Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Pri stikanju po US-ARMY zemljevidih sem našel naslednjo zadevo:

Slika

Če to drži, bi morala nekoč v okolici laškega potekati industrijska oz. rudrska železnica, ki bi se k glavni progi približala nekje pri Marija Gradcu. Ali je kaj na tem ali pa gre (spet) za napako? Sam vem za rudnik premoga v Laškem, ki pa je bil na drugi strani Savinje (se spomnim nakladalnih naprav in tunela blizu uvoza v postajo Laško s celjske strani...)

LP

Jože
klemenčič
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 263
Pridružen: 25.03.2009, 18:12

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a klemenčič »

Ja, včasih je obstajala rudniška proga od ŽP Laško do rudnika Laško. Potekala je po levi strani v smeri proti Celju. Danes so še vidne sledi te proge : nakladalna drča za premog ( ki jo sedaj koristi Surovina za nalaganje odpadnega materiala ), Potem je takoj zraven predor za to progo in skoraj cela trasa te proge razen cirka 200 metrov , ki pa je pozidana.
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a cokla »

klemenčič napisal/-a:Ja, včasih je obstajala rudniška proga od ŽP Laško do rudnika Laško. Potekala je po levi strani v smeri proti Celju. Danes so še vidne sledi te proge : nakladalna drča za premog ( ki jo sedaj koristi Surovina za nalaganje odpadnega materiala ), Potem je takoj zraven predor za to progo in skoraj cela trasa te proge razen cirka 200 metrov , ki pa je pozidana.
Ampak @Barbapapa 1 sprašuje o drugi progi , ki naj bi se nahajala na drugi strani Savinje... [-X

MMG- niti sanjalo se mi ni , da bi lahko bilo na tisti strani kaj podobnega... :-k
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
klemenčič
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 263
Pridružen: 25.03.2009, 18:12

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a klemenčič »

cokla napisal/-a:
klemenčič napisal/-a:Ja, včasih je obstajala rudniška proga od ŽP Laško do rudnika Laško. Potekala je po levi strani v smeri proti Celju. Danes so še vidne sledi te proge : nakladalna drča za premog ( ki jo sedaj koristi Surovina za nalaganje odpadnega materiala ), Potem je takoj zraven predor za to progo in skoraj cela trasa te proge razen cirka 200 metrov , ki pa je pozidana.
Ampak @Barbapapa 1 sprašuje o drugi progi , ki naj bi se nahajala na drugi strani Savinje... [-X

MMG- niti sanjalo se mi ni , da bi lahko bilo na tisti strani kaj podobnega... :-k
Sem domačin in sem danes malo povprašal starejše ljudi glede te proge od Marija Gradca. Nihče se ni nič spomnil, da bi kdaj potekala kakšna proga po tej dolini. Malo bom povprašal na Laškem muzeju če kaj vejo in če imajo kakšne slike
cokla
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 11516
Pridružen: 10.08.2007, 21:50
Kraj: ob levem bregu Save

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a cokla »

klemenčič napisal/-a:
Sem domačin in sem danes malo povprašal starejše ljudi glede te proge od Marija Gradca. Nihče se ni nič spomnil, da bi kdaj potekala kakšna proga po tej dolini. Malo bom povprašal na Laškem muzeju če kaj vejo in če imajo kakšne slike
Super...upam , da ni napaka v zemljevidih.
Zakaj dekleta povesijo oči, ko jim rečeš: "Ljubim te"?

Da bi videle, če je res !

( Regis Houser )
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

US Army pa je že imela izdelane plane, da se bodo vozili po tej progi, ko si bodo jugo razdelili fifty-fifty... :lol: :lol:
Tisti, ki se niste morali ali mogli naučiti kaj več o 50%-50% delitvi bivše Jugoslavije (dogovor o Balkanu, Churchill-Stalin, Moskva, 9.oktober 1944), si poglejte vsaj karikaturo....da ne boste rekli, da je fotomontaža, jo lepim v celoti iz naslovnice ameriške zgodovinske revije iz leta 1978... :wink:

Slika

Politična karikatura "ZEC" iz Daily Mirror-ja (London), 11.oktober 1944 (torej so imeli dobre informacije pri tem časopisu...)

Je malo OT, vendar poučno... :lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Stari starši moje žene so bili doma točno nasproti Marije Gradca, čez Savinjo. Je kar nekaj poletij preživljala počitnice tam. Pa pravi, da se ne spomni, da bi se kdaj gdo pogovarjal o kakšni železnici od Marije Gradca po dolini navzgor. Je pa res, da tja (k Mariji Gradec namreč) ni ravno pogosto zahajala, saj si moral iti v Laško, pa čez most, potem pa nazaj.....

Me res zanima, kaj se bo "pokazalo"....

LP

Jože
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Barbarpapa1 napisal/-a:Pozdrav


Me res zanima, kaj se bo "pokazalo"....

LP

Jože
Jože, da te rešim...oz. rešitelj je Krajevni leksikon Slovenije, Lj 1976

Torej:
geslo Trobni Dol:
" Tu je ležišče premoga, ki so ga s presledki črpali okoli 100 let. Med obema vojnama so delo opustili in odstranili rudniško železnico, ki je vodila do Lahomnega. Od tam so prevažali premog z vozovi do Laškega."

