Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 8903
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a železocestnik » 22.01.2010, 2:48

Pa nadaljujmo:

Eisenbahn schematismus za leta 1914/1915...

Direkcija državnih železnic v Trstu/Staatsbahndirektion Triest/
kje je bila? Poštni trg št.2 /Piazza della poste No.2/
vhod k prezidiju iz: Via Giorgio-Gelatti No.9

Direktor : Galambos Alex, dvorni svetnik
Namestnik: Dr. Auředniček Ottokar (za administrativne zadeve)
Namestnik: Ing.Kordin Josef (za tehnične zadeve)

Oddelek I (za personalne, humanitetne in sanitarne zadeve), zaposlenih je bilo 11 ljudi in šef zdravnikov, Dr. Mandič Franz.

Oddelek II (za pravne in splošne zadeve), zaposlenih 14 ljudi

Oddelek III (za vzdrževanje proge in gradnjo). Zaposlenih 30 ljudi...

Oddelek IV (Zugförderungs- und Werkstättendienst....sem se spadali vodja skupine v delavnicah, nadzor voz in materialno poslovanje ter poslovanje v zvezi z inventarjem ter Zugförderungsdienst, kar pa zaenkrat ne vem, kaj točno pomeni :?: )
Zaposlenih 14 ljudi...

Oddelek V (prometni oddelek...sem so spadali materialno poslovanje ter poslovanje v zvezi z inventarjem, skupina za vojaške zadeve, personalni oddelek za vlečno službo, skupina za civilni vozni red, skupina za revizijo voznega reda in nesreče, skupina za lokalne zadeve in osebje in skupina za vodenje filialnih voz)
Zaposlenih 27 ljudi...

Oddelek VI (komercialne zadeve...sem so spadali revizija vlakov,tarifna služba in služba za reklamacije)
Zaposlenih 20 ljudi...

Oddelek VII (sprejemna kontrola...sem spadajo kontrola in obračun prejemkov od lokalnega prometa tovora, za izvoz in uvoz, skupina za statistiko transporta in super revizijo...)
Zaposlenih 54 ljudi...

Oddelek VIII (finančne in računovodske službe...kontrola izdatkov, kontrola blagajne, materialno poslovanje, računovodstvo, blagajna direkcije)
Zaposlenih 37 ljudi...

V sekciji za vzdrževanje so bili zaposleni:
Trst /Triest/:
Nitsche Karl, predstojnik
Wiener Evgen, namestnik
Stolle Ferdinand, gradbeni komisar
Bandel Johan, revident
Trofowsky Karl, gradbenik
Danek Johann, pomočnik

Jesenice /Assling/:
Grünwald Adalbert, predstojnik
Schmidt Hermann, namestnik
Kunst Theodor, gradbeni komisar

Gorica I. /Görz I./:
Mesto predstojnika ni zasedeno
Pallasmann Emil, namestnikWeleba Rudolf, gradbenik
Vorberger Friedrich, pomočnik

Gorica II. /Görz II./:
Henriquez Karl, predstojnik
Beitl Franz, namestnik
Schwarz Norbert, gradbeni komisar
Olivo Alois, pomočnik

Ljubljana I./Laibach I./:
Polyak Nikolaus, predstojnik
Morpurgo Paul, namestnik
Linhart Friedrich, gradbeni komisar
Hvala Anton, gradbeni komisar

Ljubljana II. /Laibach II./:
Kurschel Georg, predstojnik
Koss Anton, namestnik
Schönhofer Ernst, gradbenik

Pula/Pola/: Pavliček Karl, Daneš Karl

Kurilnice /K.k. Heizhaus-Leitungen/:

Trst/Triest/:
Pflügl Rudolf, plemeniti; predstojnik
Mandl Oskar, namestnik
Wannemacher Rudolf, vodja obrata
Seemann Albin, strojnik
Leitner Friedrich, pomočnik
Mitterer Johann, strojnik
Bauer Ludwig, uradnik
vodja delavnice: Weiss Friedrich

Ekspozitura Divača: Haken Franz, predstojnik

Gorica /Görz/:
Fried Otto, predstojnik
Knautz Eduard, namestnik
Slaus Heinrich, vodja obrata
Lanner Viktor, računovodja
Wolf Bertold, strojnik

Obratne delavnice:
Jarolimek Rudolf, vodja oddelka
Schlachinger Roman, pomočnik

Ljubljana/Laibach/:
Zahony Julius, predstojnik
Höss Alois, namestnik
Uhl Reinhold, pomočnik

Obratne delavnice: Höss Alois, vodja oddelka

Split/Spalato/: Prelc Alois, prestojnik; Steinbeck Gustav, vodja oddleka in Rziwnatz Wenzel, pomočnik


Skladišča za material:
Gorica/Görz/:
Biber Eduard, predstojnik
Wittek Karl, pomočnik

Split/Spalato/: Milost Wenzel, predstojnik

Železničarji in železniški uradniki:

Jesenice/Assling/:

Ječminek Vikt, prestojnik
Kunaver Franz, revident
Dovžan Eduard, pomočnik
Lampel Hermann, koncipist
Caucig Gustav, pomočnik
Veber Anton, pomočnik

