajalnega procesa materiala, ki je bil stoletje izpostavljen vplivom barjanske vlage.
Gladina vode na borovniškem delu barja se je bila namreč ob poglobitvi Gruberjevega prekopa in struge Ljubljanice toliko znižala, da je hrastova brana, na katero so bili postavljeni stebri viadukta, prišla na suho in začela zaradi atmosferskih vplivov trohneti in preperevati.
Po strokovnem mnenju univ. prof. dr. ing. Roša je bilo že pred vojno odločeno, da bodo morali uporabo viadukta opustiti.
Zato je železniška direkcija naročila ing. Maksu Klodiču, da izdela načrt variante za železniško zvezo z Borovnico brez viadukta. Klodič je leta 1938 izdelal naročeni generalni načrt. V direkciji pa so medtem proučevali možnosti, da bi vzporedno zgradili nov viadukt.

Dne 10. aprila 1941 je jugoslovanska vojska pri umiku razstrelila stari viadukt."

Kako resna je bila zadeva z borovniškim viaduktom, povzemimo še iz knjige: Tadej Brate:Borovniški viadukt, Zgodovinsko društvo Borovnica, Borovnica 2007):

"Ko je bilo jasno, da se tudi na borovniškem mostu dogaja nekaj nevarnega, je uprava južne železnice takoj ukrepala. Najprej so zmanjšali hitrost vožnje čez most na 15 do 20 km/h, nato pa prepovedali srečevanje vlakov na viaduktu.

Po pripovedovanju že pokojnega višjega železniškega svetnika Verija Švajgarja je že v dvajsetih letih 20. stoletja ob vožnji težkega tovornega vlaka krona mostu občasno nihala tudi do 20 cm sem in tja."

Povzemimo iz knjige Tadeja Brateta še podatke o sanaciji poškodovanega borovniškega viadukta:

" Italijani so v Borovnico vkorakali 13. aprila 1941. S seboj so pripeljali svoje tehniške oz. inženirske enote in takoj začeli s pripravljalnimi deli.
Roki za obnovo so bili kratki in delati so morali dan in noč. Uničen del borovniškega viadukta so nameravali premostiti z jekleno, t.i. Roth-Waagnerjevo predalčno mostno montažno konstrukcijo."

Obnova pa ni bila tako preprosta in če hočemo zvedeti kaj več o njej, je potrebno vzeti v roko knjigo "Borovniški viadukt" (več kot toliko ne moremo citirati zaradi avtorskih pravic).

Slavnostno odprtje viadukta oz. mosta na viaduktu je bilo 28. junija 1941.
Hitrost vlakov je bila dovoljena na viaduktu na 5 km/h, konstrukcija mostu pa je imela ozek svetlobni profil in ni dovoljevala sklanjanja skozi okna in odprtih vrat vagonov.
Italijani so močno zavarovali viadukt, saj je po podatkih iz knjige Tadeja Brateta štela posadka 1500 vojakov in močno protiletalsko oborožitev.

Se pa Italijani niso ustavili pri tej rešitvi prevoznosti borovniške proge, saj je dovoljevala hitrost vlaka le 5 km/h preko viadukta. Poleg tega pa jim je bilo znano tudi stanje preostalih stebrov viadukta.

Odločili so za za novo akcijo.

Uprava državnih železnic je predlagala kot nadomestilo za borovniški viadukt zgraditi odcep železniške proge, ki bi se ločil od obstoječe proge Trst-Ljubljana v km 454+150 pri kretnicah postaje Borovnica ter bi se zopet zvezal z obstoječo progo pri km 446+342 med postajališčem Preserje in med železniškim mostom nad Ljubljanico. V nameravanem odcepu je bila vključena tudi zgradba nove železniške postaje Borovnica v dolini, in sicer v bližini omenjenega viadukta.

Z vlogo z dne 19. novembra 1941 je vzhodna železniška delegacija ministrstva za promet v Ljubljani ( Delegazione Ferroviaria Orientale del Ministero delle Comunicazioni a Lubiana) zaprosila za uvedbo razlastitvenega postopka za del omenjenega odcepa, ki leži na območju katastrskih občin Borovnica in Zabočevo. Pridržala pa si je predlagati enak postopek za drugi del odcepa, takoj ko bodo izgotovljeni elaborati za ta drugi del odcepa.