Tile američani, vprašanje, če znajo narediti dobre karte svojega terena... :lol: :lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1639
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a Barbarpapa1 »

Pozdrav

Železocestnik, najlepša hvala! Bi pa od Amijev bilo lepo, če bi navedli, od kod so plonkali :D. Tudi pri prikazu raznih gozdnih železnic izgleda, da prikazujejo stanje, ki ga leta 1959 že davno ni bilo več...

Bi pa bilo fino videti kaj fotografskega materiala z omenjene železnice.....


LP

Jože
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ja, s fotografskim materialom pa sem bolj na slabem...
Morda Brate, če si v dobrih odnosih...tudi za gozdne železnice je moral nekje dobiti fotke... :wink:

Da pa je vest iz krajevnega leksikona točna, da je obstajal premogovnik, potrjuje Mohorič...
Torej: Ivan Mohorič: Problemi in dosežki rudarjenja na Slovenskem, Založba Obzorja (MB) 1978

S.91:
"Premogovnik Trobni dol so odprli na travniku Martina Cverla in v gozdu Tomaža Skaberneta v občini Sv. Rupert pri Laškem, sedaj Breze. Fevdno pismo datira z dne 12. avgusta 1846 in 30.decembra 1851 št. 3548, podeljeno pa je bilo Karlu Volčaku in baronici Gale. Zaradi ustavitve obrata je bil premogokop 11. junija 1852 izbrisan.
Ponovno je bil podeljen 3. oktobra 1861 v obsegu treh navadnih in dveh dvojnih jamskih mer v gozdu Jožefa Horjaka. Ta kop je bil postavljen leta 1869 pod sekvester, leta 1888 pa je bil zaznamovan odvzem rudarskih pravic.
Tretjič so bile odkopne pravice podeljene v Trobnem dolu na travniku Lovrenca Kuka tovarnarju Otu Withalmu leta 1906.
(za leto 1906 navaja Mohorič v drugem delu, S.299 tudi: Avanzini A., Gradec).
Leta 1923 so prešle odkopne pravice na delniško družbo Trobni dol.

S.122:
"V Trobnem dolu je bil jašek globok 26 sežnjev, trije rovi pa dolgi 340 sežnjev."

S.138:
za leto 1869 piše:
"Premog it Trobnega dola je imel 6 do 10% pepela. V jami, ki je last železarne v Štorah niso delali, ker cesta do Laškega še ni bila dograjena. Na jami so prodajali premog po 20 krajcarjev, prevoz do postaje pa je stal 10 krajcarjev.

2.del, S.277:
Proizvodnja Trobni dol:
1919: 822 ton
1920: 1833 t
1921: 2304 t
1922: 3079 t
1923: 2376 t
1924: 2810 t
1925: 3351 t

S. 282:
"Premogokop Trobni dol je v razdobju 1918 do 1925 petkrat menjal lastnike. Prvi trije so bili iz Gradca, nato je kupil leta 1922 premogokop industrijec Karl Pertinač iz Celja, njemu so sledili trije industrijci iz Zemuna, končno pa je postal last d.d. Trobni dol v Laškem."

Na žalost letnice zaprtja rudnika Trobni dol ne navaja.

Za Jožeta pa vsaj ena "premogovniška" lokomotiva iz Mohoričeve knjige...

Slika
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
Gorchi
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 6518
Pridružen: 23.10.2006, 12:25
Kraj: Cerklje na Gorenjskem

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a Gorchi »

Železocestnik, vse lepo in prav ampak si prepričan, da si našel pravo lokomotivo? A so v okolici Laškega tudi kakšne Prevalje?
Goran
klemenčič
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 263
Pridružen: 25.03.2009, 18:12

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a klemenčič »

Imel sem čas in sem malo povprašal laške muzealce v zvezi s tem. Vejo to da je res obstajal rudnik na tem koncu kakor vam je dal podatke železocestnik. Povedali so mi, da so na tem koncu je obstajale rudniške železnice v Rudniku Laško od ŽP Laško do Sp.Rečice in ena rudniška proga z konjsko vprego od ŽP Rimske Toplice na Marno ( Huda Jama ) ki pa ni dolgo obratovala ker so kmalu zgradili cesto.
Na žalost slikovnega materiala glede te druge proge nimajo.
klemenčič
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 263
Pridružen: 25.03.2009, 18:12

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a klemenčič »

Gorchi napisal/-a:Železocestnik, vse lepo in prav ampak si prepričan, da si našel pravo lokomotivo? A so v okolici Laškega tudi kakšne Prevalje?
Mislim , da pod fotografijo piše leškega rudnika na Prevalje. V okolici lLaškega ni Prevalj.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ja, nimam ta prave...zato sem prilepil vsaj eno...ja, kr eno

Za Jožeta pa vsaj ena "premogovniška" lokomotiva iz Mohoričeve knjige...

....zato pa piše: vsaj ena
Premogovnik se imenuje Leše.

Lokomotiva v Trobnem dolu pa tudi ni bila kaj drugačna...če pa se še delavci slikajo zraven, se pa itak sam še dimnik vidi... :lol: :lol: :lol:
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
SIMY
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 948
Pridružen: 20.02.2006, 20:29
Kraj: Štajerska

Re: Neznana industrijska oz. rudniška železnica pri Laškem

Odgovor Napisal/-a SIMY »

Jaz sem tudi slišal da naj bi obstajala železnica,in pri Tevčah obstaja sopotin slap ob njem pa je en rov po kateri sedaj poteka cev za vodo nekdanje elektrrne,čisto možno je da je čez ta rov potekala železnica.
Moral bi iti pogledati situacijo zaj že dolgo let nisem bil tam.
Odgovori