Pomočniki, prometniki:
Kovač Karl
Watzak Emmerich
Adraria Max
Herzog Robert

Batuje:
Permoschitz Johann, vodja
Škofja lOka /Bischoflack/:
Ogoreutz Karl, predstojnik
Stergar Rudolf, uradnik

Kanal /Kanale/:
Jebačin Franz, predstojnik

Koper/Capodistria/:
Tuma Johann, vodja

Cerovlje/Cerovigle/:
Wedra Eduard, vodja

Dekani /Decani/:
Hanush Wenzel, vodja

Divača:
Heyhal Wilhelm, revident

Dobrava:
Mayer Friedrich, vodja

Domžale /Domschale/:
Lichtenegger Emil, vodja

Dornberg:
Čibič Josef, vodja

Draga:
Arnejčič Franz

Duplje/Duplach/:
Pucelj Franz, vodja

Dutovlje-Skopo:
Reggi Alois, vodja

Bohinjska Bistrica/Feistritz-Wocheinersee/:
Soklič Johann, vodja
Rust Marius, pomočnik
Medved Johann, uradnik

Gorica, državni kolodvor:
Wieser Franz, predstojnik
Testen Laurenz, revident
pomočniki: Dougan Franz, Wlček Heinrich, Mervič Rudolf, Mreule Leo, Zucatto Karl, plemeniti; Kham Hugo, Homa Rudolf
Kumar Gabriel, Ginzkey Gottfried, Schwartz Ernst, Lukan Adolf, Drinovec Emil, Pfeiffer Moritz, Coretti Kornelius, Strekelj Oskar

Kočevje /Gottschee/:
Hail Emanuel, predstojnik

Grahovo:
Kovač Alois

Gruž/Gravosa/: Cippico Valentin, vodja; Breceljnik Franz, pomočnik
vodja obrata: Stojan Anton, vodja; Gross Oskar, pomočnik,; Killik Josef, pomočnik

Velika Loka /Grosslack/:
Teply Konrad, vodja (že vsaj od leta 1908)

Grosuplje/Grosslupp/:
Rozman Franz, predstojnik

Gruda:
Premeru Anton, vodja

Dobro Polje /Gutenfeld/:
Megušar Franz, vodja

Ajdovščina/Haidenschaft/:
Obad Josef, predstojnik

Sveti Križ-Cesta /Heiligenkreuz-Cesta/:
Perhinek Karl, vodja

Herpelje-Kozina:
Predstojniško mesto ni zasedeno.Wurner Friedrich, pomočnik
Duda August, uradnik
Hočevar Marzellus, uradnik

Mirna peč/Hönigstein/:
Gril Karl, vodja

Hudajužna:
Malgaj Josef, vodja

Izola/Isola/:
Piano Ernst, vodja

Jarše:
Twrdy Alfred, vodja

Javornik/Jauerburg/:
Hlebec Anton, vodja

Šentjanž/Johannisthal/:
Bajuk Isidor, vodja

Kranj/Krainburg/:
Kokalj Franz, predstojnik
Saiz Anton, računovodja
Bradaška Peter, pomočnik
Uradniki: Dr.Jeušek Mihael, Janežič Johann, Kosiček Emil, Klopčič Johann

Kranjska Gora/Kronau/:
Hutter Alois, vodja

Labin: Škofljanec Vinzenz, vodja

Ljubljana, državni kolodvor /Laibach, St.B./:
Hrašovec Viktor, predstojnik
Prevec Alois, revident
Presker Johann, revident
Tschretnik Viktor, revident
Šlegel Peter, revident
Kelec Johann, revident
Kenda Heinrich, pomočnik
Breymann Leo, pomočnik

Ljubljana, dolenjski kolodvor/Laibach, U.K.B./:
REbolj Heinrich, predstojnik

Lesce/Lees/:
Zupanc Johann, revident

Dovje/Lengenfeld/:
Potrato Alexander, vodja

Lupoglava: Zupanc Karl, vodja

Naklo/Naklas/:
Kunstl Friedrich, vodja

Mokronog-Bistrica /Nassenfuss-Feistritz/:
Vajevec Johann, vodja

Tržič/Neumarktl/:
Vajda Johann, vodja

Opčina, državni kolodvor:
Russi Heinrich, predstojnik
Braz Johann, pomočnik
Khittel Wladimir, plemeniti, pomočnik
Kögl Rudolf, uradnik
Danek Rüdiger, uradnik
Eschner Friedrich, uradnik

Ortnek/Ortnegg/:
Mramor Johann, vodja

Plave/Plava/:
Pollak Franz, vodja

Podbrdo:
POtočnik Alois, predstojnik
Brce Mattheus, pomočnik
Mosetič Gottfried, uradnik
Metzner Heinrich, uradnik

Podgorje:
Pečenko Franz, vodja

Podnart-Kropa/Podnart-Kropp/:
Božić Josef, predstojnik
Legat Stanislaus, pomočnik

