Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Vse o zanimivi zgodovini železne ceste skozi čas.
ales73
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 27.12.2009, 18:32

Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Zanima me če kdo ve morda kaj o o iztirjenju vlaka v Savo pri kraju Črni potok na progi Zidani most - Sevnica, med postajama Breg in Sevnica v letu 1945.
Po pripovedovanju je vlak po eksploziji končal v Savi, ni pa znano ali so kompleten vlak dvignili iz struge ?
Na drugi strani struge je bila pred nedavnim najden kos povsem zverižene tračnice, ki skoraj sigurno izvira iz tega dogodka.
363
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1420
Pridružen: 06.09.2006, 18:28

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a 363 »

Kot je meni znano je 06-013 končala v marca 1945 v Savi, ko je zapeljala na mino. Iz Save so jo dvignili leta 1950 in jo ponovno obnovili v delujoče stanje in je danes nevozna ohranjena na izposoji V Nemčiji.


Tukaj je še njena slika v Augsburgu.
http://www.bahnbilder.de/name/einzelbil ... stige.html

Lp
ales73
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 27.12.2009, 18:32

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a ales73 »

363 hvala za hiter odgovor !

Ali je mogoče še kaj znanega o tem vlaku (potnišiki,tovorni ?...), predvsem pa me zanima če je kaj znanega o reševanju vlaka iz Save, saj je na tem odseku več ko 10 m pod progo.
Kakšen je bil sploh princip reševanja v tem času, saj dvig več kot 100 t verjetno ni ravno mačji kašel.
Ali so se v takem primeru lokomotive lahko razstavile ?
Ali se je reševala samo lokomotiva ali tudi vagoni ?
Uporabniški avatar
Dino S
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 1499
Pridružen: 18.09.2008, 16:19
Kraj: Rogaška Slatina

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a Dino S »

Jaz sem slišal, da je vlak peljal vojake in da je takrat Sava ravno bila polna vode (po deževju) ter da je veliko jih umrlo.

Tako sem samo slišal. Pa mislim, da sem slišal, da se je to zgodilo med prvo svetovno vojno in nekje med Zidanim mostom ter Zagorjem.

Ponavljam: tako sem samo slišal.
...
ales73
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 27.12.2009, 18:32

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Dino S napisal/-a:
nekje med Zidanim mostom ter Zagorjem.
V tem primeru je šlo skoraj sigurno za drugo nesrečo ko tisto pri Črnem potoku, med Sevnico in Bregom, za katero pa mi iz pripovedovanja ni uspelo izvedeti drugega, ko da je tu konec vojne razneslo vlak, ki je končal v Savi.
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Dino S napisal/-a:Jaz sem slišal, da je vlak peljal vojake in da je takrat Sava ravno bila polna vode (po deževju) ter da je veliko jih umrlo.

Tako sem samo slišal. Pa mislim, da sem slišal, da se je to zgodilo med prvo svetovno vojno in nekje med Zidanim mostom ter Zagorjem.

Ponavljam: tako sem samo slišal.
Ta primer se nanaša na čas I. svetovne vojne,16.januarja, l.1917,. v kilometru 517. To mesto je sicer omiljena fotografska toča cokle, iz druge strani Save.
Če malce pobrskaš po arhivu, boš našel tudi opisan dogodek.
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

ales73 napisal/-a: V tem primeru je šlo skoraj sigurno za drugo nesrečo ko tisto pri Črnem potoku, med Sevnico in Bregom, za katero pa mi iz pripovedovanja ni uspelo izvedeti drugega, ko da je tu konec vojne razneslo vlak, ki je končal v Savi.
Je moralo biti zares. Moji sošolci iz osnovne šole, kateri so živeli v bližini, so med brskanjem po produ precejkrat našli kakšen kos streliva in celo orožja.
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Marlo
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 177
Pridružen: 24.01.2009, 11:44

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a Marlo »

Vlak, ki je šel v Savo pri Črnem potoku (približni km 495,5) naj bi bil poln streliva.
Ko so delali na akumulacijskem bazenu HE Boštanj, so nekajkrat iskali neeksplodirana sredstva.
Florjan
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 659
Pridružen: 16.11.2005, 18:56
Kraj: Šmartno pri Litiji

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a Florjan »

V zgodovinskem pregledu občine Radeče piše:
O pogumu naših borcev NOB pričajo mnoge diverzantske akcije. Na eni teh, sta v marcu 1944, Vilko Nemec in Slavko Lindič minirala progo Zidani Most - Breg in povzročila iztirjenje vlaka. Drugih podatkov ni napisanih.
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

V knjigi Marjana Žnidariča: Železničarji in železnice v času okupacije in narodnoosvobodilnega boja na slovenskem Štajerskem piše pri progi Zidani Most-Dobova:
" Prva akcija na tej progi v letu 1944 je bila izvedena 13. marca zvečer južno od postaje Loka pri Zidanem Mostu. Minirana je bila proga, vendar tovorni vlak, ki je naletel na dve mini, ni iztiril."

