Železnica Pragersko- Medvedci in žičnica do Majšperka

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Železnica Pragersko- Medvedci in žičnica do Majšperka

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

železocestnik napisal/-a: Malo še poglej po objavljeni literaturi, za kontaktiranje z go. Majo Kanop pa zadolži Tonota...se je zadnjič nekaj hvalil, kakšne uspehe ima pri ženskah :lol: :lol:
ŽC - misliš tole izjavo:
Tono napisal/-a:Tako,
fajn punce me nikoli ne pozabijo, in ga. Zdenka se je pravtako spomnila name.
V petek mi je poštar prinesel vabilo na prireditev "Na zadnji vožnji", ki bo v sredo, 15. aprila 2009 ob 19:00 uri v Kulturnem domu pri Termah Zreče...
Lp, Tono
iz teme:
http://www.vlaki.info/forum/viewtopic.p ... 676#p69676
:mrgreen:
Ga bom spomnil!!

Zdaj pa zares: mislim da sem danes našel mail od gospe Maje Kanop!
Bom poskusil čim prej vzpostaviti kontakt!

Pa lepo vreme sem že tudi naročil, tako da sledijo še preostali kilometri do Medvedc!
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Uporabniški avatar
Tono
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 4017
Pridružen: 13.05.2007, 15:44
Kraj: Ptuj

Re: Železnica Pragersko- Medvedci in žičnica do Majšperka

Odgovor Napisal/-a Tono »

ŽC,

ti si en gift :) Če četa grem v akcijo, samo pol ne fauš bit :)

Medtem, ko vidva kurblata, sem malo iskal po kartah. JLA je imela to vse fino zabeleženo. Na specialkah

http://mapy.mk.cvut.cz/data/Slovinsko-S ... 151200.png

in

http://mapy.mk.cvut.cz/data/Slovinsko-S ... 151400.png

se fino vidi nasip.

Lp,

Tono
Dosta je više ćumura, prelazimo na jeftinu naftu!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Železnica Pragersko- Medvedci in žičnica do Majšperka

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Ma ne mi rečt, da ti že Čehinje pošiljajo mape na Slovinsko Štirsko :uuuaavv
faušija.press
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
vagon
Poznavalec
Poznavalec
Prispevkov: 13
Pridružen: 10.08.2009, 18:38

Re: Železnica Pragersko- Medvedci in žičnica do Majšperka

Odgovor Napisal/-a vagon »

V knjižnici sem poiskal večkrat omenjeno literaturo in sicer zbornik iz mladinskih raziskovalnih taborov in knjigo Industrijski Majšperk. V obeh omenjajo žičnico in železnico. Če na kratko povzamem podatke iz obeh pisnih virov.

Železnica Pragersko -Medvedci.
Zgrajena je bila med leti 1923 - 1926. Dolga je bila 5,703km s štirimi premostitvami. Služila je le kot dovlačilnica k premogovniku. Bila je last premogovniške družbe Podlož -Hrastovec iz Pragerskega. Progo je od omenjene družbe leta 1929 odkupil Karel Kubricht za potrebe tovarne strojil in pozneje še tekstilne tovarne. Premogovnik pa je uporabljal progo še naprej, seveda s plačilom za prevoz. Proga je bila ukinjena 1965 leta. Prvotno je vozila po progi parna lokomotiva, po letu 1954 pa so uvedli disel vleko. V zborniku omenjajo, da niso našli slikovnega gradiva o tej prometnici, v glavnem so le ustni viri starejših prebivalcev. V knjigi Industrijski Majšperk je ena slika raztovarjanja vagona v Medvedcah in slika žičnice z železniško postajo v ozadju. Je pa v zborniku prikazan načrt postaje. Omenjeno pa je, da hrani dokumente, ki se nanašajo na železnico, predvsem pa načrte proge, gospod Karol Rustja iz Ljubljane.
Slika
Konec nasipa pri Medvedcah tik pred postajo.

Žičnica Medvedce - Majšperk

Zgradil jo je Karel Kubricht za svoje obrate po odkupu proge leta 1929. Dolga je bila 4km z lesenimi stebri. Uporabljali so 60 vozičkov z nosilnostjo 300 kg in pet premostitvenih vozičkov. Ukinili so jo leta 1963. V knjigi sta dve sliki žičnice in sicer obe postaji: torej Medvedce in Hamre v sami tovarni. Stebri žičnice pa so vidni še na treh drugih slikah. Hiša, v kateri je bilo skladišče za pretovarjanje med železnico in žičnico, stoji še danes v nekoliko sprmenjeni obliko.

Slika
Temelji žičnice v gozdu nad Medvedcami.
Uporabniški avatar
_Borsig_
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 3102
Pridružen: 08.01.2009, 15:42
Kraj: Pragersko

Re: Železnica Pragersko- Medvedci in žičnica do Majšperka

Odgovor Napisal/-a _Borsig_ »

Zanimiva reportaža pohodnikov po trasi te nekdanje proge iz te teme, v Prometniku št.:
95 / december 2011, na strani 11 -13:

http://issuu.com/szps/docs/prometnik95? ... eNumber=10
LP _Borsig_

Pa fajn se še mejte!
Odgovori