Železna cesta skozi Ptuj

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Odgovori
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Tono »

No,

eno nagradno terminološko vprašanje:

kaj pomeni beseda "redkozračje" oz. kakšno sopomenko danes uporabljamo?

Višji svetnik Švajgar je uporabljal zanimive izraze, in imam občutek, da jih je nekaj prenesel iz češkega jezika, npr. "pristroj".

Skratka: odlična knjiga, ta Švajgarjeva, sinoči (ali bolje rečeno) danes zjutraj sem ob njej vztrajal do pol dveh :)

Lp,

zaspani Tono
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Redkozračje = Vakuum oz. podtlak.

LP

Jože
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Dolfe napisal/-a:A je 20€ za original problem? :lol:
A za Švajgarjevo knjiga Parna vleka na Slovenskem? Če bi vedel, kje jo kupit, jo vzamem!
Goran
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Tono »

Barbapapa,

bravo, sedi, imaš pet :)

Izraz redkozračje se mi zdi prav simpatičen!

Lp,

Tono
LJ363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1529
Pridružen: 30.07.2007, 17:27

Odgovor Napisal/-a LJ363 »

Gorchi napisal/-a:
Dolfe napisal/-a:A je 20€ za original problem? :lol:
A za Švajgarjevo knjiga Parna vleka na Slovenskem? Če bi vedel, kje jo kupit, jo vzamem!
Kakšen mesec nazaj so jo imeli v muzeju. Cene se ne spomnim točno, ampak se mi zdi, da je bila manj kot 20€.
Uporabniški avatar
AnejTS
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1141
Pridružen: 25.10.2005, 18:46
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a AnejTS »

Ena zanimiva knjiga, ki govori tudi o štajerki je: Železničarji in železnice v času okupacije in narodnoosvobodilnega boja na slovenskem štajerskem od Marjana Žnidariča

Noter je kar nekaj zanimivih sličic: porušen Ptujski most, porušene delavnice, razne skice o miniranju,...
LP Anej
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

LJ363 napisal/-a:
Gorchi napisal/-a:
Dolfe napisal/-a:A je 20€ za original problem? :lol:
A za Švajgarjevo knjiga Parna vleka na Slovenskem? Če bi vedel, kje jo kupit, jo vzamem!
Kakšen mesec nazaj so jo imeli v muzeju. Cene se ne spomnim točno, ampak se mi zdi, da je bila manj kot 20€.
Hudicha, se bom zapeljal do tja pa pogledal. Itak imam namen do Bogića skočit v bližnji prihodnosti... Hvala za informacijo!
Goran
Uporabniški avatar
Regan 664
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3625
Pridružen: 24.01.2006, 16:23

Odgovor Napisal/-a Regan 664 »

LJ363 napisal/-a:Kakšen mesec nazaj so jo imeli v muzeju. Cene se ne spomnim točno, ampak se mi zdi, da je bila manj kot 20€.
V nedeljo sem se potikal po muzeju v Šiški. Knjiga Verija Švajgarja počasi kopni, tako da vsi zainteresirani hitro v muzej. Pa tudi celotno zbirko Tiri in čas imajo, no, razen prve knjige.....
Cene so pa res mizerno nizke. Celi kup knjig dobiš za male pare..... :D
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Tono, sem našel na medmrežju naslovnico za tvojo novo knjigo o železnici Pragersko-Kotoriba... :wink:

Slikar Stane Kumar...

Slika

še link: http://www.trainsofeurope.nl/railwayart ... art04.html
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Tono »

Hvala, ŽC!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Sem razmišljal in iskal vzporednice... :wink:

...in mi je prišla na misel kratica ZČ. Tono, postajaš pravi zgodovinar, le-tem se ne ljubi pisati Zgodovinski časopis ( revija njihovega /našega :lol: :lol: / stanovskega združenja/). Zato uporabljajo le kratico: ZČ!