Podmelec:
Bukovec Alois, vodja

Portorož/Portorose/:
Hölbl Richard, vodja

Prvačina:
Koch Jakob, predstojnik

Radovljica /Radmansdorf/:
Pavlič Leopold, vodja

Rateče-Bela Peč/Ratschach- Weissenfels/:
Supan Johann, vodja

Branik/Reifenberg/:
Kocum Georg, vodja

Ribnica /Reifnitz/:
Marinich Josef, vodja

Repentabor:
Bevec Anton, vodja

Novo Mesto/Rudolfswert/:
Kiepach Friedrich, predstojnik

Sv. Lucija-Tolmin/St. Lucia -Tolmein/:
Perne Ignaz, predstojnik
Bizjak Franz, pomočnik
Smerdu Franz, pomočnik
Cajnko Vinzenz, uradnik

Šmarje-Sap/St. Marein-Sap/:
nezasedeno.

Šempeter pri Gorici/St.Peter bei Görz/:
Maier Johann, vodja

Stična/Sittich/:
Šval Franz, vodja

Sečovlje/Sicciole/:
Vičič Johann, vodja

Škofljica/Skofelca/:
Srakar Michael, vodja

Kamnik/Stein/:
Svetina Lorenz, predstojnik

Straža-Toplice/Strascha- Töplitz/:
Klenha Wilhelm, vodja

Terzon/Tersain/:
Sicherl Franz, vodja

Trebnje/Treffen/:
Troppan Max, vodja

Trst, državne železnice:
Stulier Gustav, predstojnik
Gozzi Ernst, namestnik
Revidenti: Skobrtal, Doležal Salzer, Jereb Paul, Zamarin, Fila
Pomočniki: Vencajz, Osretich, Zulmin, Podbregar, Gross, Odkolek, Novak, Harnisch, Garimberti, Guntler, Garbari, Massini, Zemlič Johann, Ilijič Johann, Irgolič Anton,Rožanc Michael, Rajcelic,Pospišil, Žagar Josef, Karger, Ambrož Franz, Danek, Komp, Knavs Roman, Zupanič Mark. Kapus Wladimir, plemeniti

Trst, svobodna luka:
Lacina Martin, predstojnikCoassini Franz, namestnik
Schrey Emanuel, revident
Crishnig Heinrich, revident
Kaltneker E,. Bončina Franz, koncipist

pomočniki: Pregel Klemen, Kagnuš AdolfLavrenčič H., Collatscher Hugo, Lukež Franz, Latteri Gino,
Subič Alois, Kotschy Max
vodstvo obrata: Zwillinger, Nossek Cinibulk

Bled/Veldes/:
Forstner pl. Gustav, predstojnik
Kratky Johann, pomočnik
Fiegl Karl, uradnik

Vižmarje:
Repar Josef, predstojnik
Volčjadraga:
Zemlja Franz, predstojnik
Vranjek Johann, pomočnik

Višnja gora/Weixelburg/:
Slana Johann, vodja

Bohinjska Bela /Wocheiner-Vellach/:
Kolec Wilhelm, predstojnik

Čušperk/Zobelsberg/:
Morello Ferdinand, vodja

Medvode/Zwischenassern/:
Pečar Johann, predstojnik

Upam, da nisem "postavil" kakšne postaje tam, kjer ni železnice :roll:
Uporabniški avatar
Cepi
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 845
Pridružen: 14.12.2007, 18:34
Kraj: Izlake

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a Cepi » 22.01.2010, 6:20

Dva vprašanja

1. Kje je kraj Terzon/Tersain/

2. Kdaj so Sv. Lucija preimenovali v Most na Soči?
Iščem šiht, infromacije zaželene. LP Damjan
Uporabniški avatar
SZ ljubitelj
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 435
Pridružen: 26.01.2007, 11:33
Kraj: Nova Štifta

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a SZ ljubitelj » 22.01.2010, 9:35

Cepi napisal/-a:Dva vprašanja

1. Kje je kraj Terzon/Tersain/

2. Kdaj so Sv. Lucija preimenovali v Most na Soči?



1. Po moje je Tersain Trzin, v pomoč tale link.

2. Leta 1952. Več pa...


MMG - zelo mi je všeč, da so izpisana imena v tuji obliki in sedanja poslovenjena. Veliko novega sem izvedel in povezal.
Lep pozdrav vsem

Tadej
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 8903
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a železocestnik » 22.01.2010, 10:31

Terzon :lol: :lol: :lol:
razlaga napake: :zzz :zzz2 :sleep

Aja, pa še ena varianta razlage napake... preverjam, če berete poste... :wink: 8)
Uporabniški avatar
Signal
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1758
Pridružen: 24.01.2008, 9:37
Kraj: Maribor - levi breg

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a Signal » 22.01.2010, 11:09

Zanimivo je, da ni nikjer niso omenjeni telegrafisti, ki so bili nepogrešljiv del posadk postaj/službenih mest.
Prijeten preostanek dneva
Signal
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 8903
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a železocestnik » 23.01.2010, 20:45