Na osnovi odredb italijanskih zakonov je Visoki komisarijat (Alto Commisariato) dne 17. decembra 1941 odredil razlastitveno obravnavo s pričetkom dne 7. januar 1942.

Kako je izgledal dopis Visokega komisarja Okrajnemu glavarstvu, da naj razglas nabije na uradno desko, si lahko ogledamo na fotokopiji:

Slika


V razglasu je pisalo, da je za izvršitev zgoraj navedene preureditve železniške progepotrebno razlastiti tuja zemljišča in pravice nahajajoče se v katastrskih občinah Borovnica, Zabočevo, Breg, Kamnik in Preserje. Železniška uprava je sestavila podrobne načrte samo za del odcepa, ki leži v katastrskih občinah Borovnica in Zabočevo.
Načrt odcepa in seznam zahtevanih zemljišč in pravic bosta razgrnjena javnosti na vpogled pri občini Borovnica med uradnimi urami. Morebitni ugovori zoper odcep in zoper razlastitev se lahko vložijo ustno ali pismeno pri okrajnem glavarstvu v Ljubljani ali pa pri vodji komisije med obravnavo.
Izrecno je bilo povdarjeno, da odškodnine za zemljišče in pravice, ki se naj razlaste, niso predmet razpisane obravnave, ampak so pridržane poznejšemu izreku rednega sodišča za primer, da se prizadeti lastniki in uprava državnih železnic ne bi v tem pogledu sporazumeli.

Dne 7. januarja 1942 se je "na licu mesta" v Borovnici ob 9.uri začel komisijski ogled in razlastitvena razprava (verjetno na postaji Borovnica, čeprav v zapisniku to ne piše, piše pa v razglasu).
Prisotni so bili: Maršič Franjo, okrajni glavar okrajnega glavarstva Ljubljana-okolica, Mahnič Rafael, svetnik pri Visokem Komisarijatu kot predsednik komisije ter Brnčić Mate, višji agronomski svetnik pri Visokem Komisarijatu kot pomočnik predsednika.Zastopnik Vzhodne železniške delegacije je bil Sulligoi ing. Carlo, potem pa so sledili gradbeni izvedenec, zastopnik pošte, telegrafije, zastopnik Pokrajinske cestne uprave, zastopnik kmetijskega oddelka Visokega Komisarijata, zastopnik Rudarskega glavarstva, zastopnik gozdno-tehničnega odseka za urejanje hudournikov pri Visokem komisarijatu, zastopnik gozdarskega odseka Visokega Komisarijata, šef sekcije za regulacijo Ljubljanice, načelnik vodne zadruge za obdelovanje Barja, zastopnik občine Borovnica, Stibilj ing. Leopold, višji svetnik, kot zastopnik železniške uprave, Brumen dr. Anton, višji svetnik kot zastopnik Direkcije državnih železnic v Ljubljani. Direkcijo so zastopali še: Jenko Jože, inšpektor, Leskovšek ing. Drago- gradbeni oddelek, Gliha ing. Ivan- strojni oddelek.
Tolmač je bil Gruden dr. Josip.

Predsednikkomisije svetnik Mahnič je obrazložil navzočim namen sestanka in povdaril, kolikega pomena je izvedba projekta za krajevno prebivalstvo ter predvsem za gospodarske in železniške kroge, v prvi vrsti pa zgradba nove železniške postaje v dolini, ki bo prebivalstvu mnogo bolj prikladna kot sedanja postaja.
Iz tega razloga in tudi ker bodo zemljišča ob novi železniški progi pridobila na vrednosti, je predsednik apeliral na navzoče, da ne delajo komisiji težkoč, temveč ji celo pomagajo. Povdaril je, da ne bo nobeno zemljišče in nobena pravica razlaščena, če ne bo to iz splošnih interesov nujno potrebno. Ako bi prizadeti ne hoteli odstopiti železniški upravi, ki jim z izvedbo projekta nudi velike ugodnosti, svojih pravic brezplačno, naj vsaj ne otežkočijo dela komisiji s pretiranimi zahtevami.