Morda pa je to...tisto, kar mi je obljubljal Dolfe (iztrgan citat :lol: )
Dolfe napisal/-a:
MMG, treba ti bo spremeniti ime. Tale "@železocestnik" nekako ni ravno posrečen naziv. Treba si bo izmislit nekaj bolj atraktivnega, nekaj kar bo na daleč izražalo tvoje zelo specifično in raiziskovalno delo. Kaj meniš? Ti pomagamo pri izbiri novega imena (nick-name)?

lp
Dolfe :lol:

MMG, Tono, če bi bil jaz na tvojem mestu bi začel zbirati, urejati podatke o železniški progi Pragersko-Kotoriba že zaradi Kumarjeve slike...
...a ni na sliki železniški most na Ptuji :?: (NI FOTOMONTAŽA)

Čisto možno, da se bo kratica prijela :lol: :lol: :lol:
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Tono »

ŽC, kul kratica, a ne?

Kumar ga je po mojem malo pihnil pri sliki. Za železniški most nisem ziher, kako je izgledal v V1.0, za cestni pa lahko z gotovostjo trdim, da je preblizu železniškemu. Stari, leseni cestni most je potekal skoraj natanko na istem mestu, kot sedaj poteka most za pešce - med bivšim odpadom in restavracijo Ribič. Kasneje v poznih 50' letih (1959) je bil zgrajen železobetonski cestni most.

Nekaj razglednic, na katerih je videti evolucijo ptujskih mostov, je najti tukaj:

http://www.arhiv-ptuj.si/razglednice?razglednica=127

http://www.arhiv-ptuj.si/razglednice?razglednica=167

http://www.arhiv-ptuj.si/razglednice?razglednica=243

http://www.arhiv-ptuj.si/razglednice?razglednica=247

Najboljše pa na koncu (vir: Zgodovinski arhiv Ptuj):

Slika

O železnici pa je baje pisal Ferdinand Raisp, ptujski kronist. Torej mi je poiskati njegovo knjigo, ki jo je spisal o grednji železnice Pragersko - Kaniža.

Zdaj sem se vrgel na Haloze, Ptuj še pride na vrsto! Ekspedicija v smeri Donačke gore bo izvedena takoj, ko se pošlihta vreme. Je pa zanimivo, da sem okoli ajzenpana po Halozah nakuril kar nekaj prijateljev s področja Žetal. Prepričan sem, da bo akcija obrodila sadove. Ni hudič, da ne bom kje odfleksal še kakšne tračnice :)

Sicer pa imamo na Ptuju res kup zgodovinskih objektov. Naj samo navedem primer: radioamaterji imamo vse od leta 1955 prostore na ptujskem gradu, natančneje v zahodnem stolpu. Stolp izvira iz 10. stoletja, je tipični panonski stolp in najstarejši objekt na grajskem hribu. Zanimiv je že iz razloga, da je delno sezidan iz starih rimskih nagrobnikov. Aja, pa straši tudi v njem :)

Lp,

Tono
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Tono napisal/-a:Aja, pa straši tudi v njem :)
Se hecaš? :shock:
Mimogrede, še nekaj ga je g. Kumar pihnil (ampak mu ni za zameriti). Če gra za lokomotivo serije 29 oz. eno izmed sester naše zelene 718 iz muzeja, potem manjkata dve okrogli okni na kabini.
Goran
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Tono »

Gorči,

v vsakem poštenem gradu straši, zato tudi v našem :) Za vsak slučaj pa imamo pred vrati v stolp na zgornjem grajskem dvorišču še srednjeveško pokopališče. Skratka: dobra družba. Le v klubu bomo morali v upravni odbor izvoliti še kakšnega duha, pa bomo kompletni :)

In še kje straši:

Slika

Lp,

Tono
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Lepo si me nasmejal :mrgreen: Upam, da imate prijazne duhce tam ;)
Goran
Odgovori