Telegrafiste sem zasledil samo v K.u.k. Eisenbahn- und Telegraphen- Regimentu v šematizmu za leti 1890/1891.
Avstrija je bila ves čas v vojni, zato so imeli tudi ta regiment.Štab tegimenta je bil Korneuburgu in sicer 1. in 3. bataljona, tam je bilo tudi rezervno moštvo bataljona in rezervno moštvo telegrafistov.
Štab 2. bataljona pa je bil v Klosterneuburgu.
Komandant regimenta je bil Hollub Carl, komandant 1. bataljona je bil Trappel Carl, komandant 2. bataljona je bil Urban Eduard, komandant 3. bataljona pa je bil Kemenović Felix.
Direktor k.u.k. bosanske železnice (Bosna-bahn) je bil Bumbala Emil.
Direktor vojaške železnice Banjaluka-Doberlin je bil Elsner Franz.
Potem sledijo hauptmani, Oberliutennant-i in Lieutennant-i. Slovencev med njimi ni, najdemo pa živo mešanico Nemcev in Slovanov.

Izgleda, da so po postajah morali znati poslati telegram šefi ali pa njihovi pomočniki. Tajnic ni bilo... :lol:
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 8903
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a železocestnik » 23.01.2010, 22:36

Mi pa nadaljujemo z:
Eisenbahn schematismus za leta 1914/1915...

Do sedaj smo obdelali državne železnice za leti 1914/1915, sedaj bomo pa za ti leti obdelali:

"Južno železnico" (K.k. priv. Südbahn-Gesellschaft)

Predsednik upravnega sveta je bil Eger Alex, namestnik pa njegova ekscelenca baron Ludwig Lang. Članov sveta je bilo 15 na Dunaju (vsi so imeli ene čine: vitez, grof ali pa so bili univerzitetni profesorji- eden med njimi je bil tudi vitez Louis Rothschild) in 8 v parizu, kjer je bil predsednik vitez Edmond Rothschild.

Generalni direktor "Južne železnice" je bil vitez Weeber August.
"Južna železnica" je bila razdeljena na avstrijski in madžarski del.
Nas zanima samo avstrijski del.

Pogledali si bomo zdravnike po postajah:

Radgona/Radkersburg/: Kuras Josef

Ljutomer/Lutenberg/: Varda Paul

Maribor /Marburg/: Frank Robert, Urbaczek Josef, Drasch Vinzenz, Lichem Theodor

Pragersko/Pragerhof/: Klasinc Anton

Ptuj /Pettau/: Treitl Ernst, Mezler Franc, plemeniti

Ormož/Friedau/: Heiss Alois

Poljčane /Pöltschach/: Nowosad Franz

Rogatec/Rohitsch/: Schuster Franz

Celje/Cilli/: Premschak Franz, junior

Zidani Most/Steinbrück/: Homan Alois

Sevnica/Lichtenwald/: Winerroither Anton

Litija/Littai/: Premrov Ivan

Ljubljana/Laibach/: Geiger Johann, Pregel Anton

Vrhnika/Oberlaibach/: Marolt Janko

Logatec/Loitsch/: Mayer Ernst

Postojna/Adelsberg/: Kotzmuth Julian

Trnovo pri Ilirski Bistrici /Dornegg-Feistritz/: Gregorčič Viktor

Sežana/Sesana/: Verčon Johann

Nabrežina/Nabresina/: Svoboda Wenzel

Zagraj/Sagrado/: Rosso Georg

Gorica/Görz/: Pitramitz Alfons

Trst/Triest/: Duffek Ernst, Martinis Josef, Germounig Guiskard

Vuhred-Radlje/Wuchern-Mahrenberg/: Appel Josef

Dravograd/Unterdrauburg/: Hofmann Josef

Velikovec/Völkermarkt/: Höfferer Hans

Celovec/Klagenfurt/: Herbst Viktor

Beljak/ Villach/: Bruckmann Ernst, Kattnig Rudolf


V direkciji za stroje je bil šef Schlöss Karl, v gradnji lokomotiv je bilo 7 inženirjev, v gradnji vagonov pa 6 inženirjev. Slovencev med njimi ne zasledimo.

Prihajamo v področje inšpektorata Gradec/Graz/, ki je obsegal območje od Bruck an Mur do Zidanega mosta (izključno).

Špilje/Spielfeld/:
Hartmann Alois, vodja postaje
Löschnik Franz, pomočnik
Asistenti: Flucher Karl, Pavlicek Wenzel, Pulko Adolf, Holik Adolf, Jüptner KarlUradnik: Ebert Rudolf

Zgornja Radgona/Ober Radkersburg/: Osoinig Johann, vodja

Radgona/Radkersburg/:
Dobovišek Georg, vodja
pomočniki: Uchann Johann, Novak Hermann, Kolenc Johann