Zastopnik občine Borovnica je izročil izvod razglasa na katerem je bilo potrjeno, da je bil pravilno objavljen in da so bili načrti razgrnjeni od 18.12.1941 do vključno 6. januarja 1942.
Sestanek komisije je bil objavljen tudi v številki 102 Službenega lista za Ljubljansko pokrajino za leto 1941.
Višji svetnik Stibilj ing. Leopold je navzočim razložil tehnično stran projekta.
Na okrajno glavarstvo so prispele trije predlogi odnosno ugovori, ki so jih v času zasedanja komisije sproti reševali in rešili še nekaj novih.

Kako pa je izgledal odcep nove proge na postaji Borovnica vidimo na dveh kopijah:

Slika


...in naprej...(glej tudi obstoječi tir proti viaduktu)

Slika

Visoki komisar je potem izdal razlastitveno odločbo dne 9. maja 1942.
V odločbi ugotavlja, da do pričetka obravnave ni nihče ugovarjal zoper predlagano razlastitev. Zastopniki uprave državnih železnic so sklenili s prizadetimi strankami dogovore ter predlagali razširitve razlastitve in nove služnosti oziroma ukinitve obstoječih. Sledijo opisi posameznih dogovorov.
Na koncu odločbe je izrek, ki se glasi tako:
Zemljišča in pravice, označene v priloženih posebnih seznamih za katastrski občini Borovnica in Zabočevo so neobhodno potrebne za izvršitev projektiranega odcepa železniške proge ter se za omenjene potrebe v navedeni predvideni izmeri trajno razlaste v prid uprave državnih železnic.
Razlastitev vštevši služnosti se izvrši proti odškodnini, ki jo plača prizadetim lastnikom uprava državnih železnic. Če se razlaščenci glede odškodnin ne bi pogodili z upravo državnih železnic, bo iste določilo pristojno okrajno sodišče.
Po pravnomočnosti te odločbe se bo razlastitev zaznamovala v zemljiški knjigi.
Na koncu vsakega pravnega dokumenta je tudi navodilo "o pravnem sredstvu". V našem primeru se glasi:
Zoper to odločbo ni dopustna nadaljna pritožba in je takoj izvršna. Glede vprašanja predmeta in obsega razlastitve ni dopustno nastopiti civilno pravno pot.

Razlastitveno odločbo je Visoki komisar poslal še Delegaciji vzhodnih železnic ministrstva za promet v Ljubljani in Mestnemu vojaškemu poveljstvu v Ljubljani ter Okrajnemu glavarstvu v Ljubljani v vednost.

Kako izgleda takšen dopis, si lahko pogledamo na fotokopiji:

Slika


Nekaj več izvemo tudi iz zbornika "Železnica skozi občino Brezovica", ki jo je izdala Občina Brezovica leta 2000. Avtor strokovnega dela zbornika je Karol Rustja.

O obvozni progi je napisano kar nekaj novosti:

" O nadomestilu za propadajoči znameniti viadukt v Borovnici so razmišljali že od leta 1938 dalje. Izmed vseh predlogov je bila najbolj sprejemljiva različica B obvozne proge, ki jo je leta 1938 izdelal ing. Maks Klodič vitez Sabladorski. Današnja obvoznica Preserje-Borovnica poteka po trasi, ki jo je takrat zasnoval ing. Klodič z majhno korekturo železniške postaje v Borovnici.

Vojni dogodki so leta 1941 zelo pospešili razreševanje problema viadukta v Borovnici, saj je jugoslovanska vojska 10. aprila 1941 ob 17.30 minirala 7 stebrov. Porušili so 175 metrov viadukta, ostali del je bil močno razrahljan. Italijani so na porušenem delu postavili ogromen provizorij, vendar so razmišljali tudi o trajni rešitvi.

