Organiziranost SŽ v YU

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Organiziranost SŽ v YU

Odgovor Napisal/-a Signal »

Odpiram temo o slovenskih in istrskih železnicah v časih samoupravljanja.
Takrat so na železnici (v gospodarstvu) obstajali TOZD-i (temeljna organizacija združenega dela).
Spomnim se, da so DLOK "krasili" napis TOZD za vleko vlakov ....
Zanima me:
- ali so imeli takratni TOZDI isto vlogo kot sedanje sekcije za vleko?
- so se vršile menjave DLOK na mejah TOZD-ov?
- ali so slovenske DLOK vlekle nekatere tovorne vlake tudi po Hrvaški (ZG)?
- ali se je odvijal tovorni promet na Hrvaško čez Rogatec, Imeno in Metliko?
- ali so vleko v Istri (Lupoglav - Štalije) izvajale slovenske železnice?

Hvala, Mirko
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Kolikor je meni znano, so bile jugoslovanske železnice v SFRJ razdeljene na železniška gospodarstva (ŽG) in ŽG Ljubljana je imela tudi Istro čez, torej vlake do Pule, Reka pa je bila že pod ŽG Zagreb. Tako so gomulke vozile tudi do Pule in če me spomin ne vara tudi do Reke (mislim, da smo se z njo peljali na Reko na maturancu l.1990). Kaj več pa naj povedo starejši :wink:
Goran
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Odgovor Napisal/-a Signal »

Gorchi napisal/-a:Kolikor je meni znano, so bile jugoslovanske železnice v SFRJ razdeljene na železniška gospodarstva (ŽG) in ŽG Ljubljana je imela tudi Istro čez, torej vlake do Pule, Reka pa je bila že pod ŽG Zagreb. Tako so gomulke vozile tudi do Pule in če me spomin ne vara tudi do Reke (mislim, da smo se z njo peljali na Reko na maturancu l.1990). Kaj več pa naj povedo starejši :wink:
Gomulke do Pule :!: :!: :!:

Lp Mirko
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Na Reki je bila delovna enota (Delovna izpostava) TOZD-a za Vleko Vlakov Ljubljana, Vilharjeva 2.
Mislim, da je TOZD za promet, ravno tako pokrival železniški promet vse do Reke.

V strojnem parku vlečnih vozil so imeli Gomulke 311 in Mehe 362. Vozili pa so med Zagrebom (Karlovcem), Reko in Prestrankom. V Ljubljano so bolj poredko zašli. Kaj več pa naj nekdo od primorcev pove, takorekoč iz prve roke.

Ljubljanski strojevodje pa so vozili svoje turnus vlake redno na Reko. Predvsem brzo-vlake in nekaj tovornih.

MMG, v Pulo so vozili naši Zelenci 711. Gomulke pa niso marali pod nobenim pogojem. :wink:

lp
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Anzee
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 812
Pridružen: 08.04.2008, 12:55

Odgovor Napisal/-a Anzee »

Tudi jaz se spomnim nekje leta 88 voznje z gomulko do Reke oz. Opatija-Matulji. tako da je bila to verjetno redna destinacija...

lp Anze
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Gorchi napisal/-a:Tako so gomulke vozile tudi do Pule in če me spomin ne vara tudi do Reke
Da ne bom dobil še kakega mejla bomo raje rekli, da so gomulke vozile samo do Reke. Do Pule pa tisto kar gre na paro in dizel :wink: Se oproščam za zavajanje javnosti :oops:
Goran
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1826
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Odgovor Napisal/-a Signal »

Dolfe napisal/-a:Na Reki je bila delovna enota (Delovna izpostava) TOZD-a za Vleko Vlakov Ljubljana, Vilharjeva 2.
Mislim, da je TOZD za promet, ravno tako pokrival železniški promet vse do Reke.

V strojnem parku vlečnih vozil so imeli Gomulke 311 in Mehe 362...

lp
... in Gomulke 320 (enkrat sem jo opazil v ZM)

Lp Mirko
Uporabniški avatar
CC 6500
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 337
Pridružen: 23.08.2007, 19:18
Kraj: nekje v giru

Odgovor Napisal/-a CC 6500 »

Istrsko progo je pokrivala divaška sekcija z reagani, mercedesi, fiati in gošami. Divaški strojevodje so vozili vse do Pule in Raše.
Brižita je mašina, ki ji ni para

Lp Kristjan
664119
Vajenec
Vajenec
Prispevkov: 34
Pridružen: 16.06.2008, 19:48

Odgovor Napisal/-a 664119 »

Dokler ima štroma :lol: :?: :!:
Odgovori