Radenci/Bad Radein/: Sternischa Anton, vodja

Bučečovci/Wudischofzen/: Merčnik Martin, vodja

Križevci/Kreuzdorf/: Melcher Josef, vodja

Ljutomer/Luttenberg/:
Peukert Franz, vodja
Mathiaš Richard, pomočnik

Šentilj/Egydi-Tunnel/: Enzi Kaspar, vodja

Pesnica/Pössnitz/:
Kautzner Karl, vodja
Cichy Paul, pomočnik

Maribor/Marburg/ glavni kolodvor:
Keifl Johann, vodja
Hauswirth Josef, namestnik

Revidenti: Kolb Julius, Jenicek Franz, Jugl Jakob, Rozband Rihard, Sekner Friedrich, Kejzar Johann, Grill Josef, Unger Anton, Meier Karl, Masonitz Franz, Koffler Albert, Sahorek Adalbert, Petek Anton, Armbruster Ludvik, Opelka Josef, Kurth Moritz, Kervina Franz, Steiner Georg (umrl 16.3.1917), Lepej Johann, Wagner Johann (umrl 23.6.1917), Mayr Otto, Nicolite Nikolaus, Paradeiser Robert, Harrich Josef, Wasshuber Konrad, Baiglböck Eduard, Soršak Ferdinand

Asistenti: Kitak Johann, Scher Rudolf, Fostel Johann, Opelka Ignaz Fülck Alois, Thörmer Franz, Egger Josef, Paulinic August, Stefan Adolf, Schneider Ottomar, Gandini Weikhard, Krajnc Ludwig, Lecker Raimund, Kottnig Rudolf, Rauch Rudolf, Zapečnik Johann, Marterer Gustav, Radej Franz, Sudi Josef, Hartmann Rupert

Tajnice: Ulbing Ana, Gallus Berta, Jesseneg Julie



Maribor, koroški kolodvor /Kärtner Bahnhof/:

Brunner Konrad, vodja
Primus Josef (umrl 1914)
Sanderman Josef
Klug Franz
Sekera Wilhelm
Resch Josef
Beloglavec Stephan

Asistenti: Plantan Alois, Dolenc Kaspar, Toplak Franz, Riegler Augustin, Painer Raimund, Lukačič Augustin, Kobenz Josef, Perounigg Peter, Borko Franz, Stümpfl Bruno, Polegeg Leopold

Hoče/Kötsch/: Jeras Ernst, vodja

Rače-Fram/Kranichsfeld-Frauheim/:
Majerič Jakob, vodja
pomočniki: Kink Fortunat, Hlebce Josef, Vrba Bruno

Pragersko/Pragerhof/:
Gratt Georg, vodja
Revidenti: Willmann Hugo, Schwab Franz, Wuchte Franz, Valent Johann, Gross Karl, Maršel Johann, Schnabl Josef, Rottenbacher Friedrich, Kasper Klemens, Kaiser Franz, Flecker Josef, Pliberšek Rudolf, Sabatin Johann, Wieser Ludwig, Greger Josef, Grailer Jakob, Müller Alfred

Strnišče/Sternthal/: Persche Karl, vodja

Ptuj/Petau/:
Würtenberger Alfred, šef postaje
Mlaker Stefan, namestnik
Revidenti: Haring Franz, Löffler Franz, Stig Franc (u. 1914), Turin Viktor, Haladea Andreas, Synek Franz, Lubšina Friedrich, Oberstein Friedrich, Hail Alois, Billy Josef, Kolmann Josef, Hofer Johann, Gröger Gotthard, Bondy Paul, Hofman Franz

Moškanjci/Moschganzen/: Marinič Ignac, šef postaje

Ormož/Friedau/:
Poterz Rudolf, šef postaje
Kofler Karl, pomočnik

Središče ob Dravi/ Polstrau/: Lamm Franz, šef postaje

Slovenjska Bistrica/Windisch Feistritz/:
Budz Johann, šef postaje
Pipan Johann
Jenčič Anton
Herrisch Artur

Poljčane/Pöltschach/:
Stopar Josef, šef postaje
Brence Valentin
Grilc JosefMajcen FranzIgielski Ladislaus
Domaingo Rudolf

Ponikva/Ponigl/:
Taschek Josef. šef postaje
Kuster Johann
Urban Franz

Grobelno:
Randl Alois, šef
Pavlinc Karl

Asistenti: Rozmann Franz, Pristavec Felix, Lukan Johann, Mazanek Albert, Stranz Alois

Šentjur/St. Georgen/:
Jell Hermann, šef
Rudella Karl
Pavlik Johann

Štore/Store/:
Bozowsky Anton, šef
Knez Martin
Mocher Josef

Celje/Cilli/:
Kügler Hubert, šef
Ban Heinrich
Revidenti: Prelog Wladimir,Hecht Egon, Kabas Adolf,Pour Evgen, Maisterl Robert, Cydrich Jakob, Glier Walter, Porzer Franz, Müller Franz, Holeček Josef, Dengg Johann, Kučera Leopold, Ebner Johann, Vonga Georg, Rebolj Karl, Jost Josef, Ramšak Julius
Tajnica: Bračič Friderike

Laško/Markt Tüffer/:
Zugčič Georg, šef
Löschnigg Albin
Langer Richard
Moser Friedrich
Brumat Franz

Rimske Toplice/Römerbad/:
Berghof Paul. šef
Kurent Philipp
Fanedl Friedrich


se nadaljuje :roll:
Zadnjič spremenil železocestnik, dne 24.01.2010, 0:38, skupaj popravljeno 2 krat.
Barbarpapa1
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1635
Pridružen: 09.11.2005, 22:40
Kraj: Maribor

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a Barbarpapa1 » 23.01.2010, 23:17

Pozdravljeni

Družina Rotschild je bila zelo močno vpletena v vodenje Južne železnice. Po podatkih iz leta 1868 je v upravnem odboru na Dunaju sedel eden od Rotschildov, v Parizu pa kar trije.....