Odločili so se za obvoznico in z dekretom 22.julija 1941 odobrili gradnjo, pripravili načrte in denarna sredstva. V ta namen so ustanovili "Urad za deviacijo Borovnica". Kljub temu, da je bila tehnična dokumentacija večinoma že pripravljena in so bila denarna sredstva odobrena, so z gradbenimi deli odlašali.

Tudi Nemci so po letu 1943 razmišljali, kako trajno rešiti problem viadukta v Borovnici. Med drugim so predvideli tudi podaljšanje železniške proge z Vrhnike do vznožja Rakovca, kjer bi se pripojila na obstoječo dvotirno progo malo za postajo Verd. Ko je bil viadukt v Borovnici konec decembra 1944 popolnoma onesposobljen za promet, so Nemci nemudoma zgradili zasilen, 3 kilometre dolg obvoz z železniške postaje Borovnica v dolino in nazaj na staro traso na pobočje Planine. Rešitev je bila res samo začasna."

Iz prispevka smo izvedeli, da je bila vloga vzhodne železniške delegacije z dne 19. novembra 1941 za uvedbo razlastninskega postopka osnovana na dekretu z dne 22. julija 1941, s katerim je bila odobrena gradnja obvozne proge.



Sedaj pa si poglejmo še, kako je izgledala premostitev porušenih stebrov viadukta...

http://www.pristavec.si/Mape/Viadukt/ph ... oto20.html

..in še, kako so most zavezniki zrušili...

http://www.warwingsart.com/12thAirForce ... Bridge.gif


Tole pa je ostalo od mostu...

http://www.warwingsart.com/12thAirForce/BorovnicaG.jpg

Se nadaljuje
Zadnjič spremenil železocestnik, dne 21.06.2008, 2:08, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3626
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

@železocestnik, še eneden izmed super opisov zgodovine na železnici....
Se že veselim nadaljevanja.... :wink:
bojan
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 731
Pridružen: 15.01.2006, 19:54

Odgovor Napisal/-a bojan »

Kmetijske in rokodelske novice l. 1854:
Od Verhnike21. maja. H. Kaj pravi železnica v
naših straneh? ali se delo kaj pospešuje? Poglavitna
reč je tukaj veliki most (viadukt) pred Barovni
co; stebri spodnjega oddelka so vsi doverseni, kakor
bi bili vliti, toliko lepo in gladko so iz kamna izrezani.
Že se na vsih zidanje iz opeke vzdiguje, in v oboke
krivi, kterih eden je že zapert, in dvema še komaj kaj
manjka. Opeke(cegel)zata most so pa posebno pripravljene,
niso namreč skozi enako debele, ampak kakor klin na
enem koncu bolj tanke. Na stebrih spodnjega oddelka
med oboki pa gredo tudi stebri za zgornji oddelek kviško;
enako spodnjim so iz rezanega kamna, in oboki na
njih bodo zopet iz opeke. V sredi med spodnjim in zgornjim
oddelkom pa bo cesta za navadne vozove odperta,
po kteri se bo od druge strani lahko do kolodvora prišlo*
Druga dva večja mosta v tej strani se tudi pridno izdelujeta;
in sicer so pri enem, v Dolih pred Barovnico,
visoki stebri nekaj do verna, nekaj do srede izpeljani;
drugi most, v Blatnem dolu čez staro cesto nad Verhniko
pa ho v malo tednih dokončan.
Med tem je tudi drugo temeljno delo za železnico
od Žalostne gore do Barovnice, in od Barovnice
do Logatca že bolj ali manj do konca dognano, in kjer
že kaj pomanjkuje, se delavci pridno kakor mravljinci
gibljejo, kopajo, vertajo, parst nasipljejo, kamnje prevažvajo.
Dalje je tudi cesta od Logatca na I vanje
sel o in na Rakek že precej dobro pretergana; delo
gre ondi prav redoma in pridno od rok; pri Rakeku je
že veliko kamnja pripravljenega, ker pride tam večje
postajališče, in blezo tudi nekaj večjega mosta. To postajališče
ne bo deleč od Cerknice, in ptuji potniki ne
bodo veliko v stran stopati imeli, ako bodo hotli sloveče
čudo naše krajnske dežele, zalo Cerkniško jezero, ogledati.
LPB
bojan
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 731
Pridružen: 15.01.2006, 19:54

Odgovor Napisal/-a bojan »

Kmetijske in rokodelske novice l. 1857 pišejo:
Železnica čez Kras.