Je pa bilo več miniranj in letalskih napadov, ko so vlaki iztirili...

Pač neusklajenost ur in datumov...zgodovinarjev in zgodovinskega spomina...

Še ena zanimivost iz ene od akcij:
"Skupina borcev Kozjanskega odreda je 10. avgusta 1944 ponovno napadla železniško postajo Breg. Službujočima železničarjema so odnesli delovno bluzo, hlače in kapo, iz blagajne vzeli 500 mark, prekinili telefonske zveze v obe smeri in se umaknili. Okupatorjevo poročilo navaja 800 mark škode. Že nasledni dan so minirali progo med Blanco in Brestanico..."

Da ni bil v akciji kakšen ljubitelj železniških uniform, pa so potem akcijo pripisali partizanom?
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
ales73
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: 27.12.2009, 18:32

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a ales73 »

Hvala za vse raziskovalno delo, očitno res dobro poznate zgodovineo železnice in veste kje iskati podatke ! =D>

Očitno je bilo v času vojne na progi Zidani most - Sevnica kar nekaj "nesreč", vendar pa se je dogodek leta 1944 očitno zgodil med postajama Breg in Loka, ne med postajama Breg in Sevnica, kjer je do iztirjenja prišlo skoraj sigurno 1945, pri Črnem potoku.

Tako, da mi je še nekako najbolj verjetna trditev Dolfeta in Marlota, morda pa je res šlo celo za lokomotvo št. 06-013 ki jo navaja 363, vendar ne vem če je edina, ki je končala med vojno v Savi, ker ni nikjer omenjena lokacija.
Če je res prišlo do reševanja vlaka iz Save po 5 letih, bi bilo zanimivo, če so kakšni podatki kako so tako težko lokomotivo sploh dobili iz Save ( celo, po kosih, s čim ?)
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

ales73 napisal/-a: Če je res prišlo do reševanja vlaka iz Save po 5 letih, bi bilo zanimivo, če so kakšni podatki kako so tako težko lokomotivo sploh dobili iz Save ( celo, po kosih, s čim ?)
Moraš vedeti, da je bila v tistem času narodno-delovna zavest na takšnem nivoju, da so jo bili sposobni izvleči iz Save povsem na "hooo-ruk" tehniko, le s trami in na "kontra-pezo" (vzvod).

MMG, Škoda, da si to vprašanje o miniranju proge zastavil tako pozno. Pred kakšnim letom bi dobili zgodbo iz prve roke, saj je pokojna teta bila članica Kozjanskega odreda in je bila aktivna ravno na tem področju.
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
Dolfe
Kontrolni
Kontrolni
Prispevkov: 12687
Pridružen: 02.03.2006, 8:52
Kraj: Na cesti

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a Dolfe »

Morda pa bi lahko Bojan kaj poizvedel, preko našega bivšega člana @Aufle-ta. [-o<
Aufle ima namreč vso kronologijo tega okraja v malem prstu, z dokumentacijo vred. Slika
LP, Dolfe
Pa zakwa glih jst?!!
Uporabniški avatar
železocestnik
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 9511
Pridružen: 30.12.2007, 22:01
Kraj: Ljubljana

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevnica

Odgovor Napisal/-a železocestnik »

Če bi na vsak način imeli radi eno lokomotivo v Savi, si poglejte zapis iz zgoraj navedene knjige:

"...13. marca 1945 so minerji Kamniško-zasavskega odreda porušili progo pri Renkah na dveh krajih. Na mino je zapeljala težka lokomotiva z dvema oklepnima vagonoma. Vlak se je prevrnil v Savo. Strojevodja, kurjač, železniški policist in en železničar so utonili v Savi. Lokomotivo so šele po osvoboditvi izvlekli iz vode."
»Problem z dejstvi je v tem, da jih je tako veliko.« Samuel McChord Crothers
glajz
Strojevodja I
Strojevodja I
Prispevkov: 252
Pridružen: 29.06.2011, 15:34

Re: Vlak v Savi pri Črnem potoku na progi Zidani most - Sevn

Odgovor Napisal/-a glajz »

Pred kratkim sem v knjigi "Partizanski koridor" slučajno naletel na tole fotografijo...

Slika

Glede nato da, kolikor sem preletel knjigo, le ta dogodka ne omenja - ali gre na sliki morda res lahko za ta dogodek, ali je bila slika morda posneta kje drugje?
Odgovori