LP

Jože
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 8903
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a železocestnik » 23.01.2010, 23:58

Ne samo vodenje, v lastništvo :beg :lol: :lol:
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 8903
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a železocestnik » 24.01.2010, 1:05

Pa nadaljujmo...

Prebili smo se do sekcije za vzdrževanje proge Maribor/Marburg/, ki obsega progo od Špila/Spielfeld/ do vključno Pragerskega/Pragerhof/ ter od Špilja do Ljutomera/Luttenberg/.
Friedl Adolf, predstojnik sekcije
Murr Franz, višji gradbeni komisar
Fontana Adol, revident
Paliege Adolf, gradbeni komisar
Schnargl Oskar, gradbeni komisar
Wischata Emil, pomočnik
Fekonja Rudolf, pomočnik

Celje/Cilli/: od Pragerskega do Zidanega mosta (izključno)
Fluck Eduard, predstojnik sekcije
Tröster Josef, gradbeni komisar
Turba Josef, gradbenik
Stibenegg Ferdinand
Higersperger Karl
Pfeiler Franz

Ptuj/Pettau/: od Pragerskega do madžarske meje
Hermann Gustav, plemeniti, predstojnik sekcije
Langer Rudolf, gradbeni komisar
Waclawek Hugo, revident

Kurilnice

Maribor/Marburg/:
Formacher Max, šef kurilnice
Geraus Oskar, namestnik šefa
Giovanoli Emil, strojni komisar
Franz Franz, podšef
Kraut Robert
Krahulik Josef
Revidenti: Ritter Emil, Tscharre Josef, Bühl Josef, Klimesch Klement, Jager Gregor, Schedl Karl, Neumann Rudolf, Himmel Adolf, Falk Josef, Marik Josef, Filapič Friedrich, Weissenberger Franz, Traunik Johann, Raus Maximillian

Pragersko/Pragerhof/:
Leis Anton, šef kurilnice
Kircher Leopold, pomočnik
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 8903
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a železocestnik » 25.02.2010, 11:24

železocestnik napisal/-a:
Za vzorec bomo vzeli leto 1879, saj imam na razpolago Ljubljanski ...koledar za leto 1879 (originalni naslov je: Laibacher Geschäfts-, Auskunfts- und Haushaltungs=Kalender für das Jahr 1879. Laibach, Verlag von Johann Giontini

Slovenske knjižnice ne izkazujejo v COBISS-u te publikacije, zato je prav, da razširimo informacije...
(seveda bo možno videti sken, ko bo na voljo shrani.si....)

Železniška inšpekcija v Ljubljani:

Inšpektor: Karabaczek Alois
Inženir: Prossy Eustach
Računovodja: Malaverh Friedrich
pomožni uradnik: Tollowitz Alexander
quote]

Jožetu se je "oko zapelo" na...

Barbarpapa1 napisal/-a:Pozdrav

Spet super delo @ŽC....Sem na hitro preletel seznam in mi je eno ime "za oko zapelo". Gre za inženirja v Ljublajni, Eustach-a Prossy-ja.A je to ta Eustach Prossy, ki je bil direktor za "mašine" na Južni železnici? In je zasnoval serijo SB 570 ter naredil koncept za našo 03 (SB 109)? Slednjo je pomagal v življenje spraviti med drugim njegov sin Ernst Prossy.

Z vsakim odgovorom se porajajo nova vprašanja...

LP

Jože


Porabil sem en teden, da sem našel še en izvod zgornjega koledarja za leto 1878!
Hranijo ga v Narodnem muzeju.
V Sloveniji(in na svetu) sta znana sedaj samo ta dva, eden za leto 1879 iz moje privatne zbirke in ta iz NM za leto 1878 :!:

Za leto 1878 so naslednji podatki za železniško inšpekcijo v Ljubljani:

inšpektor: Breindl Friedrich
inženir: Karabaczek Gustav
računovodja: Maleverh Friedrich
pomožni uradnik: Tollowitz Aleksander

Vidimo, da Evstahija Prossyja še ni bilo v Ljubljani.

Še kako izgleda naslovnica unikatnega koledarja iz NM:

Slika
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 8903
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a železocestnik » 26.02.2010, 15:01

Moj unikatni izvod iz leta 1879 so malo že načele miške...