Železnica, ktera stolno mesto Dunaj z najimenitnejim mestom za kupčijo v celem cesarstvu, s Terstom, veže,dodelana je. Naj pot te veličanske železnice med Ljubljano ia Terstom tistim, ki se bojo prej ali pozneje po nji peljali, enmalo bolj na drobno razložimo po popisu, ki ga je častiti naš rojak P. K. uatisniti dal v časniku „Pressett. Zemeljske razmere te železnice so tako različne, da se morajo težavnosti, ktere so se pri stavbi pokazale, med največje šteti. In te težavnosti so tudi bile, da te za kupčijo in občenje tako važno ceste niso mogli že davno pred dodelati. Sme se pa zdaj tudi terditi, da železnice med Ljubljano in Terstom, kar veličanstuost utiče, una čez 8 emerinško goro nič ne presega;, pa tudi dohodkov ne bo ana več dajala, kakor ta. Pa tudi se kako krasni pogledi se odpirajo očem popotnikovim, kadar železnica višej in višej prihaja, na mnogoverstnost krajev, rastlinstva ter inuoge veiičanske stavbe na nji in ob nji. Vse to nas mika, to železnico bravcom kratko popisati.
Ljubljansko-teržaška železnica je blizo 19 milj dolga. Kmalo ko pride iz ljubljanskega kolodvora, se zavije nekoliko in prereže potem Latermanov drevored in gre patem naravnost med rodovitnimi njivami in senožetmi meaio Goric; teče po ovinku čez močirje, in pride potem zopet na terdne tla in mi tran borovniškega mosta do Borovnice, kjer je postaja. Cez močirje ima kakih 1000 sežnjev iti. Tukaj je bilo največ težavnost premagati in čez nekdanji in sedanji prod Ljubljance dva mosta po amerikanskem sistemu postaviti. Borovniški most pa je najimeuitniše delo na celi železnici in bi utegnil, kar dolgost ia širokost, in terdnost zidanja utiče, edini v celem cesarstvu in med najpervimi v Evropi biti. Ta most, sta prav za prav dva mosta eden nad drugim, je 265 sežnjev dolg in skoraj
20 sežnjev visok. Vsak obok spodnjega mosta je 8, zgornjega skoraj 8l/a sežnjev širok. — Od borovniškega kolodvora
naprej gre železnica, visej in višej segaje skozi gojzde nekdanje bistriške grajšiue, s kterih se tu in tam kaj krasen pogled na ljubljausko močirje, na mejašue griče iu zadej na velikane kranjske dežele odpre. Ko pride čez teržaško veliko cesto, dospe na logaško planoto in do logaškega kolodvora, so vleče skozi gojzde na obeh
straneh postaje v Rakeku, kjer je bilo treba na mnogih krajih ji pot skozi skalovje izsekati, in doseže v Postojni
£kak r tudi v Šem-Petru največjo visokost. Tu se odpre lepi pogled v pivško dolino, v okolico pri Hrenovicah
in pred Jamo, kakor tudi na goro Nanos in na Hrušico. Unstran Postojne se začne suhi in na mnogih krajih razkopani Kras, in železnica gre blizo memo cesarskega kobiliša v Prestranku do Šem-Petra, kjer je postaja in od kodar pelje velika cesta v Reko. Po večjem ovinku eb skalnatih in pustih gričih nad Kalom in Ravnami pelje železnica, na dolgosti ekorej ene milje, skozi šest predorov ali tunelov. Pervi predor nad Košano (št. VI. zaznamljeu) je 264 sežnjev dolg; drugi pod Cepinom^št. V.) 163 sežnjev; tretji pri Vujah (št. IV.) 143 sežnjev, četerti pred gornjimi Ležecami (št. III.) 182 sežnjev, peti (št.II.) 272 sežnjev in šesti nad Uremom (št. I.) je 228 sežnjev dolg.
Kako čudno je človeku pri sercu, kteri se skozi te iz velicega rezanega kamna obočene predore derdra in kakor bi trenil, v kratkih dobah na desni Uremšico, na levi pa prijazno dolino zagleda, po kteri Reka teče, in zopet v tamni predor pride. Za gornjimi Ležecami in pred predorom II se vidi na levi strani v soteski poslopje velicega jerina, s kterega je voda po iz železa vlitih cevih do postaj v Divacu, Sesani in Proseku napeljana. Unstran predora I. se vidi v reško dolino in proti staremu Apnu, med Divačom in Sežano pri Gorenjah in Povirji pa dalječ po zdoljnem Krasu in zadej na velikanske krajnske gore. Od Sežane proti Orleku in Proseku ima železnica do i\abrežine najbolj puste kraje po Krasu. Iz Nabrežine pojde taljanska železnica.
Zvunaj postaje in blizo sela Nabrežine (Na brežiui *) gre železnica čez dolgi most, ki je iz belega apnenika sozidan in ko preteče predor na herbtu hriba, se odpre očem ves drugačen silno krasen pogled. Oči zagledajo pred sabo široko sinje jadransko morje, na levi belo teržaško mesto z njegovimi barkami in za mestom zadej gorice in *) Gosp. K. nam je rekel, da domačini ne pravijo „Nabrežinaa, ampak „Na brežini", to je kraj na bregu, na brežini.
gore istrijanske, zalive Mil (Muggia) in Kopra in Salvonske temena, na desni pa široko in rodovitno friulsko planjavo. Z lolej, skor tik morja, stoji veličansko poslopje vodotoka, kteri daje postaji nabrežinski in teržaški, pa tudi Terstu samemu potrebno vodo. Železnica zapuša zdaj visočine in gre ob goricah, s tertami in oljko obrašenimi, bolj in bolj navzdol, teče memo grinjanske postaje, v ktere soseski zida Nj. c. k. visokost, nadvojvoda Maksimilian grad Miramare *) imenovan, gre čez most pri Št. Jerneji (Barkoli) in pride ob morji skozi predor pri Greti na veliki iu obširni t e r ž a š k i kolodvor.
LPB
Uporabniški avatar
SandiP
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1572
Pridružen: 11.11.2007, 9:39
Kraj: Ljubljana Moste
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SandiP »