Slika

...ampak je zato več vreden :lol: :lol:
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 8903
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a železocestnik » 27.02.2010, 22:28

železocestnik napisal/-a:V Sloveniji(in na svetu) sta znana sedaj samo ta dva, eden za leto 1879 iz moje privatne zbirke in ta iz NM za leto 1878 :!:

Za leto 1878 so naslednji podatki za železniško inšpekcijo v Ljubljani:

inšpektor: Breindl Friedrich
inženir: Karabaczek Gustav
računovodja: Maleverh Friedrich
pomožni uradnik: Tollowitz Aleksander

Vidimo, da Evstahija Prossyja še ni bilo v Ljubljani.



Ja, res ga ni bilo na inženirskem mestu zraven inšpektorja Karabaczka...bil pa je leta 1878 šef kurilnice Ljubljana...
Moral bi pogledati nekaj vrstic nižje :roll:
Izgleda, da bom moral prepisati celotno posadko iz leta 1878...
Ko imaš enkrat zadevo na računalniku, pa lahko začneš s primerjavami... :idea:
Pa funkcija išči...pa gugl... :wink:

V tistih časih so se konstrukterji najprej kalili po terenu, šele potem so šli v pisarne na Dunaj in dobili tehniške risarke in tajnice :lol: :lol:

Našega Evstahija Prossyja namreč zasledimo v Eisenbahn-Schematismus za leti 1890/91. Kje?
Na Dunaju...
Pri Južni železnici...
Oddelek direkcije strojev je vodil Adolf Gölsdorf, strojni direktor...prvi zapisan za njim, med uslužbenci delavnic, je zapisan: Prossy Eustach, inšpektor
Med sodelavci pa je bil Karl Schlöss, inženir, ki ga pa tudi že poznamo iz te teme...
Zadnjič spremenil železocestnik, dne 28.02.2010, 14:35, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 8903
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a železocestnik » 28.02.2010, 1:07

No, pa poglejmo v ta ljubljanski koledar za leto 1878:
Laibacher Geschäfts-, Auskunfts- und Haushaltungs=Kalender für das Jahr 1878. Laibach, Verlag von Johann Giontini
Prepisali bomo vse zaposlene na Južni in Rudolfovi železnici, ki so omenjeni v tej knjižici :roll:

Opomba: rdeče označeni tisti, ki naslednje leto (torej 1879) niso več zaposleni na omenjenih delovnih mestih

cesarsko-kraljeva priviligirana Južna železnica. Prometna sekcija /k.k.priv. Südbahn/

Postaje na Kranjskem

Zidani Most /Steinbrück/
šef postaje: Breindl Alfred
pomočniki:
Mehlsack Franz
Eisinger Otto
Hren Karl
Hočevar Josef
Schwarz Josef
Studeny Eugen
Knoppek Ludwig
Faschinsky Arnold
Czabaun Julius

Hrastnik
šef postaje: Bračič Josef
pomočnika: Schubert Franz, Hafekost Johann

Trbovlje /Trifail/
šef postaje: Heissler Karl
pomočniki: Kozamernik Franz, Vrančič Johann, Fornasarig Johann (1879 v Divači), Van der Werth August


Zagorje /Sagor/
šef postaje: Petržik Eduard
pomočniki: Zupan Martin, Glassner Victor, Halfar August

Sava
vodja postaje: Posch Georg
nadzornik postaje: Hauer Johann

Litija /Litai/
šef: Stieber Cölestin
pomočnik: Skrajnar Mathias
postajni nadzornik: Malli Martin

Kresnice /Kressnitz/
vodja postaje: Laukovič Josef
nadzornik postaje: Dollenz Kaspar

Laze /Laase/
šef: Schredl Alois
nadzornik postaje: Schöfl Leopold

Zalog /Salloch/
šef: Berger Rudolf
pomočnika: Planinec Franz, Baildon Wilhelm

Ljubljana /Laibach/
šef postaje: Habit Gustav
odpravniki: Demel Johan, Brunner Anton, Gutsch Vinzenz, Posch Siegfried, Hail Lorenz, Rechfeld Ernst, vitez Gariboldi Raimund, Lilleg Josef, Allič Franz, Pirz Johann

prometni pomočniki: Muck Michael, Tonfern Johann, Lissez Johann, Wochinz Franz, Szillich Carl, Bartl Johann, Guttmann Eugen, Vidiz Felix, Wildner Heinrich, Popp Franz, Stepp Charles, Svetek Johann, Kovač Josef, Seunig Anton

Borovnica /Franzdorf/
šef: Kovač Martin
pomočnika: Gabriel Josef, Zabred August

Logatec /Loitsch/
šef: Auer Johann
pomočnika: Polansky Josef, Bretzner Julius

Planina
vodja postaje: Ebenberger Josef

Rakek
šef: Wallner Johann
pomočniki: Kastreutz Ferdinand, Verbič Johann, Resic Franz

Postojna /Adelsberg/
šef: Witzany Johann
pomočniki: Rakovec Alois, Milost Johann, Schmidt Alfred

Prestranek
šef: Reipprich Alexander
nadzornik postaje: Filier Dominik

Št. Peter na Krasu(danes Pivka)/ St. Peter
šef: Stefan Jakob
pomočniki: Schmalz Josef, Jenko Johann, Zbona Andreas, Hussl Johann, Rogulja Simon

Zgornje Ležeče /Ober Lesece/
šef: Hinterlechner Albin
nadzornik postaje: Gross Johann

Kilovče /Küllenberg/
šef: Posega Anton

Trnovo (del Ilirske Bistrice) /Dornegg
šef: Strohmayer Raimund
nadzornik postaje: Helth Franz

Divača /Divacca/
šef: Sterle Franz
pomočnik: Spelak Alexander
prometni nadzornik: Horn Josef

Železniška inšpekcija v Ljubljani

inšpektor: Breindl Friedrich
inženir: Karabaczek Gustav
računovodja: Maleverh Friedrich
pomožni uradnik: Tollowitz Aleksander

...na postajah

Zidani most /Steinbrück/
lokomotivski nadzornik: Gmeiner Anton

Hrastnik
premogovni nadzornik: Dinagl Georg

Trbovlje /Trifail/
uradnik: Reger Adalbert

Zagorje/Sagor/
uradnik: Schusterschitz Christian

Ljubljana /Laibach/
šef kurilnice: Prossy Eustachius(1879:inženir pri železniški inšpekciji v Ljubljani)
namestnika: Ruprecht Philipp, Bräu Georg
vodja delavnice: Armbruster Josef
pomočnik računovodje: Juhn Johann

Borovnica /Franzdorf/
nadzornik lokomotiv: Stanzl Josef

St. Peter na Krasu (danes Pivka)/St. Peter/
lokomotivski nadzornik: Haslinger Johann

Vzdrževanje proge

Inženirska sekcija v Litiji:
sekcijski inženir: Nickl Wenzel
pomočnik: Konscheggg Raimund

Zidani Most /Steinbrück/
sekcijski inženir: Pohr Anton
pomočnik: Heimannn Anton

Ljubljana /Laibach/
sekcijski inženir: Gürke Anton
pomočnik: Zdaril Josef

Postojna /Adelsberg/
sekcijski inženir: Rektoržik Eduard
pomočnik: Kautzner Franz

St.Peter na Krasu (sedaj Pivka)/St. Peter
sekcijski inženir: pl.Novakowsky Conrad
pomočnik: Tschissner Alois

Sanitetna služba: železniški zdravniki

Zidani Most/Steinbrük/: Kutschera Josef
Litija /Littai/: Oblak Georg
Ljubljana/Laibach/: Thomitz Johann
Trnovo/Dornegg/:Bachmann Franz


železocestnik napisal/-a:
se nadaljuje: :lol: :lol:
Rudolfova železnica /k.k. priv. Kronprinz-Rudolfbahn/
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 8903
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Slovenski uslužbenci na železnici v Avsto-ogrski monarhiji

OdgovorNapisal/-a železocestnik » 01.03.2010, 2:21

Nadaljujmo...
Rudolfova železnica /k.k. priv. Kronprinz-Rudolfbahn/ leta 1878:

Postaje na Kranjskem

Ljubljana/Laibach/ Prometna in transportna sekcija
prometni kontrolor: Ambacher Johann
uradnik: vitez Kriegsau Franz

postaja Ljubljana /Laibach/
predstojnik: Kavanek Lorenz
uradniki: Heyssl Friedrich(1879 postane predstojnik), Tschadesch Johann, Križaj Johann, Benkiser Franz, Sautner Josef
pomožna uradnika: Vidiz Gustav, Gressl Alexander

Vižmarje
nadzornik postaje: Kunčič Alois

Medvode /Zwischenwässern/
vodja postaje: Detella August(1879 vodja postaje Podnart)

Škofja Loka /Lak/
vodja postaje: Detella Josef

Kranj /Krainburg/
vodja postaje: vitez Friess Heinrich
pomožna uradnika: Milič Kaspar, Stupar Felix

Podnart
vodja postaje: Bekeö Ludwig(1879 vodja postaje Medvode)
pomožni uradnik: Lorenz August

Radovljica-Lesce /Radmannsdorf-Lees/
vodja postaje: pl. Forstner v. Bilau Gustav
uradnik: Pirich Johann

Slovenski Javornik /Jauerburg/
nadzornik postaje: Steiner Jakob

Jesenice /Assling/
vodja postaje: Roiko Johann

Dovje /Lengenfeld/
nadzornik postaje: Kovač Gregor

Kranjska Gora /Kronau/
nadzornik postaje: Schaffer Johann

Rateče-Bela Peč /Ratschach-Weissenfels/
nadzornik postaje: Hatlanek Camillo

Sekcija za vzdrževanje proge Ljubljana
vodja odseka: Höllrigl Josef
uradnika: Adler Josef, Chlan Thomas

sekcija: vleka in delavnice
Delavnice v Ljubljani
vodja delavnice in predstojnik sekcije: Socher Josef
uradnika: Grassnegg Franz, Breyer Gesa

Kurilnica Ljubljana
vodja: Panny Karl

Skladišče materiala v Ljubljani
upravnik: Gabriel Franz

se ne nadaljuje: konec/Ende/ :lol: :lol:

Vrni se na

Kdo je na strani

Po forumu brska: mkx in 3 gostov