Pohvalno Bojan, za trud z OCR-om (predvidevam).
Lepo bi bilo videti tudi samo sliko dokumenta.

Malo OT. Nekateri zaupajo spell checker-ju, nekateri pa OCR-u,
obojim pa se v končni izdelek prikradejo napake...
:roll:
:berr
bojan
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 731
Pridružen: 15.01.2006, 19:54

Odgovor Napisal/-a bojan »

CenzlovPepe napisal/-a:Pohvalno Bojan, za trud z OCR-om (predvidevam).
Lepo bi bilo videti tudi samo sliko dokumenta.

Malo OT. Nekateri zaupajo spell checker-ju, nekateri pa OCR-u,
obojim pa se v končni izdelek prikradejo napake...
:roll:
:berr
Hoj,

to je kar Copy/Paste iz Adobe Readerja, ampak mislim da ne bo težko razvozlat za kaj gre :wink:
LPB
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

@bojan, hvala ti, da si prilepil opis viaduktov iz K&R novic k osnovni temi! Si mi "nabil" število ogledov čez 500 in tako še kdo pogleda osnovni post.
Morda se bo še kdo oglasil, da ga osnovna tema zanima in mu lahko povem, kje je to gradivo, da ga razišče. Lahko povpraša tudi po zs.

Pozdrav
Uros_88
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 200
Pridružen: 07.01.2009, 18:03

Odgovor Napisal/-a Uros_88 »

Železocestnik, eno vprašanje. Načrt gradnje obvoznice izpred vojne je skoraj identičen današnji progi. Zanima me, če mogoče veš kje so razlike? Ena vem da je v postavitvi postaje, samo ne vem, kje je bila mišljena prvotna in če so bili izdelani načrti za postajo, saj so za današnjo naredili načrte nemški vojni ujetniki, tako koz večino dela pri gradnji proge od leta 1945 do 1947.
Na železniški postaji pa je tabla(podobna tisti v Sežani), na kateri piše, da je delo opravilo 630 brigadirjev mladinskih delovnih brigad:lol: , kar pa seveda ne drži, saj so večino dela opravili ujetniki (tudi italijasnki). Pred nekaj časa je bila na nacionalki oddaja o gospodu iz Italije, ki je bil po vojni zaprt v Borovnici, ko so gradili progo. Naslova sicer ne vem, oddaja pa prikazuje njegovo delovanje na našem ozmelju med in po vojni. V oddaji je izjavil, da mu je žal, da se ni rodil kot Slovenec (naslov je nekaj podobnega). Oddaja vredna ogleda, v njej tudi dosti slik, posnetkov,...
Uros_88
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 200
Pridružen: 07.01.2009, 18:03

Odgovor Napisal/-a Uros_88 »

Uros_88
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 200
Pridružen: 07.01.2009, 18:03

Odgovor Napisal/-a Uros_88 »

Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Uroš, kolikor se še spomnim, ni na načrtih kompletna obvozna proga po dolini...

So pa Nemci naredili krajšo obvoznico kot je danes (teh načrtov še nisem videl).

Mene je zanimal predvsem del stare postaje in star priključek na Borovniški viadukt. Na žalost nimam časa, da bi se ukvarjal podrobno s to progo :cry:

Tukaj imate prednost ravno domačini...

Sem zadnjič, ko sem lahko lansko poletje še lahko lazil v beli srajci naokoli, spraševal eno domačinko, ki se je peljala z vlakom iz postaje Borovnica proti Ljubljani, potem ko so Italijani zgradili kovinsko premostitev...

Je rekla, da so se peljali čisto počasi, pa se je še vse migalo, tako da nisi nikoli vedel, ali boš prišel na drugo stran...ja, pa ta gospa je bila takrat majhna deklica, pa zato malo večji strah...

Pa premostitvena konstrukcija je bila zelo ozka, tako da nisi mogel odpreti vrat vagona...
To pa že ne vem več, kje sem slišal ali bral... :roll: :oops: :old

Aja, v Bratetovi knjigi o Borovniškem viaduktu...:m1
Ja, celo sklanjat skozi okno se nisi smel. Če so bila vrata potniškega vagona slučajno odprta, jih je odtrgalo in odletela so z viadukta v globino... :m1
Uros_88
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 200
Pridružen: 07.01.2009, 18:03

Odgovor Napisal/-a Uros_88 »

železocestnik napisal/-a:
So pa Nemci naredili krajšo obvoznico kot je danes (teh načrtov še nisem videl).
O tem bo še govora, ko bom poslikal staro traso proge Preserje-Borovnica (ko sneg skopni), proga je bila narejena "na hitro", imela je ostre krivine, prihajalo je do močne obrabe koles, vzpon je bil 33 promilov, vlak pa so morale vleči 3 lokomotive (2 spredaj, 1 zadaj).
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3626
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

železocestnik napisal/-a:Je rekla, da so se peljali čisto počasi, pa se je še vse migalo, tako da nisi nikoli vedel, ali boš prišel na drugo stran...ja, pa ta gospa je bila takrat majhna deklica, pa zato malo večji strah...
Kaj ni bila Vmax hitrost vlaka čez jekleno konstrukcijo vsega 2 km/h??
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Brate piše v knjigi 5 km/h.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Regan 664 napisal/-a: Kaj ni bila Vmax hitrost vlaka čez jekleno konstrukcijo vsega 2 km/h??
železocestnik napisal/-a:Brate piše v knjigi 5 km/h.

Le toliko, da se postavi vse na svoje mesto:

Dobro bi bilo vedeti, koliko lokomotiv - če sploh katera, je imelo v tistem času brzinomerje.


Bio-Tech brzinomer M-1940: Oslinjen kazalec v luft, pa z občutkom naprej. press :lol:
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Odgovori